דבר ראש האופוזיציה עם הדלקת הלפיד האולימפי

יוסי דהאן

עמי גיל הפנה את תשומת ליבי לתובנה מעניינת של חבר הכנסת שמעון פרס המבקר בימים אלו באתונה. 

"אתה מאמין שאולימפיאדה או אירוע ספורט אחר יכול להיות זרז לשלום?
"איזו שאלה, כמובן. זה מעבר לגבהים, לצבעים, לדגלים. ספורט זה המקום היחיד בו לבנים יכולים להעריץ שחורים. יש מגוון של צבעים, קבוצות אתניות למיניהן מכל העולם".
 

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. חיים

  לא ייאמן שהוא עדיין חושק בתפקיד שר החוץ.רק תחשבו איזה מטעמים יכינו מהנאד הזה.
  בשיטת הפוך על הפוך "שר החוץ הישראלי חושב שאי אפשר להעריץ שחורים בתחומים אחרים:מדע,תרבות,פוליטיקה וכו'". נו.שיהיה

 2. סמי כנפו

  זהו פרצופו האמיתי של רודף השלום מספר אחד בישראל, של העלוקה הפוליטית מספר אחד.. לא צריך יותר ממשפט כזה כדי להבין שכל רדיפת השלום של שמעון פרס לא באה מהמקומות הנכונים, היפוקריט, נהנתן וחתרן בלתי נלאה!
  הבייתההההההההה!!

 3. אייל בן משה

  זוהי הגזענות המובנת, זאת שתמיד מתקשים להסביר אותה, זאת שטבועה בתרבות, זאת שמנסים להכחיש, זאת הפרודיינית, הבלתי ניתנת לשליטה ולהכחשה.

 4. Reuven

  Some 30 years ago, in a public ceremony, Zico Graziani conducted the Air Force Orchestra performing the Hatikva, the National Anthem; At the end of the ceremony, Peres indignantly approached Graziani and shouted at him: "You'll never perform again in public! It was a disgrace! How dare you trivialize the Hatikva?!!!"

  This scumbag usurped the Arts too, and the beg only get inflated more and more!

 5. lali

  לא ייאמן ש"העוקץ" יפרסם תגובה נמוכה ושפלה כמו "הפולני בן ה-82 הזה…הנאד הזה". אילו הציטוט היה יוצא מפיו של סמי שלום שטרית לדוגמה הוא היה עובר בשתיקה וחושף את פרצופו האמיתי והגזעני של "העוקץ".

 6. חסון

  שימון הוא עלוקה ונטל על המדינה. זמן להיעלם אל השיכחה. מספיק ליהנות על חשבון העם. אגב, שימון הוא משתמט משירות בצהל, מעולם לא חויל ואין לו מספר אישי. אם יש לשימון כל כך הרבה מרץ – אולי זה הזמן להתחייל ולהחזיר לצהל שירות חובה. בן גוריון כבר לא קיים, ואין מי שיחפה על השתמטות. ה ב י ת ה !

 7. שי

  אני מתקשה להבין אותכם, מצד אחד מוחים נגד הגיזענות לכאורה של פרס ומצד שני מפרסמים תגובות גיזעניות נגדו.

 8. יוסי דהאן

  צודקים, סליחה, ערכתי את התגובה

 9. יוסי לוס

  בכל הנוגע למנהיגים פוליטיים, היחידים שעולים בדעתי כראויים להערצה במאה ה- 20 הם
  מהאטמה גנדי
  מרטין לותר קינג
  ונלסון מנדלה.

  שחורים אחד אחד.

  מעניין אילו מנהיגים פוליטיים מעריץ שמעון פרס?

 10. אייל

  טוב, פרס נמצא בחבורה די מכובדת.
  במוסף של "דיעות" מיום שישי האחרון מופיעה כתבה על צ'רצ'יל בעקבות פרסום עוד ביוגרפיה עליו.
  מתברר שהוא היה גזען שהאמין בעליונות הגזע הלבן.
  לא פלא שהוא היה הראשון שזיהה את הסכנה שטמונה בהיטלר. "It takes one to know one"
  כבדרך אגב מוזכרת שם העובדה, שהוא "עודד" את השימוש בגז חרדל כנגד הכורדים בעירק.
  למיטב ידיעתי, הוא לא "עודד" את השימוש אלא הורה על השימוש בגז בתוקף תפקידו כשר המלחמה.

 11. שי

  שימעון פרס אמר מה שאמרו רבים מהמנהיגים השחורים בארצות הברית בעשורים האחרונים:
  לצעירים השחורים אין כמעט מודלים שחורים לחיקוי פרט לספורטאים וזמרים, בגלל הטענות הללו ניתן לראות היום הרבה שחורים עורכי דין ורופאים בסדרות טלויזיה אמריקאיות. בגלל שפרס "לבן" אז אסור לו בעיניכם להגיד את אותם דברים, אם פעיל שחור היה אומר את זה אז כולכם הייתם יוצאים מגידרכם מרוב חיבה אליו. זאת צביעות וגיזענות מצידכם. בעקבות האמירה שלו אתם קובעים שהוא גזען ומשווים אותו לצ'רצ'יל, זה מעיד על שינאה תהומית ולא מובנת.

 12. תיקי תיאופיל

  שנאה תהומית ולא מובנת???למי אתה מתכוון ?האם אתה באמת מתכוון שזה בא מצד ממרחים כלפי האשכנזים? ואולי זה בדיוק ההיפך. מה אתה מיתמם? הרי השליטה האשכנזית בחברה הישראלית היא טוטלית, בכל תחומי החיים ממש.
  על מי אתה מלין? אולי תכתוב כמה מילים על ההיסטוריה של פרס שהבעיה העדתית לא הזיזה לו את קצה הציפורן המטופחת שלו , הרי האיש היעוור הזה גילה את ה"בעיה" רק אחרי שבבית שמש השליכו עגבניות לעברו. והלא האיש היה מוקף כל הזמן במשתפי'ם מחליאים :במפא'י (שלמה הלל ומשה שחל), ברפ'י (יצחק נבון ושאול בן-שמחון- זה האיש שישב ליד גולדה כשהיא אמרה "הם לא נחמדים" והוא לא הגיב לדבריה של הגזענית והמרשעת הזקנה) והיום הוא מוקף בדליה איציק ובפואד.הוא לא ידע אז והוא גם לא מבין היום שהאנשים האלה לא מייצגים את המזרחים. לך, שי, לשכונות המצוקה ולעיירות הפיתוח ושם תשמע מה חושבים המזרחים המוחלשים (כןבוודאי, בכוונת מכוון) על כל מי שדופק אותם . על השנאה של השלטון והאליטות האשכנזיות שחיות על הזיעה שלהם ועוד יש להם החוצפה לשנוא אותם ולאייר אותם באיורים מבחילים כאלה. תגיד לי באיזו מדינה אתה חי???

 13. דקלה לבני-יערי

  …ולא לשכוח את אנג'לה דיוויס שאמנם לא היתה פוליטיקאית אבל ידעה לנהל את ה"פרוטסט" הגדול של 67' בארה"ב. האשה השחורה והאמיצה הזאת היא נר לרגלי הלבנות, האשכנזיות.

 14. יהונתן אורן

  אם לא אנשים ממוצא "מזרחי", מי כן מייצגים את המזרחים? ואיך אפשר לדעת את זה?

 15. אברם מהשוק

  פירק את ההסתדרות, חיסל את מדינת הרווחה, נכנס ללבנון, עשה אינפלציה אדירה, זרק קשישים לרחוב, לקח הלוואה מהאמא הערבייה שלו כדי לקנות את תדיראן ולא החזיר לה הכסף, שם את הקיבוצים רק במקומות שיש בריכה ודשאים ובכלל הוא אשם בהכל.
  וואלא- חציר העם.

 16. דויד

  משת"פים הוא כינוי למשתפי פעולה עם האויב. האם התכוונת לומר כי בין האשכנזים למזרחים יש מלחמה?

 17. תיקי תיאופיל

  אני אחרי הרושם הקשה שהותיר בי הסרט על מוקרני הגזזת בערוץ 10.אני כל-כך כועס על מה שעשו למאה אלף ילדים מזרחים בשנות החמישים ,שאיני יכול לענות לך כרגע. שאלתך היא בהחלט ממין העניין. אענה לך מחר.

 18. שי

  דוד, אימי ואחיותיה עברו *בדיוק* אותו טיפול נגד גזזת למרות שהן היו אשכנזיות ילידות הארץ. הדיבורים על גיזענות הם קישקוש.

  כתבתי את זה בתגובה לידיעה על הסרט כאן באתר אבל משום מה בחרו לא לפרסם, יש אנשים שמעוניינים לפלג ולריב בכל מחיר, פשוט משום שזה משרת את האינטרסים והאג'נדה שלהם. יש אנשים שחייבים אויב כדי להמשיך להתקיים.

 19. אסתר להבים

  די נמאס לנו ממך אדון פרס, תפרוש כבר מהפוליטיקה. מדוע צריך גלערבב צבעים בספורט"? אתה חושב שרק אתה יכול חלעשות שלום, אבל העם חושב אחרת, די בגיל שמונים אתה יכול כבר לנוח למהפוליטיקה, אם אתה רוצה תקים מפלגה, אל תמשוך את מפלגת העבודה לתוך הממשלה של שרון, שעושה מכם חוכא ואיטלולא. ניתן לתמוך בתוכנית ההתנתקות גם מבחוץ, לא חייבים לזחול ולהשפיל את עצמכם לתוך המלכודת של שרון. מעט כבוד עצמי לא הזיק אףך פעם למישהו.בשם מי ועל חשבון מי בדיוק נסעת מר פרס לאתונה? ובשביל מה בכלל?

 20. דויד

  נדמה לי שתשובתך כוונה לתיקי. אני לא כתבתי על גזזת אלא הפניתי שאלה לתיקי (ראה למעלה).

 21. תיקי תיאופיל

  הביטוי משת'פ כמטפורה ולא כפשוטו. תן לי עוד תמר גוז'נסקי אחת, וקח בתמורה 50 מזרחים תומכי ליכוד. מכאן תבין שאיני חושב שיש חלילה מלחמה בין מזרחים לאשכנזים, אבל בהחלט יש מאבק על העוגה הכלכלית, החברתית,התרבותית וכד'.
  אם כן משת'פ מזרחי הוא כל מזרחי שיש בידו פנאי ,(נקודה מאוד חשובה, משום שיש לפחות חצי מיליון מזרחים שהם קשי-יום שצריכים להתרוצץ אחרי הלחם, פשוטו כמשמעו, ואין להם הפנאי והיכולת הנפשית לניתוחים פוליטיים), אבל אינו מייחד זמן למאבק המזרחי בתור שכזה. גרוע מכך, אם הוא מצוי בעמדה פוליטית ואינו מדבר ועושה למען המאבק המזרחי בגלוי ובלא כל בושה. מאבק כזה יתרום מן הסתם לכלל החברה, או לפחות לשכבות המוחלשות שלה, שהן ערביות ומזרחיות בראש ובראשונה.
  איני כולל בכך את החרדים האשכנזים משום שמדובר בעניים מרצון.
  ולמי שדיבר על אימו הערביה של שמעון פרס: אינך ראוי כלל לתגובה. אירוניה כזאת,שעוביה כעוביו של פיל, מתאימה אולי לך ולחבר'ה שלך, לי לא תמכור את החרט'ה הזאת ואת הרמה ה"ארגומנטטיבית" הירודה הזאת.

 22. דקל

  נראה לי, ששמעון פרס שכח להוסיף שלוש מילים בסוףהצהרתו והן : "וזה יהיה לגיטימי" כן, שמעון פרס יכול להעריץ בגלוי ספורטאים שחורים וזה יהיה לגיטימי בעיניי חבריו. זוהי בדיוק הגזענות "הפרויידיאנית" כפי שכינה אותה אייל בן משה בתגובה שם למעלה. עובדה שאף אחד מלבד אתר "העוקץ" לא הרים גבה למשמע הדברים , מלבד לעשות מזה כותרת עסיסית אף אחד לא התעכב על זה.

 23. אברם מהשוק

  רמה ירודה אני מבין מה זה. אבל ארגומטטיבי לא. אולי זה בגלל שאני מהשכבות המוחלשות שנוסף לכל הצרות גם מעדיף לראות מופע בידור משעשע במקום סרט דוקומנטרי מבאס. ובכל זאת, שמא תואילי להסביר לי מה זה ארגומטטיבי, או שזה סתם ביטוי להראות שאת אקדמאית עאלק, שיודעת להגיד מילים משובחות שיש להן מקבילות פשוטות בעברית של אנשים מהשכבות המוחלשות?