כוכב, גזזת ותמונה

איציק ספורטא

ביומיים האחרונים שני דברים לא חשובים תפסו את תשומת ליבי. האחד קשור לפער הבלתי נתפס בין מספר הצופים בערוץ הפרסומות הנקרא ערוץ 2 לבין סרט דוקומנטארי "ילדי הגזזת" ששודר בערוץ 10. והשני תמונה שהתפרסמה במוסף הכלכלה של "ידיעות".

הוברר בפירוש ש-900000 מאזרחי ישראל מוכנים לראות 41 דקות פרסומת במהלך תוכנית שבה שירים ישנים מושרים על ידי זמרים צעירים. לעומת זאת רק כמה עשרות אלפים מוכנים להתעמק בסרט שעוסק בנושא שהשפיע על חייהם של מאה אלף שהוקרנו בקרני רנטגן (בכמות שדומה ל35000 צילומיי רנטגן רגילים) כאילו אין מחר, ובאמת לחלקם המחר היה עגום וכואב. רוב המוקרנים, הפתעה, היו מזרחים.~

בעוד שמעל 30% צפו בערוץ הפרסומות רק 2.7% צפו בסרט החשוב. אילו כל נפגעי הטיפולים בגזזת, בני משפחותיהם וחבריהם היו צופים בתוכנית היה שיעור הצפייה גבוה בהרבה. מעניינת גם ההחלטה של ערוץ 10 לשדר את הסרט הדוקומנטארי במקביל לתוכנית בערוץ 2. האם ערוץ 10 החליט לשמש אלטרנטיבה לערוץ המסחרי? הסיכוי לכך הוא קלוש כיון שגם ערוץ 10 הוא מסחרי. אומנם מסחרי עם אחוזי צפייה של ערוץ שבקושי קיים אבל עדיין מסחרי. סביר יותר להניח שהסרט שודר בידיעה שלא יצפו בו. מהלך כזה משרת את הערוץ בשני אופנים, לא מבזבזים תוכנית שיש לה פוטנציאל צפייה גבוה יותר וגם מראים יצירה מקורית דוקומנטארית שהם חייבים בה על פי הזיכיון.

הנושא השני שעליו רציתי לכתוב עוסק בייצוג של נשים במדורי הכלכלה בעיתונים. מידי יום אני קורא את מוספי הכלכלה ומביט בתמונות. מספר התמונות של נשים, לא דוגמניות, הוא קטן עד להכאיב. מזה זמן אני מנסה לעניין סטודנטיות לכתוב עבודה בנושא ללא הצלחה. במוסף כלכלה של "ידיעות" אתמול הייתה תמונה אחת שבה אישה ושני גברים.  מתחת לתמונה היה כתוב כך: " והנה דן פרופר, מנכ"ל ויו"ר אוסם, חוגג עם גביע גלידה בסינמה סיטי, לכבוד "הכדור המיליון" שמכרה גלידריית נסטלה במקום". עד כאן סתם פרסומת בוטה במסווה של ידיעה עיתונאית, לזה כבר התרגלנו. בהמשך נכתב מי בתמונה: "מצד ימין של פרופר: יעקב כהן, מנכ"ל הסינמה סיטי. מצד שמאל: מוכרת אנונימית". מה צריך לומר יותר, לכולם יש שם ותואר רק למוכרת שבמקרה היא אישה, החשובה פחות מהגלידה, אין שם. כאשר עיתון רוצה לפרסם תמונות, שהן בעצם שירות פרסום, לפחות יקפיד שמי שמופיעה בתמונה גם אם אינה מנכ"לית (מנכ"ל)  או יו"רית (יו"ר) או שתיהן תופיעה בשמה ולא כאיזה חפץ עזר לשירותם של החשובים.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. בר-מימון ויקטור

  צפיתי בסרט בערוץ 10 על נפגעי הגזזת , ונחרדתי בהמחשת הסבל שנגרם. אני אחד הנפגעים, שמזה 23 שנים סובל מההשלכות של ההקרנות שנעשו לי. אני חושב שהגיע זמן לצאת בזעקה על העוול והסבל הפיזי והנפשי שנעשה .
  מסכת ארוכה של יסורים עוברת עלי. והגיע הזמן להכיר בנושא הכאוב הזה…

 2. דקלה לבני-יערי

  ידעתי מראש שהתכנית על הגזזת תוקרן והכנתי קלטת להקלטה כי לא רציתי להפסיד את "כוכב נולד". (אגב שלושת הזמרים שהגיעו לגמר היו ממוצא מזרחי – זה משנה משהו?) הם שרים יפה והשירים יפים ואני אוהבת שירים ישראליים. הבעיה הגיעה בדיוק ב- 21.00 מועד התכנית בערוץ 10. הוידיאו החליט שהוא פותח בעיצומים ואלו גם החריפו היום, כשרציתי לבדוק שוב מה הבעיה. בקיצור – אין קלטת ואין סרט על גזזת ויש כוכב נולד. אני מאוד מקווה שהסרט יוקרן שוב – מצידי גם בערוץ 8 . אני מבקשת מכם, אם יש בכוחכם, לדרוש הקרנה חוזרת (יש כאלה שבשבילם הקרנה זה לא סרט…) ועד שזה יקרה – אם בכלל – האם מישהו הקליט ויכול להעביר אלי?

 3. פחזנית

  אל תיפול רוחך, לא הפסדת הרבה, התוכנית "ילדי הגזזת" היתה עיתונות רעה במיטבה. "ילדי הגזזת" הוא סיפור טעון מאד בעל היבטים חמורים הדורשים בירור מעמיק, אך ערוץ 10 חשב אחרת. הבחירה בדן מרגלית (רכילאי פוליטי משמים) כמנחה, ובח"כ דוד לוי (נרקיס נבוב) כמרואיין, אינה יכולה להתפרש אלא כנסיון למסמס את הנושא. לו נמסרה התוכנית לרינו צרור, המוכר היטב לערוץ 10, לא היתה יורדת הפרשה מסדר היום במשך שבועות רבים.
  עכשיו (אחרי התוכנית) איננו יודעים הרבה יותר על "רשימות מודן", איננו יודעים מי בדיוק פעל בעד ונגד "חוק הגזזת" שחוקקה הכנסת לפני שנים (ומה מניעיו), וכמובן אין לנו שמץ מושג ירקרק על האמת בטענה כי היו אלה נסויים בבני-אדם (בלא ידיעתם!) במימון אמריקני.

 4. שלי יחימוביץ'

  איציק – ההנגדה שלך בין הגזזת ובין כוכב נולד היא לא יותר מדי מוצלחת לטעמי. דווקא כוכב נולד (ממוסחרת, מניפולטיבית, מכונת כסף – הכל נכון, אבל) היא אמצעי מוביליות יוצא דופן ורב חן לפריפריה החסומה. נינט טייב, זוכת העונה שעברה, סיפרה בשעתו לגל גבאי שראיינה אותה לאולפן ששי – שלא ניסתה אפילו להתקבל ללהקה צבאית, כי חשבה שרק מי שיש לו קשרים מתקבל.
  הפיינליסטים העונה (כמו בעונה שעברה) הם צעירים מזרחים בני הדור השני, ילידי הארץ. הם לא חד הוריים, לא קשישים שקיצבתם קוצצה, לא מובטלים, ואין להם מקרר ריק. באופן ברור הם לא משתבצים בתפקידים המסורתיים שהתקשורת שומרת למזרחים. הם מגיעים עם ערימות של כישרון ואמביציה, והתיעוד המתמשך של משפחותיהם במהלך ההתמודדות מאיר בפריים טיים מעמד ביניים מזרחי, מועסק, משקיע בילדים.
  משעשע במיוחד לראות את הפערים בין תוצאות המיונים שנעשים בשלבים הראשונים בידי שופטים שהם בדרך כלל נציגי האליתות המוכרות (המיונים מניבים הרבה בלונד, הרבה מרכז הארץ, הרבה ילדי עשירים) ובין בחירת הצופים בסופו של התהליך, שהיא שונה בתכלית. אלה בונוסים לא רעים לתוכנית טלוויזיה בפריים, לא?

 5. אביבית א.ד.

  התכנית כוכב נולד סוחרת בחלומות של הצעירים הללו – היא לא מבטיחה שינוי ממשי בעתיד. זה שקומץ קטן של כוכבים יצא מזה – זה גם לא בטוח – כי אין לדעת מה ילד יום ובקצב בו מוחלפים כוכבים אצלנו הם יבלעו וגם אם לא זה לא מייצג ולא משנה את המצב בפועל: השינוי הוא קוסמטי ולא אמיתי.

 6. המשורר

  כמה טוב לשמוע עמדה לא פופוליסטית ונטולת מוכניות. הרי בלי התפתלויות רבות ניתן לראות את נקמת ילדי הגזזת של שנות החמישים דווקא על במות קוקה קולה בחוף ניצנים.

  אין ספק שעדיף היה לראות תחרות נטולת רייטינג של נוער מזרחי שוחר מדע, אבל זה מה יש וזה כבר יותר טוב.

  איפה ההתבוננות הפוזיטיבית לכל הרוחות ? עשרות אלפי בני נוער מכניסים עידון לשפתם ומתחרים על פראזות מוסיקליות מרתקות יותר. בחירת השירים גם היא מעידה על אפגרייד רציני בטעם. לא עוד אייס אוף בייס אלא סשה ארגוב ומלחינים קשים לביצוע נוספים.

  אותי זה משמח לראות את הראל מויאל, הזוכה בתחרות, לוחם מג"ב שמשך שלוש שנים חי בעולם מושגים מחריד, מתרומם למחוזות עידון הזרים בתכלית להוויית מג"ב.

  איך ניתן להשוות את מרחב החוויה של תחרות שירה אל מול מגרשי הכדורגל לדוגמא על שלל הדימויים מעולם הכח והסקס האלים : לתקוע, להבקיע, לכבוש.

  אלה החיים, המצויין הוא בדרך כלל אויבו המתבקש של הטוב מאד.

  נ.ב. – נקודה שהציקה לי במיוחד במשדר על הגזזת היתה העובדה שיוצר הסרט, הבמאי, התסריטאי וגם הצלם שלו הוא פילוסוף מזרחי בשם דוד בלחסן. הוא לא הוזמן לדיון עם דן מרגלית. ההפקה בחרה דוקא להביא לדיון את האשכנזי העיגולד מההפקה, ובכך בקטנה הראתה לנו שוב ששום דבר לא השתנה.

 7. אייל בן משה

  את צודקת לחלוטין שיש סיכוי סביר שלאותם נערים לא הרבה, אבל האם ישנה אלטרנטיבה? לא!!
  בינתיים אותם ילדים קבלו חשיפה בזכות הכשרון שלהם, ועל ידי קהל רחב יותר מאשר חבר שופטים מצומצם ממרכז הארץ, מבחינתי, ההמון ניצח, והוא לא סתם המון, הוא המון שמבין עניין, יודע מה זה כשרון.
  אני לא יודע מי אמר את זה ואיפה, אבל כוכב נולד היא איתות מבהיל לכל אותם אמנים, בנים של, בדרך כלל נטולי כשרון.

  באמת חבל שכוכב נולד שודרה באותו זמן של ילדי הגזזת שלדעתי הוא סרט מצויין שלא קיבל תקציבים, אבל אי אפשר הכל, וכל ההסברים לגבי השיקולים של ערוץ 10 סביר להניח שהם נכונים.

  אגב: אני נכחתי בהקרנת בכורה והייתה סטודנטית שאמרה שמלמדים את קובץ מודן באוניברסיטה.

 8. זיו

  אני כמובן שמח בשמחתו של הראל מויאל ומאחל לו, ולאחרים, הרבה הצלחה.

  אבל הצלחתו איננה משנה דבר ביחסים שבין ההגמוניה האשכנזית לבין המזרחים, כפי שהצלחתה של טייב לא הועילה במאום לנשים או למזרחים.

  התכנית הזו היא תכנית אשכנזית, עם שירים של אשכנזים , בהגיה אשכנזית שלמזרחי יש מקום בה רק אם הוא מסכים לוותר על כל מה שיש בו מזרחי או ערבי ולהפוך לאשכנזי. לא שילוב של מזרחים יש פה, אלא ניכוס שלהם אל תוך האשכנזיות.

  ומן הראוי להביא פה את דבריו היפים מאד של ג'ון קרלוס, האתלט השחור שזכה בארד במכסיקו 68 והניף את אגרופו השחור, יחד עם עמיתו המוזהב טומי סמית, בהצדעה של הפנתרים השחורים. אינני רוצה למנוע מספורטאי שחור (כך קרלוס) להגשים את חלומו. אני רק רוצה שידע, שנצחון יתן לו, לכל היותר, כמה דקות של תהילה. את אימו, משפחתו וחבריו זה לא יציל ממוות ומעוני.

 9. שלומית בנימין

  מפיק הסרט "ילדי הגזזת" דוד ברגמן עשה עבודה חשובה ויש לו מקום ראוי בפאנל של התוכנית, כמו גם לבמאי הסרט דוד בלחסן. אמירות ביולוגיות כמו זו שנכתבה בתגובה הקודמת, מחבלות ביכולת להבין ולבקר, את אותה גזענות שנגדה הם יוצאים.
  את התחושה ששום דבר לא השתנה קיבלתי דווקא כשראיתי את שאר המוזמנים בדיון, למשל ההיסטוריון הימני הקיצוני יואב גלבר שרק צקצק בלשונו אמירות פטרוניות, כמיטב המסורת הציונית, בזכות הממסד שכל פעולותיו נערכו ב"תום לב". כמובן שכל הדיון נערך באופן מניפולטיבי קודם הוצגה הבעיה במלוא חריפותה, אחר כך הביאו את שר הבריאות שייצג את הממלכתיות והבטיח שיהיה בסדר ותהיה חקירה. בסוף כמובן שהמשדר הסתיים בנימה אופטימית שבה הבטיחו כולם לכולם, בדיון מרוכך על יחסי אשכנזים מזרחים, ש"הכל יהיה בסדר" ו"העם מאוחד". אכן שום דבר לא השתנה, ובישראל כמו בישראל, מחשיכים את הזכרון באמצעות הממלכתיות והנרטיב הלאומי.

 10. מתיתיהו שמואלוף

  בזמן שעובדי הרשויות רעבו ללחם, ובזמן שהעניים קרסו תחת הגזירות הכלכליות של המדיניות
  הניאו-ליברלית של נתניהו וקודמו סילבן שלום, ובזמן שהפלסטינים גודרו בחומות ודיכוי נוראי.
  התרחשו שני אירועים, האחד הרדים את הנוער בקרקס שירים חסרי מימד פוליטי, והקשר מזרח תיכוני
  גיאו-פוליטי, והאירוע שני פרץ וספר את אחד האירועים הנוראיים בהיסטוריה של מדינת ישראל ושל המיזרחים בפרט.
  באירוע אחד הילדים חגגו עם טייב ומויאל וסלקום וקשת אבל הם נשארו בורים לגבי המקום ממנו הם באו ואליו הם הולכים. באירוע השני דורות שלמים של מיזרחים דיברו על הדיכוי שעברו תחת ההגמוניה האשכנזית, כולל המעבר של הסרטן לדורות הבאים וחוסר פיצוי מתאים ויידע מתאים לגבי מי חולה ומי בריא.

  המתכון הדרוש לניצחון רוח הקפיטליזם ושיתוף פעולה התת מודע שלה עם המשכת הדיכוי:
  1. העמדת אירוע כמו הסרט על הגזזת מול האירוע המרכזי של השנה כוכב נולד.
  2. הנחיית ערב בידי המנחה השמרן והניאו-ליברל וחסר הבנה בפוליטיקה של הזהות אדון דן מרגלית
  3. נתינת במה חסרת אופיזציה מתאימה לשר הבריאות.
  4. להביא את דויד לוי ואת חיים אוליאל ומולם להביא פרופ' אשכנזי שיספר שכל הדיכוי נעשה בתום לב.

  על ההשתקה של המיזרחים בישראל כתב משה בן הראש:

  "האיום שנובע מן המזרחי הוא האיום שהפלסטיני יספר את סיפורו. אבל את הפלסטיני איכשהו אפשר להפריד מישראל על ידי חומות, גבולות, הסכמים דיפלומטיים, התערבות בינלאומית, תיווך אמריקאי, תיווך אירופאי והחלטות של האו"ם. אבל את המזרחי אי אפשר להשתיק על ידי גבולות, ולכן הוא דווקא המאיים יותר.

  הוא מאיים יותר כי ברגע שהמשטר האשכנזי יבין שיש עוד כמה סיפורים לארץ הזאת, עוד כמה סיפורים ל"מיהו יהודי", ועוד כמה דעות על מהו העולם היהודי, המדינה הזו תיפתח לדעות שונות וראייה שונה של הדברים שקורים כאן. ברגע שעיוור צבעים מתחיל לראות צבע אחד, הוא מתחיל לראות את כל הצבעים."

  http://www.notes.co.il/benarroch/

 11. בני נוריאלי

  הסרט החשוב הזה הוסיף ולימד אותי הרבה מעבר לסיפורים הרבים ששמעתי בנושא זה מקרובי משפחה, שכנים והורים של חברים.
  אחרי שראיתי את הזוועה הזאת, במקום דיון רציני בפשעים הנוראים שבוצעו בילדים הללו, "הביחד" המגומגם שיצא מפיהם של דוד לוי וחיים אוליאל – שבוודאי נעם לאוזניהם של דן הצדקן וגלבר הזחוח – הופך אותם ואת הציבור המזדהה איתם לזונה. זונה שהסרסור הציוני-האשכנזי שלה שולח לישון במחסן, חוטף לפעמים את "הממזרים" שהיא מולידה, שולח אותם לפנימיות ברחבי ממלכתו ואף מבצע בהם מעשים המזכירים ניסויים בבני אדם.
  אותה זונה, למרות שחלק מאחיותיה ואחיה (משפחה ברוכת ילדים) מבקשים ממנה כמה עשרות שנים להצטרף אליהם ולהשתחרר מכבליה, אינה רוצה לשמוע. היא שונאת את עצמה יותר מידי: על הדמות הערבית, הכהה, שמביטה בה דרך המראה; על כישלונה לשפר את מעמדה; אולי אפילו להבין למה זה שוב קורה לה, למרות ששמעה כל חייה שרק אם תתאמץ ולא תתבכיין, מצבה ישתפר.
  היא חושבת שאם חלק ממכריה קיבלו תפקיד, יום יבוא והערס שלה יפסיק להתעלל בה ויציע לה נישואין. עדיין הם מחכים.

 12. אביבית א.ד.

  אתה צודק בהחלט – המלה 'הרדים' אכן מייצגת מהימנה את התופעה שהטלוויזיה מקדמת – סימום התודעה.

 13. תוכי ושמו מוקי

  אומללות היא המילה היחידה שמגדירה את הבכי והנהי שעולה מן הטקסטים לעיל. אומללות של חוסר הבנה של המדיום, של התרבות ושל העולם שבו הכותבים חיים. מרדימים? מסממים? והצרכן מה? טיפש? עיוור? לא איכפת לו? עוד פעם ה"מזרחי" הפאסיבי שמה ש"ההגמון האשכנזי" נותן לו הוא קונה. זהו?! איזה מן נראטיב עלוב ומעליב אתם מספרים פה? ועוד מי מספר – אלה שטוענים שיש דרך אחרת? שיש תרבות אחרת? שיש מוצא? פשוט בושה ועליבות. כל מה שאתם מציעים זה ניתוח פסאודו-אקדמי (ולא מחכים במיוחד) של תופעה תרבותית. שום צעד אופרטיבי, אפילו לא רבע אופרטיבי. עוד פעם סיסמאות "בשעה ש… הישראלים…" נו באמת. זה נס המרד? זה התחכום של המאבק? פלא שהטלוויזיה "מרדימה" את הציבור.

 14. ראובן אברג'ל

  צפיתי בתוכנית עים דן מרגלית "ילדי הגזזת" בפאנל השני ישבו חיים אוליאל (אומן) דוד לוי חבר כנסת וחבר מרכז הליכוד ועוד איזה היסטוריון אשכנזי שבאמת שמו לא כל כך חשוב. מתוך השלישיה דוקא המנחה דן מרגלית היה שונה הפעם ושאל שאלות שהיה צריך לענות עליהן בכנות ובאומץ לב. היחידי שהיה כן מתוך השלישיה וניסה להיתפתל באי נעימות דוקא אותו פרופסור אשכנזי שאמר את האמת שלכול אשכנזי מצוי בזמנים ההם ובזמן הזה. דוד לוי כהרגלו לא ניחן באומץ מיותר ומנסה כהרגלו להשרות אוירה ממלכתית בויכוח מר ונוקב עד כדי כאב של סכין חד שחודר ללב איך אפשר להיות ממלכתי עם תוצאות שכאלה? בהסח הדעת סיכם דוד לוי בדבריו שישנן שתי פרות קדושות שהכריזו
  עליהן השילטון האשכנזי מאז ומתמיד שאין נוגעים בהם.
  א. השד העדתי ( להשאיר בתוך הבקבוק ) .
  ב. הנושא הפער העדתי החברתי הוא בעיה מקומית ולא בעיה לאומית .
  ג.בסיכום דבריו של דוד לוי הצביע בדיוק על הנושאים הטעונים ולכן הוא היה צריך במעמד זה לשחוט את הפרות הקדושות האלה ולא להתפתל.
  על חיים אוליאל אני כועס הוא עדיין צעיר וכניראה שלא מעורב במצב ,הוא יוצר טוב במוסיקה ושימשיך כך. חיים הביע אופטימיות וייחל לעתיד טוב.חיים אולאל הביע אופטימיות "הבעיה שלנו היא בעיה של קומוניקציה ויישור הדורים מיזעריים אפילו אפשר לסוגרם בשיחת טלפון"'.
  נו באמת חיים על איזה אופטימיות אתה מדבר?
  כל מי שרואה את הסרט ואת הפאנל הראשון שישב בתוכנית של דן מרגלית מתרשם שכאן מסתירים משהו
  גדולבמידה ויקום איזה שילטון כאן שיהיה לו את האומץ לפתוח את הארכיון ואת קובצי מודן ובכלל את הארכיון על כל שנותיו האפלות בקליטתם של כל יהדות המיזרח לפני קום המדינה ולאחר מכן.
  לא יעזור כלום לאף אחד ממסד שלם יושב על תיבת פנדורה וממאן לקום מעל התיבה שמא ברגע של חולשה תיפתח הקופסא מאיליה מרוב לחץ או שמישהו ינצל הישתהות ויפתח אותה מתחת לאפם.
  אל להם למזרחים לשבת בויכוחים מסוג זה ולנסות למצוא תשובות הגיוניות איך מה למה וכמה.
  המזרחי המצוי צריך להבין כאשר הוא מעלה את טיעוניו לדבר באומץ לב לא להסתובב סחור סחור ולבטח גם אין לו על מה להיתנצל. כאן ממלכתיות לא תעזור אומנות עכשוית לא רלונטית למה שקרא כאן בין המימסד האשכנזי לבין יהדות צפון אפריקה והמזרחים בכלל.
  לאיציק ספורטה ולמגיבים בעניין זמן שידור תוכנית ילדי "הגזזת "וכוכב נולד על מה כאן צריך להתרעם גם אם היו מקרינים את ילדי הגזזת בערב יום השואה אף אחד לא היה מזיל דימעה גם אם הרטינג היה מאה אחוז, ראינו את תגובתו של דוד לוי והוא הבבואה של רוב המזרחים שעדיין מאמינים שכל מה שקרא כאן במדינה הזו זה לא מעשה ידי אדם אלא משמיים ולכן הויכוח צריך להיות סביב מזרחים ואשכנזים שחילחלה התודעה והם יכולים לשאת את הבשורה ולהנחיל אותה לרבים.
  החברים מוזמנים לבג"ץ לדיון בנושא הגזזת בתאריך 11.10.04 בשעה 9.00 בפני השופטת ארבל . להיתראות
  ראובן אברג'ל

 15. תוכי ושמו מוקי

  מענין מה היה אומר אברג'יל אם כך היו כותבים עליו.

 16. יוסי לוס

  תוכי מצא זיז להיאחז בו כדי להתעלם מכל הדברים החשובים שהיה לאברג'יל לכתוב.
  לא די לדעת לקרוא, מוקי. צריך גם להבחין בין עיקר לתפל. ככל הנראה, העיקר בעיניך הוא המשפט הגרוע היחיד הזה ולא הסיפור המזעזע של עשרות אלפי ילדים.
  חבל.

 17. אופיר עבו

  אתה כאן על תקן הצנזור הראשי? אתה בוחן את האמירות של כותבי התגובות והמאמרים בקפדנות כה מרשימה, מעניין למה בחרת שלא להגיב לאיוולת הגזענית של שמעון פרס לפיה "ספורט הוא המקום היחיד שבו לבנים יכולים להעריץ שחורים". אני תוהה האם שלחת לפרס הודעה אלקטרונית בה אתה מגנה את האמירה הגזענית שאותה אמר רגע לפני שנפגש עם קופי אנאן שאת צבע עורו אינני צריך לציין. אני מציע לך לרדת מתפקיד האחראי על טוהר הלשון ונסה להתייחס באופן ענייני לטענות הכואבות שראובן ואחרים העלו בנוגע לסוגיה הכאובה של הגזזת שמטואטאת מתחת לשטיח הגזענות האשכנזית.

 18. ראובן אברג'ל

  היי תוכי
  מעניין מה מוקי? בהתיחסות אליך מה הייתי מגיב אילו היו אומרים עלי דברים שכאלה.
  א. לא ציינת איזה דברים ולאיזו נקודה יש להתיחס.
  ב. שמי ראובן אברג'ל ומעולם לא הסתתרתי מאחורי שום תוכי ולבטח לא מוקי.
  ג. החיים לימדו אותי בדרך הקשה להגיד את הדברים גם אם הם כואבים למשהו ודרך אגב זה מומלץ לכולנו לא להשאיר דברים בבטן ולדבר על הדברים וכשמדובר בעוולות , בדיכוי ובגזענות אני אכנס באימא של כל גזען ולא משנה לי מהו צבע עורו במי הוא מאמין ולמי הוא מתפלל. גזען הוא גזען הוא גזען.
  נ.ב. לא ראיתי תגובות שלך לאנשים שניסו לבדוק איתך את התפקיד המיוחד שלקחת על עצמך. הצעתי אליך תקבל את הצעות החברים תדבר בשמך אם יש לך בכלל ותפסיק להסתתר מאחורי שמות מיותרים.
  באהבה ראובן אברג'ל