האם ראוי שערן שנדר ימונה לתפקיד פרקליט המדינה?

יוסי דהאן

הוועדה הציבורית בראשות היועץ המשפטי לממשלה מני מזוז המליצה בשבוע שעבר למנות את עו"ד ערן שנדר, לשעבר ראש המחלקה לחקירת שוטרים במשרד המשפטים (מח"ש) לתפקיד פרקליט המדינה. שנדר היה המועמד המועדף של היועץ מני מזוז.

שתי פרשות מעיבות על המינוי של שנדר לתפקיד. פרשה אחת נוגעת לתופעת הסחר בנשים. במהלך פעילותם נגד התופעה התלוננו אנשי "המוקד לסיוע לעובדים זרים" על מעורבותם שוטרים כלקוחות של בתי בושת. במקרה אחד העידה אחת הנשים "באו שני לקוחות, אחד בחר בי, לקח אותי לחדר ואחרי חצי שעה החבר שלו התחיל לצעוק ולדפוק על בדלת שיצא. הוא קם התלבש ואמר לי: `בואי מותק, את עצורה` חשבתי שהוא צוחק אבל למטה חיכתה ניידת ולקחו אותי למעצר".

המוקד פנה למחלקה לחקירות שוטרים בעניינן של שלש נשים אשר טענו כי השוטרים שעצרו אותן היו לקוחות בבית בושת באותו בוקר ממש ולא התלוננו כי סברו שלא יתייחסו ברצינות לתלונתן. שימו לב לתשובתה של מח"ש: "התלונה הכללית של שוטרים המקבלים שירותי מין תמורת תשלום איננה מגבשת חשד לפלילים, כמו גם התלונה על השוטר שהגיע בבוקר כלקוח ובערב כשוטר. התלונות עוסקות בעניינים המצויים במישור המשמעתי". ה`מוקד` עתר לבג"ץ כנגד סירובה של המשטרה  לחקור את התלונה, ורק לאחר הגשת העתירה פתחה המשטרה בחקירה. משפטן המתייחס לעובדה ששוטרים מבקרים כלקוחות בבתי בושת שבהן כלואות נשים נסחרות, כעניין "המצוי במישור המשמעתי" לא נראה כמועמד המעודף לעמוד בראש מערכת שמירת שלטון החוק במדינה דמוקרטית

פרשה אחרת הקשורה בשנדר, והמוזכרת היום במאמר המערכת של "הארץ" נוגעת להתנהלתו כראש הצוות שמינה היועץ הקודם אליקים רובינשטיין לחקירת הפרסום ב"הארץ" על חשדות נגד ראש הממשלה, אריאל שרון, בפרשת סיריל קרן. שנדר הרחיב אז את גבולות החקירה, איים בלא הצדקה במעצרים, וביקש להתחקות אחרי פלטי שיחות בין עיתונאים, שלא נכללו בכתב-הסמכות של הצוות. כך נתפסה העבריינית המסוכנת עו"ד ליאורה גלאט-ברקוביץ`.

אין חשש ששתי פרשות אלה יגרמו לחברי הממשלה שלא לאשר את מינויו של שנדר לתפקיד, אולי להיפך. 

כנראה שיעניין אותך גם: