חיים חפר - טיהורו של שרץ תרבותי

יוסי דהאן

במוסף "הארץ", שהפך בזמן האחרון למין הכלאה שבין "פנאי פלוס" ו"פותחים שולחן", תמונת שער וראיון של אבנר אברהמי עם החרזן הלאומי חיים חפר. מנהג משונה עשתה לה האליטה הנקרופילית הישראלית, בערוב ימיה היא קוברת את עצמה בעודה בחיים. בעקבות דן בן אמוץ, חיים חפר ונתן זך מארגנים לעצמם טקס אשכבה, עוד עשרים של שניות של תהילה תקשורתית טרם הצניחה לתהום הנשייה.

במסגרת הראיון הרך הארוך הזה מקפיד המראיין שלא להזכיר לחרזן הפלמ"חניק, גיבור תרבות של השמאל הישראלי הממסדי, את משנתו הגזענית החשוכה המפורטת שאותה פרש בפני הציבור לפני מספר חודשים. נסו לדמיין ריאיון עם איציק מרדכי ללא התייחסות לפרשיות ההטרדה המינית, ראיון עם לואיס פרחאן ללא אזכור הערותיו האנטישמיות.

ראיון ההלבנה המטהר והמחפיר הזה של "הארץ" יבטיח את כנראה את הכללתם של חרוזיו הריקים והטרחניים של הגזען האוויל הזה בתכנית הלימודים של משרד החינוך. אגב את אות הקלון, "פרס ישראל", הם כבר העניקו לו. הרבה לפני שהם העניקו אותו לחברו לסניף הישראלי של הקו קוקס קלאן  – יגאל תומרקין.   

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. יושב על החומה

  – אתה גר בעין הוד, בבית של ערבים.
  – "כן. ולמה אני גר שם? פשוט כי ירו עלינו מהכפר הזה, אז כבשנו אותו, ואחרי שירו אמרתי: 'אם ירו אז שיסבלו'"

  אם בכל זאת החלטתם לקרוא את הראיון המחפיר עם חפר, עשו לעצמכן טובה וקיראו מיד לאחריה את המאמר "הו, איזו נקמה מתוקה" מאת בנדיקט קארי (קישור למטה).

  אם בית בעין חוד (סליחה, "הוד") הוא נקמתו של חפר בערבים (סליחה, "ערבושים") , מעניין איזו נקמה מתכנן חפר במרוקאים, על שפלשו לתרבותו ומופלטה בפיהם – התנחלות בדירת שיכון בקרית מלאכי? כיבוש קבר הבאבא סאלי? ואולי הוצאת קובץ מפזמוניו בהוצאת "קשת המזרח"?

  גם לגזען מסוגו של חפר שמורה עדיין זכות החרטה וההתבוננות העצמית על מעשיו הנתעבים, ועדיף שעה אחת קודם, לפני שהרימות יאתרו את החורים ברצפת הארון.

  http://www.haaretz.co.il/hasite/pages/ShArtPE.jhtml?itemNo=457887&contrassID=2&subContrassID=4&sbSubContrassID=0

 2. חיים

  אם מנכ"ל תנובה היה מתבטא נגד המרוקאים כמו שחפר עשה , היה קשה כמרוקאי לי לוותר על גבינות.כנקמה.
  אבל, לוותר על כל מה שחפר תרם לתרבות הישראלית. אין לי בעייה בכלל. לזבל

 3. דודי מחלב

  שורת הגזענים ארוכה ומתמדת. עמוס קינן, בועז עברון, חיים חפר , יגאל תומרקין… ועוד ועוד. אלה שנחשבו בעיני עצמם למהפכנים מתקדמים. היטיבה להגדיר את בעייתם הזמרת מרגלית צנעני, בתגובתה על הגזענות של חיים חפר: "הוא איש מר, סר וזועף. הוא רצה מדינה אירופאית ויצאה לו מדינה מזרח תיכונית".

 4. דרור

  בלהט המלחמה (המוצדקת) באמירות גזעניות, שכחו כמה אנשים כאן לרסן את עצמם. האם התגובה הבאה תקרא לשרוף את שיריו של חיים חפר? אולי גם של משוררים "אשכנזים" אחרים? אני נולדתי הרבה אחרי עידן הפלמ"ח ואפילו אחרי עידן הנוסטלגיה לפלמ"ח, וחיים חפר מוכר לי רק מתוך כמה שירי חובה שלמדתי בביה"ס. לפיכך, אין לי דעה חד-משמעית על איכות שיריו או על תרומתו לתרבות הישראלית. בכל זאת, יצירתו נחשבת כמייצגת תקופה ותרבות, ובין אם זה משמח אותנו אם לאו, זו תרבות שהשפיעה על כל הישראלים, גם המרוקאים ואפילו הערבים שבהם.
  ועוד משהו – הקו-קלוקס-קלן הוא ארגון שנהג לרצוח בני-אדם בדרום ארה"ב. לא זכור לי שיגאל תומרקין רצח מישהו. הוא אמנם אמר הרבה דברים מאוד לא יפים, אבל פה-גדול לא הופך אדם לפושע כל עוד הוא לא הופך את דבריו למעשים.

 5. מנשה

  ללא ספק מוסף הארץ מתדרדר בזמון האחרון. הכתבה הזאת היא רק סימפטום לסוג של כתבות צבע, שכל עניינם הוא רכילות זולה וצהובה שבינה ובין כתבות עומק אין ולא כלום.
  חבל!!!

 6. סמי כנפו

  לרצוח=להעליב..אבל, מה שנכון הוא שאת רוב המרוקאים חבורת הערב רב מגרמניה שרובם מעורבים בגזע הארי לא מעניינת. מהבחינה הזו פרס ישראל לגסי רוח כאלה צריך להיקרא פרס חצי-ישראל לפחות כדי שזה יהיה בתוקף מלא.

 7. דרור

  יש מרחק גדול מאוד בין העלבה לבין רצח. אמנם אומרים שמילים יכולות להרוג, אבל זה לא מדויק – מילים הורגות אם יש בהן כוונה מעשית. מותר לחיים חפר להביע את דעותיו על התרבות המרוקנית, מותר לך לגנות את דבריו. מכאן ועד פסילה או זלזול ביצירתו הדרך ארוכה. בעניין פרס ישראל – לא ברור לי מדוע אתה מייחס לו חשיבות. מדובר בפרס פוליטי, שהתחיל בכוונה טובה לעודד מדענים, חוקרים וסופרים מצטיינים ולגאול אותם זמנית מטרדות הפרנסה. בפועל הוא הפך לעוד אחד מהכיבודים הפוליטיים המיותרים.
  אגב, אני באמת לא דורש ממך להניח ספר שירים של חפר לצד מיטתך, אף לא פסל של תומרקין, אבל מי שמך לדבר בשם המרוקנים כולם? אני מניח שהישראלים ממוצא מרוקני (בדמם של רבים מהם כבר התערבב דם "ארי" של "יקים" ו"אשכנזים" אחרים) הם בעלי אנינות תרבותית, ויודעים להחליט מה טוב בשבילם גם בלי שתחליט בשבילם.

 8. חיים

  אני שמח להודות שאני בור לחלוטין בכל הקשור לחפר או "תרומתו לתרבותי". ואין לי בעייה עם זה. ואני גם שמח שאני פחות בור בתרבות המוצא שלו משהוא בשלי.
  את ההפרדה הזו אני כן עושה.
  תיקון לגבי ההשלכה לזבל של ספריו . מכיוון שעלי קודם לרכוש ספרים או שירונים שלו, ואין לי כל כוונה לעשות זאת. זה לא יקרה.

 9. סמי כנפו

  ואתה יודע לומר ששירתו של חפר או פסליו של תומרקין השפיעו על התרבות הישראלית כולה? לא יודע איפה אתה חי..