הפריץ העריץ או סקר ממולכד

אורה לב-רון

"את מוכנה להקדיש מספר דקות לשאלות כלכליות" שאלו בטלפון מטעם סקר של מינה צמח. מספר דקות? כבר התדפקו אצלי כל הניסוחים מצומצמים למשפטים קצרים כדי שיצליחו להשתחל למשבצת הזמן הקצרצרה. עכשיו זו הזדמנות לתאר את הקיפוחים, הנישולים, החמס כלפי כל מי שיותר חלש מביבי, כלומר כולם, מלבד מי שיותר עשיר מביבי.

"האם את חושבת ששר האוצר מאוד מצמיח את המשק, מצמיח, אינו משפיע, הורס את המשק, מאוד הורס"~

רגע, אני רוצה לומר שהמשק זה לא מה שמשתמע מהשאלה, מצמיח ודאי שאינו מה שמשתמע, וביחס לבני-האדם ביבי הורס, אבל לא במובן שאומרים על יהודה לוי ההורס. אבל עלי לבחור אפשרות אחת מבין חמש בלתי מתאימות. אז אני בוחרת "מאוד הורס".

"האם את מסכימה לבקורת של אולמרט על שר האוצר?" בין המצרים! אני מסכימה לכל בקורת על שר האוצר. אבל אולמרט? אני מתפוצצת. לא רק "המשק" בידיהם, הפריץ ומשטרת המחשבות השתלטו על הסקרים! כאילו משנה לי מי ירושש אותי. "האם אני מעדיפה את דון קורליאונה בראשות המשפחה או את פני צלקת? איך את רוצה את ההצעה שאי אפשר לסרב לה?

כאן הגיעה שאלת המילכוד: "האם שר האוצר הצליח ביישום מדיניותו?" מה עונים? להגיד שביבי הצליח? להגיד שלא הצליח ויסיקו שיש ליישם את מדיניותו ביתר שאת? איזו תשובה טובה לביבי? הרי כל תשובה כזו לא טובה ליהודים (וודאי שלא לאחרים). האם מישהו יחבר את התשובה הזו עם התשובות הקודמות ויסיק שהכוונה ל"הצליח להרוס"?

הסוקרת ממשיכה להתרכז בהתלהבות בביבי, שרון ולפיד, כאילו אין מחר ואין תקוה. "האם שרון צריך להתחשב בדעת חברי המרכז בענין ההתנתקות" "מאוד, במידה מסויימת, לגמרי לא".

רגע, שוב השאלות מתארות מציאות שאינה מתאימה לתשובות. מה פירוש צריך להתחשב? האם דעתם טובה מדעתו? או האם אנחנו דנים בהליכים של מנהל תקין? כלומר, האם האיש הזה שלקח כספים, שבניו אילמים, שנחקר ולא מגלה, שמתרועע עם דודי אפל, שמחליט על משאל בקרב קבוצת אנשים שאין לה שום סטטוס חוקי ואחר מצפצף עליהם, שמשקר מאז בן-גוריון לכל מי שמזדמן לו – האם הוא צריך להתחשב בדעת מרכז הליכוד? מה אכפת לי, בשם אלוהים! מה זה משנה אם במקרה הוא יתחשב ברגע מסוים בדעתו של מישהו מקרי?!

אז בחרתי ב"לגמרי לא".

והיא מציגה שאלה נוספת: "מי ניצח בשביתת הנמלים, פרץ או שר האוצר?"

זהו, נשברתי. היה נצחון? אני שואלת? כמה כמה?

וכמובן, השאלה לקינוח: אפשר לדעת מה הצבעת בבחירות האחרונות? תשובה על השאלה הזו תייתר מיד את כל התשובות הקודמות שלי. קודם בבחירות, ועכשיו בסקר בסך הכל תקעתי עוד סכין בגב האומה.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. שי

  ישנם סקרים מוטים אבל השאלות שנישאלת הן אובייקטיביות. מאידך ניראה כי רק סקר מוטה לצד מסוים היה מרצה אותך. נישאלת שאלות אובייקטיביות לחלוטין אבל את לא מסוגלת לענות עליהן בלי לפרוץ בנאום מאחר והנושא כל כך טעון בעיניך, הכשל הוא לא אצל הסוקר אלא אצלך. כל כך קשה לך להבין שיש אנשים שלא רואים את התמונה כמוך?

  אגב את רק חושפת את האטימות שלך ואת הפנאטיות חסרת הפשרות:

  "אני מסכימה *לכל* בקורת על שר האוצר"

  את לא צריכה "משטרת מחשבות" שתפקח עליך פשוט משום שאת במילא לא חושבת.

 2. מיכל

  וכשאני כבר רוצה לסרב לענות, אני בעצם מקדמת את התקדמות הפער החברתי. הרי ביבי חי מסקרים. למה שאשאיר את הבמה לתומכיו?