ראיון עם אמרטיה סן, קץ מדינת הרווחה? והחברים של בוש ב Fox

יוסי דהאן

ראיון עם Amartya Sen, חתן פרס נובל לכלכלה על האינדקס של פיתוח אנושי שהוא המציא, אינדקס אלטרנטיבי לבחינת מצבם הכלכלי והחברתי של חברות, אינדקס מורכב יותר מהאינדקס הכלכלי – תל"ג – התוצר הלאומי הגולמי. עוד בראיון על מחקרי רעב, תמותת נשים בעולם השלישי, על יתרונותיה של הגלובליזציה, הקשר בין משטרים דמוקרטיים לצמיחה כלכלית ומהי תורת הבחירה הרציונאלית.~

 

מאמר של הסוציולוג רלף דרנדורף על מה שהוא מכנה "Rhineland model" – המודל החברתי כלכלי שבו צמיחה כלכלית מגוייסת לטובת צדק חברתי. מודל זה אפיין את המדיניות הכלכלית חברתית של מדינות אירופאיות רבות, בעיקר גרמניה. מודל מדינת הרווחה הזה עומד בניגוד למודל האנגלו-סקסי של ארצות הברית ו"הדרך השלישית" של טוני בלייר בבריטניה. דרנדורף עומד על הקשיים שעומדים בפניו של מודל מדינת הרווחה האירופאית. התנאים המשתנים מצריכים לדעת דרנדורף רפורמות, אולם לדעתו מוקדם מידי לבכות את מדינת הרווחה, הוא סבור שדפוסים שונים של הסדרים מוסדיים כלכליים חברתיים יכולים לבטא סולידריות חברתית ויוזמה אישית.

למי שיצא לצפות ברשת "Fox"  שבבעלות ברון התקשרות האוסטרלי רופרט מורדוק (שבבעלותו גם רשת  sky הבריטית ומהבחינה הזו שולט על חלק גדול מחדשות החוץ שבהם צופים הישראלים) שם לב לכך שהחדשות והפרשנויות ברשת הזוועתית והירודה הזו מופקים במיניסטריון האמת של ג`ור`ג` בוש.

בגיליון האחרון של המגזין "Harper`s" מובא תוכנו של מזכר פנימי שהודלף, המזכר נשלח על ידי אחד ג`ון מודי, סגן נשיא בכיר לענייני עריכה ברשת. בין היתר מודי מתדרך את עורכי החדשות ברשת להדגיש כיצד חוק שאת רובו לא הצליח הנשיא להעביר בסנאט,  יזרים בסופו של דבר כסף לארנקו של האמריקאי הממוצע, כמו כן העורכים מתבקשים שלא להפוך את דיוני ועדת החקירה של אירועי 9/11 לווטרגייט על מנת שלא לפגוע בגאווה הלאומית, להמעיט בחשיבות החיילים האמריקאים הנופלים בעירק ולנסות לפגוע בג`ון קרי. (לצערי אין גרסה של המגזין ברשת , אולם יש מספר אתרים ובהם ביקורת על Fox וכן סרט על על הסטנדרטים העיתונאיים של הרשת כפי שחושפים עיתונאים שעבדו בה.

כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

  1. רון גולדרינג

    האם נעשה בארץ שימוש במדד? מעניין לבחון את התוכניות הכלכליות לפי מדד זה.