על סרבנות, "החברתיים החדשים" ושוד הקרקעות הגדול הבא

יוסי דהאן

ענת מטר, אמו של חגי מטר שסרב לשרת בצה"ל ויושב בכלא, מסבירה את הסיבות לסרובו ומתארת את מדיניות הענישה של צה"ל.

"חגי סירב להתגייס לצבא שלא רואה לנכון אפילו לחקור את מקרי ההריגה של מאות הזאטוטים הפלסטינים שנורו למוות על-ידי כוחותיו; לצבא שמעניש קצין שהרג נער בן 16, שעמד בשקט על מרפסת ביתו בזמן עוצר, בחודשיים מאסר בפועל וארבעה חודשי עבודות שירות. סרן צבי קורצקי ירה למוות במוחמד עלי זייד באוקטובר 2002. במאי 2004, לאחר שנה וחצי של שירות, הוא הורשע ב"גרימת מוות ברשלנות". זאת לאחר שכבר הורשע בעבר בעוון ירי בלתי חוקי, עליו נידון לעשרה ימי מחבוש… אבל יש עבירות ויש עבירות. בעוד שהריגת ילדים פלסטינים אינה ראויה לתשומת לבו של הפרקליט הצבאי, הרי שסירוב לתרום לגוף שמפר באופן שגרתי ובוטה את זכויות האדם של הפלסטינים נתפש בצה"ל כעבירה חמורה; עבירה שדינה שנת מאסר בפועל, ללא התחשבות בשנת המעצר שקדמה לה. בניגוד לקורצקי, שגם אחרי שירה והרג לא בילה את הזמן במעצרים ממושכים ומן הסתם כבר גמר לרצות את שני חודשי הכליאה שלו, חגי בילה את אותו משך זמן במאסרים ובמעצר."

דני גוטווין על "כנס קיסריה" ו"החברתיים החדשים"

"שר האוצר, הנגיד, בעלי ההון, הרבנים – כל אלה שהובילו את ריסוק החברה הישראלית או ששתקו למראה תוצאותיו – נעשו פתאום "חברתיים"…. אפילו רבני הציונות הדתית, אלה שבשלושת העשורים האחרונים מילאו פיהם מים לנוכח העוול החברתי שהתחולל כאן וסייעו להעלות את החברה הישראלית קורבן למולך ההתנחלויות, יצאו במין הפגנה מתוקשרת וקוננו על מצבה של החברה הישראלית."

שוד הקרקעות הגדול הבא

בחשאי נרקמת לה רפורמה אגררית שבמרכזה הפרטה והעברת אדמות המדינה לבעלי ההון, ברפורמה הזו תומכים אהוד (יסדר) אולמרט ושר האוצר (החברתי) נתניהו. מי שמוביל את המהפיכה הזו היא ועדה עלומה בשם "ועדת גדיש" שאמורה להגיש המלצות. הועדה סירבה להפגש עם "פורום הקרקעות" המאגד עמותות חברתיות שונות הנאבקות כנגד מהלך זה. מסמך מרכזי שעומד בלב הרפורמה הזו נכתב, בין היתר,  על ידי גדעון ויתקון, מנהל המינהל לשעבר. 

כדאי לשים לב למה אומר בראיון הבא הרפורמטור הגדול ויתקון.

"מחצית המדינה שלנו נמצאת דרומה לבאר שבע, וכידוע, רוב השטח שם הוא אדמות טרשים ומדבר ריקות מיושב, שרשומות על שם המינהל".

אלו אדמות שהבדואים טוענים לבעלות עליהן?

 "הבדואים טוענים לבעלות על חלק קטן מהנגב, בעיקר בצפון, ורובו ממילא מיושב בהם. גם הצבא מחזיק חלק מהאדמות, אבל רוב אדמות המינהל בדרום ריקות".

 ומה צריך לעשות אתן?

  "הייתי מעביר את כולן ליזמות פרטית". 

 בחינם?

 "בחינם. לגמרי בחינם. אני שואף למצב, שאם תפנה למינהל, תציג את עצמך כיזם ותבקש 100 דונם, תקבל אותם".

 מדוע?

 "זאת הדרך היחידה להציל את הנגב, ולהפוך אותו לחלק נורמלי של מדינת ישראל"

 הממשלה מנסה להוביל אנשים לנגב כבר יותר מ-50 שנה. אם כמה קבלנים יקבלו במתנה אדמות מהמינהל, האנשים ישתכנעו פתאום ויעברו לנגב בהמוניהם?

 "קבלנים לא ימהרו לבנות נדל"ן בנגב, כיוון שמחירי הנדל"ן שם נמוכים. הבעיה בנגב היא הרי לא מקום למגורים, אלא תעסוקה. אבל יזמי תעשייה יבואו לנגב, רק אם ידעו שהם מקבלים אדמות בבעלות מלאה ויכולים להשתמש בהן כדי ליזום ולפתח כפי שהם רוצים".

האחים עופר יושבים על קרקעות עצומות בנגב, ששייכות למינהל. האם מישהו מפריע להם לעשות שם מה שהם רוצים ולספק תעסוקה לכל ערד ודימונה?

"למזלם של האחים עופר, הם מנצלים את הקרקע באופן שמתאים לזיכיון שהם קיבלו מהמינהל. אבל אם הם היו רוצים, לדוגמה, להקים שיכון לגמלאים על שפת ים המלח בקרקע שמיועדת למפעלים, הם היו נתקלים בבעיה. תראה איך מוציאים את הנשמה למשפחת דנקנר, שרוצה לנצל את הקרקעות שלה בעתלית ובחיפה כדי לבנות עליהן בתים. ואני בכלל לא בטוח שמלח מספק יותר מקומות עבודה מנדל"ן. באילת אני בטוח שזה להפך".


.

כנראה שיעניין אותך גם: