קטי פרדה לא רווחית יותר

יהודית קנולר

קטי פרדה הגיעה ארצה לפני למעלה מארבע שנים מסטומאר שברומניה (המוכר לנו כסטמאר שהייתה בעבר שייכת להונגריה וממנה הגיעו היהודים החרדים למאה שערים). קטי פרדה היא עובדת סיעודית שטיפלה, בין השאר, בחמותי עד ליום מותה. שתינו העברנו את האישה המקסימה שחמותי הייתה, מכסא הגלגלים שבו נפטרה למיטתה, עד לבואם אנשי מגן דוד אדום שקבעו את מותה.

קטי הייתה אמורה לעבור למקום עבודה אחר. אולם מאחר וכבר הייתה ותיקה והייה חשש שאשרתה לא תוארך לא נמצא לה מקום עבודה חוקי. היא עבדה כממלאת מקום ולאחר מכן כעוזרת בית, כאשר חלק ממעסיקיה מבטיחים לה להסדיר את רשיונותיה. לבסוף היא נתפשה.

קטי עצורה היום בתחנת המשטרה בחדרה. היא מאיימת בהתאבדות  אם תגורש, כי רצונה להשאר בארץ כדי לממן את לימודי  ילדיה (שלושה) ואת כלכלתם, לאחר שאביהם נעלם בשלב כלשהו לשהותה כאן.

אמרו לה שהכל עניין של כסף. היא צריכה להפקיד ערבות להבטחת עזיבתה את הארץ. היא השיגה את הכסף, אבל היא צריכה להשיג גם עבודה. וגם אז כנראה שלא תאושר שהייתה כאן בגלל הוותק שלה בארץ.

במקום קטי תיובא עובדת זרה אחרת. היא תשלם 5000 דולר לחברת התיווך בחו"ל ומעסיקה יישלם 500 דולר לחברת כוח האדם הישראלית בגין התיווך.

הפן העיסקי הזה הוא מן הסתם אחד המכשולים העומדים בפני קטי, שאין צורך לייבא אותה, כי היא הרי נמצאת כבר כאן. היא פשוט לא רווחית לאף אחד.

בתחנת המשטרה אין מי שידבר איתה ואפילו במוקד לסיוע לעובדים זרים מתקשים ליצור איתה קשר ישיר כי לכל שיחה יש לאתר מתנדב הדובר רומנית או הונגרית.

כנראה שאי אפשר יהיה לעזור לקטי פרדה – היא הרי לא עומדת בקריטריונים של החוק. אבל כישוריה מאד נדרשים, את העובדים הסיועודיים צריך להביא ממילא. מדוע אי אפשר "להלבין" אותה?

למי שיש רעיון ויכול לסייע לה, מספר הטלפון שלה הוא 055281154.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. דרור

  לצערי אין לי כל אפשרות לעזור במקרה הזה, וגם השתכנעתי מרוב הטיעונים שהעלית. אבל רציתי להעלות כמה נקודות במישור העקרוני:
  מדינת ישראל אינה מחויבת לספק פרנסה לכל אדם באשר הוא אדם. אם קטי פרדה רוצה להתאזרח בישראל, זה סיפור אחר. על-פי המדיניות הקיימת זה בלתי אפשרי, אבל אני בהחלט תומך ביישום חוק האזרחות כלשונו, כדי לאפשר מקרים כאלה. התאזרחות מחייבת כמובן לימוד השפה המקומית, וקביעת מקום המגורים הקבוע בארץ. אבל, כאמור, מדינת ישראל רשאית לדרוש מאדם זר, שסיים את עבודתו בארץ וקיבל גמול הולם על מסירותו, לעזוב את הארץ ולא לעבוד בה יותר. זו המשמעות של ריבונות המדינה, וזו הדרך של המדינה לדאוג לפרנסת אזרחיה.
  אני מסכים איתך שבתנאים הנוכחיים אין טעם לגרש אותה, ויתרה מזאת ההתעקשות על הגירוש היא ככל הנראה ממניעים זרים. אני גם חושב שהמעצר שלה הוא שערורייתי. היא לא פושעת. אפשר היה לבקש ממנה להתייצב מדי פעם בתחנת משטרה או בסניף משרד הפנים הקרוב, או לבקש שאזרח ישראלי מקומי יערוב לכך שאפשר יהיה למצוא אותה בקלות.

 2. סמי כנפו

  עם הדברים שנאמרו לקראת סוף המאמר אילו עמדו בפני עצמם.., אלרואי אומר נכון לגבי יצירת קבוצת כוח שלטונית שתקדם את עינייניה ובזה אין ספק שאנשי אותה עלייה , וייתר עליות אשכנז השכילו לעשות..

  "..על תושבי עיירות הפיתוח לעבור לפעילות במישור הארצי. ביחד עם מעמד הביניים הנמוך הם ישאפו למינויו של עמיר פרץ לשר אוצר, ולמינויה של ח"כ-לשעבר תמר גוז'נסקי לשרת העבודה והרווחה…
  הציבור קשה היום צריך להתנתק מהדימויים השליליים שממשלות הימין ניסו להדביק לשמאל החברתי. כפי שהחלוצים יצרו מערכת מפלגתית ששירתה את האינטרסים שלהם שנים רבות, כך על תושבי עיירות הפיתוח ליצור חלופה שלטונית ל"קפיטליזם החייתי" מבית מדרשם של שר האוצר נתניהו ושר המשפטים לפיד.

  למרות ההסכמה העקרונית עם הציטוט של החלקים לעיל, לא ברור לי איך אלרואי מצד אחד מודה בעובדה שהייתה קירבה ועזרה יוצאת דופן מצד השלטונות באותם מתיישבים מה שלא כל כך מתיישב עם היותם 'ציוניים יותר',ואולי כן?! ואולי זו היא מהותה של הציונות. כוחנות? ומצד שני הוא מציע לאותם מזרחיים להצביע לאותו צד במפה הפוליטית שנהג בעיוורון ובזלזול כלפיהם בשעה שהיה עסוק בעידוד ואהדה לידידיו מבית בעמק הירדן. אלרואי נמצא אומר דבר והיפוכו.

 3. ענת, קו לעובד סניף חיפה

  מרבית העובדים הזרים רשאים לשהות בישראל תקופה מקסימלית של 5 שנים ושלושה חודשים. בתחום הסיעוד ניתן כיום להאריך את אשרת השהיה של עובד ללא הגבלה מדי שנה במידה ווהעובד השלים שנת עבודה מלאה עם המטופל הישראלי. התיקון החדש של חוק הכניסה לישראל שמאפשר זאת נועד לשרת כמובן את המעסיקים ולא את העובדים, שכן ברגע שהמטופל נפטר העובד/ת חייבים לעזוב את ישראל.
  למרות שהחוק מאפשר לעובדים שהות של כ-5 שנים, קיים נוהל פנימי של משרד הפנים לפיו לא מאריכים לעובד סיעוד זר שמבקש להחליף מעסיק את האשרה, גם עם מצא מעסיק חדש בעל היתר, במידה והשלים כבר 4 שנות עבודה בישראל. במתקן המעצר רנסנס שבנצרת שוהה מזה מספר ימים עובדת אזרחית רומניה שהחליפה מעסיק, ופנתה למשרד הפנים להסדיר את העסקתה עם מעסיק חדש בעל היתר. העובדת זומנה להסדרת האשרה במועד שקבע לה משרד הפנים כשבוע מאוחר יותר. עם הגעתה ללשכה נאמר לה שכיוון שאתמול מלאו 4 שנים לשהיתה בארץ היא לא תוכל להסדיר את העסקתה מחדש. לא עזרו הנימוקים, הבקשות ואף ערעור שהוגש. כאמור, מי שעיכב את הסדרת האשרה ותיאם לעובדת תור רק כשבוע מאוחר יותר היה משרד הפנים עצמו.
  העובדת פנתה לעמותת "קו לעובד" ומיוצגת על ידי עו"ד שהצליחה למנוע בשלב זה את גירושה. כך שכנראה שאין גבול לאטימות. ליותר מדי גורמים יש אינטרס שתחלופת העובדים בתחום תהיה גבוהה, דבר שמוזיל את העלות שלהם, מאפשר גביית דמי תיווך שוב ושוב ומאפשר לשמור על מצב של פחד תמידי מפני מעצר וגירוש שמונע מהעובדים הללו לעמוד על זכויותיהם.