קרקעות ופלישות

איציק ספורטא

אתמול צפיתי בתוכנית "בולדוזר" של מיקי רוזנטל. התוכנית עסקה בפלישה לקרקעות המדינה ולקרקעות פרטיות. נושא חשוב מעין כמוהו. פלישה לקרקעות ובנייה בלתי חוקית הן שתי רעות חולות שקימות לאורך ולרוחב החברה הישראלית. הייתי מצפה מרוזנטל להציג את התמונה הכוללת לפני שהוא מציג מקרה אחד או שניים ספציפיים. לא הייתה שום התעסקות בבניה הבלתי חוקית במושבים וקיבוצים, שאומנם אינה בגדר פלישה אבל היא בגדר שימוש בלתי חוקי בקרקעות חקלאיות. כמו כן לא נבחן כלל נושא חריגות הבנייה המסיביות של קבלנים, ובכלל הנושא הבעייתי של חלוקת הקרקעות במדינה.~

בואו נניח לרגע שהנושאים שציינתי לא היו במרכז העניין של התוכנית, מה אז? גם כאן בחר רוזנטל להתמקד במקום הקל ביותר והסטריאוטיפי ביותר כדי לייצר את הדרמה הדרושה לתוכנית. הוא אומנם ציין את העובדה שגם בשכונות הצפוניות של תל אביב יש פלישה לקרקעות על ידי שועי הארץ, אבל הוא הלך לשכונת הארגזים. שם כידוע הפריטה המדינה את פרויקט פינוי בינוי לקבלן פרטי שרכש זכויות לבנייה של אלפי יחידות דיור בתשלום מועט בתנאי שיגיע להסדר עם התושבים. בתוכנית שמענו את הקבלן חגשורי מבכה את מר גורלו, בלי לקחת בחשבון שישנם שם תושבים הגרים עשרות שנים בתנאים לא תנאים. את התושבים הללו שגם הם נחשבים לפולשים לא ראיין הכתב. הוא בחר לשכור שטח מחברת "חלמיש" שאליו פלש תושב השכונה והקים בו חוות סוסים. למה לא ללכת לביתה של משפחת שטראוס שגם היא, לטענתו, פלשה לשטח לא לה. למה לצייר את שכונת הארגזים כגן עדן לפולשים אשר רוצים לנצל את המדינה? כדי לחזק את עמדתו הוא מראיין את זלמן אלפרון שנהנה מפיצוי יותר מנדיב על שטח שפלש אליו. האם בכך אין הוא מחזק את התפיסה שפלישה היא נושא שלמבוססים בחברה אין חלק בו?

נושא הקרקעות ושמירת החוק במדינה הוא הרבה יותר מורכב ממה שהציג רוזנטל בתוכניתו. רפורמה קרקעית תצטרך לקחת בחשבון גם את הנושא הזה תוך שהיא מבחינה בין עבריינים לאזרחים אשר גרים במקומות שהקרקעות בהן לא הוסדרו. כדי להגיע להסדרה של קרקעות במדינה יש לנסח רפורמה קרקעית שתיקח בחשבון את כל הדברים הללו, ונושאים רבים נוספים.      

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. איריס מזרחי

  זה מה שקורה לבולדוג 8 שהופך לבולדוזר 2 , הוא מפנה את הכוח העצום שנתנו לו בערוץ 2 נגד שכונת הארגזים. חזקים על מוחלשים עם דגל אבירי השלטון ופרסומות. זה גם מתקשר יפה לרעיון של לתת. בשכונת הארגזים האנשים חייבים לדעת ולזכור שהמקסימום שמוכנים לתת להם הוא סל קניות מתרומות בסך 30 שקלים שיאיר לפיד ישכנע לתרום להם, וסוסים זה לקסריה או לאנשי הגליל הלבנים שמצהירים על חוות סוסים בונים אורווה אחת ומעל עשר וילות לסייסים כביכול והופ תוך שנה יש שכונת וילות על הר מעל שדה אליעזר עם דיירים עשירים שכל קשר בינם ובין האורוות הוא מקרי בהחלט.
  גם בכנען שבצפת יש חוות סוסים שנותנת תקווה טבע, ותחושה של חופש לילדים מהבלוקים שמעל הואדי, להם יש כבר שנים רבות חרב מעל הצוואר בזמן שבמרחק כמה קילומטרים משם יש ישוב לא רשום שאמור להיות חוות סוסים וסוסים אין שם.
  בולדוזר מספק את הסחורה שמצפים ממנו לספק, הסחורה היא הנצחת המצב של המדכא והמדוכא [ למי שלא הבין הכוונה היא למזרחים ואשכנזים, לבנים שחורים, ] אבל תשמע מר בולדוזר כמו שאין סימטריה בין המדכא והמדוכא בבעית הפלשתינאים ואנחנו כך גם אין סימטריה בין המדכא [ערוץ 2 ] והמדוכא [שכונת הארגזים]

 2. יוסי זיו

  "מאות מתנחלים מנעו מכוחות הביטחון לפנות מאחז"…., בעקבות ההתנגדות, דחו כוחות הביטחון את הפינוי". כך מדווח בהארץ עכשיו. איזה כוחות ביטחון הומניים! איזו התחשבות באנשים! כמה טוב שלא משתמשים באלימות כנגד אידיאליסטים בשליחות השם יתברך. לא גז מדמיע, לא כדורי גומי וגם לא אש חיה. ממש ימות המשיח.
  החינוך שניתן לאחרונה לחיילי צה"ל נשא פרי. הרי לא מדובר בסתם פולשים מפירי חוק רגילים, שעושים זאת ממניעים אגואיסטים או כלכליים. מדובר באוונ-גארד של עם ישראל!
  אין לי מילים.

 3. קורקינט ,לא בולדוזר

  אפשר היה למות מצחוק , מהנצחונות של הנעבך האדיוט רוזנטל.פעם הוא נשאר עם הזנב בין הרגליים.ומול חולדאי. הוא הפציץ בברושורים ובטלפונים את לשכת ראש העיר שהשתין עליו .ניצחון

 4. סמי כנפו

  גם אני צפיתי בתכנית.. בסופה חשבתי אינטואיטיבית על תכנית המשך ובקנה מידה ארצי ולא שכונתי על המתרחש בין מועצות אזוריות מול עיירות הפיתוח בנושא גביית הארנונה, ובמאבק המתמשך של הקשת בבגץ על שוד הקרקעות לאור יום של תנועת הקיבוצים והמושבים מהמדינה..זו צריכה להיות התכנית הבאה חשבתי.

 5. פחזנית

  בשיחה עם זלמן אלפרון, הוצגה על ידו זוית הסתכלות שונה על הנושא. אלפרון טוען שהפולשים אינם מבצעים הפרת חוק צלולה ומובהקת, ולראיה אין מפנים אותם בכוח אלא באים אתם בדברים. הפולשים אף נהנים מזכות חזקה (מעיין קניין), המקנה להם בתום המו"מ פיצוי נדיב. אלפרון טוען שמדובר ביזמות עסקית המתקיימת בתחום האפור של החוק, כמו הרבה עסקים – איך לומר – מהוגנים. לדעתי הוא צודק.
  הבעייה כאן אינה עבריינות אלא אפליה. את החלשים זורקים החוצה בגרושים, ועם התקיפים מנהלים מו"מ ומשלמים להם שני מיליון דולאר ("…אפילו ניקינו להם את השטח לאחר שיצאנו"). לא נותר לי אלא להצטרף לקריאה להסדיר את עניין הקרקעות – כל הקרקעות – אחת ולתמיד.

 6. דיאנה דניאל שרים

  לתומי חשבתי והבנתי שזו לא תהיה עוד תוכנית המגנה בפומבי את הפרט ומעלה אותו על מזבח הרייטינג – אלא תוכנית המבקשת לעסוק בחולי, עוולות ואוולת הממסד. כן מאכזב מאד היה לראות שוב את ההשתלחות בפרט תוך הצגתו כאלים, מבלי להתייחס לאלימות והמניפולציה של התוכנית כלפיו, שהרי את עמדת הפרט לא שמענו בצורה מסודרת רק את עמדת בעל הכוח להשכיר את השטח. נראה שבכל זאת ניתן לדבר על כבשת הרש.

 7. אברהם מהשוק

  איזה שודים הקיבוצים ביצעו לאור יום? ואם הם עשו שודים למה הם כל כך עניים? חשבתי שהבעיה שלנו זה שהעשירים מנהלים את המדינה עקום ככה שהכסף הולך 9 להם 1 לנו ושבזה צריך להתעסק, אבל אתה מעדיף לשחק לידיים שלהם ולריב עם אחינו לצרה….

 8. דודי

  גם אותי עצבן מיקי רוזנטל שהתבריין מול איש קטן… מה רע לך לרדוף את שר האוצר שאינו משלם לעובדי הרשויות? מה רע לך לרדוף אחרי אלפרון שמקבל הרבה כסף תמורת קרקע שהשתלט עליה, בטח שיהיה טוב אם תרדוף אחרי האחים עופר עד שיפסיקו לנצל בתנאי עבדות את עובדי הקבלן…
  ולא שאני חושב שצריך לעבור על החוק, אבל רבאק..
  בקיצור, אנחנו צריכים לשלוח מיילים לבולדוזר.. ולבקש ממנו שיתרכז במשפחות הפשע, אלו שבחסות החוק (עופר, אריסון ועוד כמה) ואלו שמחוץ לחוק..
  ותודה לאברהם שמזכיר לנו את ענין הקיבוצים.
  אני קיבוצניק, תמכתי ותומך במאבקה הצודק של הקשת בענין הקרקעות, אבל השימוש הקבוע ב"קיבוצים" בתור הסמל לרוע מתחיל להזכיר מקומות אחרים ושימושים דומים..

 9. סמי כנפו

  רק דוגמא אחת זו של המועצה האזורית תמר בראשות קיבוץ עין גדי שגובה את הארנונה מהכור בדימונה דרך פריקלס ומפעלי ים המלח, בתי מלון וכל הייתר- ודימונה וערד צריכות להסתפק בפירורים של איזורי תעשייה עזובים ואוכלוסייה מוחלשת (בדימונה יותר ) עם שלושת אלפים תושבים בצד הגובה לעומת שישים וחמישה אלף בצד הנגבה,תנו הסבר הגיוני וצודק לזה ולא אזכיר יותר את עניין הקיבוצים, ולמאבק של הקשת בסיפוחי קרקעות והתעשרות מהירה של הקיבוצניקים מאדמות מדינה שהופכות בין לילה לשכונות כפריות..על זה הבג"ץ יחליט…

 10. אור דורון

  שלום לאיציק
  הסיפא של כתבתך מסכם היטב את הצורך. קשה לי לקבל את הביקורת המוטמעת במאמרך כנגד מיקי רוזנטל כאילו תוכניתו מוטה. לטעמי בחירתו בנושאים עד כדי הקצנה יצרו את הרושם הנדרש המביא בסופו של דבר לסיכום כסיכומך. ממליץלכולנו לא לחבר כל דבר לאיזון הקדוש של צפון מול עשיר מול דרום עני והמימד העדתי של קיפוח. מיקי הצליח בתוכניתו ובאמצעים שנקט על מנת להציג את הנושא, להציף באופן חד, ברור, ומאתגר את הבעיה של "כל דאלים גבר"- אם באמצעות קשרים של הון ושלטון , באמצעות עבריינות אלימה, פחד וטרור או באמצעות הצפת האבסורד המגו על העבריין – החוק בישראל. כדאי להיות עבריין בישראל – זה משתלם בחסות מוסדות אכיפת החוק שלעיתים נמצאים בין הפטיש לסדן ומוצגיםבאופן מגוחך לאור נסיונות התיווך בין הניצים : העבריין ובעל הרכוש כחוק.
  על זה נאמר …"ויפה שעה אחת קודם"!!!!

 11. אור דורון

  לדודי (וגם לאיריס מזרחי)
  צר לי שאופקי כה מצומצמים לא הבנתי! מי הבריון בכתבה של מיקי רוזנטל?
  נדמה לי שאבדת כיוון! בסוף תסיים (בתובנתך) כמו איריס מזרחי שכל דבר בעולמה מתבטא בשחור מול לבן (ספרדי מול אשכנזי) וכמובן שמיקי רוזנטל (לעזאזל הרי יש לו שם משפחה אשכנזי) הוא הבריון מול הפולש המסכן (כמובן מבני עדות המזרח) שהוא בעצם הנפגע.
  ושוב הצפון העשיר מול שכונת הארגזים! דיייייייייייי!!!!!!
  רבותי המלומדים והמכובדים (ואני באמת מתכוון לכך!) נסו נא להסתכל על הדברים ללא מחשבה מוטה … באמת כבר עברנו את השלב הזה!! אני ושכמותי (שמאל חברתי אני מעז לכנות זאת) כבר הבנו מה מתרחש במדינה היקרה שלנו הנשמטת מתחת לרגלינו, מדינה המפריטה למוות את אזרחיה, אז מספיק עם תסמונת הקיפוח והתחושה "מסכן אני ", מקפחים אותי בגלל מוצאי. קופחת בעבר ואתה חש מקופח כעת ?!! – פעל לשינוי והפסק להתבכיין ולחפש סימפטיה במקום לפעול.
  ולמרות האמור לעיל, יותר מתסכול מאשר בכעס, זכרו תמיד את דברי השיר של דקלון ואהוד בנאי "ניצוץ האהבה" – "את מה שאני רואה לבן אתה רואה שחור…." והם לא התכוונו לאשכנזים ולספרדים אלה למותר האדם מן הבהמה, ליכולת שלנו כבני אנוש לחשוב, להבין, להרגיש, ובעיקר ליצור תובנות ולפעול לפיהן – כל אחד באופן היחודי לו – כך שמותר לחשוב ולא רצוי להתקבע.