הערה קטנה על מרחב, פוליטיקה וקצת אנושיות

גל לוי

מי שעוקב ולו גם באופן אקראי אחר החדשות לא יכול לטעות בתהליך ההתפוררות העובר על החברה בישראל. החל מחממות נטושות ועד זקנים המבקשים להתאבד בשל המצוקה הכלכלית. וכך, בצל פרשות השחיתות הגדולות מתרחש לו עוול המתבטא במדיניות מעוותת של חלוקת המשאבים החברתיים, הכלכליים והפיזיים. כיבוש כבר אמרנו. התנחלות גם כן. אבל מעבר לכך, העוול הוא בתכניות הפיתוח למיניהן. ממשלת ישראל מתמחה במדיניות הקצאת משאבים שעיקרה, בפשטות, לקיחה מהחלשים ונתינה לעשירים. לפעמים, רק למי שנדמה שהם עשירים – הרי המעמד הבינוני הנהנה בטווח הקצר מתהליך הפִרבור ומההרחבה האינסופית של רשת הכבישים הוא גם זה ההולך ומתרושש לפי הדוח האחרון שפרסם בנושא זה מרכז אדוה. אז שתי תזכורות: הקמת יישובים קטנים על חשבונם של יישובים ותיקים הקורסים מנגד; סלילת כביש אורך חדש לאורך רצועת החוף הצרה, רביעי במספר. ואלה כמובן רק תזכורות אקראיות מהימים האחרונים.  

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. יוסי לוס

  כל מקומות הבילוי בת"א נסגרים כדי שבני ישראל הבוטחים בשם יתענו לזכר חורבן בית המקדש. ואלה שלא נסגרים מקבלים מיד דו"ח מפקחי עירייה שסובבים ברחובות. אבל, מטאטאי רחובות כבני 60 (על פי רושם חיצוני) "בשירות עיריית ת"א" מתענים בכל מקרה. לכן, אותם אין צורך לשלוח הביתה כדי שיתכוננו לקראת עינוי הצום או לפחות ינוחו ממלאכת יומם. הם יכולים להמשיך לעבוד גם אחרי 20:00 בערב תשעה באב ברחובות ת"א.

 2. אור דורון

  דרך מצויינת לשמר חברה בשם נתיבי איילון(שעשתה אגב לדעת הכל עבודה טובה) באמצעות פתרונות דחק. כפי שאמר כבר מישהו בתגובה למאמר בעיתון הארץ עכשיו יהיו פקקים מחדרה לתל אביב במקום "רק" מהרצליה לתל אביב.
  בראש וראשונה הפתרון לא בכמות הכבישים שלעולם לא תספק את תאוותו של הישראלי להציג הצלחתו ולהראות את יכולתו הכלכלית שהיא המדד העיקרי אם לא היחידי ,כיום, להצלחה.
  יש למצוא דרך להקטין את כמות כלי הרכב העולים על כבישי ישראל מדי שנה.(אולי כדוגמת סינגפור?) לסגור ערים לתחבורה שאינה ציבורית עם חוקים דרקוניים ולבנות רשת יעילה של תחבורה ציבורית.
  להפסיק לזלזל בטבע ובריאות הירוקות (כשאני אומר ריאות ירוקות אני לא מתכוון לתל אביבים וזיהום האויר שלהם) ולא להפוך את כל הארץ לאספלט שחור.
  עד שיגמר הכביש החדש יהיו מאות אלפי כלי רכב חדשים בתנועה והישנים לא כלכך מהר יורדים מהכביש ואנה אנו באים? (תרתי משמע)

 3. דקלה לבני-יערי

  …ורק להיזכר בשיר ששרנו בילדותנו: "נלבישך שמלת בטון ומלט/ונפרוש לך מרבדי גנים ואח"כ גם: ממורדות הלבנון עד ים המלח/נעבוד אותך במחרשות/אנו עוד נטע לך ונבנה לך/אנו נייפה אותך מאוד…" ועכשיו ילדים, נסו למצוא מה לא בסדר בתמונה. צבעו בצבעים עליזים ושלחו למערכת.

 4. אלישבע גיפיוס

  הסיפור של הבדואים העניים והבורגנים שהתאבדו מדבר בעד עצמו.
  כל מילה מיותרת.