תנו להם כלים

דבי אילון

הגיע הזמן להכיר בזה. פקודינו המצוינים, החומר שממנו קורצו מפקדינו, אינם זקוקים לכלי נשק בלבד. הם פועלים בנסיבות שבהן אין די בטנקים, במקלעים ובמסוקים. הם אינם עוסקים בלוחמה בלבד. הם גם מתחככים. וההתחככות דורשת הכנה מסוג שונה לחלוטין. הכנה מקצועית ומנטלית.

גבירותי ורבותי. ידוע לנו שהכשרתו של חייל כוללת הדרכה מקיפה בדבר השימוש בנשק המופקד בידו, על מנת שלא ייגרם נזק לו, לחבריו ולנשק עצמו. מפקדיו הם האחראים להעניק לו הדרכה זו. ואכן, באה העת להכיר בכך שגם הכשרה מקצועית ומנטלית מצויה בתחום אחריותם של המפקדים הללו. שהרי אם לא ידריכו אותו כיצד ידע החייל שאל לו להתעלל בנסיבות מחמירות, לתקוף במזיד ולהתנהג באופן שאינו הולם? אם לא יינתנו לו הכלים המתאימים, איך ניתן לצפות ממנו לנהוג כראוי?

לכן גבירותי ורבותי אני מציעה כי לצד `נספח 2 בטיחות באימונים` ישננו נא חיילינו מסמך נוסף, שייתן בידם כלים והנחיות כיצד לנהוג כבני אדם ולא כחיות. אפשר לקרוא לו `נספח 2א הכנה מקצועית ומנטלית`. לא, זה שם מסורבל מדי. נחוץ שם קצר וקולע. יש לי. אפשר לקרוא לו קוד אתי.

אין לי ספק שקוד אתי יפתור את הבעיה, ימנע התרחשויות מצערות מעין אלה או למצער יחסוך ממפקדינו המעולים כל הכאה על חטא. שהרי גם אם יוסיפו דברים כאלה להתרחש, ידעו מפקדינו כי לא ידם היתה במעל. הם נתנו לפקודיהם את הכלים.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. דני זמיר

  דבי שלום.
  בהנחה שחילי צה"ל ומפקדיהם ימשיכו , עד ההתנתקות הסופית מהשטחים להיות שם מה בעצם את מציעה?
  לא לעשות כלום?
  אם המג"ד אומר לא הכנתי את החילים כמו שצריך למרות שישנם הכלים לכך- אז הוא לא בסדר לדעתך? ואם הוא לא היה אומר את זה הוא כן היה בסדר?
  הנחת הדיון היא שצה"ל נמצא בשטחים עד פינוים לכן תשובות מתחמקות מהמציאות לא רלבנטיות. מה בדיוק את מציעה אם כן?

 2. Reuven

  Are you serious?
  Are you sincere ?
  An ethical code for the Spartans?!

  O sancta simplicita