דוגמאות לכלכלה לא נכונה

איציק ספורטא

שלוש מדינות משמשות לאחרונה מוקד להשוואה כאשר דנים במדיניות כלכלית. מדובר בארה"ב (כשהמודל הוא ריגן) , אנגליה בעיקר בזמן תאצ`ר ולאחרונה ניו זילנד. לכל המתעניינים/ות באי שוויון ועוני כדאי לבחון את התוצרים של המדיניות הכלכלית הנאו-ליברלית שננקטה במדינות אלו.

התוצאות הן ברורות אי השוויון במדינות אלו עלה באופן ניכר בעקבות אותה מדיניות. בארה"ב עד שנות השבעים עלה חלקן של הקבוצות הפחות מבוססות בהכנסה, מגמה זו השתנתה כליל כאשר הועלתה מן האוב הכלכלה הנכונה. בין 1947-1979 עלתה הכנסתן של 20% המשפחות העניות ביותר ב-116% לעומת עליה של 81% אצל 5% המשפחות העשירות ביותר. מ-1979-2001 מגמה זו השתנתה לחלוטין מצבן של המשפחות העניות ביותר השתפר ב-3% לעומת 81% אצל המשפחות העשירות. בעצם מצבן של המשפחות העניות נותר ללא שינוי במהלך יותר משני עשורים של הצלחה כלכלית.

בבריטניה אי השוויון*  עלה באורח ניכר בזמן כהונתה של מורת הדרך של שר האוצר שלנו. מדד ג`יני עלה מ-.25  ל-.34  באותן שנים. ב-2001 רק בשלוש מדינות אירופאיות היה אי השוויון גבוה יותר (יון, ספרד ופורטוגל) מאשר באנגליה. גם העוני הוכפל באותו זמן. ב-1996 כ-21% מן הילדים היו מתחת לקו העוני (השתמשו באותה הגדרה הנהוגה בישראל). בשנת 1998 אחוז הילדים העניים באנגליה היה הגבוה ביותר באירופה, המצב השתפר משהו ב-2001 אבל גם כאן רק בספרד, פורטוגל, איטליה ואירלנד המצב גרוע יותר, גם אם בהפרש קטן.

גם בניו זילנד*  ניכר השינוי העצום בחלוקת ההכנסות בעקבות המדיניות המוערכת של הגאונים מהדרום, בין השנים 1984-1991, השנים בהן המדיניות הנכונה פעלה במלוא עוזה, ההכנסה הריאלית של השייכים לעשירון התחתון ירדה ביותר מ-21%, נחשו מי הרוויח? 5% העשירים ביותר שהכנסתם הריאלית עלתה ב-9%. גם אם לוקחים בחשבון את השנים 1984-1996 נמצא שהעשירון התחתון הפסיד כמעט 9% מהכנסתו לעומת תוספת של 36% ל-5% העשירים ביותר. בשתים עשרה שנים הללו מצבו של העשירון התחתון הורע אבסולוטית (ההכנסה לנפש ירדה מ-4464 ב-1984 ל-4075 ב-1996) ומצבו של העשירון העליון ובעיקר 5% העליונים הוטב משמעותית.

בישראל המצב כבר כעת גרוע בהרבה מאשר במדינות אלו, המדיניות הנוכחית רק תגביר את אי השוויון והעוני כפי שעשתה במדינות שלמעלה, אז יש עוד למה לצפות.

*מסמכים ארוכים (Pdf) 

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.