בריאות והשכלה גבוהה, מבט מהצעת התקציב

איציק ספורטא

היום לפני שנה נפתח האתר,  המאמר הראשון שכתבתי עסק במדיניות כלכלית (איזו הפתעה) ובו תרגמתי גם עצומה של עשרה זוכי פרס נובל בכלכלה המופנית לבוש ונוגעת למדיניות הורדת המיסים שלו. הייתי יכול לפרסם זאת היום ואף אחד לא היה מרגיש בהבדל.

הצעות התקציב השנתיות כוללות בתוכן נושאים רבים שחלקם לא מגיעים לידיעת הקוראים מהסיבה שהתקשורת קצרת רוח ואינה יכולה להתמקד בנושאים לאורך זמן.~ מה גם שהתפיסה שצריך להביא תמיד איזה מרואיין ממשרד האוצר החוזר כתוכי על דף המסרים שמנוסח לו גורמת לעייפות הן של התקשורת והן של השומעים, קוראים וצופים. כמה פעמים אפשר לשמוע יצרנו 70000, 70000 ועוד פעם 70000 מקומות עבודה. ועוד כמה פעמים אפשר לשמוע שבלעדיהם המצב היה גרוע יותר.  ישנה עוד תופעה שאת מסיבת העיתונאים הארוכה של שר האוצר משדרים בשידור ישיר וכאשר מתעוררות ביקורות נשלחים פקידי האוצר לתקשורת על פי סדר יכולת השינון שלהם את דף המסרים האמור.  כך שכמו שיש את פסטיבל דו"ח העוני שנמשך יומיים, כך יש את פסטיבל הדימויים של שר האוצר שנמשך אותו פרק זמן.  

רציתי להפנות את תשומת הלב שינויים מרחיקי הלכת בשרותי הבריאות המצויים בחלקים שונים של ההצעה. לראשונה תוקם קופת חולים (חמישית) למטרות רווח הכרוכה בשינוי מהותי בתפיסה ובחוק הבריאות. כבר אמרנו לא פעם שבעיני האוצר בית חולים כמוהו כמפעל מכוניות על כן בתי החולים יופעלו כיחידות עסקיות מאוזנות ויופעלו על ידי חברות, שחלקן בבעלות קופות החולים וחלקן חברות ניהול עצמאיות. כמו כן ירכשו שירותים באמצעות מיקור חוץ, בבתי חולים הגריאטריים והפסיכיאטריים ייסגרו מעבדות ומטבחים. בבתי החולים הממשלתיים שרותי המזון, כביסה, אספקה סטרילית ותחזוקה ימוקרו החוצה. כמו שאפשר להבין המהלך זה ישפיע על העובדים המועסקים בעבודות אלו, ביחידות שייסגרו הם יפוטרו, ואם לא יפוטרו יאלצו להיפרד ממעמדם המאורגן ויהפכו לעובדי קבלן, שכידוע תנאי העבודה שלהם מעולים. מלבד זה תהליך התאגוד הוא שלב נוסף בדרך להפרטה מוחלטת של שרותי הבריאות.

לסטודנטים שביניכם כדאי לקרוא את החלק העוסק בשכר הלימוד מלבד העלאת שכר הלימוד, מדובר על הקמת ועדה שתמליץ על שכר לימוד דיפרנציאלי לתארים השונים, ובעיקר למקצועות השונים "בהתאם לפוטנציאל כושר ההשתכרות הטמון בתחומי הלימוד השונים". כמובן שבכך יהפכו חוגים מסוימים באוניברסיטה לבלתי נגישים לחלוטין למי שמגיע ממשפחות שאינן יכולות לממן שכר לימוד גבוה. השלב הבא יהיה שכר דיפרנציאלי פורמאלי למרצים. שני אלה יהרסו לטעמי את הרציונל שעליו מושתתת ההשכלה הגבוהה באוניברסיטאות הציבוריות. במקום להפחית את שכר הלימוד ולאזן את ההוצאה הציבורית באמצעות גביית מס פרוגרסיבית לאחר הלימודים, נעשה המהלך ההפוך, השכלה יקרה והפחתות מתמשכות של מס על שכר.

למי שמשעמם ורוצה לראות את עתידנו כחברה מופרטת יכול קרוא להנאתו את הצעת התקציב ולמצוא פנינים נוספות.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.