כמה מפגינים היו לנו היום?

איציק ספורטא

היום השתתפי בהפגנה מול משרד ראש הממשלה. בעצם היו שתי הפגנות, האחת של הרשויות המקומיות והשנייה שבה רוב המפגינים היו גמלאים, ומיעוטם קבוצה של הנוער העובד ונציגים של פורום הארגונים נגד אבטלה. כאשר הגעתי בבוקר וניסיתי לעבור למקום ההפגנה של הרשויות המקומיות המשטרה אסרה זאת, בכלל מספר השוטרים, אנשי משמר הגבול והאמצעים לפיזור הפגנות שנאספו שם היו בכמות שלא הייתה מביישת משטרים אחרים.~

עיתונאים מהתקשורת הכתובה והאלקטרונית הגיעו להפגנת הגמלאים והשאלה הראשונה ששאלו הייתה למה יש כל כך מעט מפגינים (היו כמה מאות)? השאלה הזאת כבר הייתה לי לזרה. אחת הסיבות לכך היא ההנחה המובלעת בשאלה הגורסת שאם אין הרבה מפגינים סימן שהכל בסדר, ורק הפעילים הנודניקים מפריעים למהלכים הנבונים של האוצר. סיבה נוספת למיאוס שלי מהשאלה היא שהעדר מפגינים משמש צידוק למדיניות שמתבססת לא על מה נכון לעשות אלא עד כמה כח יש לנפגעים. כאילו רק אם עשרת אלפים איש יפגינו ישרפו צמיגים ויחסמו כבישים תהיה משמעות לביקורת. המשמעות של הדבר היא שמקבליי ההחלטות משוחררים מחשיבה עצמאית בנוגע להשלכות של מעשיהם הם מעין אוטומטים חסרי בינה ודעת שמושפעים רק מכח שמופעל נגדם או בעדם.

 נניח שמחר הממשלה מחליטה שהיא מבטלת את קצבאות הילדים, רק רגע, היא כבר בשלבים מתקדמים של ביטולן. השלכות ההחלטה הזאת הן ברורות, בשנה הזו יהיו 30% לפחות מן הילדים בישראל מתחת לקו העוני. בקצב הנוכחי מספר זה ילך ויעלה ככל שיקוצצו הקצבאות, כיון שתחולת העוני של ילדים בישראל בלי תשלומי העברה היא מעל ל-40%. כל אחד ואחת צריכים לחשוב האם חברה שבה שיעור כזה של ילדים מצוי מתחת לקו העוני היא חברה ראויה. אם חברה כזאת היא ראויה צריכים אתם להצטרף בהמוניכם למקהלת מעריצי נתניהו ולפיד. אם לא הביעו דעתכם, אם לא תעשו זאת אלו מביננו שמפגינים ומביעים את דעתם יאלצו לענות על שאלות על מיעוט המפגינים במקום להתייחס לעוולות שנובעות מהמדיניות.      

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. אדרי יצחק (ג'קי)

  אני דווקא רוצה להתייחס למה שכתבתה "בכלל מספר השוטרים, אנשי משמר הגבול והאמצעים לפיזור הפגנות שנאספו שם היו בכמות שלא הייתה מביישת משטרים אחרים",
  רציתי לציין בפיך ובפני הגולשים שבזמן שהמשטרה קצתה כל כך הרבה כוחות להפגנת המחאה משטרת ישראל ובפרט משטרת ירושלים היתה במצב חרום בעקבות ידיעות חמות על "פצצה מתקתקת" בדרך לירושלים או לתל אביב.
  אתם מבינים את המשמעות עשרות שוטרים על אבטחת הפגנה מול הכנסת והפקרת הפצצה המתקתקת שהוגדה כידיעת חרום והוכרזה כוננות גבוה ביותר באזור.
  מה שנותר לי לשאול הם השאלות הבאות:
  1. אם חס וחלילה היה קורה פיגוע בירושלים מי האשם? – משטרת ישראל היתה טוענת כי הוקצו כוחות להפגנה, והמפגינים היו הופכים לאשמים.
  2.מי קיבל את שיקול הדעת להעמיד חיי אדם מול אבטחת הפגנה חברתית?
  3.האם המפגינים בהפגנה חברתית/כלכלית מוגדרים "כפצצה מתקתקת" הדורשת אבטחה כבדה?
  4.האם יש קשר בין כמות האבטחה לכמות הידיעות המודיעניות שהגדירו את ההפגנה החברתית כאירוע מסוכן?
  5. למה נמאס לי מכל מה שקורה פה?
  איציק ספורטה, הפגנה קטנה או גדולה אין בה לקמט למשהוא שולי את הפצצה החברתית שמבעבעת בכל רחבי הארץ,מיעוט אנשים בהפגנות זו תופעה של יאוש מצטבר מהמוסדות הממשלתיים אבל אין ביאוש הזה להכהות את הזעם המצטבר שהולך וגדל לידי מצב של עוטף ישראל.
  הדבר המסוכן ביותר שהצטייר בכתבתך זה ההיבט המשטרתי ביטחוני המראה בבירור שיש מי שחושב שהמחאה החברתית הופכת להיות "פצצה חברתית מתקתקת" ואתם יודעים מה? אני חושב שיש צדק בהנחה עבודה זו כי מי כמוהם יודעים שהם השילטון חצו קווים אדומים חברתיים.

 2. תוכי ושמו מוקי

  התמימות של השאלה מעט מפתיעה, במיוחד לאור העובדה שבשטחים מתקיימות כבר ארבע שנים מחאות ענק כנגד תנאי המחייה, ביטול קצבאות הילדים (ביחד עם ביטול הילדים עצמם) ועדיין הקברניטים עיקשים (למרות שבחינה אמיתית של ארבע השנים האחרונות יגלו שינוי בתפיסה הישראלית עם החומה וההתנתנקות – כלומר הכרה בצורך לשרטט גבול ממערב לירדן), אבל לענייננו – הרי ברור שהדמוקרטיה עשתה סיבוב של 360 מעלות, בעזרתה האדיבה של תקשורת ההמונים וכו' שמרדימה את הציבור – ועתה כדי להביע עמדה יש שוב צורך של ממש לשוב אל כיכר העיר ולהצביע ברגליים, פשוטו כמשמעו. הדרך היחידה לנצח את השיטה היא להשתמש בה, נניח: תוכנית מציאות/שעשעון טלוויזיה תחת הכותרת "מי רוצה להיות שר האוצר", עם המון מועמדים מן הציבור (מעומר, מכפר סבא, ממעלה אדומים, נניח) וכל שבוע מעיפים מועמד אחד ע"י הצבעה ב-SMS. הזוכה הגדול ירוויח המון כסף והבטחה לא להיות שר אוצר, אבל חוץ מזה, יתקיים דיון בנושאים חברתיים ואנשים פתאום יתחילו לשים לב. נראה אותך מצליח למכור את זה לזכיינים.

 3. פחזנית

  איציק, השאלה "כמה מפגינים היו לנו היום?" מטרידה גם אותי. מדוע רק מעטים מטריחים עצמם להפגנות, בעוד רבים מזדהים בדממה ממרחק בטוח. יש הרבה הסברים נכונים לתופעה, אבל הגורם מספר אחד לדעתי הוא: ההצלחה הפנטסטית של המהפכה הניאו-ליברלית. הקפיטליזם החזירי נמצא בעיצומו של בליץ-קריג — כוחותיו מתקדמים מהר, חזק, ובהרבה חזיתות — ולאיש לא נותר כח להתייצב ולהיאבק. אפילו אלה שלא אמרו נואש, מעטים וקטני אמונה.
  מצב דומה קיים גם בתחום המדיני, קרי הכיבוש. לו קמו לנו 3,000 סרבנים, היתה המולדת נאלצת לשקול שוב את מדיניותה המטומטמת והבלתי-אנושית כלפי שכנינו הפלסטינים. לדאבון הלב רק מעטים מעזים לסרב (הכוונה כמובן לסירוב גלוי, לא אפור) מול ההסתה וההפחדה. הצעירים והמילואימניקים ההגונים המעטים שהחליטו לסרב, מתנפצים אל חומת מערכת ה"משפט" הצבאי, ונטחנים ע"י הפצ"ר הדתי וצוות אנשי האלוהים שלו.
  אולי הגיע הזמן לשביתת רעב המונית? דעת הקהל המנומנמת (במקרה הטוב) תזכה לטילטול רציני אם יקומו 300 אישה ואיש ויקיימו שביתת רעב בירושלים.

 4. דבור עוקץ

  רוב הציבור, וזה מגובה בסקרים, כלל לא מאשים את הממשלה במשבר ברשויות המקומיות, אלא את הרשויות עצמן.
  למה ? כי אי אפשר להעסיק סגנים בעשרות אלפי שקלים בחודש ולצפות לאמפתיה כשבאים להתלונן אחר כך שאין כסף.
  וזה מוטיב שחוזר על עצמו כל הזמן.
  אם הארגונים החברתיים לא היו כל כך עסוקים בלהסביר לציבור שכולם פה רוצים לעבוד, כשכולם יודעים שזה לא נכון (ואתם מוזמנים ללכת לעיירות פיתוח ולשאול הורים מה דעתם על מוסר העבודה של הדור הצעיר), במקום להגן על עובדי שכר המינימום שלא מספיק אפילו לחצי קיום, או עובדי חברות כח אדם שמקבלים לעיתים קנסות בגובה חצי משכורת בעוד הבכירים גוזרים קופות, התמיכה הציבורית היתה עולה פלאים.
  אבל לא, הארגונים החברתיים הרי לא יפספסו שום הזדמנות להגיש למשרד האוצר כדורים להנחתה עם הצעות חוק שבאות להגן על אנשים שלא עבדו יותר מ 20 שנה רק בשביל לשמוע תגובות זועמות כמו "לכו לעבוד", ולהזניח את המסכנים שכן עובדים כל חייהם אבל לא מצליחים להתקיים בג'ונגל הזה.

 5. מנשה

  מדוע טרחת להדגיש את העובדה שהפצ"ר חובש כיפה? האם התכוונת לומר שכל חובש כיפה הוא איש ימין קיצוני… אינני מבין את משמעות הקישור שבקשת לערוך בין אמונתו הדתית לפעילותו המשפטית/ הפוליטית. יש דתיים כאלו ויש דתיים כאלו, ואין צורך ועדיף שלא נכליל.

 6. אסתר להבים

  ביב הורס את המדינה, לא רק את הזקנים, הנכים, הפגים והחלשים, אלא את כולם, צריך לשלוח אותו חזרה לאמריקה שיעזור שם, אנחנו לא צריכים ולא רוצים אותו כאן, חייבים לעצור את האיש הזה בטרם יגרום נזק נוסף למדינה. האיש הזה שקרן כרוני, אני לא מאמינה אף לא למילה אחת היוצאת מפיו, פיו וליבו אינם שווים, יש להעיף אותו ואת ממשלת הליכוד שנותנת לו גיבוי . גם את שינוי צריך להעיף ומהר. קיוויתי שלפיד יעדיף כלכלה אירופאית, שמתאימה לנו יותר, כלכלה כמו ברוב ארצות העולם, כמו קנדה, אוסטרליה ניו- זילנד, אירופה המערבית, ולא כלכלת ארצות הברית, או יפאן, גם שם זה יפול בגדול יום אחד.לכן צריך לשלוח את ביבי לאמריקה או ליפאן, אם שיטרית רוצה הוא יכול ללכת איתו ביחד, כמו שיותר מהר, יותר טוב, יהיה לעם ולמדינה.

 7. אסתר להבים

  חייבים לקום ולארגן הפגנות נגד הגזרות הכלכליות של אדון ביביהו, על החברה ועל החלשים ועל כל דבר אנושי במדינה הזאת, אם הוא רוצה כלכלה אמריקאית, ש י ל ך מ ה ר מ א ו ד ל א מ ר י ק ה , כ כ ל ש י ק ד י ם כך י ט ב אנחנו לא צריכים אותו כאן. שיקח את שרה'לה וילך, הוא חי שם 17 שנה, שיסע שוב לשם ויחיה לעד. די לנו ממנו. הגיע הזמן לצאת להפגנות נגד משנתו הכלכלית של אדון נתניהו. חייבים לארגן הפגנות בכל עיר ועיר, בכל ישוב וישוב. אסור להמשיך ולהחריש, די הגיעו מים עד נפש, מה שאנחנו חוסכים היום בחינוך, נצטרך להשקיע עוד מעט בבתי סוהר, במוסדות גמילה וכו'.

 8. שי

  אני מסכים רק עם חלק מדבריך.

  הבעיה היא הביזבוז ברשויות המקומיות ובמגזר הציבורי. בעיה שהאירגונים החברתיים מחליטים להתעלם ממנה, הרבה יותר קל להאשים אדם אחד או בודדים (ביבי והממשלה) מאשר מערך שלם (עסקנים, חברי מפלגות, ראשי רשויות, עובדי רשויות, עובדי המגזר הציבורי) מערך שבזכות הבזבזנות שלו מתרוששת קופת המדינה. קשה לאירגונים האלה להגיד לעובדי הרשויות בפרצוף את מה שכלונו יודעים, אין מקום לכולם במשרות הציבוריות.

  אני לא מסכים עם דבריך בקשר לעיירות הפיתוח, ישנם מקומות שבאמת בלתי אפשרי למצוא בהם עבודה. אני לא מאמין בחלוקה של קיצבאות אלא בהשקעה בתשתיות. השקעה כזאת לא נעשית מאחר וכמעט כל הפעילים וכל הפוליטיקאים מימין ומשמאל הם תושבי גוש דן. הם לא היו רוצים לראות את הכסף יוצא מהמרכז אל הפריפריה, הרבה יותר קל לצרוח סיסמאות ולהאשים אחרים.

 9. פחזנית

  כיפתו של הפצ"ר, וכיפותיהם של פרקליטיו רלבנטיות להפליא. לו היו אלה אנשים הגונים, הם היו פוסלים עצמם מעיסוק בסרבנים. קרא לי אנטישמית, אבל מסירת הטיפול בסרבני-מצפון לידי דתיים, כמוה כמסירת הטיפול בשמורות-טבע לידי קבלנים.

 10. שי

  מצער לדעת שגם במחנה שלנו יש גיזעניות שפוסלות אנשים על רקע אמונתם.
  לא משנה אם הקו של הפצ"ר תואם הן את שילטון החוק והן את הדמוקרטיה והסרבנים עוברים על החוק ויורקים בפרצופה של הדמוקרטיה. לא משנה שחוץ מהפצ"ר יש מאות אנשי צבא, פוליטיקאים ואנשי חוק שמצדדים בעונשים ומפעילים אותם. לא משנה שרוב הציבור החילוני בעד העונשים. הוא דתי לכן הוא המטרה שלך, לשאר את מוכנה לסלוח.

  הדברים שלך מעידים על כך שיותר משינאה לאחר אין לך שום אידיאולגיה.אנשים כמוך הם הסכנה משום שאתם ריקים מתוכן אמיתי. את הומאנית בערך כמו ברוך מרזל.

 11. מנשה

  חוששני שנסחפת בדבריך…
  דבריך הם הכללה גסה, שיותר מאשר מכתימים ציבור שלם, הם מלמדים משהו על צרות אופקים. אינני מכיר את הפצ"ר או את פרקליטיו, אך אני מניח שיש שם קשת של דעות פוליטיות, חברתיות וכו'. הקישור שעשית בין כיפה לתפיסת עולם אינו נכון, ולדעתי מלמד שהמתנחלים הקיצוניים בדבריהם ובמעשיהם הצליחו לטעת בך את התפיסה הלא נכונה, שכל דתי הוא ימני, שונא סרבנים ועוד. אני מצטער לאכזב אותך, אך יש סרבנים דתיים, ובטח ובטח אנשי שמאל דתיים.
  על דבריך נאמר: " טול קורה מבין עיניך"!