מדליית זהב ועוד הישגים

איציק ספורטא

מה היה לנו אתמול, מדליית זהב של גל פרידמן בגלשני רוח, מיסטרל, שני ספורטאים אחרים שעלו לגמר במקצועם, הקופץ במוט אוורבוך בשלוש קפיצות בלי אף פסילה, ורועי ילין בקיאקים ל-1000 מטר. ספורטאית אחת, חותרת הקיאקים גם היא עלתה לגמר התחרות ב-500 מטר היום. למזלנו אין תחרות באולימפיאדה המתייחסת למינויים פוליטיים לכן אין לנו השוואה בין-לאומית ליכולתו המוכחת של השר לביטחון פנים.~

מדליית זהב עם כל מה שמסביב מגיעה לספורטאי שמשיג אותה, ההשתייכות למדינה מסוימת יכולה להגביר את המוטיבציה של הספורטאי ולתת סיפוק מסוים לאזרחי אותה מדינה. מדליית זהב ראשונה היא אכן משהו שיש להתגאות בו. השיחה המתבקשת עם ראש הממשלה התקיימה, הדגל הונף וההמנון הושמע. כנראה שלשרת החינוך יש כרטיס חודשי חופשי לאולימפיאדה, משום מקום היא צצה כאשר מישהו זוכה במדליה. כך היה כשזאבי קיבל את מדליית הארד ויותר מכך אתמול. לאחר קבלת המדליות היא קיפצה לדוכן המנצחים, כאילו היא המנצחת.

חברה לממשלה לא קיפץ לאולימפיאדה אבל כיכב בדו"ח, בן 80 עמוד, העוסק במנוייו במשרד לאיכות הסביבה. דו"ח קשה ביותר שבמינימום מבסס שחיתות ציבורית ואולי אף אחריות פלילית. אחת התופעות המעניינות היא התגובות לדו"ח, בתקשורת התראיין ללא סוף סגן שר התמ"ת שהודה שלא קרא את הדו"ח אבל בכל זאת יש לו משהו להגיד, מה שאמר היה שאין לפסול פעיל פוליטי, שהוא בעצם אזרח טוב, לשום תפקיד. חברת הכנסת גמליאל טענה שלא המינויים פוליטיים אלא הביקורת פוליטית. צפו בזמן הקרוב לחוק שיקבע שלמשרות ציבוריות ימונו רק חברי מפלגה ופעילי מפלגה. בשפה של יחסי עבודה יש מונח לנושא "מפעל סגור" מצב שבו אדם יכול להישכר לעבודה אך ורק מי שחבר באיגוד המקצועי הרלוונטי, דבר זה אסור על פי חוק, אבל בשביל מה יש חברי כנסת אם לא בשביל לשנות חוקים לא הגיוניים.

אחד הדברים המעניינים בדו"ח המבקר הוא העסקתם של עובדים באמצעות חברת כוח אדם. במשרד לאיכות הסביבה 180 עובדים שמועסקים על ידי חברות כח אדם. במשרד זה פחות ממאתיים עובדים שהם עובדי מדינה כך שעובדי כוח האדם מהווים כ-50% מן העובדים. החברים של הנגבי מונו לתפקידים די בכירים באמצעות דפוס העסקה זה, כמובן בניגוד לכללים, שגם הם בעייתיים, למינוי עובדי חברות כוח אדם.  

לא בדיוק קשור אבל דבריו של כרמי גילון ממבשרת ציון מבשרים משהו לגמרי אחר. הדיבורים הגורפים על האתיופים במרכז הקליטה, הכוללים את כל הסטריאוטיפים הכי שפלים, עברות מין, עבריינות בכלל, פרימיטיביות, לכלוך מבטאים יותר את האיוולת של ראש השב"כ לשעבר מאשר את האוכלוסיה עליה מדבר. באחד הראיונות התגאה ראש המועצה בזה שהוא לא פוליטקלי-קורקט. לא אפצח בהרצאה על ההסטוריה של המונח, אבל בארץ כל מצורע וזב חוטם מתגאה שהוא אינו פוליטקלי-קורקט מה שאמור לבטא את אומץ ליבו ויושרו. אומר רק זאת, המונח הומצא על ידי הימין השמרני האמריקאי כדי לבקר את אנשי השמאל האמריקאים (שם הם נקראים ליברליים), כך שכל האמיצים, כביכול, בעצם ממקמים את עצם במקום שכל אדם הגון היה בורח ממנו כמו מאש, סתם שתדעו.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. Reuven

  I had hopes that somebody will comment / respond to the weird picture of the Israli athlet biting the gold medal immediately after it was put on him; Such behaviour was not seen with ANY of the other gold medal recipients!
  Maybe the Minister of Education would care to comment about this behaviour….

 2. פחזנית

  ראשית תגובה למגיב הראשון:
  Dear Reuven, You are not serious, are you? Tell me it was a joke. Please.

  בעניין הספין של צחי הנגבי:
  הוא לא אמר באורח התנצלותי ש"אין לפסול פעיל פוליטי", אלא התייצב בעוז מול המצלמה, היישיר מבטו ותבע צדק והגינות. הנגבי יצא חוצץ נגד הצבועים ה"מבקשים לפסול אנשי מקצוע מעולים רק בגלל השקפתם הפוליטית".

 3. Reuven

  Dear Pakhzanit:

  No, it was not a joke;
  The image of a Jewish gold medalist test-biting the medal may have deep psycological meanings, not complimentary to Jews and Israelis, Ve Da"L