כמה חוקים עוברים באופן הזה?

יוסי דהאן

מעניין לשים לב לפרטי התיק שזמם לתפור החייט פריצקי לאברהם "טמאע של כסף" פורז , כפי שמציגה זאת סטלה ליבר ב"גלובס":

"פרשה זו שמה על השולחן הציבורי דבר נוסף: איך מעבירים חוקים בכנסת, איך יוזמים אותם, למי פונים, את מי שולחים, איך בוחרים לוביסט.

"אם אתה רוצה להלביש עליו, אתה צריך להלביש עליו תיק" אמר פריצקי בתמליל לחוקר הפרטי יעקב אשל, שנשלח אליו.

ויש לו רעיון ל"תיק". פריצקי: "לישראל מותר להביא רכב מסומן, רכב חדש ביבוא אישי או רכב משומש ביבוא אישי, שהיה שנה על הכביש. אם אני הייתי תופר לו איזה תיק… ואומר שאני מוכר מכוניות משומשות בגרמניה… אני רוצה להביא אותן לישראל".

 

פרשנות: פריצקי מספר לחוקר שלאברהם פורז יש לוביסטית המקורבת במיוחד, להערכתו אם תגויס הלוביסטית על-ידי איזשהו גוף כדי להעביר חקיקה בנוגע לייבוא רכב משומש בייבוא אישי, כאשר במקביל יוצע רכב כזה לפורז במחיר מוזל, אפשר יהיה "לתפור לו תיק".

פריצקי מסביר בתמליל איך בדיוק זה עובד: "היא תמיד יכולה להעביר משהו בוועדת כלכלה, היא תגיד אני מכירה את פורז, אני אסדר לכם, אני מבטיחה. אז אני אומר שאתפור אותו".

ובפועל: גוף שרוצה להעביר בכנסת חקיקה שתועיל לאינטרסים שלו, עליו לחפש ולמצוא את הלוביסט המתאים, זה שקשור לשר שמשרדו ממונה על התחום או לחבר-כנסת שיושב בוועדה מסוימת.

כמה חוקים עוברים באופן הזה?"

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

  1. יובל עברי

    הדבר הבולט ביותר מפירסום פרשת פרצקי אתמול היא הצגת פורז בתקשורת הכתובה והאלקטרונית כאיש הגון ונקי כפיים שמייצג את המפלגה של נקיי הכפיים כאשר פרצקי הרשע ניסה לתפור לו תיק. איני בא לטעון לטובתו של פריצקי והתנהלותו המושחתת אולם כאשר עושים שימוש בהגדרת פריצקי כרע ומושחת ומופיוזי בשביל להגדיר את פורז כאיש ישר ונקי כפיים נוצר עיוות. הבינאריות של רע לעומת טוב,מושחת לעומת נקי כפיים, איש פשע מאורגן לעומת איש חוק היא רדודה ומאפיינת את ההתנהלות של התקשורת הישראלית. אני לא קונה את הסיפור שבסיכסוך בין פורז לפרצקי רק פרצקי היה הרע והשמש בכלים לא כשרים, בכל סיכסוך פוליטי קיימים שני צדדים והתקשורת אינה מנסה לחשוף את הצד של פורז.

  2. סמי כנפו

    הייתי המום לשמוע את ההקלטה של השיחה פריצקי-חוקר פרטי, זה נשמע כמו אירגון פשע, עולם תחתון, מעורר דחייה וגועל שאלה הם האנשים שמנהיגים עם שלם ומילא שעושים החלטות כלכליות עם אינטרסים אישיים, אבל, לחשוב שאנשים כאלה יושבים בועדות כמו חינוך, ביטחון, מפחיד..מפחיד לחשוב כמה שיחות כאלה מתנהלות יום יום מבלי שיהיה מי שיקליט וישמיע..