דמוקרטיה או לא

איציק ספורטא

מידי פעם אנו נדרשים למצבה של הדמוקרטיה. בדו"ח שפורסם על ידי האגודה האמריקאית למדעי המדינה נמצא שהדמוקרטיה בארה"ב יוצאת נפגעת ככל שאי השוויון גדל. הם מצאו למשל שבעוד 12% ממשקי הבית בארה"ב משתכרים מעל ל- $100000 לשנה קבוצה זו מספקת 95% מן התרומות לפוליטיקאים. כוחם והשפעתם של בעלי ההון משתיקה את האזרחים שאינם נמנים עם קבוצה זו.  

לנושא הדמוקרטיה נדרש גם קורנל ווסט בספרו ,Democracy Matters ספר זה בא בעקבות ספר שפרסם לפני עשור בשם Race Matters. במאמר בנושא טוען ווסט שהדמוקרטיה בארה"ב נמצאת במגמת היחלשות מדאיגה. הוא מזהה שלוש דוגמות אנטי-דמוקרטיות הגורמות לכך, האחת היא הדוגמה הפונדמנטליסטית של השוק החופשי שהפכה את אותו שוק לאליל. הדוגמה השנייה היא מיליטריזם אגרסיבי שעל פיה החזק הוא גם הצודק. והשלישית קשורה לעלייה באוטוריטאריות שנובעת מפרנויה בנוגע לטרוריזם.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

  1. פחזנית

    מצד אחד, לא צריך להיות איינשטיין כדי לנחש שאי-שיוויון פוגע בדמוקרטיה. מצד שני, חשוב מאד לגבות גם טענות ברורות, כמו טענה זו, במחקר של ממש. הכל יודעים שבמישור הפרקטי לא תהיה לדו"ח הזה כל השפעה, כשם שלא השפיעו המחקרים שחשפו את פגיעתו הקשה של האי-שיוויון בצמיחה (סלע קיומנו).
    על מנת להשיג שינוי של המציאות הזאת, צריך לרתום את המחקר האקדמי לשירות הפוליטיקה, וזה הדבר שכוחות האור עדיין נכשלים בו. עד שנשכיל לעשות זאת, נוסיף לצערי לשמוע עד כאן את צחוקם החלול של השמרנים בוושינגטון.