התגובה המתמדת

איציק ספורטא

בזמן האחרון בכל כתבה בנושא חברתי אנו נידונים לשמוע את תגובת האוצר. לעיתים תגובה זו היא מוזמנת ולעיתים נראה שהיא מופיעה משום מקום. בגלל הצפייה האובססיבית שלי בשידורי האולימפיאדה נחסכים ממני מעט מדברי המלל חסרי הפשר של האוצר. למרות זאת אני לא יכול שלא לדפדף לשידורי החדשות השונים ולהיחשף לתופעת התגובה המתמדת.

אתמול צפיתי בכתבה בערוץ 2 (אפשר לצפות בה רק היום) שבה הוצג מיכאל וישנפולסקי היושב בכסא גלגלים ועומד בפני פינוי מאחוזתו המרווחת.~ תמונה שרבות כמוה. קיצוצי הסיוע בשכר דירה לנזקקים גורמת לרבים מהם למצוא עצמם ללא דיור הולם. בנוסף לכך, על פי נתוני עמותת "ידיד" מידי שנה מפונות מאות משפחות שלא עמדו בתשלומי המשכנתא, הליכים משפטיים נפתחים כנגד 8000 משפחות, וכמאה חמישים אלף משפחות אינן עומדות בתשלומי המשכנתא. מספרים מבהילים. נושא הפינוי מדירות הוא חשוב מידי בכדי לסכם אותו בפסקה אחת. אבל עדיין ישנם פתרונות לא מסובכים מידי שאחד מהם הוא ערבות ציבורית. נניח שמשפחה התחייבה למשכנתא בסכום מסוים שהייה 30% מהכנסתה. בעקבות המדיניות הכלכלית המוצלחת פוטר אחד מבני המשפחה וההכנסה פחתה באופן ניכר. מכאן קצרה הדרך לפיגורים בתשלומים. במצב כזה ערבות ציבורית תאפשר ללווים ולבנקים להסדיר תשלום שיהיה שווה ערך ל-30% מהכנסתה הנוכחית של המשפחה עד שירווח (זו רק דוגמה).

תגובת האוצר למצבו העגום של המפונה הייתה כזו: " הממשלה קבעה מבחני הכנסה כדי לוודא שהסיוע מגיע לחלשים שבאמת זקוקים לסיוע ולא לאוכלוסיות שלמות באופן גורף", תגובה שהייתה יכולה להינתן לכל כתבה בכל נושא כמעט. בכתבה זו הוזמנה התגובה אבל יש לי הרושם שבכל כתבה בנושא חברתי מושתלת תגובה אוטומטית של האוצר. אם לאוצר יש מה לומר על כל דבר הייתי דורש מן התקשורת לבקש גם את תגובת שר הרווחה לכל כתבה בנושא כלכלי, ואת תגובת שר השלום לכל כתבה בנושא בטחון.

כיצד מייצר האוצר תגובות כה מהירות? האפשרות האחת היא שמבקשים ממנו תגובה והתוכי הדובר המשוטט במשרד אינו מתקשה לייצר אחת מהתשובות המוכנות. מה לגבי תגובות לכתבות שבהן לא נתבקשה תגובה? כאן כנראה פיתח האוצר טכנולוגיה המזהה דיון בנושא חברתי כמשהו שראוי להתייחסות ומערכת המסרים הממוחשבת שולחת את אחד ממסרי הדף היומי. כיון שאיני מניח שכוכבי היי-טק מצויים באותו משרד סביר להניח שישנם אנשים שעוקבים אחר השידורים ומוציאים הודעות כאשר נראה להם שתוקפים את מדיניותם הקדושה. אני לא רוצה לשער שהתקשורת מעבירה את הכתבות לפני שידורן למשרד האוצר אם לא מצוין כך בגוף הכתבה.

הנושא הזה חשוב כיון שרבים באוצר, ובמטהו של שר האוצר, עוסקים בהצפת התקשורת באמירות בנות משפט אחד שמבססות, כביכול, את אמיתות התפיסה הכלכלית הנטועה באוצר כדי שזו תונחל לילידים הבורים המסתובבים בשטח.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

  1. דרור

    תגובת משרד האוצר הייתה כל כך מגוחכת במקרה הזה, עד שהיא העצימה את הזוועה שתוארה בכתבה. לעצם העניין – משרד האוצר צריך להגיב, כי הוא המשרד האחראי דה-פקטו על העניין. משרד הרווחה הוא משרד סמלי בלבד. אין משמעות להחלטות שלו כל עוד הן אינן מגובות ע"י משרד האוצר. יותר מזה – גם תגובת מנכ"ל הביטוח הלאומי מיותרת, משום שבניגוד לרוח החוק הוא מעביר את הכנסותיו ממסים למשרד האוצר, וזה האחרון מחלק מהם פירורים לנזקקים. לפחות גמרנו עם הצביעות שעל-פיה "המשרדים החברתיים" דואגים לענייני רווחה. משרד האוצר, האחראי דה-פקטו, הוא זה שלוקח אחריות.