פרסמו את רשימות הגזזת

שלומית בנימין

"עברנו התעללות. קשרו אותנו בכוח למיטות ברזל, מרחו לנו חומר על הראש ותלשו לנו את כל השערות. זו התעללות הכי אכזרית שעברתי בחיים שלי. הנזקים מהטראומה הזו הם מלחמה יומיומית". דברים אלו אומרת תושבת רחובות, בת שבע גדסי, שעתרה לאחרונה לבג"צ בדרישה שיורה למדינה לחשוף את רשימת הילדים שעברו בשנות ה- 50 טיפולים נגד גזזת.

בשנות ה- 50  ערך משרד הבריאות טיפולים נגד גזזת באמצעות הקרנות רנטגן לכ- 20 אלף ילדים, רובם ככולם מזרחים. חלק מהטיפולים נערכו בכפיה וללא ידיעת ההורים. כתוצאה מהטיפול הקשה לקו מטופלים רבים בסרטן ובמחלות אחרות בבגרותם. בשנת 1994 חוקקה המדינה את החוק לפיצוי נפגעי הגזזת. יחד עם זאת המדינה מסרבת עדיין לפרסם לציבור את קובץ מודן שבו רשימה של למעלה מעשרת אלפים  מהילדים שעברו את הטיפול בהקרנות.

ביום שישי האחרון התפרסמה בעיתון המקומי "במקום", מרשת ידיעות תקשורת, כתבה בנושא. הכתבה מתעדת חלק מהדיונים שהתקיימו  בכנסת בעניין, וגם עדויות של העותרת בת שבע גדסי שנאבקת במחלת הסרטן שהתפרצה בגופה בפעם השנייה.  גדסי אף  מספרת על הטיפולים  שעברה   ללא ידיעת הוריה בהיותה בת שבע.  בעתירה שהגישה לבג"צ היא כותבת "המדינה, כדי לחסוך בתשלום פיצויים, אינה מגלה לאלה שנכללים באותה רשימה [קובץ מודן] על דבר זכאותם, בתירוץ של פגיעה בזכותם לפרטיות לפי חוק זכויות החולה וחוק הגנת הפרטיות. בכך חורצת המדינה את גורלם למות, שכן אילו ידעה העותרת מבעוד מועד שהשתתפה בניסויים שמובילים למוות היתה מקבלת טיפול רפואי שיאריך את חייה".

שלומית בנימין היא עיתונאית ולומדת לתואר שני בסוציולוגיה באוניברסיטת תל אביב.

כנראה שיעניין אותך גם: