עוד דברים בשם אומרם

איציק ספורטא

"השנור הישראלי בארה"ב אינו תורם לתדמיתנו בלשון המעטה, ומציג את ישראל בכלל ואת צה"ל בפרט כפושטי רגל ויד, עד כדי קבצנות". את הדברים הללו צוטט כאומר גיורא בכר הקונסול הכללי של ישראל בפילדלפיה (ידיעות, אייכנר, 25/82004 24, עמ 6). מי המשנוררים הגדולים ביותר? יחידות שונות מצה"ל. מה יותר מגוחך מזה, צבא שרוכש מטוסים בשווי של 20 מיליארד שקל מקבץ נדבות לארגון סיורים חינוכיים לחיילי צה"ל. 

עוד אומר הקונסול: " הפדרציות היהודיות מתחבטות הן בשאלת המהימנות והאמינות של הפרויקטים המוצעים והן בשאלה העקרונית האם עליהן בכלל לתרום לפרויקטים, שעל פניהם נראים כאחריות ישירה של ממשלת ישראל לאזרחיה". האם האמריקאים האלה לא מבינים שהממשלה זו הבעייה ולא הפיתרון? האם אנו צריכים ללמד אותם עובדה פשוטה זו, מה קורה להם? ולקונסול הנכבד כנראה שלא עברת את ההכשרה המתאימה לקבוץ נדבות ועל כן יש לך שתי אופציות, האחת, לפרוש מיד, והשנייה, להעמיד את עצמך לקורס שנפתח בקרוב בנושא פשיטת יד. 

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. Reuven

  Bialik , it is said,searched for some 6 months for a good Hebrew expression to replace the evergreen "SHNOR " and could not come up with anything as expressive as "Shnor" when he was abut to finish his "Be'ir Ha'haraiga" so he had to use his immortal "Ka'asher Shnorartem, (Ken) Tishnoraru!"

  Just open the webpage of http://www.haaretz.com and behold the depressing images of hungry Israelis expecting a handout, Magen David Adom follows suit, and lo and behold – various Military bodies are competing for the reader's money too!

  Kind of reminds me the hungry Russian Army not too long ago,…

  There's nothing new under the sun!

  Uvigulat haaretz nenukham

 2. חביבה כהן

  אין כל חדש: ישראל , או יותר נכון הצבא שיש לו מדינה, ממומנת ומופעלת ע"י כספים אמריקאיים.

  לדוגמא, ללא החסות האמריקאית (זכות וטו במקרה הזה) היו כבר מזמן משקיפים בינלאומיים שעוצרים את הסחף הזה.

  כאשר שנוררנו התרגלנו, כאשר אנו עושי רצונם של אחרים אנו סהרורים והזויים כמו שולחינו .

  באופן אישי הדבר שהכי הדהים אותי הייתה תמיההתו של ספורטא:
  "האם האמריקאים האלה לא מבינים שהממשלה זו הבעייה ולא הפיתרון?"

  תתעורר, אחי תתעורר.

  מי שצריך להבין פה משהו זה אנחנו.

 3. יעל

  בישראל יש מסורת בת שנים של שנור לנושאים חינוכיים ולטיפול בעניים. החל בשיקום השכונות בשנות השבעים, עבור דרך השנור שמתרחש עדיין סביב קליטת יוצאי אתיופיה וכלה בכל מיני קרנות כביכול פילנטרופיות כמו ברנקו וייס, קרן קרב, קרן רשי ועוד נדבנים שעושים במערכת החינוך והקליטה כבתוך שלהם. מה שאני יודעת זה שהנזקים של השנור הזה גדולים מהתועלת. למשל, נדבני האתיופים תורמים ואתיופים בלבד ואז כל מיני פעולות העשרה ורווחה ניתנות על תנאי שמפרידים בין אתיופים לאחרים. במו עיני ראיתי חלוקה של כריכים לאתיופים בלבד, כאשר ילדים רעבים מעדות אחרות מתחננים לקבל אוכל שלא נועד להם. מה זה עושה ליחס שלהם ליוצאי אתיופיה – אפשר לדמיין ללא קושי. באשר לשנור סביב עיירות הפיתוח – הנדבנים למיניהם מחליטים מה לתת ואיך לתת, והם חלק מהמערכת שמנציחה נחשלות במקומות הללו. כביכול הם באים לתרום, אבל הם גם מחליטים מה לעשות ומכיוון שכל תורם המכבד את עצמו דורש שתרומתו "תפגוש" תרומה בגבוה שווה של המדינה, יוצא שהציבור הישראלי משלם מכיסו כדי להאדיר את שמו של הנדבן. כך זה בקרו ברנקו – וייס למשל. ברחבי הארץ הולכים ומוקמים בתי ספר של ברנקו וייס כאשר עיקר ההשקעה הוא שלי ושלכם.