רהט והחברתיים

איציק ספורטא

ראש הממשלה ביקר ברהט ונשא נאום, את חלקו שמעתי בטלוויזיה, ראש הממשלה טען שיש לשמור על החוק ועל הצדק והוא ידאג לשניהם. לא שמעתי אותו מדגיש עד כדי כך את שמירת החוק כאשר דיבר במקומות אחרים. כאשר הועלתה טענה הקשורה למצבו של בית הספר טען ראש הממשלה שבילדותו היה מצב בתי הספר גרוע יותר. עשו יפה בכתבה ועברו לצילום של בית הספר, הוא נראה רע ומוזנח. אמירה זו מזכירה לי את הקטע באחד מסרטי מונטי פייטון שבו יושבים אנשים מדושנים ומתחרים בתנאי הילדות הקשה שלהם. אחד טוען שלא היה מה לאכול ואפוא לגור לכן גרו במערה ואכלו חצץ. השני טוען שלהם בכלל לא היה מה לאכול ולכן אכלו חצץ קר וגרו בגומחה בכביש וכך הלאה.~

הסקר החברתי של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה מוצא שמצבם של הערבים אזרחי ישראל קשה לעין ארוך ממצבם של היהודים. למשל, 20% מהאוכלוסיה הערבית וותרו על אוכל לעומת 13% מהיהודים. 39% מן הערבים וותרו על תרופות לעומת 13% מן היהודים וכך כמעט בכל קטגוריה שנחקרה. ברהט יש יותר מ-20% דורשי עבודה. 28% זכאים לבגרות ב-2002 לעומת ממוצע ארצי של 46.5%. כמו כן רק שני אחוז מבני 20-29 לומדים באוניברסיטאות, לעומת 29% בעומר ו-25.5% בלהבים, יישובים שאינם רחוקים גיאוגרפית מרהט אבל מרוחקים בערך עולם וחצי במונחי רמת חיים. שלא לדבר על מצבם של הכפרים הלא מוכרים. אם המצב כל כך גרוע סביר היה שהממשלה תדאג לתקציבים שיעשו משהו כדי לתקן את המצב. בעיקר כאשר מדובר בממשלה אשר הפכה לחברתית באחת. אבל חברתי לחוד וכסף לחוד, בתקציב החדש יופנו למטרות אלו למיטב זכרוני 40 מליון שקל.

אולמרט הציג את תוכניתו לעידוד התעסוקה במשק. איני רוצה לדון בפרטי התוכנית בשלב זה, אבל משהו אחד בלט לעיין, בעוד הצעת התקציב הוצגה בשידור ישיר בטלוויזיה וברדיו, תוכניתו של אולמרט הוצנעה משהו. יותר מכך הכתבים שנשלחו לכסות את הנושא היו הכתבים לענייני רווחה, לא חס וחלילה המכובדים שעוסקים בכלכלה. מי שמצוי בהיררכיה העיתונאית יודע שכתבי הכלכלה ניצבים אי שם בצמרת יחד עם כותבי הביטחון והפוליטיקה. אם רצו אמצעי התקשורת להדגיש את החלוקה ההיררכית בין כלכלה לחברה הם עשו זאת על הצד הטוב ביותר.  

כשראש הממשלה הוא חברתי, שר התמ"ת חברתי, שר הבטחון חברתי, ושר האוצר חברתי היו בטוחים שמצבנו בכי רע.  

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. דוד

  סיימת את סקירתך הנ"ל במשפט : "כשראש הממשלה הוא חברתי, שר התמ"ת חברתי, שר הבטחון חברתי, ושר האוצר חברתי היו בטוחים שמצבנו בכי רע. "

  ואללה איציק מצאתי נחמה דוקא בזה.

  עד לא מכבר ראשי המשק לא טרחו כלל להציג עצמם כחברתיים וליהגו את החרטה המוכרת של מילטון פרידמן.

  כאשר השפה והטרמינולוגיה מתחילה להשתנות (ולא אכפת לי אם זה מתחיל בפי.סי. בלבד) מבצבץ סיכוי שאי שם אי פה בחלל שמעל שולחנות אגף תקציבים נמצאת הידיעה שצריך לקחת בחשבון לפחות את מס השפתיים.

  לשפה יש כח ועבודת הקודש שלך יש בה ללבות אותו.

  ישר כח.

 2. פחזנית

  אריאל שרון מנה את התנאים לחיים משותפים של ערבים ויהודים ואמר: "אחד, החוק חייב להישמר על ידי כל האזרחים. שנים, הצדק חייב להיעשות", אבל המשך דבריו לא צוטט נכון ב-Y-NET. צפיתי בקטע הזה בטלביזיה, ומה ששרון אמר בהמשך דבריו (ציטוט מהזכרון): "כאשר החוק לא נשמר, אנשים מתמרנים ואז גם הצדק לא נשמר". הוא כנראה יודע על מה הוא מדבר…

 3. רפי יחזקאל

  איציק שלום!
  בשנות החמישים דהרו אנשי ה-101 בפיקודו של אריק שרון על ג'יפים כדי "לנקות" את הנגב משבט התארבין.
  בינתיים הוא ירד מהג'יפ ועלה לכס ראשות הממשלה. אומר זאת ישירות: אריק שרון שונא ערבים בדם.שום תקומה או שיפור במצבם לא יחולו כל עוד הוא בשלטון נקודה.