נסו להזמין פיצה מהאח הגדול

יוסי דהאן

מאיר שטרית, השר במשרד האוצר שציווה על קשישים לצאת מהקבר על מנת לקבל את קצבת הביטוח הלאומי שלהם, עבר השבוע להיות השר במשרד התחבורה, ובכנס שהתקיים השבוע הבטיח – "ב-2005 יוכלו מאגרי המידע של הממשלה לספק בלחיצת כפתור נתונים מקיפים על כל אזרח במדינה . לדבריו, המידע יכלול נתונים לגבי רכושו, השכלתו, עברו הרפואי, יחסיו עם רשויות החוק וההיסטוריה של האזרח".

לחזון של השר שיטרית מצטרף חוק נתוני אשראי שייכנס לתוקף בחודש האוגוסט הקרוב, החוק מאפשר לחברות מידע לאסוף עלינו נתונים אודות צ`קים חוזרים, פשיטות רגל ופיגור בתשלום בחובות  אלה יתועדו על ידי חברות המידע הפרטיות וכך ייהנו חברות האשראי ממידע פרטי על לקוחותיהם שיאפשר להם להמנע מלהעניק אשראי בעיקר למחוסרי אמצעים, שגם יצטרכו לשלם ריבית גבוהה יותר על הלוואות שיקחו בשל היסטוריית האשראי שלהם, או בעברית לא מכובסת, בשל עוניים. הניסיון שהצטבר בארה"ב ובמדינות אחרות בהן נהוגים חוקים דומים, הראה שהכנסה בשוגג של אדם לרשימה השחורה של בעלי היסטוריית אשראי מפוקפקת גרמה לו לסבל ולקשיים פיננסיים.

הגופים שמעוניינים להפעיל את החוק החדש כוללים בין השאר את דן אנד ברדסטריט ישראל, בי.די.איי, קו מנחה יחד עם חברת לב אמון ומנורה גאון. אבי בגס, מנכ"ל קו מנחה, מעריך כי אם החוק יצליח הוא יכול לייצר בעתיד הכנסות של 200-150 מיליון שקל בשנה. מעניין שחלק מהחברות הכלכליות שפעלו במרץ לחקיקת החוק הזה בשם ערך השקיפות, הן חברות סודיות שאינן מוכנות לגלות מיהם בעליהן.

חוק נתוני אשראי הוא בעצם חוק עוקף חוקים אחרים – חוק הגנת הפרטיות והוא מנוגד גם לסעיף הגנת הפרטיות בחוק יסוד כבוד האדם וחירותו, אולם אל חשש בית המשפט העליון לא יפסול את החוק, מילת הקסם "מידתי" אמורה לעשות את הטריק, החוק הזה יזכה לתו הכשרות של בג"ץ.

על מנת לצפות בתוצאות חזונו של השר במשרד התחבורה והשלכות של חוקים מסוגו של חוק נתוני אשראי על החדירה לפרטיות מומלץ מאד לצפות בסרטון מרתק ומצחיק בשם "פיצה" שהפיקה האגודה לזכויות האזרח בארצות הברית.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. דקלה לבני-יערי

  ליוסי, איך ניתן לראות/לצפות/לרכוש את הסרטון? בא לי פיצה…

 2. יוסי דהאן

  פשוט תלחצי על הקישור המופיע בטקסט והסרטון מתחיל

 3. הטוסטוסים והאופנועים הורגים את איכות החיים בעיר!

  שלום,
  האם אפשר לציין באילו עוד מדינות, חוץ מארהב, קיים חוק כזה?
  ואיפה היו כולם כשהצליחו להעביר את החוק הזה כאן? איך זה שאתם תמיד בוכים רק לאחר מעשה?

  [מישהי שלא תקבל הלוואה]