זעקת הקוזק הנגזל

יחיעם שורק

לא "נפלתי ברצפה", אך טלטלה לא קלה אחזתני בשעה שקראתי את כתבתו של דוד רטנר, שכותרתה מקוממת: "משרד החינוך: לא נאפשר לערבים בחיפה לעבור לבתי-ספר יהודיים" ("הארץ", 15.7.04). בימים אלה, בשעה שיהודים זועקים "געוואלד" מול הבלחי אנטישמיות, ואפילו שחלקם מצוץ מן האצבע (כאותו מקרה של יהודיה פריזאית, צלולה, שבדתה מלבה סיפור אנטישמי עסיסי. שיהיה), אני שואל את עצמי, לאן עוד אפשר להוליך את הבושה והכלימה.

תארו לעצמכם, רק לצורך ההשאלה השיקופית, שכותרת ממין זו תופיע בעיתון זר, נאמר אמריקאי, בריטי, או אולי צ`כי: "משרד החינוך: לא נאפשר ליהודים בבוסטון/בלקפול/פראג לעבור לבתי-ספר מקומיים". עוד טרם יבש הדיו מעל העיתון היה כל זב ומצורע זועק: נבלה, אנטישמיות, גזענות … ובצדק רב. אך אנו עם סגולה. מה שמותר לנו אסור לגויים ימ"ש. אז מה אם כתוב במפורש במגילת העצמאות שלנו, שכה רבים ממנהיגינו אצים-רצים לצטט ולקדש, כי "מדינת ישראל … תקיים שויון זכויות חברתי ומדיני גמור לכל אזרחיה בלי הבדל דת, גזע ומין. תבטיח חופש דת, מצפון, לשון, חינוך ותרבות". אז מה אם כתוב כך? כבר הורגלנו שבארץ הקודש תובב"א מותר להתנסח כך ולעשות אחרת. אנחנו מה-זה-טובים לדרוש מכל ערבי "תורן" לגנות כל פיגוע ולגבות את פעולות צה"ל בשטחים, ואיך-לא: לתבוע ממנו לעמוד בדום מתוח בצפירת זיכרון, לזכור על-פה את מילות "התקווה" (המנון, שבו אנו מצהירים "להיות עם חופשי בארצנו"), ומאידך אנו מקפחים את האוכלוסיה הערבית-ישראלית (הפלשתינאית) מאז קום המדינה כמעט בכל תחום אפשרי: חינוך, תשתיות, מעמד מוניציפלי ועוד ארוכה-ארוכה שורת הקיפוחים.

ואם לא די בכך מצטיינים גורמים מוסדיים, כמו אלה שבאשקלון, הטופלים על אוכלוסיה ערבית שלמה אשמה מזעזעת של הטרדת בנות חסודות בעיר החוף הדרומית (ולא צריך להיות חוקר-נובר כדי להיזכר בטענות דומות בהקשר למשטרים אפלים). בכל מקרה, הכתבה הנידונה, בה מצהיר משרד החינוך, באמצעות נציגו שבצפון, כי ערביי חיפה יקופחו, זועקת לכל שמיים אפשריים ואני כמכשיר פרחי הוראה במיכללות אקדמיות, מתקשה (למרות שאינני תמים כלל וכלל) לבלוע מגמה כזו המצטיירת כמעין אפרטהייד.

דר` יחיעם שורק הוא הסטוריון המלמד ב"בית ברל"

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. אורלי

  בעניין הזה תוכלו לשמוע הבוקר (ה') ב"רדיו כל השלום" בשעה 11 ראיון עם ד"ר יאסר מנסור, יו"ר פורום וועדי ההורים הערביים. בשבוע שבו עבדתי על הראיון הזה פניתי מס' פעמים לאהרון זבידה, מנהל מחוז חיפה במשרד החינוך, העומד מאחורי החלטה זו (וגם מאחורי ההחלטה שלא לאפשר את פתיחת ביה"ס היהודי-ערי בכפר קרע) כדי שיעלה לשידור ויסביר את ההחלטה, אך בסופו של דבר הוא סירב להתראין בנושא. מה שבאמת מדהים הוא שבזמן שמשרד החינוך מיהר כ"כ לאמץ את מסקנות וועדת דברת (או לפחות פרשנות המשרד למסקנות אלה) בנושא אי-פתיחת בתי-ספר ייחודיים, הוא דוחה את יישום המלצת הוועדה לפתוח אזורי רישום ולאפשר לתלמידים הערביים בחיפה להירשם לתיכון הקרוב לביתם (כיוון שנכון לעכשיו, כל התלמידים הערביים משוייכים באופן קטגורי ל"אזור רישום" אחד, על-אזורי). כמובן שגם לגבי בית-הספר הערבי-יהודי ההחלטה היא שערורייתית, כיוון שאין בביה"ס הזה שום דבר ייחודי פרט לעובדה שתלמידים יהודים וערבים חולקים ספסל לימודים. כנראה שמישהו בשמרד החינוך פוחד מאד מאד מהאפשרות שהילדים האלה יחלקו חלל משותף.

 2. אור דורון

  למיטב הבנתי היא כלל לא היתה יהודיה היא רק נתפסה ככזו על בסיס סיפורה הבדוי. צלולה היא בוודאי לא היתה , הסתבר שהיה לה רקע קודם בתלונות שווא.

 3. אור דורון

  שלום מר שורק
  נדמה לי שאופייך הנוח והמתון אינו מאפשר לך להשמיע את הזעקה במלוא עוצמתה. הדוגמאות מדברות בעד עצמן. גזענות לשמה בארצם של הסובלים ממנה בגיבוי אישי ציבור. אנחנו אכן עם ככל העמים בתוכנו יש מכל המינים. תפקידם של מנהיגי הציבור לשמור על הגבולות (לא רק הבטחוניים אלא בעיקר החברתיים) בלא חברה לא ישאר על מי לשמור.

 4. יובל ב.

  יש בישראל חוק נגד גזענות ואפשר להגיש בג"צ על בסיס חוק זה. זה גם יעלה את התודעה הציבורית וגם יגרום לבג"צ ולמשרד החינוך להתפתל ןלהזיע קצת.

 5. Reuven

  Akhen khazir ha'am,
  Yavesh haya ka'etz!!!