עוד הצלחה כזאת

איציק ספורטא

"שרון, ביבי, התוכנית הכלכלית שלכם הצליחה", כך כתבו בני זוג אשר קצה נפשם במצבם ולכן ניסו להתאבד, הגבר הצליח והאישה מאושפזת במצב קל.  כאשר עושים מהפכה ניתזים שבבים, כך טענו פעם הקומוניסטים נראה שהחליפו אותם מהפכני השוק החופשי.

עוד הצלחה כלכלית אדירה היא הקיצוצים הבלתי אפשריים בקצבאות הילדים למראה הגרף היורד אני אפילו לא יכול לתאר מה קורה למשפחות הללו. אבל במאמר המערכת הכלכלי של עיתון "הארץ" כותב עלום השם שהקיצוץ הזה הוא: "ההישג הכי משמעותי של "שינוי" בממשלה". מזל שיש "שינוי" בממשלה כי אילולא הם מצבם של הילדים באמת היה בעייתי. אם זהו הישג, מהו כישלון?

לאחרונה התחיל ד"ר בני מוזס לפרסם מאמרים בתחום התמחותו, מדיניות הבריאות, במאמרים אלה הוא חושף את הכשלים של מערכת הבריאות הישראלית. במאמר הנוכחי הוא מתייחס לאשליה שיוצרת הכנסות בלתי חוקיות ובלתי מוסריות לרופאים הכוכבים, שלאמיתו של דבר הכוכבות שלהם מבוססת על סימנים שבחלקן נצברו באמצעות יחסי כוח ושליטה, ואינטרסים. המעטפות, שבהן דולרים, העוברות מחולים לרופאים בבתי חולים ציבוריים מבטאות יותר מכל את כשלי המערכת. במקום להיאבק בתופעה המחליאה בכל הכח הנוגעים בדבר מתרצים זאת ומציעים לפתח שירותים פרטיים בבתי החולים הציבוריים כפתרון לבעיה. הגיון זה מוליך אותי להציע לבטל את הרמזורים כיון שהרבה אנשים חוצים אותם באדום, ובכלל לבטל כל חובה חוקית ומוסרית כיון שיש עבריינים.  

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. אורלי

  צר לי על שאני לא מתייחסת בתגובתי זו לדבריך, איציק, אבל נתקלתי הבוקר במשהו שפשוט הוציא אותי מהכלים והייתי חייבת לשתף אתכם בו. המדובר בתגובתו של שופט ביהמ"ש המחוזי בתל-אביב, צבי גורפינקל, לעירעור של האגודה לזכויות אדם על החלטת המדינה שלא לאפשר לשתי אסירות פלסטיניות בנווה-תרצה לגשת לבחינות התאוג'יה, המקבילה לבחינות הבגרות שלנו. וכך אומר השופט המכובד: "הזכות לחינוך היא בגדר פריבילגיה הניתנת לשלילה, כמו כל טובת הנאה אחרת. זאת, כצעד של ענישה בגין התנהגות שלילית".
  זאת, אם כן, התורה כולה על רגל אחת- מדינת ישראל לא רואה בחינוך ערך יסוד, אלא פריבילגיה שניתן גם להשתמש בה כשוט, ולמנוע אותה כאקט ענישתי. ואמנם, המדינה משתמשת בשוט זה יפה מאד לא רק נגד הפלסטינים, אלא גם נגד סקטורים רבים מקרב אזרחיה היא. השאלה הנשאלת היא בגין איזו "התנהגות שלילית" נענשים תושבי עיירות הפיתוח ושכונות המצוקה על-ידי מניעת החינוך מהם. התשובה היא, כנראה, פשע העוני…

 2. פחזנית

  אורלי, התנצלותך מיותרת כי סיפורך המדהים בהחלט קשור לדברי איציק. המכנה המשותף הוא הבוז שרוחש השלטון לזכויות האדם החברתיות (ולא רק החברתיות).
  לאחר רצח השופט אזר, הרעיפה התקשורת אשד של דברי שבח על השופטים, ועל המעמד הרם היאה להם. גם קראנו על החלל הקיים בספר החוקים בעניין הזכויות החברתיות, ועל שליחותם הלאומית (בלי מרכאות!) של השופטים, האמורים למלא חלל זה באמצעות פסיקה. והנה לפנינו שופט מחוזי גס-רוח וערל-לב הקורא לחינוך "פריבילגיה" ואפילו "טובת הנאה", ומשים עצמו ראוי לשלול חינוך מזולתו !!!
  אוי לנו, ואבוי לנו, אם הכסיל צבי גורפינקל מייצג את השופטים שמהם אנו מצפים להכנסת זכויות האדם החברתיות לפרקטיקה השלטונית, ולהביאן לתודעת הציבור.

 3. דרור

  ההתבטאות של השופט היא אומללה. הזכות לחינוך אינה פריווילגיה, אלא זכות בסיסית, שאם לא כן לא ברור מדוע מחייבים את ההורים לשלוח את ילדיהם לבתי הספר.
  עם זאת, מקובל לשלול מאסירים (להבדיל מאנשים חפים-מפשע, או עבריינים שריצו את עונשם) גם זכויות בסיסיות – למשל חופש התנועה והזכות לבחירת אורח החיים. יש לזה גבול, אמנם, אבל השופט צודק בכך שהזכות להשלים תעודת בגרות אינה מובנת מאליה לגבי אסיר. המבחן צריך להיות מה מקובל לגבי אסירים בכלל (כולל יהודים אזרחי ישראל) ומה הנזק שעלול להיגרם לאסירות (למשל, האם יוכלו לממש את זכותן אחרי שחרורן).