פרסומת חינוכית

איציק ספורטא

היום למדתי שהטלוויזיה החינוכית החליטה להצטרף לרשתות המסחריות ולשדר פרסומות. תשאלו, היתכן? כן וכן. אחד הדיונים בתוכנית "ערב חדש" התייחס לסרט דוקומנטארי של עיתונאי אמריקאי שהחליט לאכול שלוש ארוחות ביום במקדונלדס, תוך שלושה שבועות מצבו הבריאותי התדרדר עד כדי סיכון. לאולפן הוזמנו מנכ"ל חברת המזון ותזונאית. אותו מנכ"ל, הידוע כאיש שמאל, הציב על השולחן אריזות של שני מוצרים חדשים של חברתו והתייחס אליהם בשידור כמעט בכל משפט שני שאמר. הוא נפנף בהם ודיבר בשבחם כאילו הוא מככב בתשדיר פרסומת . יותר מכך הוא טען שהמזון שהוא מוכר הוא מזון בריאות שהסרט שנעשה הוא דמגוגי ומניפולטיבי. הוא רק שכח להזכיר, והמראיינת שכחה לציין, שאותם מוצרי בריאות הוכנסו לתפריט בשבועות האחרונים בעקבות הביקורת הקטלנית שספגה החברה, בעיקר בארה"ב ובעקבות אותו סרט. התזונאית אמרה בערך שני משפטים לא ממוקדים על הצורך בתזונה נכונה.  טוב לדעת שחברות יכולות לנצל גם את הטלוויזיה החינוכית למטרותיהן. 

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

  1. מושון

    גם אני ראיתי את התוכנית המדוברת ואני הייתי המום מכך שלעומרי פדן ניתנה האפשרות להציג באופן גלוי את מוצרי מקדונלדס. חשוב להזכיר שהתזונאית הזכירה כי מישהו שאכל את הסלט של מקדונלדס אפילו רזה שש קילו. אולם למרות זאת חשוב לזכור את זאת לא שמענו מעומרי פדן שהאוכל של מקדולנדס אינו בריא כפי שנראה לו. כמות הקלוריות לעתים פחות חשובה מהאיכות. עדיף לאכול לחם מלא מלחם לבן, עדיף תפוח אדמה אפוי ולא מטוגן (שנודע שיש לו מאפיינים מסרטנים) וודאי שעדיף עוף מבשר. ביום שישי הצצתי בעיתון וראיתי ממש פרסומת של מקדונלדס שבה הם מציגים עד כמה האוכל שלהם בריא ואינו ג'אנק פוד. על פי התוכנית והפרסומות נראה שהסרט ממש הכניס אותם ללחץ אמיתי.
    הם מפחדים!!!!!