סרט ודיון

איציק ספורטא

הינכם/ן מוזמנים/ות למפגש האחד עשר בסדרה "מפגשים מזווית כהה" שיתקיים ביום ב` 30/8/04 בשעה 18:00 בסינמטק 1, ברח` שפרינצק 2 תל-אביב שכותרתו:

"בין חברתי לכלכלי"

הקרנת הסרט: " זהב לבן, עבודה שחורה"

ישראל 2004, 50 דקות, עברית.

בימאית: טלי שמש.

מפיקים: גשם תקשורת ראודור בנזימן, אילן דה-פריס, אילת הראל.

זה סיפור על מפעל שיש לו עיר. וכשהמפעל עובר דרך מנהרת ההפרטה, הוא יוצא ממנה פורח ומשגשג, אבל המרקם החברתי שלו מפורר ומרוסק, מחולק לעובדים ועבדים. והעיר שלו מתרסקת.~

זה מה שקרה למפעלי ים המלח, וזה מה שקרה לדימונה.

 הבימאית טלי שמש יחד עם צוות התכנית "עובדה עם אילנה דיין" עלו על הסיפור הזה לפני כשנה לאחר שירדו לדימונה למצוא תשובה לשאלות: מה קרה במפעלי ים המלח מאז ההפרטה? ואיך קרה שמפעלי ים המלח ממשיכים להיות מכרה זהב לבעליו ותנאי העובדים בו נעשים קשים יותר משנה לשנה?

מתברר שביום אחד מדינת ישראל מכרה את הים למשפחה מאוד עשירה, משפחת עופר  

בדימונה הלך והתעצם מעמד עובדי הקבלן: אנשים שעובדים בלי זכויות סוציאליות, שאפשר לפטר אותם בכל רגע, שמסכימים לכן כמעט לכל עבודה. הם מעמיסים שקי מלח בחום של 50 מעלות, הם עובדים עם חומרים מסוכנים, והם מביאים הביתה שכר מינימום, ונורא מכך – נפש חבולה ומושפלת.

רק כמה מהעובדים העזו לדבר למצלמה. המונולוגים שלהם לא דומים לשום דבר שנראה כאן: ישראלים שמדברים על חיים תחת משטר של פחד ואיומים, על היחס האדנותי של הקבלנים    וגם של העובדים הותיקים ("עובדי דור אל"ף") כלפיהם,

ישראלים שמספרים על מקום שיש בו עובדים שחורים ולבנים.

דימונה קרועה מבפנים. הסרט הזה מביא את סיפור הקריעה הזאת בעוצמה רבה.

פאנל לאחר הקרנת הסרט בהשתתפות:

ג`קי אדרי – עובד קבלן במפעלי ים המלח שפוטר בעקבות הסרט.

טלי שמש – יוצרת הסרט, בין סרטיה: "השמנה והיפה", "חלומות טלויזיה" 

ד"ר יצחק ספורטא – מרצה ליחסי עבודה והתנהגות ארגונית פעיל בקשת הדמוקרטית, מנהל אתר העוקץ.

מנחה: ד"ר יוסי דהאן – מנהל מרכז אדוה, מרצה במכללה האקדמית למשפטים.

המפגש הבא: "מזרחים – בין פלסטינים לאשכנזים"  ייערך בתאריך 21/9/04  בשעה 19:00 הוא ייפתח בהקרנת הסרט "אנחנו יהודים ערבים"   מ1979 של הבמאי יגאל נידאם ויימשך בדיון.

על רעיון "מפגשים מזווית כהה"…

הדיון הציבורי בארץ הינו נחלתן הבלעדית של תוכניות טלוויזיה פופוליסטיות – דמגוגיות.  אמצעי התקשורת ממשיכים להיות בעלי השפעה מכרעת על קביעת סדר היום הציבורי.

החלטנו לנסות ולהחזיר לעצמנו את רשות הדיבור.

 

כל מפגש בסדרת ה"מפגשים מזווית כהה" נפתח בהקרנת סרט תעודי או עלילתי. לאחר ההקרנה מתקיימים פאנל ודיון פתוח בהשתתפות פעילים, חוקרים, יוצרים, אנשי תקשורת והקהל.

"מפגשים מזווית כהה" יתמודדו עם שאלות הנוגעות בהויתנו החברתית, הפוליטית והתרבותית וזאת מנקודות מבט אנטי-ממסדיות ואנטי-קולוניאליסטיות. הפאנלים בסדרה יעסקו, בין השאר, בסוגיות מחאה מזרחית ספור הצלחה בלתי אפשרי?; פליטי 48: זוויות מזרחיות;  של מי הצבא הזה לעזאזל? על סרבנות מזרחית;  וענונו והפצצה; הפוליטיקה של החינוך; יהודים-ערבים או מזרחים?; תרבות מזרחית–תרבות ערבית ועוד.

מארגני ויוזמי המפגשים: תקוה לוי, ד"ר משה (שיקו) בהר, אביטל מוזס חיים ואסנת טרבלסי בשיתוף סינמטק תל-אביב.

מחיר כרטיס כניסה: 30 ש"ח

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. מתיתיהו שמואלוף

  לא כולם מגיעים מתל אביב אחרי העבודה…

  מיואשי חיפה…(:

 2. עובד קבלן בסיטי של ת"א

  בשביל להיות בערב בשעה 18:00 צריך לסיים לעבוד ב17:00. מן המפורסמות הוא שפועלי פלשתינה מסיימים את יומם המפרך ב17:30-18:00 על פי רוב, וגם על כך יש חריגים.

  אני עם מתיתיהו – עלינו להתאחד ולדרוש הזזת המפגש.
  סולידריות לעם !

 3. אדרי יצחק (ג'קי)

  יתכן והשעה קצת בעייתית אבל רציתי להזכיר לכם
  א. דימונה קרית שמונה עפולה בית שאן חלק ממדינת ישראל והמגיעים ממרחקים לסיטי אמורים לחזור לביתם ברובה הגדול בתחבורה ציבורית.
  ב. לדעתי הסרט "זהב לבן עבודה שחורה" דורש לראותו פעם אחר פעם אחר פעם ואם לא היום אז מחר, רק בצפיה חוזרת מפנימים את ההלם הראשוני של תמונות, צבעים, קולות ודמויות ההולמים בך בשנת 2004 בכאב כל כך גדול.
  ג. בעיות טכניות תמיד יהיו,שאלות ותשובות תמיד יצוצו, אבל את הסרט הזה "זהב לבן עבודה שחורה" חייבים לראות הכל מתגמד (או מתעצם) אחרי הצפיה בסרט.
  ד. דווקא בגלל הסרט "זהב לבן עבודה שחורה" תפנה/ו למנהל/ת שלך ותבקש/ו לסיים עבודתכם יותר מוקדם מהסיבה שאת/ה הולך להקרנה של הסרט "זהב לבן עבודה שחורה" אולי גם הם ירצו לבוא לצפות בסרט?
  מצפה לראותכם, בעיקר לשמוע את השקט בהדלקת האורות בתום ההקרנה ואת הזעם המתפרץ אט אט לחלל האולם.

  אדרי יצחק (ג'קי) – דימונה עובד קבלן עד לתאריך 01/09/04 יום הפיטורין מכי"ל בעקבות ההשתתפות שלי בסרט "זהב לבן עבודה שחורה" 055921733

 4. מנשה

  לצערי לא נכחתי באירוע, אך אשמח לשמוע דיווח על מה שהיה ועל הדיון שהתקיים בעקבות הסרט.