משדר "הגזזת" הערב בערוץ 10 בשעה 21:00

מתיתיהו שמואלוף

סרט הגזזת יוקרן הערב יום א` 15/08/04 בשעה 21:00  בערוץ 10~ (אדרי יצחק (ג`קי) דימונה כתב על כך)

"המציאות עולה על כל דמיון, ולפעמים ניכרות בדרכינו תופעות שהזמן הרחוק לא מקהה אותן אלא רק מעצים את הכאב והשאלות. נושא הגזזת (פיטריית עור על קרקפת הראש שנעלמת עם הזמן מעצמה) היא אחת מהן, תופעה במימון אמריקאי מלא.

עדותו של דוד דרעי מבאר שבע ממייסדי עמותת נפגעי הגזזת.

"בתום המיון הגיעו לשערי בית הספר משאיות רעועות והתלמידים הובלו למחנה עולים בפאתי חיפה בשם "שער העלייה", המחנה היה מוקף גדרות תיל והילדים הסתובבו עם מספרים על הצוואר. התרוצצנו שם כמו חיות מכל צד צעקו אמא אבא אבל אף אחד לא שמע. הדמעות הזיעה שאריות המשחות שמשחו על הראש, הכל שימש בערבוביה, היה ריח נורא של ליזול. הכניסו אותי לחדר, מרחו לי על הראש משחה והכניסו אותי למכונת ההקרנות, שנראתה כמו מכונת איקוויזיציה וקשרו אותי שלא אוכל לזוז צעקתי "עד לב השמים" עדויות רבות כגון אלו קיימות למכביר ודעתו המקצועית של פרופסור פוירמן מביה"ח סורוקה ב"ש `להערכתי כל ילד הוקרן ע"י מכונת הרנטגן פי 35000 מצילומי הרנטגן היום`, עדויות אלו רק מאמתות את טענות נפגעי הגזזת על מחלות סרטן ומחלות מוזרות שפגעו בהם מאז ועד היום".

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. מתיתיהו שמואלוף

  צפיתי במשדר על הגזזת שעדיין ממשיך כרגע.

  ניהל אותו דן מרגלית, שהוא כידוע, פרשן שמרני ובעד הקו הכלכלי של מדיניות נתניהו הניאו-ליברלית.
  בחלק הראשון, של הדיון שהתרחש אחרי הסרט, הביאו את מפיק סרט, ונפגע גזזת ומשנה למשרד הבריאות.
  הדיון היה מרתק, והייתה באמת תחושה שהאקטיביסט (מפיק הסרט) יודע בדיוק מה קורה בשטח
  ואילו האחראי על בריאות הציבור עומד משתומם, אל מול המציאות.

  בדרך כלל אני נוטה לנתח ולבקר בצורה ביקורתית, כל אירוע טלווזיוני, אך הפעם אני לא אלהטט במילים
  דווקא בגלל שהמציאות הייצוג הטלוויזני מדברת בעד עצמה ומי שירצה להתחקות אחרי האידיאולוגיה
  ימצא לא מעט ספרים על האיך ולא על המה.
  ובכן מ'שום מה' בחלק השני ניתנה הבמה בילעדית לשר הבריאות דני נווה, שלא רק שלא השיב על הטענות
  בכללותן, והתחמק מתשובה רצינית לדן מרגלית, שמצא את עצמו מגן על סוגייה מזרחית ממעלה ראשונה
  אלא גם, לצערי שוב הבטיח ליצור ועדה ציבורית ולגלגל את הסיפור הזה לעוד כמה שנים.
  וכך נותרתי עם השאלות, מדוע לא השאירו את מפיק הסרט שידבר בגלוי אל מול שר הבריאות ?
  מדוע נתנו במה יחידה לשר הבריאות מבלי שיתעמת עם חולי המחלה ?

  החלק השלישי, של הדיון היה נורא ולא יכולתי לצפות בו עד סופו. דן מרגלית ויוצרי הסידרה החליטו לדון בהתנשאות אשכנזית והביאו לא פחות ולא יותר את האמן, המוסיקאי שאחיו חולה גזזת ואת דויד לוי, שקבר את המאבק המזרחי,
  ואת פרופ' גלבר, שאמר שכל מה שנעשה בתקופת שנות החמישים נעשה בתמימות לב, על ידי ישוב יהודי,
  שפעל ללא תנאים והיה צריך לקלוט עליה גדולה (מסכנים הפלסטינים שנאלצו לפנות את מקומם לעליות…).

  אני לא אדון ואדוש בנושאים שלאחרונה זכו לספרות אקדמית ענפה ומבט ביקורתי, כחלק מהשיח המזרחי החדש
  עם זאת אני לא מבין מדוע לא הזמינו את אחת/אחד המרצים מהקשת הדמוקרטית המיזרחית, לייצג את המיזרחים
  ובמקום זה הלכו על האוטנטיות והייצוג המזרחי של האמן והפוליטיקאי הנחשל אל מול האשכנזי מהאקדמיה
  אדון גלבר, שייספר לנו על תום ליבם של האשכנזים.

  לפני מספר ימים כתב משה בן הראש מאמר דעה יפה בגדה השמאלית על הפלונטר האשכנזי ובזה אני אסיים את סקירתי הנ"ל :

  "המאבק האבוד מראש הזה מוביל אותנו שוב ושוב למבוי סתום. כי מאחורי המאבק ה"חיצוני" הזה מתנהל מאבק פנימי שהוא הרבה יותר חמור מהמאבק הפלסטיני, והרבה יותר מסוכן ממנו למשטר האשכנזי. המאבק הזה הוא המאבק להשתקת הקול המזרחי בישראל. המשטר האשכנזי משלם ללא סוף שלמונים, אם זה לשרים, לראשי ערים, לערים שלמות כמו שדרות או קרית שמונה, ולפרופסורים, על מנת שאלה יבואו וימשיכו לספר את הסיפור של השומר הצעיר ושל האשכנזי-המערבי, וכמה חשוב לשמור על תודעה של מדינה מערבית "

  http://www.hagada.org.il/hagada/html/modules.php?name=News&file=article&sid=2560

 2. פחזנית

  כאשר ראיתי את דן מרגלית מנחה את הדיון, ידעתי שחבל על החשמל. בכל זאת לא כיביתי את הטלביזיה, ואשר יגורתי בא לי: למעט החלק הראשון (לצערי החמצתי כמה דקות בפתיחה), שהיה נסיון לפצח את קשר השתיקה סביב דו"ח מודן, היה חבל"ז. לסיכום, דיון משמים, הנחיה טרחנית, והעדר מסקנות/גילויים/תובנות — בקיצור אונניה נטולת פורקן.

 3. דודי מחלב

  לראות ולשמוע את דוד דרעי מתאר כיצד דידתה אימו הזקנה עם ההליכון לעבר המזוזה ונשבעה שלא ידעה על כך שהוא נלקח להקרנות,(כמה יופי וכנות מקופלים באמונה תמימה זו של דור ההורים) או לראות ולשמוע את בן משפחת אלקובי מצביע על קברי שבעה מאחיו ואחיותיו של אביו, כולל אביו, המת השמיני לבית אלקובי. כולם בסביבות הארבעים-חמישים לחייהם.כולם כמובן כתוצאה מההקרנות.לראות ולשמוע ולהתייפח מבכי. ידעתי בזמנו שלא טוב לי ללכת לראות את הסרט ילדי הגזזת בהקרנה בסינמטק. זה לא הפורום עבורי לחוות מחדש , את מה שידעתי רק מסיפורים מעומעמים שקרה עם אחת מאחיותי הגדולות.על כן חיכיתי שהסרט יגיע לטלביזיה.והוא הגיע והשפעתו ירדה והרגיזה חדרי בטן…
  אינני יודע על מה מכסה המדינה ,יש יותר מדי פרטים חשודים שבוצע פה פשע אנושי נגד ילדי עולי שנות החמישים. אני לא סומך על שר הבריאות נווה , זה עוד יקים איזה מין "וועדה מסדרת" תחת וועדת חקירה שצריכה לחקור ולרדת לשורשי האמת.
  פרשה בסדר גודל כזה צריכה להיחקר באופן יסודי.הרבה רמזים מחשידים את המדינה שהיא מסתירה כאן פשעים.
  ובכלל,לא יהיה כאן שקט עד שלא יתתבררו וימוצו עד תום,כל פשעי אותם ימים אפלים.ממה יש למדינה לפחד,ואיך אפשר לייחל לחברה מתוקנת ,כשזו מיוסדת על אדני שקר.ולאמת ערך תראפויטי,ובכלל בירור האמת הוא ערך לעצמו.
  למזלנו, מזלה של משפחתי , אחותי בריאה.זאת לאחר שבשנת 1990 ,בהיותה בת ארבעים ושניים ,ואימא לארבעה ילדים הוסר בניתוח גידול ממוחה.
  עברו כבר שלוש שעות תמימות ואני עדיין בצל השפעתו המדכאת והעצובה של הסרט.
  ואלה שמתעקשים לא להבין:הנה ראיה ,אחת מיני רבות, על הקשר המתמיד של ניחשול ודיכוי המזרחים כבר מאז ועד ימינו.
  הרי שמעתם את דוד דרעי מציין במפורש שהילדים שנלקחו לטיפול היו מזרחים.הוא בכאבו דיבר על סלקציה,אינקויזיציה והשמדה. אם ככה מה מקום כאן לספק/שמא/אולי וכו, כל שמנסה להתחכם כאן בלהטוטים לשוניים (כמו פרופ' גרבר,אורחו של דן מרגלית,) מסייע ,אולי שלא ביודעין, לטאטוא האמת.

 4. אדרי יצחק (ג'קי)

  כל כך כואב לחשוב שאילו סרט "הגזזת" היה סרט נאצי שהתגלה באיזה ארכיון נעלם במרתפי הגסטאפו מה היה קורה לעולם היהודי בעקבות חשיפתו.
  כל כך כואב לחשוב שאילו סרט "הגזזת" היה מצולם ע"י חיילם גרמנים במחנות הגטאות איזה קול צעקה היתה קמה מהעולם היהודי.
  כל כך כואב לחשוב שאילו סרט "הגזזת" היה סרט נאצי על הקרנות רנטגן ביהודים בגטאות איך כולנו הינו מזדעקים ומעמידים את העולם על רגליו מהפגנות בברלין ועד לנאומים באו"ם.
  כל כך כואב לחשוב שאם סרט "הגזזת" היה סרט נאצי איך האירגונים היהודים היו תוקפים את ממשלת גרמניה.
  אבל הכי כואב זה לחשוב שאילו סרט "הגזזת" היה נאצי ממשלת גרמניה היתה נושאת באחריות ועוזרת בכל דרך לבדוק לאמת ואף לפתוח את הארכיונים שלה לבדיקה, ובכל מקרה היא היתה משלמת פיצויים גם למדינת ישראל גם לנפגעים וגם לשארי בשרם והרבה כסף.
  אבל הסרט "הגזזת" הוא סרט ישראלי בימוי ישראלי יהודי עם שחקנים ישראלים יהודים הוא לא סרט "נאצי" הוא סרט שלנו והמדינה מתחמקת והמדינה שותקת והמדינה מסתירה כי זה לא סרט "נאצי" נגד יהודים שאפשר לעשות ממנו הון כלכלי והון פוליטי עולמי זה בסה"כ סרט יהודי נגד יהודים סתם בשוליים לא חשוב סרט שאם נשתוק יהפוך לסרט ארכיון וכל הנפגעים יכולים להמשיך את חיי הסרטן שלהם והמדינה מה אכפת לה מלחמות הגזענות של היהודים זה לא הון פוליטי וזה לא הון כלכלי כי צריך לשלם.
  והם לא רוצים לא לחקור ולא לשלם ולא לקחת אחריות ומכונת הרנטגן החליפה את צורתה וצבעה וכוחה והיא הפכה ליותר חזקה יותר חכמה יותר הורגת היא הפכה למכונת הקפיטליזים האכזרי.
  ואנחנו שותקים אני לא שותק ואתם?

 5. דורית

  למה הקרינו? למה חטפו? למה נישלו? למה דחפו לשוליים? למה דחו? למה זלזלו? למה מה הם עשו?

 6. אסתר להבים

  יש לדרוש מהיועצים המשפטיים של משרד הבריאות לחשוף את הפרוטוכולים, של ד"ר שיבא, אין צורך אחרי חמישים שנה להמשיך ולהסתיר. עד שפרוטוכולים לא יחשפו, כל השערה היא נכונה, שר הבריאות הנוכחי, יכול לעשות זאת, אל לו להסתתר מאחורי צינעת הפרט, אף אחד לא דורש לראות תיקים רפואיים של זה או אחר, דורשים לחשוף את המשא ומתן בין יצרנית מכונות הרנטגן, לבין משרד הבריאות, אם יש דברים לא תקינים, שיחשפו, יש לבדוק מאין הגיעו מליוני הלירות לטיפולים אלה בזמן הצנע. אל לו למישהו להסתתר במקום שאינו יכול.

 7. מ. שמואלוף

  חלק ראשון של המשדר היה מרתק כשמפיק הסרט עמד בגאון אל מול משנה למנכל משרד שר הבריאות.
  בחלק השני של המשדר מצא את עצמו דן מרגלית הניאו-ליברל השמרן מגן על טענות מזרחיות אל מול השר דני נווה
  שהתעלם מכל השאלות שהובאו בחלק הראשון וקיבל כבוד מדומה כשאופוזיציה חריפה לא עמדה מולו. במקום זה שוב הפוליטיקאי הבטיח לנו ועדת חקירה ציבורית שתחליט איך להודיע לציבור שהוקרן על מחלתו.
  בחלק השלישי הדיון התדרדר וקיבלנו את מנהיג המזרחים הכושל דויד לוי ואמן שהועמדו אל מול פרופ מאונבירסיטת
  חיפה שניסה להסביר שהדיכוי של המזרחים נעשה בתום לב. במשדר זה לא יכולתי לצפות עד תומו בעליבות האשכנזית/מזרחית והעדפתי לחזור ללימודיי. רק לרגע חשבתי מה היה קורה אילו היו מזמינים אמן מזרחי ופוליטיקאי אשכנזי ואת פרופ שנהב או סמדר לביא …

 8. עדה

  נשגב מבינתי מדוע יש אנשים שחייבים לנצל את הטרגדיה של הטיפול בילדים נפגעי גזזת בשנות ה-50 כדי להגביר שנאה בין העדות? אני, בת להורים אשכנזים לקיתי במחלה זו בהיותי ילדה ו"זכיתי" לאותו טיפול בדיוק!!!!