בית חולים או מפעל אישפוז

איציק ספורטא

בזמן האחרון מנהלים של מוסדות ציבוריים חיים תחת הרושם שהם צריכים לנהל את הארגון בו הם פועלים באותה דרך שבה מנוהלים מפעלים כלכליים. תפיסה ניהולית זו מביאה אותם לייזום דברים שעומדים בניגוד לרציונל הפעולה של הארגון שלהם. כמובן שהתפיסה הניהולית לא נולדה בחלל הריק אלא היא תולדה של לחץ ניכר מצד מקבלי ההחלטות שהופכים כל ארגון לארגון שצריך להישפט על פי הצלחותיו הכלכליות.

דוגמה בולטת לכך אפשר למצוא בדרך בה מנוהלים בתי החולים. בית חולים אחד במיוחד מככב בתקשורת, איכילוב.~ מנהל מחלקה לניתוחי לב כבר הורשע בהריגה. אחר נמצא תחת חקירה, כל זה אינו מפחית את הדחף לנצל משאבים ציבוריים באופן פרטי. שתי כתבות אתמול בעיתון "הארץ" עוסקות בנושא זה. באחת דובר על פרויקט של בניית חדרי מלון בשטח בית החולים בשותפות עם איש העסקים גרוס (מלך החניונים). וכך נכתב: "הנהלת בית החולים הממשלתי-עירוני איכילוב בתל אביב עורכת בשבועות האחרונים דיונים לקראת הקמת מלון פרטי לאשפוז חולי לב לאחר צנתור או ניתוח לב. המלון, שבו 17 מיטות, יוקם בבניין "מרכז ויצמן", הצמוד לבית החולים ומתוכנן להיות בבעלות חברה של איש העסקים ראובן גרוס". בכתבה השנייה מועלה רעיון  להקים חדרי ניתוח פרטיים בבית החולים. רגע, זה בית חולים ציבורי או פרטי? פרויקט אחרון זה לא יצא לפועל. אבל כמו הרבה דברים אחרים רעיון בעייתי ככל שיהיה בזמן נתון הופך להכרח המציאות מספר שנים אחר כך.

בית חולים ציבורי הוא ציבורי, בית חולים פרטי הוא פרטי, עירוב של שני אלה, שכבר קורה במערכות ציבוריות אחרות, יכול רק להזיק.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

  1. עבד נרצע

    ניהול לפי פרמטרים כלכליים במערכת הבריאות הציבורית אשר תוכננה ועוצבה לפעול על פי מתכנן מרכזי פוגעת בבריאותנו.

    מעבר להפרת השוויון, הכנסת רפואה פרטית לתוך המוסד הציבורי פוגעת ביעילות. כאשר יקומו באיכילוב חדרי הניתוח הפרטיים לצד חדרי האשפוז הפרטיים יעבדו בהם הרופאים המומחים, כלומר הקצאת המשאבים הציבוריים – הרופא המשתכר שכר ציבורי, תעשה לא לפי נחיצותו של הרופא ומורכבות המקרה הרפואי, אלא על פי היכולת לשלם.

    לא רק ההקצאה בין חולים משתבשת אלא גם ההקצאה בין מחלות, בתי החולים מפתחים עוד ועוד חדרי ניתוח לצינטורים, מעקפים ועד רפואה פלסטית אבל הפנימיות שאין בהם כסף פרטי נשארות מוזנחות והחולים ללא טיפול הולם.

    אבל אל דאגה ביום בו הגיס של חבר המרכז הנמנה על המחנה הנכון יזדקק חלילה לאשפוז יקבל מנהל בית החולים טלפון מעוזר השר המתעניין בשלומו, דקות אחר כך תובל המיטה לחדר פרטי והכל בא על מקומו בשלום.