הפגנה קיסריה ירושלים

איציק ספורטא

היום תיערך הפגנה של "פורום הארגונים למאבק באבטלה" בשוק מחנה יהודה בירושלים ולאחר מכן מול בית ראש הממשלה. ההפגנה נערכת  כמידי שנה ביום שבו מתכנסת שמנה וסלתה של ישראל בכנס הידוע בשם "כנס קיסריה". להפגנה יגיעו קצת פחות מכובדים האוכל יהיה פחות טוב אבל בטוח שיהיה יותר מעניין. השנה מתגלים ניצנים של ביקורת על מדיניות הממשלה לפחות בשלוש מהנושאים המרכזיים שיידונו בכנס קיסריה, רשויות מקומיות, מאקרו-כלכלה, ויחסי עבודה (תקצירי ההמלצות נמצאים כאן).

עם זאת אי אפשר להתעלם מהמקום המרכזי שתופס שר האוצר בהתכנסות, הוא יו"ר הכנס ומשתתף בדיונים השונים כאילו זה כנס של משרד האוצר. באמת שר האוצר זקוק למעט יותר חשיפה תקשורתית שממנה אינו נהנה בימים כתיקונם. רק אתמול הופיע בתוכנית "פוליטיקה" בערוץ הראשון ואמר כלום כרגיל. פתאום הוא העלה את ניו זילנד כדוגמה למדיניות נכונה, והערצתו העיוורת לתאצ`ר כבר ידועה במקומותינו. ניו זילנד היא אכן דוגמה למה יכול לקרות במדינה קטנה שהפוליטיקאים ואנשי הכלכלה שלה הושפעו עמוקות מהתפיסה הכלכלית בארה"ב ובמחי יד הפכו את מדינתם לדוגמה של הרס מדינת הרווחה, זה נעשה בשנות התשעים לפני שנתניהו נבחר לעמוד בראש ממשלת ישראל, ומאז כמו שידוע לכם מצבנו משתפר לרעה. רק להזכיר, האבטלה אז הייתה 6.6%, בשנה הבאה לאחר ההצלחה הכלכלית הכבירה של השנה וחצי האחרונות ידע השיעור ל-10% בערך. שלא לדבר על שיעור העניים. אכן הכלכלה מקדמת את האזרח.

בשנה הבאה צפוי לנו קיצוץ תקציבי נוסף של שישה מיליארד שקל שיביא את קיצוצי ממשלת ישראל מאז השנה שעברה ל-25 מיליארד שקל, ומאז התוכניות הכלכליות הגאוניות של 2001 למעל ל-55 מיליארד שקל. על כל שקל שרוב האזרחים מקבלים בהטבת מס הם משלמים כפול לחינוך בריאות ודברים אחרים.

המשכה של הדרך הכלכלית הזאת, עם או בלי הביקורת בכנס קיסריה, מובילה אותנו לכך שהעוני יהפוך למובן מאליו, עובדים בעלי השכלה נמוכה יהפכו לצמיתים ושירותים ציבוריים חשובים ייעלמו מהמפה. כאשר מדובר בנושאים כה חשובים שתיקה כמוה כהודאה, אז כמו שאמרה אביבית קרקו מחצור (רינו צרור, דין וחשבון 6/7/2004) תתעוררו.   

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. מנשה

  זוהי הזדמנות נאותה לברך את רינו צרור על תוכניתו החשובה, העוסקת בעוול שנגרם לאזרח הקטן, ולשחיתות הפושה בקרב ה"מקורבים לצלחת". ללא ספר צרור מביא את קול ההמון את מרקע הטלויזיה ומספק קול אחר שאינו נשמע מספיק באמצעי התקשורת.

 2. תוכי ושמו מוקי

  למקם את ההפגנה במחנה יהודה? כלומר, הבאסטיונרים בטוח לא עניים, (אולי הילדים בני העשרה ממזרח העיר ומהשטחים שהם מעסיקים במחיר זעום). יתרה מזאת, מחנה יהודה הוא מעוז של הליכוד ובמובנים רבים גם של הרפורמות הכלכליות. זו בוודאי לא הזירה "ההפוכה" לכנס קיסריה. זו נשמעת כמו בחירה מאד יחצנית שמשדרת סוג של רדיפה אחר אותנטיות של אשכנזים שהתנתקו מן העם. במובן הזה, עדיף כבר הניתוק של כנס קיסריה.

 3. כנ''ל

  בהחלט ראוי לברך על כך שגם הגבירים גילו פתאום את העוני והמצוקה, הגם שניתן להטיל ספק במניעיהם, ובעיקר בפתרונותיהם.
  מטריד מאוד האופן שבו הדיון הציבורי מדלג מעל אותם אנשים שכבר שנים אומרים את אותם הדברים. השיח המרכזי פשוט "לא סופר אותם" או לכל היותר רואה בהם מעין מקהלה יוונית, ורק כששועי המשק מתכנסים לדון בכך או אז מישהו (כלומר הם)באמת ניגש לטפל ברציונת בבעיה.