שנת שרות אצל העשירים זה הפתרון

איציק ספורטא

במאמר העוסק במחסור בעובדי ועובדות נקיון נמצא הפתרון המבריק של גליה אלבין לאותו מחסור. 

 " אני ממליצה למצוא אותה (מנקה) בפריפריה, בכיסי אבטלה. היא תדע להעריך את עצם העובדה שקיבלה עבודה, מקום לגור בו ומזון. אם היא גם מפתחת יחסי אימון וידידות סבירים עם בעלי הבית, הרי שהקשר הזה יכול לשמש לה מקפצה לתפקיד הבא. הקשר הזה הוא מניה לא פחות טובה מלהיות חבר מרכז ליכוד. אז בנות, ראו זאת כשנת שרות: גם ישלמו לכן טוב, גם תכירו אנשים חדשים, וגם כל מלאכה מכבדת את בעליה" (שאני אשפשף? צחי כהן, שבע ימים, עמ` 52, 3/9/2004)..      

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. יהודה שנהב

  לא להאמין. באמת צריך לשפשף (את העיניים) כדי להאמין. אולי תהיה זו גם הזדמנות לעשות אתנוגרפיה אמיתית של עשירים. כזו שתגלגל לפתחנו כמה מן התיאורים היותר נדיבים של איך שעשירים גדולים חיים. ברברה ארנרייך לא גרדה את הקצה של התופעה הזו.

 2. מיכאל

  "ממבט חטוף בדירה אפשר להבחין שמדובר בפעילת שמאל להוטה: השולחן גדוש בפלאיירים וסטיקרים, באחד מהחדרים מונחים בערימה שלטים של "יש גבול". רינה מבקשת ממני להתחיל עם החדרים כי לה יש כמה עניינים לסדר בסלון. אפילו מים היא לא מציעה , אבל מילא. משיחות הטלפון שבוקעות מן הסלון אני מסיק שנערכת הפגנה גדולה ביום שישי מול בית ראש הממשלה נגד הכיבוש. באחת השיחות מדווחת נירה לחברתה: "השגתי איזה בחור. כן, כן, כושי, נחמד דווקא. הבית יהיה מוכן לערב שישי". כושי? נחמד? כמה שנאתי את רינה באותו רגע…"

  מתוך כתבת התחקיר של דני אדינו אבבה "הזר"/ 7 ימים, ידיעות, 27.8.04
  מוגש כחומר למחשבה

 3. משה

  הרי מפי הגבורה למדנו "היא תדע להעריך את עצם העובדה שקיבלה עבודה, מקום לגור בו ומזון" – מי דיבר בכלל על תשלום הוגן? בת פריפריה אמיתית, אליבא דאלבין, צריכה לתת את אוזנה לרציעה על משקוף הדלת. הרי מדובר כאן ב"מקפצה לתפקיד הבא", לא פחות.

 4. שוש אסולין

  הרי זוהי עוד אמירה מבית המדרש הקפיטליסטי שלא מסוגל לראות מבעד לדלת אמותיו.
  אלבין בנדבנותה מספקת עבודה…ושיגידו לה תודה…
  מעניין אם את הקשרים שלה היא מצאה באותה הדרך….

 5. השכן שלא ישן

  שכנה א': "מה עשית עם הרומניה?"
  שכנה ב'" "פיטרתי אותה. לא היה לה רישיון ולא רציתי להסתבך".
  שכנה א": "גם אני עכשיו בלי מנקה. הכושי שלי הפסיק להגיע, הוא בטח מפחד לבוא לפה בגלל תחנת המשטרה הסמוכה".
  שכנה ב': "האמת, שהרומניה לא היתה משהו. היתה לי סינית לפניה (בעלה עבד בבניין) והיא ניקתה טיפ טופ ולא הוציאה מילה. יום אחד היא הודיעה שלא תוכל לבוא יותר כי היא צריכה לטפל בבעלה שנפל מהפיגום. עד שהבנתי מה אמרה… מהאנגלית הרצוצה שלה בהתחלה הבנתי שהיא בגדה בבעלה עם הקבלן…"
  שכנה א': "מהניסיון שלי, וגם מנסיון של חברות, אין כמו הכושיות, אלו מגאנה הן הכי טובות, אבל נורא קשה למצוא היום."
  שכנה ב': "אני ממש מיואשת. אפילו תלשתי מס' טלפון ממודעה שהיתה תלויה על העץ בשדרה. איזו סטודנטית שמחפשת עבודה בניקיון. ישראלית. נורא התלבטתי, כי ידוע שהישראליות לא מנקות משהו…"
  שכנה א': "נו, ו…?!":
  שכנה ב': "אז התקשרתי. והשבוע היא הגיעה. באיחור כמובן. מיד ביקשה כוס מים, ואני הייתי בדיוק באמצע שיחת טלפון. אחרי שהסברתי לה מה צריך לעשות, ואחרי שהתבוננה על הדירה במבט מזוגג היא פתאום ביקשה דרגש. דרגש! הייתי בשוק. בשביל מה את צריכה דרגש, שאלתי אותה. ולא תאמיני מה היא ענתה לי…"
  שכנה א': "נו, מה?"
  שכנה ב': "אני לא מתכופפת בפני דלי".

  מבוסס על דיאלוג אמיתי.

 6. אורלי נוי

  מכל בליל ההבלים שפלטה הגברת, הכי מעצבן אותי הכינוי "בנות" בו היא משתמשת כשהיא מדברת על נשים מהפריפריה, כאילו היא מדברת על בנות-עשרה מהקלאב ברמת השרון. והלעג לרש המרושע שלה מתבטא גם בתפיסתה את עבודת הנקיון כ"מקפצה לתפקיד הבא", כאילו הן תוזנקנה הישר מהדלי והסמרטוט לדירקטריון חברת החשמל.