האם ראוי שערן שנדר ימונה לתפקיד פרקליט המדינה?

יוסי דהאן

הוועדה הציבורית בראשות היועץ המשפטי לממשלה מני מזוז המליצה בשבוע שעבר למנות את עו"ד ערן שנדר, לשעבר ראש המחלקה לחקירת שוטרים במשרד המשפטים (מח"ש) לתפקיד פרקליט המדינה. שנדר היה המועמד המועדף של היועץ מני מזוז.

שתי פרשות מעיבות על המינוי של שנדר לתפקיד. פרשה אחת נוגעת לתופעת הסחר בנשים. במהלך פעילותם נגד התופעה התלוננו אנשי "המוקד לסיוע לעובדים זרים" על מעורבותם שוטרים כלקוחות של בתי בושת. במקרה אחד העידה אחת הנשים "באו שני לקוחות, אחד בחר בי, לקח אותי לחדר ואחרי חצי שעה החבר שלו התחיל לצעוק ולדפוק על בדלת שיצא. הוא קם התלבש ואמר לי: `בואי מותק, את עצורה` חשבתי שהוא צוחק אבל למטה חיכתה ניידת ולקחו אותי למעצר".

המוקד פנה למחלקה לחקירות שוטרים בעניינן של שלש נשים אשר טענו כי השוטרים שעצרו אותן היו לקוחות בבית בושת באותו בוקר ממש ולא התלוננו כי סברו שלא יתייחסו ברצינות לתלונתן. שימו לב לתשובתה של מח"ש: "התלונה הכללית של שוטרים המקבלים שירותי מין תמורת תשלום איננה מגבשת חשד לפלילים, כמו גם התלונה על השוטר שהגיע בבוקר כלקוח ובערב כשוטר. התלונות עוסקות בעניינים המצויים במישור המשמעתי". ה`מוקד` עתר לבג"ץ כנגד סירובה של המשטרה  לחקור את התלונה, ורק לאחר הגשת העתירה פתחה המשטרה בחקירה. משפטן המתייחס לעובדה ששוטרים מבקרים כלקוחות בבתי בושת שבהן כלואות נשים נסחרות, כעניין "המצוי במישור המשמעתי" לא נראה כמועמד המעודף לעמוד בראש מערכת שמירת שלטון החוק במדינה דמוקרטית

פרשה אחרת הקשורה בשנדר, והמוזכרת היום במאמר המערכת של "הארץ" נוגעת להתנהלתו כראש הצוות שמינה היועץ הקודם אליקים רובינשטיין לחקירת הפרסום ב"הארץ" על חשדות נגד ראש הממשלה, אריאל שרון, בפרשת סיריל קרן. שנדר הרחיב אז את גבולות החקירה, איים בלא הצדקה במעצרים, וביקש להתחקות אחרי פלטי שיחות בין עיתונאים, שלא נכללו בכתב-הסמכות של הצוות. כך נתפסה העבריינית המסוכנת עו"ד ליאורה גלאט-ברקוביץ`.

אין חשש ששתי פרשות אלה יגרמו לחברי הממשלה שלא לאשר את מינויו של שנדר לתפקיד, אולי להיפך. 

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. אסתר להבים

  התקוות הגדולות שתלו במינוי מזוז, נכזבו לחלוטין, וכמו שאמר יוסי שריד, עוד נתגעגע לאלייקים רובינשטיין לעומת מחדליו של מזוז בהתנהלותו כלפי ראשי השלטון, רובינשטיין, מזוז, שנדר והולנדר מורידים את המדינה ביגון שאולה, במקום להעלות רף היושר והאמינות של המנהיגים, הם מורידים אותו לתחתית הסולם, לא פלא שאנו צועדים לכיוון המדינות המושחתות ביותר בעולם, היינו פעם בין המדינות המתוקנות, היום אנו צועדים ב"גאון" לקראת חיסולה של המדינה, אין צורך באוייבים חיצוניים, אנחנו יודעים להתאבד לבד, בעזרת ראשי השלטון ובתמיכת מר מזוז, וכעת בעזרתו של מר שנדר ובחיזוקו של מר הולנדר,מר מזוז ומר הולנדר אישרו את חוזהו החדש של מר ויסגלס עם משרד ראש הממשלה. חיזקו ואימצו, עלו והצליחו.

 2. אור דורון

  חברים יקרים. את פרטי האירועים המופיעים בכתבה לא הכרתי. אולם ההגינות מחייבת להביא את תגובתם של הנוגעים בדבר. אם אני נמצא באתר הנוהג לפרסם דברים בשם אומרם ללא חשיבות לאמיתותם הרי אנחנו יכולים "לספק עצמנו" בדרכים אחרות. המתינו בסבלנות. תנו לאנשים את הצ'אנס לתפקד ובחנו את תפקודם העכשווי (הכוונה לשנדר) ואולי בכל זאת תפקודם יהלום את כוונותיכם הגלויות ואף הסמויות?

 3. יונתן

  למפעילי האתר שלום:
  שמעתי זה עתה ידיעה ברדיו בדבר מעצרו של אחד מאנשי ועד עובדי הנמל בחיפה. הבעיה שלי היא שאני לא מוצא את הידיים והרגליים בסכסוך הזה. על פי הבנתי המצב הוא בעייתי במתכונתו הנוכחית, אבל גם הפתרון של ביבי לא נשמע לי.
  אם תוכלו לעשות סדר בעניין, מי נגד מי, למה ומה כדאי לעשות, אודה לכם מאד, ואני מאמין שגם קוראים אחרים.
  תודה

 4. עזרא

  אם התלונות המועלות באתר נגד מזוז נכונות (ו8אני כלל לא בטוח שכך), אזי הן עשויות להתאים מאוד להנחה שמזרחי, ברגע שהתקרב לריחו של ההון, פוסק ונוהג כמו בעל הון (ראו מאיר שטרית) ללא קשר לעדתיותו. מה זה עשוי ללמד? שהבעיה האמיתית היא לא בין תרבותיות לרב תרבותיות, מזרחיות ואשכנזיות, הבעיה האמיתית היא מעמדית. כלומר – איך מחלקים את ההון כך שלא רק מעטים יסניפו מריחו המשכר ויתמכרו לו. בחלוקתו בין רבים, יתפזר מעט הריח ולא ישכר איש. להון יש את אותה השפעה גם על מזרחי וגם על אשכנזי ומוטב לחדול מכל מלחמת הזהויות

 5. לירון

  אחרי שנים של הקשבה לטיעוניו של נחמיה שטרסלר בנושא זה אני אשמח גם אשמח לשמוע גירסה חלופית

 6. דקלה לבני-יערי

  לפני למעלה מחודש (25.6.04) כתב מוטי גילת מ"ידיעות אחרונות" על המועמד המושלם ערן שנדר. הוא דווקא הזכיר פרשה אחרת מאלה שפורסמו פה או ליתר דיוק פרשה נוספת: פרשת שופט בית המשפט העליון תיאודור אור. שלי טימן מתל אביב נתן פסק דין כשבוע לפני כן בתיק שהסעיר את המדינה בראשית 99. לפי גילת, שלי טימן מתאר בעוצמה רבה את מחדליו ואת חוסר מקצועיותו של ערן שנדר. ושמו המהולל עלה שוב לפני כשבוע בערך בהקשר פרשת סנ"צ אהובה תומר. תומר – בצדק – שוצפת וקוצפת על אותו שנדר, על דרך התנהלותו המקצועית ועל דרך קבלת החלטותיו התמוהות. מר מני מזוז היה אמור לקרוא את פסקי הדין של השופטים שלי טימן מתל אביב ורון שפירא מחיפה (שזיכה את סנ"צ תומר) לפני שסמך את שתי ידיו על מר שנדר.