פרסמו את רשימות הגזזת

שלומית בנימין

"עברנו התעללות. קשרו אותנו בכוח למיטות ברזל, מרחו לנו חומר על הראש ותלשו לנו את כל השערות. זו התעללות הכי אכזרית שעברתי בחיים שלי. הנזקים מהטראומה הזו הם מלחמה יומיומית". דברים אלו אומרת תושבת רחובות, בת שבע גדסי, שעתרה לאחרונה לבג"צ בדרישה שיורה למדינה לחשוף את רשימת הילדים שעברו בשנות ה- 50 טיפולים נגד גזזת.

בשנות ה- 50  ערך משרד הבריאות טיפולים נגד גזזת באמצעות הקרנות רנטגן לכ- 20 אלף ילדים, רובם ככולם מזרחים. חלק מהטיפולים נערכו בכפיה וללא ידיעת ההורים. כתוצאה מהטיפול הקשה לקו מטופלים רבים בסרטן ובמחלות אחרות בבגרותם. בשנת 1994 חוקקה המדינה את החוק לפיצוי נפגעי הגזזת. יחד עם זאת המדינה מסרבת עדיין לפרסם לציבור את קובץ מודן שבו רשימה של למעלה מעשרת אלפים  מהילדים שעברו את הטיפול בהקרנות.

ביום שישי האחרון התפרסמה בעיתון המקומי "במקום", מרשת ידיעות תקשורת, כתבה בנושא. הכתבה מתעדת חלק מהדיונים שהתקיימו  בכנסת בעניין, וגם עדויות של העותרת בת שבע גדסי שנאבקת במחלת הסרטן שהתפרצה בגופה בפעם השנייה.  גדסי אף  מספרת על הטיפולים  שעברה   ללא ידיעת הוריה בהיותה בת שבע.  בעתירה שהגישה לבג"צ היא כותבת "המדינה, כדי לחסוך בתשלום פיצויים, אינה מגלה לאלה שנכללים באותה רשימה [קובץ מודן] על דבר זכאותם, בתירוץ של פגיעה בזכותם לפרטיות לפי חוק זכויות החולה וחוק הגנת הפרטיות. בכך חורצת המדינה את גורלם למות, שכן אילו ידעה העותרת מבעוד מועד שהשתתפה בניסויים שמובילים למוות היתה מקבלת טיפול רפואי שיאריך את חייה".

שלומית בנימין היא עיתונאית ולומדת לתואר שני בסוציולוגיה באוניברסיטת תל אביב.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. מנשה

  מה שכואב היא תגובת שר הבריאות דאז, שלמה בניזרי. הוא מספק בפעם המי יודע כמה את ההוכחה לכך שש"ס אינה פועלת לתיקון עוולות הממסד בשנות החמישים, עוולות שפגעו בציבור מזרחי.
  והנה המובאה מהכתבה:

  בשנת 2000 שב ח"כ פרץ לנושא והגיש שאילתה בעניין לשר הבריאות דאז, שלמה בניזרי. "בישראל כ=20 אלף חולי גזזת שטופלו בהקרנות", כתב פרץ. "כ=12 אלף רשומים בקובץ מודן המכיל את אלה שאותרו כמקבלי ההקרנות, אבל רק כששת אלפים תבעו פיצויים ואין הכרח שהם מופיעים בקובץ. האם נכון שמשרדך לא מיידע את האנשים על הימצאותם ברשימה ועל זכאותם לפיצויים? אם כן מדוע?"
  בתגובה לשאילתה כתב בניזרי: "משרד הבריאות אינו מיידע את האנשים על הימצאותם ברשימת קובץ מודן מאחר שהפרטים באותו מאגר אינם מאומתים… רק שיעור קטן ביותר ממי שהוקרן יפתח מחלה בשל ההקרנות ואין אפשרות לנבא על ידי בדיקות סקירה מי יפתח מחלות המוכרות על פי החוק כקשורות בקרינה. אין זה נכון ליידע את האנשים על היותם ברשימה. ידוע כי זה עלול לגרום לחרדה מיותרת ללא תועלת רפואית או כלכלית… יש גם רבים שאינם מעוניינים לדעת ורבים שאינם רוצים שקרוביהם ידעו כי עברו הקרנות".

 2. ראובן אברג'ל

  השנה 1952 שעת בוקר מוקדמת יושב אני בכיתה בבית ספר חרדי בירושלים.
  מנהל בית הספר בליווי שני אנשים זרים נכנסו לכיתה והמנהל הצביע עלי ועל עוד מס' ילדים לצאת החוצה מן הכיתה.
  ניתלוונו אל שני האנשים הזרים למקום בלתי ידוע לא שאלנו שאלות ולא הסבירו לנו לאן פנינו מועדות,
  אנחנו הילדים התחלנו לדבר בשפת אמנו (במרוקאית) ושאלנו האחד את השני לאן אנו הולכים עים האנשים האלה,
  כמובן עלו כל מיני השערות חלקן מצחיקות ואחרות היו אפילו מפחידות, אני ניסיתי להרגיע את החברים ואמרתי בטח המנהל בחר את הקבוצה הנ"ל מתוך שאר הכיתות כי אנחנו ילדים טובים ובטח מוציאים אותנו לטיול ,לאחר כעשר דקות הליכה מבית הספר הגענו למבנה ענק שבדיעבד מיתברר שזה בית החולים הדסה ברח' החבצלת בירושלים.
  מהרגע שניכנסנו לתוך הבנין הופרדו הילדים אלה מאלה וכל אחד נלקח לחדר חשוך במיקצת ונתבקשתי לשבת על כיסא ברזל ולהמתין לרופא או לאח שיגיעו, וכמובן נכנסתי לפניקה והפחדים הציפו אותי רעדתי מפחד ופחדתי מהבלתי צפוי רציתי לברוח ולא היה לי אומץ. לאחר דקות שנראו לי כנצח נכנסה אחות עם חלוק לבן ובידיהה קערה
  וכלים נוספים שלא ידעתי מה טיבם ,הרופא ביקש ממני לשבת רגוע והבטיח לי לסיים את הבדיקה בפרק זמן קצר.
  לא אמרו לי מה אני עומד לעבור ותמהתי על הצורך בבדיקה כי לא הייתי חולה ולא התלוננתי על שום כאב, האחות הפעילה מכשיר חשמלי כשהרופא אוחז בידי מאחור והיא מכלה את זעמה בשערות ראשי תוך דקות מס' הייתי המום קרח ואבדתי את שערותי , היתה לי צמה ארוכה ועודני שרוי בהלם הצטרפו שתי אחיות נוספות קשרו לי את ידי אל הכיסא והתחלתי להשתולל ולבעוט ברגליים ולצרוח ולא הפסקתי לבכות ומתחנן שירפו ממני ויעזבוני לנפשי,
  לאחר שהצליחו לרסן אותי מרחו לי סבון קצף על הראש ועם סכין גילוח גילחו את ראשי למישעי עד שלא נותר זכר לשורשי שערותי . לזכותם יאמר שהם עבדו בשיטתיות ובמהירות מדהימה למרות ההתנגדות שלי והנסיונות להחלץ מהאזיקים.היתה אתנחתה של דקות מס' כולם פינו את החדר ונשארתי שוב לבד בודד.פרצתי בבכי מר שוב וביקשתי מושיע שיבוא ויגאל אותי מיסורי בעודני נושא את התפילה ניכנסו שוב שלושת מלאכי החבלה עים קערה שעולים ממנה אדים ומגש מלא תחבושות ובקבוקים עם חומר שלא ידעתי מה טיבו בצבעים שונים, שוב החזיקו בידי, ואחת ניגשה אלי מאחור והחלה לשפוך מלוא הקערה חומר רותח דמוי זפת שגלש על פדחתי ובקרש דק מרחה את הזפת על כל הפדחת וכל זה כשהצרחות שלי מגיעות עד לשמיים אני לא זוכר אם התעלפתי או איבדתי את ההכרה פשוט לא היה לי את הכח לעמוד מול הסבל הבילתי נסבל,כן שכחתי לפני ששפכו את החומר החם על ראשי האחות פתחה את אחד הבקבוקים שהיה בו חומר חיטוי בצבע צהוב קוניאק ועם ספוגית של צמר גפן רווי בחומר הזה מרחה אותו על ראשי כשהוא מבעיר לי את הגזע של המוח ושרף לי נורא אבל מה כבר יכולתי לעשות חוץ מלבכות, כשסוף סוף נגמרה סידרת ההיתעללות וראשי מרוח עם הזפת האדום שבדיעבד ידעתי שזה סוכר מורתח וככה תלשו את שארית שרידי השורשים של שערותי. עטפו את ראשי בתחבושות נתנו לי פתק ביד לימסור אותו למנהל בית הספר ושלחו אותי לנפשי ללא ליווי בחזרה לבית הספר.ההיתעללות נימשכה שעות בבית החולים ,בימקום ללכת לבית הספר הלכתי הביתה דרך הסימטאות והיסתתרתי מאנשים שמא יראו איך שאני ניראה היתביישתי ניכנסתי הביתה כמו גנב לתוך הבית והיתחפרתי בתוך המזווה של הבית ונירדמתי כך, ההורים היו עסוקים מאוד מחוץ לבית ובלילה כאשר כל אחי עלו לישון עשרה במס' מיתברר שחסר אחד, אימי ואבי ז"ל החלו לחפש בפינות הבית ומצאו אותי ישן תמהו מה קרה לי ושאלו מה פשר התחבושות האלה בראשי , ושאלו עם מי שיחקתי או רבתי ואיפוא נפלתי ולא ידעו מה לשאול, פרצתי שוב בבכי מר ולא יכולתי לענות להם לאחר זמן מה סיפרתי להם את מה שעבר עלי באותו היום, כמובן שלמחורת בבוקר נאלצתי ללכת לבית הספר לבד עם הפתק ביד לימסור אותו למנהל התביישתי ולא ידעתי מה לעשות, אמרתי בטח הילדים יצחקו ממני וכשהגעתי לבית הספר נירגעתי מעט כשראיתי שיש עוד ילדים עם אותה קסדה על הראש כמוני. ניגשתי למשרד ומסרתי את הפתק הילדים האחרים עשו כמוני ומסרו גם הם את הפתקים המנהל הסביר לנו שזה טיפול חשוב המקומות שמאיפוא שאנו באים יש בהם מחלות מדבקות ולכן צריך להמשיך לעשות את הטיפולים עד הסוף, המשכנו ללכת לטיפולים כאשר הם היו די לא נעימים בלשון המעטה מלובים בכאב ובבושה, כך זה נימשך תקופה די ארוכה כשמידי פעם מכניסים אותי לחדר חשוך ומסירים את התחבושות וככה עברתי הקרנות רנטגן תקופה די רצינית תוך כדי הטיפול הנ"ל שילבו טיפול נוסף בעיניים כאשר היו מורחים את חומר החיטוי השורף הזה עים קרש עטוף בצמר גפן כשמחזיקים בי בחוזקה והופכים את עפעפי כלפי מעלה ומשפשפים בחוזקה את ארובת העיין פנימה חזק זה היה סיוט סיוט היה סיוט , יותר מאוחר כששאלתי מה הסיבה אמרו שיש חשש למחלת עיניים מדבקת הניקראת בשפה המיקצועית(טרקום) האמת היא שמעולם לא הייתי חולה לא בראש לא בעיניים ולא בגפיים ולא במעיים , זה הסיפור בקצרה אני לא יודע אים דייקתי לפי הסדר הכרונולוגי אבל זו האמת לאמיתה בתימצות.
  ליפני הרבה שנים שמעתי מחברי שנותנים פיצויים לכל אלה שעברו את הגזזת ומה שצריך לעשות זה ליפנות למישרד הבריאות ולהזמין תור לוועדה חלק מהחברים קיבלו פיצויים בסביבות 30 עד 50 אלף שקל ואנני יודע מה הסיבה להבדלים אבל שמעתי מהם את ההשפלות שעברו בתהליך התישאול וחוסר האמון של חברי הוועדה ההיתנשאות של הרופאים בוועדה היתה משפילה ולאחר תהליכים קשים ומורטי עצבים חלק קטן מהם זכה בפיצויים העלובים הנ"ל, אני מחשיב את עצמיבעל תודעה פוליטית חברתית ושום פיצוי כספי לא ימחק את העלבון את הכאב את ההשפלה והטראומה שאני סוחב איתי עד היום הזה , רק בית דין בינלאומי צריך להיתערב בפשע מין הסוג הזה.
  ראובן אברג'ל הקשת הדמוקרטית המיזרחית טל' 053542067

 3. צבי

  זה נורא מה שעשו לכם. אבל אני חושב שאתה בכל זאת צריך לתבוע את הכסף שמגיע לך ובעזרתו להגיע לעוד אנשים ולהמשיך לספר לכולנו, ממקור ראשון באופן חי ובועט, איזה עוולות נעשו (ונעשות) כאן. כי אחרת נשכח. ונחזור על זה. שוב ושוב ושוב…

 4. דודי מחלב

  לראובן: הרשימה שלך, שריגשה אותי מאוד, מבהירה את הסבל והטראומה שסוחבים עימם ילדי הגזזת.עדיין לא נאמרה המילה האחרונה בנושא. יש כנראה למדינה ממה לחשוש. כשם שמונתה וועדה לחקר גורלם של הילדים התימנים החטופים-פשע שהדעת לא יכולה לעכל- כך צריך גם כאן. לצערי הרב אני מכיר את הנושא מקרוב. אחת מאחיותי הגדולות, עברה ניתוח להסרת גידול במוח, בשנת 1990 , בהיותה בת 42, ואמא לארבעה ילדים.כמובן הגידול במוחה התפתח כתוצאה מההקרנות שקיבלה.

 5. ראובן אברג'ל

  שלומות
  אתה נראה לי בחור חכם ולבטח בקיא בהסטוריה של מדינת ישראל, יהודים רבים חוו את השואה בגרמניה הנאצית (ימח שמם) וכשמדינת ישראל הגיעה להסדר ולמתן פיצויים ממשלת גרמניה הסתמכה על הרשימות שהיו בידה ,פרט למיקרים מסויימים שאנשים לא הופיעו ברשימות הניצולים או מישפחותהים או בא כוחם ולפעמים מדינת ישראל תבעה בשמם וכולם קיבלו על פי ההחלטה של ממשלת גרמניה (מדינת ישראל) אף לא ניצול אחד זומן להוכיח את העוולות שנעשו לו ולא היה לו צורך להיות מושפל ולחזור על סיפור הטראומה, עד היום הנינים והנכדים מקבלים פיצויים בכל שנה ובכל יום לא כך נהגה מדינת ישראל עם ילדי הגזזת, למרות שנקבע בחוק שאכן נעשה עוול לקבוצה גדולה של אנשים (100.000) ילדים.
  ומה שאתה מציע לי עם כל הכבוד לקבל תנאים לא הוגנים תמורת אתנן, סכום הכסף מפתה ככל שיהיה לא יפצה אותי וכל שכן שאצטרך לעמוד מול קבוצת אנשים מנותקים מן החוויה האישית שלי ובציניות מקוממתלהשיב להם על שאלות שמלכתחילה נועדו לפגוע שוב בניפגע,
  תודה רבה לך על העצה צריכה לקום קבוצה של אנשים שידרשו לעשות צדק עם קבוצה גדולה זו, אל תטעה אני לא מאמין במערכת כפי שמישהוא יבוא ויצע לי ללכת לאיזה צורר ולבקש ממנו אמפטיה.
  תודה ושתבוא עליך ברכה.

 6. ראובן אברג'ל

  לדודי רב שלומות
  היתה לי תחושה שאתה ראשון שתגיב אני יודע עד כמה אתה אדם רגיש ואיכפתניק היודע לא מעט את סיפורה של המדינה הזו , אני מאמין לכשניפגש נוכל לדבר ולהרחיב בנושא, הקשת הדמוקרטית המיזרחית ראויה היא להוביל מאבק מישפטי ציבורי ובנלאומי והוכחנו זאת בעבר למה אנחנו מסוגלים נתת לי רעיון ואני מודה לך מאוד ואני מיתכוון לפנות למזכירות ולבקש להעלות זאת במועצה הקרובה.
  בידידות ראובן אברג'ל

 7. יוסי לוס

  הסיפור שלך שסופר כאן ושל שאר ילדי הגזזת שעדיין לא סופר מזעזע, כואב ועצוב. פיצויים צריכים להיתבע ולו כדי לקבל הודאה בכך שנעשה עוול. הפיצויים יכולים לשמש למגוון של מטרות. גם אם אתה לא זקוק להם ולא מוכן להשפיל עצמך כדי לתבוע אותם, חשוב על הקורבנות שחיים וסובלים היום ממחלות וזקוקים לטיפולים יקרים.
  יחד עם זאת, מה שכתבת על ניצולי השואה צרם לי ועד כמה שאני יודע הוא לא נכון. אם אתה משוכנע במה שכתבת, אנא ציין מה מקור המידע.
  לא שמעתי מעודי על נכד או נין של ניצולי שואה שמקבל פיצויים מגרמניה או מישראל. מי שקיבל פיצויים הם הקורבנות עצמם ולא צאצאיהם.
  אבי איבד את כל משפחתו הקרובה בשואה, איבד את כל הרכוש המשפחתי, בילה את נעוריו בסיביר, הגיע לארץ חסר כל ומעולם לא קיבל פיצויים על כך עד שיצא לפנסיה לפני שנים ספורות. הוא לא היה מוכן לתבוע. רק לאחר שהוא הפך לפנסיונר וחשש ממצב שבו הוא לא יוכל לפרנס את עצמו ואת אמי, הוא פנה, על פי חוק, למדינת ישראל ותבע לקבל את חלקו בפיצויים שהמדינה קיבלה בשמו לפני עשרות שנים. אין דרך אחרת לתאר אלא כהשפלה את מה שנעשה לו. שלחו אותו לרופא כדי שייבדק וזה דרש שהוא יוכיח שהוא נפגע. כן. כן. 60 שנים אחרי המלחמה אבי אמור להוכיח לרופא שהוא נפגע על ידי הגרמנים. אחיו, שתי אחיותיו, אביו ואימו כולם אבדו ואף אחד אפילו לא יודע מתי ואיפה ורופא יהודי בשם מדינת היהודים תובע ממנו הוכחות על כך. אבי היה חוזר מהפגישות הללו מושפל ופגוע מאוד. בסופו של דבר, הוא קיבל פיצוי חודשי על בסיס אבחנה חסרת ביסוס רציני בדבר פגיעה נפשית. כך, הפכו בסופו של דבר את אבי לפגוע נפשית.
  אולי המקרה של אבי הוא יוצא דופן, אבל אני בספק. אני לא משוכנע שצריך להפוך את קורבנות השואה לצד השני של המתרס במאבק הצודק של נפגעי הגזזת.

 8. פילו אליהו

  חברים ערב טוב
  יצא לי לראות לפני חודשים מספר בסינמאטק בתל אביב,סרט באורך 48 דקות על נושא הגזזת.
  אינני מבין מדוע אנו שותקים,אינני מבין עוד יותר,הכיצד אלו המתיימרים מבני עדתינו המםוארה,לייצג אותנו,אים הם מייצגים אותנו ומתי אם בכלל,כפעיל בנושא הזה,מוזמנים להכנס לאתר "קוסקוס" באינטרנט,ולקרוא על נושא הגזזת
  לו פשע כן פשע תרתי משמע כמו הגזזת,היה קורה במדינה מתוקנת,לא כמו ישראל,כל האחראים,גם אלו שכבר מתו,היו מועמדים לדין,אך כשמדובר בעוולות שנעשות לנו אנחנו,אפשר ורצוי לעבור על זה בשתיקה,לא אינני מקופח,לא הציניקנים לא יאומרי לי שזו דרכינו "לבכות"אינני בוכה,אני כן רוצה בכל מאודי,שיקימו מקברו,את ד"ר שיבא,האמת שאני מתקשה לקרוא ליצור הנאלח הזה ד"ר,הגזען מספר אחד,מקברו ולהעמידו לדין
  איה עורכי הדינים המוכשרים שלנו,איה התביעות,לחשיפת השמות,השיטות והמניעים,מי יגן על כבודם של 15000 כן זה המספר שנפטרו כתוצאה,מהטיפול הזה אותו הגה,אירגן וביצע ד"ר שיבא
  בברכה
  אלי פילו

 9. ראובן אברג'ל

  קראתי את תגובתך כניראה שחלה אי הבנה או שלא ניסחתי את עצמי בבהירות,רק לתשומת ליבך ההשוואה שעשיתי עם השואה רציתי לומר שהניצולים והנפגעים מי שדיבר בשמם , מדינת ישראל.
  ימח שמו הצורר היטלר מה נעשה? שהם גם בפשעהם הקשים ביותר רשמו כל פרט וכל שם, מדינת ישראל לא היתה צריכה להיתאמץ לערוך רשימות משלה (בעזרת בנות הברית).
  להבדיל אלף הבדלות ציפיתי ועדיין מצפה מהשילטונות כאן במדינה לחסוף מהארכיון את רשימת מאה אלף בני הנוער יוצאי מרוקו שנעשו עליהם הניסיונות במחקר של ד"ר שיבא.
  אילו היינו חיים במדינה מתוקנת היודעת גם לעמוד על טעויות ולבקש סליחה מהאנשים שהיא פגעה בהם אים בזדון או בשגגה, למרות שחלפו הרבה שנים עדיין המדינה יכולה לגשת לארכיון ולהוציא רשימה שמית ולשלוח צ'ק ומכתב היתנצלות לאותם אנשים אים הם בחיים או בין המתים (ילדים נכדים הורים ואחים)
  נ.ב. אני לא נגשתי לדרוש את המגיע לי ואנני מיתכוון.
  א. בחוק של ילדי הגזזת ישנה היסתייגות שטוענת שעל האדם המופיע לפני הוועדה לא תהיה לו זכות עירעור במידה והוא לא סיפק את האינפורמציה המיתבקשת, כפי שקראת בכתבה הראשונה שלי כילד קטן מבוהל שנילקח מהכיתה חוזר הביתה לאחר אונס קבוצתי (52 שנה מאז).
  אין חובת ההוכחה עלי כי בטח לא מצפים ממני לשמור את הזיכרון המר והטראומה הקשה דבר זה שרציתי להעלים מהריזומה שלי ועשיתי זאת במאמץ רב להשכיח את התקופה הקשה הנ"ל .
  חובת ההוכחה על הרשויות שניהלו מחקר אמפירי נטו וכמו בכל מחקר הכל רשום ומתועד.
  תודה על תגובתך.ואים נפגעת איתך הסליחה.
  שלומות.

 10. ראובן אברג'ל

  אהלן וסהלן
  התפרצת לדלת פתוחהו לפצע פתוח וזב דם, שנים רבות אני מנהל מאבק במקרו ולא על המיקרו.
  המיקרה הנ"ל כמו בילדי תימן יקימו וועדה ועוד וועדה ועוד וועדה,וכולם יודעים למה נועדו הוועדות האלה אני מתלבט על דרכים לפעולה ובמוחי הקודח צצים ועולים להם רעיונות אחד מהרעיונות שחשבתי למרות שאין לו שיניים (מישפטיות) הוא יכול להוות כבמה ציבוריתלהעלאת הנושא ולעורר את השאלה מחדש , הכוונה שלי היא לערוך מישפט ציבורי עים מיטב המישפטנים, החוקרים, אנשי משטרה וסוציולוגים.
  במידה ומגעי עים הגורמים הנ"ל ישאו פרי ואצא לפעולה אשמח מאוד לשתף איתך פעולה ועים כל גורם אחר שירצה להיות שותף.
  דרך אגב פעולות חברתיות שמצליחות הן תורמות רבות לשילטונות יותר מאשר לפרט, כי ליפעמים השילטונות מאבדים דרך ומתנהלים בחוסר אחריות ולציבור יש את היכולת ואת החובה להיות ער להיתנהלות פגומה של השלטונות,ו בסופו של דבר כולנו נישכרים מתיקוני עוולות.
  כשאני אומר שגם השילטונות מרויחים ממאביקים חברתיים למה הדבר דומה , לאדם המאבד את דרכו ביער ואיש מין החוץ מראה לו את הדרך הנכונה שתיהם יצאו נישכרים אחד במעשה והשני בחזרה לתלם.
  בברכה ראובן
  טל -053542067-

 11. פילו אליהו

  השלום והברכה לך ראובן[
  רק עכשיו ראיתי את הודעתך,וכפי שאמרת אני מוכן לכל דבר שיועיל לקידום הנושא הנ"ל
  אשמח מאוד לשתף פעולה סליחה על הביטוי ומחילה ממך אפילו עם השטן
  יש לי חברים שמוכנים לתרום מעצמם,כמו כן אני בקשר עם העמותה שליד ההסתדרות
  אגב בשבוע הבא אני מקבל חמישה עותקים,נכון לומר אני רוכש מדודו מפיק הסרט חמישה עותקים
  לחבריי,על מנת שלא נפספס אחד את השני,אני מציע שנמשיך את ההתכתבות שלנו דקר האי מייל
  תודה לך ידידי
  שבת שלום
  אלי פילו

 12. ראובן אברג'ל

  אנא צור קשר טל' 0535342067
  להישתמע.

 13. דן כוכבי

  אל תתנו לי ולגב' גדסי בת שבע לעמוד לבד מול השופטים והפרקליטות שיגנו על קופת המדינה באמתלה שיש לשמור על פרטיות קורבנות המזרחיים הטהורים ההולכים למות עקב הניסויים שביצעה בהם המדינה.

  אתם ובמיוחד אתה מר אברג'יל שגרמת לי שוב לבכות חיים להתייצב כאיש אחד בפני העליונים שבשופטים.

  בברכה ובאהבה גם לאחינו האשכנזים המגרשים והמתעללים בנו מאז הגענו ארצה בשנת 1911

  דן צאירי מרגלית מנגמי שרעבי כוכבי
  כפר המגורשים מכנרת – מרמורק

 14. פילו אליהו

  רבותי היקרים מאוד
  ממליץ לכם להכנס לאתר הארץ למהדורה המודפסת,מופיעה שמה כתבה בנושא הגזזת,רצוי מאוד לקרוא את הכתבה הזו ולהפיצה לכל מי שאתם חפצים
  בושא הבג"ץ חייבים להיות נוכחים בדיון ולא להרפות
  כולנו כאיש אחד
  ערב טוב לכם

 15. ראובן אברג'ל

  לפילו אליהו
  מס' הטל' נרשם בטעות אני מתנצל מס' הטל' שלי הוא0523542067
  בתאריך של הדיון אני אגיע ובנוסף צור קשר טל' איתי.
  בתודה ראובן

 16. פילו אליהו

  זו הסיבה שלא הצלחתי ליצור אתך קשר
  מחר בבוקר בלי נדר אצור אתך קשר
  אלי

 17. shalom.b

  1) אני פונה לכל מי שיש לו מצפון ,ויכול לקחת חלק לפעול להציא את האמת לאור .לכל מה שנעשה לילדי הגזזת.
  2)אבקש לסייע לי בקבלת עותק מהסרט ילדי הגזזת.
  3)אבקש לקבל רשימת הילדים שעשו עליהם את הניסוי של ההקרנות.
  4)אני פונה ומבקש להקים גוף משפטי להגשת תביעה נגד המדינה ושולחיה.
  5)להקים גוף שהוא יטפל בנושא הפיצוים ,ולא ביטוח לאומי ,שמוסיף להשפיל .

 18. shalom.b

  1) אני פונה לכל מי שיש לו מצפון ,ויכול לקחת חלק לפעול להציא את האמת לאור .לכל מה שנעשה לילדי הגזזת.
  2)אבקש לסייע לי בקבלת עותק מהסרט ילדי הגזזת.
  3)אבקש לקבל רשימת הילדים שעשו עליהם את הניסוי של ההקרנות.
  4)אני פונה ומבקש להקים גוף משפטי להגשת תביעה נגד המדינה ושולחיה.
  5)להקים גוף שהוא יטפל בנושא הפיצוים ,ולא ביטוח לאומי ,שמוסיף להשפיל .