דו"ח של "מרכז אדוה" : מעמד הביניים מצטמק

יוסי דהאן

מעמד הביניים בישראל התכווץ באופן ניכר בשנות התשעים, וכיום הוא כולל רק כרבע ממשקי הבית במדינה. מדובר בהצטמקות של בין 15% ל-19%. גם חלקו של מעמד הביניים בעוגת ההכנסות הלאומית קטן בשיעור של 20% עד 25%. אלה עיקרי הממצאים של דו"ח שחיברו ד"ר שלמה סבירסקי ואתי קונור-אטיאס ממרכז "אדוה", המתבסס על נתונים מסקרי הכנסות של משקי הבית בישראל שמבצעת הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה.

גורלו של המעמד הבינוני הוא חשוב, מכמה סיבות: האחת, זהו המעמד הנתפס בעיני מרבית האנשים כ"מצב הנורמלי" בזמנים כתיקונם; השנייה, בארצות המערב, המעמד הבינוני נחשב לעמוד התווך של הכלכלה, אם כספק של עובדים/ות המאיישים/ות את מרבית המערכות במגזר העסקי והציבורי, ואם כצרכן עיקרי של מוצרי המשק. השלישית — המעמד הבינוני נתפס, עוד מימי אריסטו היווני, כעמוד התווך של המשטר הדמוקרטי.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

  1. אדרי יצחק (ג'קי)

    לאור המצב הכלכלי וריבויי הבעיות החברתיות שנוצרו בעקבות המדיניות הכלכלית של שר האוצר ביבי נתניהו, היום יותר מתמיד יש צורך לאחד את כל המאבקים החברתיים למאבק אחד משותף גדול חזק והחלטי. היום המאבק החברתי מול המדיניות הכלכלית מפוצל סקטוריאלית עם עליות וירידות בחשיפת הבעיות, דבר המאפשר לשר האוצר לנהל את מדיניותו הכלכלית דרך התקשורת ובהתעלמות בוטה מהמאבקים, על כל הארגונים החברתיים להתאחד במאבק תחת הסיסמה "סולידריות חברתית" במאבק במדיניותו הכלכלית של שר האוצר וממשלת ישראל. תושבים הנכללים במעמד שכבת הביניים חייבים להבין שמעמדם הכלכלי מתערער מיום ליום, מעמד שכבת הביניים חייב להירתם למאבק החברתי מתוך הבנה שהוא נלחם על המחר שלו, רגע לפני שהוא מדרדר לשכבת העוני שעובדת אבל חוזרת ענייה לבית. רק "סולידריות חברתית" של שכבת הביניים העובדת עם מאבקי כל הארגונים החברתיים תבנה מאבק לצדק כלכלי חברתי שיחזק את כל הנאבקים במדיניות הכלכלית של ביבי נתניהו וממשלת ישראל.
    אני קורא היום לכולם, הפועלים הבלתי מאוגדים, המובטלים, הנכים והמוגבלים, החד הוריות, מחוסרי הדיור, נפגעי המשכנתאות, עובדי חברות הכ"א, עובדי הקבלן, עובדי הרשויות המקומיות, עובדי הרבנות, עובדי הנמלים, עובדי התעשיה, סטודנטים, עובדי ההוראה, אקדמאים וכל נפגעי המדיניות הכלכלית. לקום ביחד ב "סולידריות חברתית" ולהירתם למאבק על עתידה ודמותה הכלכלית חברתית של מדינת ישראל.
    ביבי נתניהו שר האוצר וממשלת ישראל, אנחנו כולנו ב "סולדיריות חברתית" נעמוד מולכם ונאבק בכם, בתוכניות הכלכליות שלכם שאין בהם נשמה חברתית, אנחנו "בסולידריות חברתית" עוטפת ישראל נאמר לכם עד כאן לפגיעה ברבדים כל כך גדולים במדינת ישראל, עד כאן לניכור ולהתנשאות הכלכלית שלכם, עד כאן לדבר רק עם ההון, מהיום "סולידריות חברתית" קובעת לכם, ביבי נתניהו וממשלת ישראל תתחילו לדבר עם העם, אנחנו ההון האנושי של המדינה ועמוד השדרה של הדמוקרטיה הישראלית.
    אדרי יצחק (ג'קי) דימונה 055921733