השרפה הגדולה בלונדון – גירסה אלטרנטיבית

רון גולדרינג

6 בספטמבר  1666.  לונדון שבתוך החומות איננה. ריח חריף של עשן נישא באוויר ברדיוס של מיילים רבים. תושבים המומים פוסעים בין אודים עשנים, וכשמטפחות על פניהם מנסים למצוא במקום שהיה ביתם שרידים לחייהם הקודמים, שהיו ואינם.

הממשלה מתכנסת לישיבת חירום. מפקד הכבאים מתאר את מאמצי אנשיו, כיצד הצליחו למנוע את התפשטות האש מעבר לחומות על ידי פיצוץ חגורת הבתים המקיפה את העיר.~ בחלק מן הרחובות לא היו מים לכבוי בגלל פיצוץ בצינורות שלא תוקן מזה חמש שנים במסגרת הקיצוץ הרוחבי בכל המשרדים. ראש העיר מסביר, שזה 50 שנה אין תקציב לפיקוח על הבניה. בהתייעלות האחרונה פוטר המפקח האחרון שדרש למנוע בניה נוספת של בתי עץ בעיר. במאפיה שבה החלה השרפה לא היו גלאי עשן ומתזים, כדרישת מכבי האש. שלושים שנה היא פועלת ללא רישיון עסק. "איפה היו מפקחי הרישוי?" מזדעק שר האוצר. "להזכירך", עונה שר הפנים, ברפורמה האחרונה הם הוחלפו ע"י חיילי חובה. עד שמחזור אחד לומד את העבודה הוא מוחלף במחזור אחר. נדמה לי שחסכנו ברפורמה את עלות הבניה של 3 סמטאות".

חילופי ההאשמות מופסקים ע"י ראש הממשלה. "השרפה היא עובדה מוגמרת. מה עושים עכשיו?".

שר האוצר מבקש את רשות הדיבור: "תקציב השנה חרג ב-3.5%  מתוואי הגירעון המרבי המאושר ע"י השווקים וחברות הדירוג. אין שום אפשרות לחרוג ממסגרת התקציב. הקצאת כספים לבניה מחייבת את סגירת האוניברסיטאות ובתי החולים, או לחלופין, מכירת המושבות באמריקה לצרפת". נגיד הבנק של אנגליה מזהיר: "כל חריגה תקציבית בלתי מבוקרת בשל הבניה תגרום לאינפלציה. כבר עכשיו האשראים מתוחים. במתווה זהיר, אם נייעל את מערכות החינוך והרווחה, נוכל לפרוס את השיקום על פני 50 שנה".

רפורמת ההתייעלות של שר האוצר מתקבלת פה אחד ע"י הממשלה. והשאר – היסטוריה: המושבות באמריקה נמכרות לצרפת, וכמאה ועשר שנה מאוחר קמות Les Etats Unis D’Amerique  אחרי מלחמה קצרה בצרפתים. אוכלי החינם באוניברסיטאות מפוטרים, ביניהם אחד, Isaac Newton. הוא עובר לצרפת, שם הוא ממשיך לעסוק בעיסוקיו המשונים במלגה מטעם המלך. אדריכל צעיר בשם Christopher Wren עובר לאמריקה ופותח שם חנות "עשה זאת בעצמך". אנגליה של היום היא מדינה אירופית קטנה, הנמצאת בסכסוך קבוע עם סקוטלנד ווילס. במרכז לונדון נמצא מגרש ענק וריק. בפקולטות ללימוד שפות באוניברסיטאות הגדולות ניתן ללמוד אלבנית, אסטונית ואנגלית.ביקור באנגליה מומלץ לתייר שכבר ראה הכול.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.