על סרבנות, "החברתיים החדשים" ושוד הקרקעות הגדול הבא

יוסי דהאן

ענת מטר, אמו של חגי מטר שסרב לשרת בצה"ל ויושב בכלא, מסבירה את הסיבות לסרובו ומתארת את מדיניות הענישה של צה"ל.

"חגי סירב להתגייס לצבא שלא רואה לנכון אפילו לחקור את מקרי ההריגה של מאות הזאטוטים הפלסטינים שנורו למוות על-ידי כוחותיו; לצבא שמעניש קצין שהרג נער בן 16, שעמד בשקט על מרפסת ביתו בזמן עוצר, בחודשיים מאסר בפועל וארבעה חודשי עבודות שירות. סרן צבי קורצקי ירה למוות במוחמד עלי זייד באוקטובר 2002. במאי 2004, לאחר שנה וחצי של שירות, הוא הורשע ב"גרימת מוות ברשלנות". זאת לאחר שכבר הורשע בעבר בעוון ירי בלתי חוקי, עליו נידון לעשרה ימי מחבוש… אבל יש עבירות ויש עבירות. בעוד שהריגת ילדים פלסטינים אינה ראויה לתשומת לבו של הפרקליט הצבאי, הרי שסירוב לתרום לגוף שמפר באופן שגרתי ובוטה את זכויות האדם של הפלסטינים נתפש בצה"ל כעבירה חמורה; עבירה שדינה שנת מאסר בפועל, ללא התחשבות בשנת המעצר שקדמה לה. בניגוד לקורצקי, שגם אחרי שירה והרג לא בילה את הזמן במעצרים ממושכים ומן הסתם כבר גמר לרצות את שני חודשי הכליאה שלו, חגי בילה את אותו משך זמן במאסרים ובמעצר."

דני גוטווין על "כנס קיסריה" ו"החברתיים החדשים"

"שר האוצר, הנגיד, בעלי ההון, הרבנים – כל אלה שהובילו את ריסוק החברה הישראלית או ששתקו למראה תוצאותיו – נעשו פתאום "חברתיים"…. אפילו רבני הציונות הדתית, אלה שבשלושת העשורים האחרונים מילאו פיהם מים לנוכח העוול החברתי שהתחולל כאן וסייעו להעלות את החברה הישראלית קורבן למולך ההתנחלויות, יצאו במין הפגנה מתוקשרת וקוננו על מצבה של החברה הישראלית."

שוד הקרקעות הגדול הבא

בחשאי נרקמת לה רפורמה אגררית שבמרכזה הפרטה והעברת אדמות המדינה לבעלי ההון, ברפורמה הזו תומכים אהוד (יסדר) אולמרט ושר האוצר (החברתי) נתניהו. מי שמוביל את המהפיכה הזו היא ועדה עלומה בשם "ועדת גדיש" שאמורה להגיש המלצות. הועדה סירבה להפגש עם "פורום הקרקעות" המאגד עמותות חברתיות שונות הנאבקות כנגד מהלך זה. מסמך מרכזי שעומד בלב הרפורמה הזו נכתב, בין היתר,  על ידי גדעון ויתקון, מנהל המינהל לשעבר. 

כדאי לשים לב למה אומר בראיון הבא הרפורמטור הגדול ויתקון.

"מחצית המדינה שלנו נמצאת דרומה לבאר שבע, וכידוע, רוב השטח שם הוא אדמות טרשים ומדבר ריקות מיושב, שרשומות על שם המינהל".

אלו אדמות שהבדואים טוענים לבעלות עליהן?

 "הבדואים טוענים לבעלות על חלק קטן מהנגב, בעיקר בצפון, ורובו ממילא מיושב בהם. גם הצבא מחזיק חלק מהאדמות, אבל רוב אדמות המינהל בדרום ריקות".

 ומה צריך לעשות אתן?

  "הייתי מעביר את כולן ליזמות פרטית". 

 בחינם?

 "בחינם. לגמרי בחינם. אני שואף למצב, שאם תפנה למינהל, תציג את עצמך כיזם ותבקש 100 דונם, תקבל אותם".

 מדוע?

 "זאת הדרך היחידה להציל את הנגב, ולהפוך אותו לחלק נורמלי של מדינת ישראל"

 הממשלה מנסה להוביל אנשים לנגב כבר יותר מ-50 שנה. אם כמה קבלנים יקבלו במתנה אדמות מהמינהל, האנשים ישתכנעו פתאום ויעברו לנגב בהמוניהם?

 "קבלנים לא ימהרו לבנות נדל"ן בנגב, כיוון שמחירי הנדל"ן שם נמוכים. הבעיה בנגב היא הרי לא מקום למגורים, אלא תעסוקה. אבל יזמי תעשייה יבואו לנגב, רק אם ידעו שהם מקבלים אדמות בבעלות מלאה ויכולים להשתמש בהן כדי ליזום ולפתח כפי שהם רוצים".

האחים עופר יושבים על קרקעות עצומות בנגב, ששייכות למינהל. האם מישהו מפריע להם לעשות שם מה שהם רוצים ולספק תעסוקה לכל ערד ודימונה?

"למזלם של האחים עופר, הם מנצלים את הקרקע באופן שמתאים לזיכיון שהם קיבלו מהמינהל. אבל אם הם היו רוצים, לדוגמה, להקים שיכון לגמלאים על שפת ים המלח בקרקע שמיועדת למפעלים, הם היו נתקלים בבעיה. תראה איך מוציאים את הנשמה למשפחת דנקנר, שרוצה לנצל את הקרקעות שלה בעתלית ובחיפה כדי לבנות עליהן בתים. ואני בכלל לא בטוח שמלח מספק יותר מקומות עבודה מנדל"ן. באילת אני בטוח שזה להפך".


.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. שפרה

  המתקן הגדול ויתקון אפילו לא טורח לדייק באשר לחזונו "אם תפנה למנהל, תציג את עצמך כיזם ותבקש 100 דונם תקבל אותם"…………במידה ואתה יהודי כמובן. אני חוששת שהשמטה זו אינה מכיוון שהוא ניזהר בדבריו, פשוט אין צורך, זו הרחבה מיותרת הדבר מובן מאליו.

  מדינת ישראל לא רק הורסת בתים ( ומדי פעם איזה מסגד) ביישובים הבדויים הבלתי מוכרים בנגב. המדינה מקפידה לחבל בעיקר ביוזמות לצורכי פרנסה; ראה ריסוס שדות מעובדים (ולעיתים גם את יושביהם) ברעלים, גם בתחום הריסת הבתים יש עדיפות ברורה להרוס בראש ובראשונה מבנים שנבנו על ידי יזמים (לא יהודים, רחמנא ליצלן) לצרכי פרנסה.

  במהלך השנה האחרונה נהרסו ביישוב בדואי בודד באזור חורה למעלה מחמישה מבנים ששמשו את בעליהם לפרנסה, בכל אחד מהם הועסקו לפחות בין 3-5 בני אדם (לא יהודים) נוספים;
  משתלה, מנסרת שיש, תחנה לחלוקת סולר, תחנה לשטיפת מכוניות וחנות לחומרי בנין.
  בעלי מבנים אלה נולדו וחיים על אדמת אבותיהם, כולם גברים צעירים בעלי יוזמה ותושייה המבקשים לפרנס את משפחותיהם בכבוד. בעלותם על הקרקע אינה מוכרת, אין להם כל אפשרות להגישה בקשה לבניה ברשיון, אין רשות מקומית ואין מועצה אזורית.
  אז מה? חבל על הזמן שלהם, מוטב שישבו בשקט ויחיו בעוני על קצבאות ילדהם המצטמקות, ושידעו את מקומם; על כמה שפחות מאדמות הנגב.

  אין אמר ויתקון "זאת הדרך היחידה להציל את הנגב, ולהפוך אותו לחלק נורמלי של מדינת ישראל". האמת שהנגב הוא כבר חלק די "נורמלי" של מדינת ישראל גם רוב חוות "האירוח הבדווי" לרכיבה על גמלים וכו' שייכות ליהודים בעלי קשרים, עם או בלי רשיון.

  שבת שלום.

 2. רגב נתנזון

  מסתבר שלא רק את הנגב צריך "להציל", אלא גם את הגליל:
  ככל שמשתמע מדבריו של מנהל מחוז הצפון במשרד החינוך, דוד וסרמן, פרוייקט ייהוד הגליל נכשל. בראיון למקומון "כל העמק והגליל", שמצוטט גם באתר "הארץ", אומר דוד וסרמן ש"מספר התלמידים הערבים במחוז הצפון גדול בשני אחוזים ממספר התלמידים היהודים" וכי תופעה זו של גידול במספר התלמידים הערבים בצפון, לעומת הירידה במספר התלמידים היהודים, "צריכה להדאיג את כולנו מהבחינה הלאומית".

  במקום אחר, בו גזענות אינה התודעה והפרקטיקה השלטת, אדם כמו דוד וסרמן היה מודח מיד מתפקידו ושרת החינוך היתה מוציאה הודעה מיוחדת לפיה "תופעה זו של מנהלים כמו דוד וסרמן צריכה להדאיג את כולנו מהבחינה האנושית".

  קישור לידיעה באתר "הארץ":
  http://www.haaretz.co.il/hasite/spages/449643.html

 3. פחזנית

  כל מי שעקב אחרי משפטי הסרבנים, הבחין ללא קושי בחובשי הכיפה הרבים המייצגים את הצבא. לא רק הפצ"ר פינקלשטיין הוא אדם דתי, אלא גם התובע במשפטי הסרבנים. וכאילו לא די בזאת, לאחר שבית המשפט העליון רמז לצה"ל לצרף אזרח ל"וועדת המצפון", נענה הפצ"ר בדרכו המיוחדת, וצירף פרופסור מ…בר-אילן.
  מבלי להטיל דופי באיכותם ובמידותיהם של אנשים אלה, יש טעם לפגם בדומיננטיות של דתיים במערכת העוסקת מקרוב בלגיטימיות של ההתנחלות, ושל יחסנו לגויים. למה הדבר דומה? למינוי של מאיר שיטרית ואוריאל לין כבוררים בסכסוך הנמלים.

 4. יהונתן אורן

  מבלי להטיל דופי את מטילה דופי. נחמד.
  ושוב, הכל עומד על הקבוצה שממנה בא האדם, ולא על בחינה של האדם עצמו. בעולם הרגיל, שבו למילים אין משמעות פרטית, קוראים לזה גזענות.

 5. מתי שמואלוף

  שמאיר שיטרית חזר למקום הנצחי של המזרחים בממשלות ישראל
  שר התחבורה…מעכשיו ניתן יהיה שוב להאשים רק את ביבי-אנטואנט
  בעוולותיו הניאו-ליברליים.
  דרך אגב, נתניהו פועל אחד לפי בית מדרשו של מילטון פרידמן וכלכלנים כמו האייק, לאפייר של כלכלת צד ההיצע
  מאוניברסיטת שיקגו. זה הוליד לרייגן שני קדנציות, וניכור וחוסר סולידריות אדירים בארצות הברית.

 6. פחזנית

  הבה נניח לרגע ל"גזענות" ונשאל שנית: האם אין בכל זאת משהו בטענתי? האם דעתך נוחה מנוכחות מסיבית של דתיים במנגנון הקובע במידה רבה את עמדת הצבא בשאלות מצפון כה חשובות, וכה שנויות במחלוקת? האם לא די בכך שרובם אנשי-צבא !?
  מי שנכח בישיבות בית הדין הצבאי ביפו חש היטב באיבה של נציגי התביעה, ובנחישותם לצלוב את הבחורים ההגונים הללו ולהשיג הרשעה. לדעתי, "רוח אלוהים" שרתה עליהם כאשר גיבשו את עמדתם.
  לאחר שהוטל העונש השערורייתי, צפינו גם במסע התנכלות דוחה (כליאה בכלא אזרחי, התנגדות לשחרור מוקדם, איום בגיוס מחדש לאחר הריצוי, ועוד). האם עלה במוחו הקודח של הפצ"ר הרעיון להניח להם לצאת לשירות-לאומי, כפי שביקשו מלכתחילה?
  לעניות דעתי הבלתי-גזענית, לו היה לפנינו מצב הפוך, בו הנאשמים היו דתיים שסירבו להתגייס מטעמי דת, לא היתה מערכת חילונית בזה כך למניעיהם המצפוניים.

 7. יהונתן אורן

  1. הנושא לא טפל. לדעתי, סוג השיח שלפעמים מתפתח כאן הוא עכור מוסרית. חבל שאת מצטרפת לסגנון הזה.

  2. הפרשנות של נחישות התובעים כ"רוח אלוהים" אפשרית, אבל רק כאחת מני רבות. דווקא מאדם דתי הייתי מצפה להבנה שישנם ערכים עליונים יותר מחוקי הצבא/המדינה. חוסר ההבנה המופגן ע"י התובעים קשור, בעיניי, רק להיותם אנשי צבא. אני מוצא אצל הגנרלים החילוניים לא פחות אטימות. בכל מקרה, עד שלא נראה נתונים רלוונטים, זאת נראית לי האשמה לא הוגנת (והמבחן: אם הייתי תובע דתי, לא הייתה לי אף דרך להתגונן מפניה).

  3. לעניין עצמו. אני לא יודע לפתור את בעיית המצפון מול הדת ומול דרישות החברה. לטעמי, חבל שהדיון לא עוסק בזה. הסוגייה היא דילמה מוסרית אמיתית, ולא בעיה של רעים-מול-טובים. מסתובבים כאן אנשים שבודאי היו יכולים לתרום לדיון ענייני.

 8. מנשה

  ההנחה שפרופ' דתי מבר אילן יוביל קו אנטי-סרבני אינה נכונה תיאורטית ואינה נכונה מעשית במקרה זה. פרופ' אבי שגיא הוא איש פילוסופיה, מלומד, שאינו ידוע בנטיותיו הימניות. באופן מעשי שגיא היה זה שפעל לטובת הסרבנים, באופן מסוים, בוועדה, ועל כך היו כתבות, למשל ב"הארץ". ההנחה שדתי= משהו היא פשטנית ביותר!

 9. תוכי ושמו מוקי

  "תודה לאל שמאיר שטרית חזר למקומם הטבעי של המזרחים"…??? כלומר, עד עכשיו הוא היה עציץ? כלומר, לא נוכל להדביק לו את תווית ביטול הקצבאות? נשארנו שוב פעם, איזה כיף לנו, עם ביבי אנטואנט. עכשיו אפשר להגיד בלב שלם: עוד פעם האשכנזים דופקים את השחורים. קצת גזעני, לא? ומסולף? ואפילו, איך נאמר, דמגוגי על גבול הפשטני? די כבר.

 10. מתי שמואלוף

  תוכי ושמו מוקי היקר, גם אני (אתמול בן 32) אומר למציאות די כבר!

  1. לגבי שר התחבורה, תוכי ושמו מוקי האם אתה מניח לרגע שזהו לא היה השר הקבוע שהמזרחים איישו במשך שנים, בגלל מוצאם ודיכוי פוליטי ישיר. האם עלינו לשכוח את העבר ? האם עלינו לא לשאול את השאלות הללו ?
  מדוע ? האם המזרחים בישראל יכולים לדון בזהות שלהם בחופשיות ? האם העבר שלהם כבר נלמד בבתי הספר ?

  2. לגבי ביבי, בוא נשאל אותך את השאלה באופן הפוך מדוע היו שני שרי אוצר ?

  3. לגבי שאלת הקיצבאות ואחריות של שיטרית. לכל אדם יש אחריות מלאה, על החלטותיו, בין אם הוא לבן שחור אשכנזי או מזרחי ולכן יש לו חלק מוסרי בתוצאות שלהם. ואיני מקל ראש בצורה שבה שני ראשי האוצר דרדרו
  את האוכלוסיה האזרחית קשת היום בישראל אל תהומות מוסריים.

  ןאני גם חושב שיש הקבלה בין השמרנות האשכנזית הליברלית הבורגנית "הלבנה" לבין הדיכוי המזרחי.
  לצערי ישנם גם שמרנים ליברלים בורגנים מזרחים המשתפים עימם פעולתם, אך בגידתם היא כפולה.
  וזכותי לדבר על גאווה מזרחית, וזכותי לדבר על בגידה, אני שייך לקולקטיב דמוקרטי-ישראלי חד-תרבותי, שבו הזהות שלי היא זהות של שוליים רחבים ולא של שמנת וקצפת, שבו הזהות שלי נרמסת ו"משוחקת" להמונים
  ומשווקת אליהם כפיתרון דמה, של שלילה ומחיקת העבר ומצב השוליים הנוכחי.

  לסיום תוכי ושמו מוקי, לפני שאתה מכנה אותי גזען, אנא בחן את יחסיך ליחסי הכוח הפוליטיים בישראל בעבר
  ושאל את עצמך מדוע אתה מתנגד לפוליטיקה של הזהויות ויותר חמור מדוע אתה מתייחס בביטול אליה ?

 11. תוכי ושמו מוקי

  התשובה פשוטה. פוליטיקת הזהויות שלך מנציחה את הדיכוי, מנציחה את הגזענות ומחזקת אותה. כל הנסיון למחוק זהות אחת (עצם הביטוי הדיכוי האשכנזי – כלומר, הטענה העקרונית שאשכנזיות פרושה דכאנות, מניחה מראש שלזהות התרבותית הזו אין זכות קיום בעיניך. זאת טענה שאתה חוזר ומשתמש בה. אני אחזור ואטען שהיא גזענית בדיוק כמו הביטוי "הנחשלות המזרחית"). הלאה – הנסיון לטעון כאילו כל נסיון להגדיר את טענותיך כגזענות פירושו השתקה הוא קלוש. תאמר מה שאתה רוצה. בבקשה אל תהפוך כל טענה נגדית ל"פגיעה בזכויות". זה קצת מקומם הנסיון הזה להפוך את הדיון למאבק בין מושתקים למשתיקים, בעיקר מפני שזה ממש לא הענין. איש לא מבקש ממך שלא לאמר את על ליבך, או שלא להתמודד עם זהותך והלאה. רק שים לבך לצבעים הגזענים שבדבריך. זה הכל. ומעבר לכך: לא כל דיכוי חברתי/כלכלי הוא גם אשכנזי. המאבק הוא בעיקר כלכלי-חברתי. מטרתו לשחרר את רובנו משלטון אוליגרכי כלכלי שמבקש שנשעבד את עתידנו בעבור אושרם ועושרם של מעטים. האם הקפיטליזם האמריקאי הוא גם "אשכנזי" ? האם הקופאיות הרוסיות בסופר הן גם "מזרחיות"? (או שאולי הן באו מטשקנט ואז אתה מוכן לפרוס עליהן את כנפיך המזרחיות?)

 12. מתי שמואלוף

  לא ענית לי על כל טענותיי.

  עם זאת יש לי כבוד לזהות האשכנזית-הציונית כשהיא מונחת במקומה, לצד הזהויות האחרות ולא כזהות הגמונית (דכאנית) המייצרת את "הישראליות".

  כל עוד ישנם פערים בין אשכנזים ומזרחים ופלסטינים במדינה, וכל עוד יש הקבלה בין ריבוד מעמדי לריבוד אתני
  אוכל לטעון שהדיכוי בישראל קשור לזהות מסוימת. עם זאת ציינת נכון שישנם יוצאים מן הכלל .

 13. תוכי ושמו מוקי

  ואני לא שרת האוצר. אני לא צריכה לענות על טענותיך (הרטוריות). אני גם לא הדוברת של עדות אשכנז ולא של הישראליות.