הלפיד ושער החוק

יוסי דהאן

אתמול צפיתי בגלדיאטור הליברל, המשרת גם כשר משפטים במדינתנו, מתראיין אצל "לונדון את קירשנבאום", השר טען כי מעצרה המינהלי של טלי פחימה מוצדק מבחינה דמוקרטית כיוון שהיא נעצרה פי החוק, והחוק – "סמכויות שעת חירום (מעצרים) תשל"ט-1979" – התקבל כדין בכנסת. כמה ברי מזל הם אזרחי ישראל שנתברכו שחבורת המשפטנים ורואי החשבון המופלאה  מ"שינוי" מגינה עבורנו על ערכי הדמוקרטיה ושלטון החוק. חוק שמאפשר להשליך אשה לכלא לארבעה חודשים ללא קיום הליך משפטי. ~

לאחר שמיצה את הטיעון הדמוקרטי, שלף השר מארסנל הפקחות הממזרית שלו טיעון ישראלי פטריוטי ותיק – "סמוך". "מה אתם חושבים" סנט השר במראייניו "ששר הביטחון חותם סתם ככה על מסמכים? אפילו פרקליט המדינה עיין בחומר", איש לא יכול היה לנסח זאת טוב יותר משר המשפטים – לפיד הדמוקרטיה. אם לא נסמוך על מופז, שנדר ואנשי השב"כ, על מי נותר לנו לסמוך, כפי ששרים חסידי ברסלב.

ולבסוף במיומנות שהשר שכלל לכדי אמנות במהלך חייו הציבוריים הארוכים, כדרכו ב"פופוליטיקה" שהנחיתה אותו בכורסת השר, תקף השר את עצמו בהתקף זעם מלאכותי והחל לפתע צווח על מראייניו, כיצד זה הם לא אומרים דבר על כך שטלי פחימה, אשה יהודייה, חברה לחלאה ורב מרצחים.

המראיינים צריך לומר הקפידו לא להקשות על השר לבצע את מופעו, אחד מהם פנה במהלך הראיון לשר וביקש ממנו בנימוס רב  – "תרשה לי לקרוא לך טומי".

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. Reuven

  I was naive: I was under the impression that the set of rules enabling the autorities to throw anybody to a prison was an appendix inherited from the Britsish Mandate which the "founding fathers" in their wisdom preferred to keep," just in case
  "
  I did not know that in 1979 Israel had 'Prophets' who realized that the British Takanot HaHagana Lishat Khairum were in fact insufficient and need to be 'amended'

  I was still there in Israel, and I do not recall any response in the Media, including Haolam Haze!

  Once again, when the Media is asleep, we all eat Beushim…

  Shana Tova

 2. גל לוי

  2 הערות קצרות.
  1. בשבת קראתי את משנתו של לפיד הבן, בנושא אחר לגמרי (אשתו וילדיו נסעו לחופשה בלעדיו והוא מספר לנו את קורותיו). לא יכולתי שלא להזכר בחברו של האב, קישון, והמקאמות השובניסטיות מרכז-אירופאיות שלו על הבעל הלכוד בשבי רעיתו. או בלשונו של קישון (ובעקבותיו יאיר) "שתחייה". השובניזם באצטלה הליברלית הוא הנורא מכל.
  2. רוח הקודש של קישון, עם זאת, נעלמה מלפיד האב. קישון – עם כל הביקורת עליו – ידע לסנוט בביורוקרטיה הפוליטית המדכאת את חייו של האזרח. לא שאני הייתי עושה אותו למורה הדרך הרוחני-מוסרי שלי, אבל אין ספק שברגע בו דרכו רגליו של לפיד האב במסדרונות השלטון, היה הוא לדוברה הקולני ביותר של האלימות הממשלתית.

  ובכל זאת הערה שלישית:
  לפני הראיון עם לפיד ראיין צמד המדושנים את אימה של טלי פחימה. השאלה הראשונה שלהם היתה "איך זה קרה לה? לילדה שבאה מבית מסורתי שמרני?". יעני, אם באת מקרית גת, ממשפחה מזרחית, ברור שמדובר בבית מסרותי ושמרני וברור שדבר כזה לא יכול לקרות. כמובן שהערתה של האם שרודפים את ביתה בשל מוצאה נדחתה בזלזול.

 3. גל לוי

  בקריאה שניה, רציתי להבהיר את הערתי האחרונה.
  מה שקרה שם, זה מהלך המגלם את התופעה שנקראת מזרחיות בישראל.
  קודם כל, המרואיינים ("אפשר לקרוא לך טומי?") המסמלים את המרכז (סתם, כי לא רציתי לקרוא להם אשכנזים), מסמנים את טלי פחימה כ"מסורתית ושמרנית", כלומר מזרחית, ואח"כ מוחקים את הערתה של האם (זה נוסח טוב יותר בדברי לפיד: "גם היועץ המשפטי לממשלה וגם שר הבטחון הם מזרחים") בדבר חשיבותו של המוצא לעובדה כי ביתה נעצרה כך סתם.
  אגב, הפרופסור למשפטים היה זוועה.

 4. יונתן לרנר

  מה הקשר של יאיר לפיד לדיון הזה? למה כאשר אומר מישהו מה שאומר, אנחנו מתייחסים למה שכתב בנו או למה שכתבה ביתו? במה ההתייחסות הזו שונה מההתייחסות של המרואיינים למוצאה של טלי? גם הם מתייחסים למשפחתה ומנסים להשליך את זה על התנהגותה.
  אני מבקש להבין מה מביא להערכה שלו טלי זילברשטיין (לא מכיר אחת כזו) היתה נוסעת לג'נין לפגישה עם זביידי, היא היתה מקבלת יחס אחר מאשר קיבלה טלי פחימה.
  הסוגיה של מעצר מינהלי חשובה מידי מכדי להטות גם אותה לדיונים על מוצא ועל אפליה.

 5. יהונתן אורן

  למזרחיות של גב' פחימה אין קשר לעניין. אלא אם כן תקבל את הנחות היסוד של של כמה מהכותבים כאן, שמבצעים רדוקציה של כל המציאות למזרחיים מול אשכנזים. הבעיה היא שאין דרך להפריך את הנחות היסוד הללו. אתה בתוך "השיח" או שאתה בחוץ.
  מצד שני, למעמד החברתי שלה בודאי יש קשר – אף אחד לא היה מכניס למעצר מנהלי מישהי "מהאליטה" שיש לה קשרים במערכת השלטון והתקשורת.

 6. גל לוי

  לא כל דבר הוא "אשכנזי-מזרחי". וגם אין צורך "לצאת" מהשיח גם אם הדיון במזרחיות עולה לדיון.
  אז למה יאיר רלבנטי ולמה מוצאה של טלי פחימה חשוב?
  יאיר רלבנטי בדיוק מהסיבה שמזרחיותה של פחימה חשובה, ובדיוק מהסיבה שדיון מעמדי בישראל תמיד מתחיל ומסתיים במוצא. יאיר לפיד וטלי פחימה אינם אנשים בודדים, אינדיבידואלים תלושים, אלא חלק מהנוף הישראלי. והנוף הישראלי, מה לעשות, הוא אתני. סתם, כדי להרגיז, האם יש סיבה לכך ששניכם מגיבים בצורה דומה ולשניכם שמות "אשכנזיים"? האם יש סיבה לכך שאימה של טלי פחימה חושבת שיש כאן עניין עדתי? האם יש סיבה "אתנית" לכך שהשאלה הראשונה ששואלים את האמא זה "איך קורה דבר כזה לילדה מבית מסורתי-שמרני?" הרי לא צריך להתנהג כאילו אנחנו מהחלל החיצון: בקודים של השיח הישראלי "מסורתי"="מזרחי". זה לא ענין של ביולוגיה. זה ענין של תרבות ופוליטיקה.
  אז אם תרצו, אני מתנצל על זה שאני מערב ילדים (לפיד הבן) ומצטער על כך שהעזתי לחזור על תמיהתה של הגברת לחיאני (אימה של פחימה) בענין הקשר "העדתי". אבל הקשרים האלה הם ההקשרים המעמדיים בהם מתנהלת הפוליטיקה הישראלית. לכן, לא מספיק לתהות מה היה קורה לטלי זילברמן (אין אחת כזאת!), מבלי לזכור ששמה (לא במקרה) אשכנזי לעילא, ומעמדה גם.

 7. יהונתן אורן

  הנוף הישראלי וההקשרים בהם מתנהלת הפוליטיקה הישראלית אינם (רק) אתניים. בחיל ורעדה אני אצביע על העובדה שהצביע עליה מר לפיד – האנשים שהכניסו את גב' פחימה למעצר היו מזרחיים. הבעיה היא שבעוד אני עושה זאת, יבואו משתתפים אחרים כאן ויסבירו לי שמדובר על "תודעה מזרחית" ולא על מוצא. מר מזוז ומר מופז "השתאכנזו", ולכן פעולותיהם אינן נובעות ממזרחיותם.
  זאת טענה שאין אפשרות להפריך! כשמעשיו של מזרחי אינם תואמים את מה שאתם (אם אתה נמנה על קבוצה זאת) חושבים שהם צריכים להיות, הוא הופך ל"אשכנזי בתודעתו", ושוב הצלנו את התזה של מזרחים-אשכנזים.

  גם אני ראיתי את הראיון. באופן כללי, הסכמתי עם מה שכתבתם כאן (במיוחד עם הביקורת על הפרופסור, שהוא דיקן הפקולטה למשפטים בב"א, אבל – את שומעת פחזנית – לא אדם דתי). אבל בנוגע לטענה של הגב' לחיאני – אני מצטער. בהקשר הזה, העניין העדתי נשמעה טענה ש"מכרו" לה. האמת היא שהטענה כפי שהיא הציגה אותה נשמעה כל כך לא משכנעת, שבשעת הצפייה עלה בדעתי שב"העוקץ" בטח כותבים היו עושים מהראיון תיאוריית קונספירציה: הביאו מישהי שדוחפת את טענות האפליה העדתית במקום הלא מתאים, כדי להפוך את הטענה לחוכא ואיטלולא. מסתבר שטעיתי. אני מופתע כל פעם מחדש.

 8. גל לוי

  לכאורה, לא כלום. חייבים לציין שהאמצעי הזה בהיסטוריה הישראלית ייוחד לפלסטינים, ורק לעתים נדירות הופעל כלפי יהודים. ובכל זאת. מדוע דווקא היא? הרי עשרות אם לא מאות ישראלים (יהודים כהגדרתו של לפיד) נפגשו ונפגשים עם "האויב". באופן ספונטני עלתה בעיני רוחי דמותה של עמירה הס. היא אפילו חיה בקרבם. לא רק קופצת לביקור. ובכל זאת, הטענה שלי אינה שאת עמירה הס לא עוצרים בגלל שהיא אשכנזיה, או אפילו עתונאית. לא עוצרים אותה (ואת שכמותה) בגלל שהיא לא "מפרה" את הסדר. והסדר הנכון הוא זה שביטאו התאומים קירשנבאום ולונדון: המזרחים צריכים להיות שמרנים ומסרותיים ושונאי ערבים. אז, עוד פעם, "איך קרה לה כדבר הזה?" לטלי פחימה.
  האבסורד הוא שבאתר YNET היא הוגדרה באחת הכותרות שלהם כ"פעילת שמאל". והרי היא לא. בכל העדויות שעלו בתקשורת ברור כי טלי פחימה פעלה בפני עצמה. לא כחלק משום ארגון שמאל. כך, דוקא אתר זה, שעקב בקפידה יחסית אחרי השתלשלות הדברים, ודיווחיו (כך התרשמתי) היו בפני עצמם ענייניים, גם כן לקח חלק בתיוגה של פחימה כ"שמאל": אבל זו כבר סטיה מהנושא. רק עוד דוגמא לאופן בו תיוגים הם רבי משמעות. כי ברגע שהיא תויגה כשמאל, ניתן גם להשתלח בה כנהוג במחוזות הרשת.
  אז אולי האמא שלה "בלעה" את ההבחנה הזו ממקום אחר, אבל דוקא אני הייתי סומך ידי על דבריה. במיוחד, אם שמת לב, בהמשך. היא דחתה את הגדרתה של ביתה כ"תמימה", והיא ביקרה את הדמוקרטיה המרשה לעצמה מעשים כאלה. ובעיקר, היא דחתה את הטענה (שוב המאד סמלית בהקשר האתני) שעכשיו "הסביבה עוינת אותה".
  החיים בשוליה של החברה הישראלית, כך מתברר, הם יותר מורכבים מהדימויים שיש לנו בת"א ובנותיה עליהם.

 9. יהונתן אורן

  ההסבר על הגב' פחימה כמפרת "הסדר" הוא הסבר מעניין. אני חושב שעכשיו אני מבין יותר את כוונתך (וצריך לחשוב על כך עוד). תודה.

 10. אדרי יצחק (ג'קי)

  מבחינתי האישית שטלי פחימא תעוף לשמיים עם זביידה או אבו עמר או אום ג'יהאד ושתהיה גם הגיישה שלהם שם למעלה זו החלטה שלה "אמא שלה טענה שטלי בוגרת היא יודעת מה היא רוצה" והאמא צודקת וגם טלי צודקת ובאמת גם אני צודק בחרה לה את הדרך בראש צלול שתשא באחריות.
  מבחינת מדינת ישראל טלי "פושעת" ומפריעה למלחמה השוטפת בטרור של מדינת ישראל והחיסולים הממוקדים נגד מנהיגי הטרור ואלו שדם יהודים על ידיהם.
  טלי מפריעה לכוחות הביטחון למצות את הדין עם אלו שידיהם מגואלות בדם יהודים, היא בנוחכות שלה בקרבתם מפריעה ואף מכשילה את המלחמה ביעדים שמחר מתפוצצים לנו והורגים בנו בכל רחבי הארץ.
  אתם מעלים על דעתכם שמסוק אפאצ'י יורה טיל 500000 אלף $ על זביידאה וטלי פחימא עולה אתו השמיימה, אתם מעלים על דעתכם שטייס מסוק אפאצ'י רואה את צלילתה של טלי פחימא בקרבת היעד והוא לוחץ על הטיל, אתם מדמיינים לוחם היחידה המיוחדת ללוחמה בטרור מכוון כוונת לייזר על זבייאדה וטלי פחימא פתאום מופיעה על הכוונת ובגופה מגוננת על זבייאדה. כולם בדוגמאות היו לוחצים על ההדק ושולחים אותה השמיימה עם זבייאדה ואז אתם יודעים מה היה קורה בארץ רק הדימיון יכול לצייר את מה שהיה קורה אילו טלי פחימא היתה מובאת למנוחת עולמים בקריית גת במקביל לקבורתו של זבייאדה, אני לא ההיתי מסכים לכך בעד שום הון בעולם.
  למלחמה בטרור הרבה פנים מכוערות ביותר אבל הכרחיות לקיום הביטחון של העם, תגובה זו תוכל להיות הכי צודקת בעולם אם יתברר שדינו של זבייאדה ניגזר והוא יצטרף לאבותיו תוך 120 יום, והרווחנו את טלי פחימא חייה לעצמה ולאמא שלה ולא מתה מירי הסיכול הממוקד של ישראל.
  אז תגובות לכתוב פה רק בעוד 120 יום בבקשה.
  לגבי טומי לפיד מזמן כתבתי בכל הפורומים של "שינוי" שאני רוצה מאוד להשמיע לו אישית את היצירות של וואגנר שיזכור ולא ישכח.

 11. ליאור

  קראתי את כל התגובות,ויש משהוא שלא עלה ולא במקרה,וזה המעצר המנהלי של נועם פדרמן,אנני מקבל את מעשיו,והיה הראשון שאשמח שישב בכלא, אבל לא בשיטתת המעצר המנהלי,אז בגלל שהאתר שמאלני לא מזכירים עבלות לימניים? ,וכל הניתוחים העדתים וכו אינם מהעניין.

 12. גל לוי

  מעצר מנהלי הוא רעה חולה. או נכון יותר, נ-ק-ו-ד-ה. ולא משנה מי העצור, נעם פדרמן, פלסטיני כזה או אחר, או טלי פחימה. נדמה לי שנקודת המוצא של רבים מאלה הכותבים כאן היא דומה.
  אני חושב שמה שמעורר כעס מיוחד במקרה זה, היא התחושה שכאן, יותר מאשר במקרים אחרים, האדם נעצר בשל דעות פוליטיות, ולא בשל מעשים. וזו גם חלק מהתשובה לג'קי: אם כל המעשה נועד להבטיח שטלי פחימה לא תפריע לטיל הבא, ולא תלך לשמים, אז בבקשה – אסרו עליה להכנס לשטח A, שימו אותה במעצר בית, תמצאו את הדרך להגביל את תנועותיה (במסגרת חוקית הניתנת להצדקה), אבל אל תזרקו אותה לכלא ל-4 חדשים.
  תאר לך, סתם כך, תאר לך שבמסגרת המאבק נגדך במי"ה, היו מחליטים שכדי למנוע ממך להתרועע עם חבריך לעבודה, ואולי חס וחלילה להתסיס, יש לשים אותך במעצר מנהלי. כביכול, להגנתך ולהגנת הסדר?

  ועוד דבר, ג'קי. אני האחרון להטיף דעות פוליטיות למישהו. אבל האם באמת אין קשר בין המדיניות האלימה של ממשלות ישראל בשטחים לבין אלימותה של הממשלה כלפי עובדים? האם באמת כל הסיפור זה "מלחמה בטרור"? אני חושב שלא.

 13. אדרי יצחק (ג'קי)

  לדעתי הבנתה טוב את כוונתי לגבי ההגנה על חייה של טלי פחימא וזו נקודת מוצא טובה, לדעתי ואין אני משפטן בהשכלתי אבל אילו הטילו על טלי פחימא צו איסור כניסה לשטחי A זו היתה החלטה פוליטית גורפת שלא תעמוד במבחן בתי המשפט והיתה יוצרת תהודה עולמית לגבי הצו איסור כניסה לשטחי A לכן הפיתרון המשפטי היחיד שעמד בפני המערכת זה להטיל עליה צו זה לארבעה חודשים.
  אין אני מצדיק את הנורמה הזו, אבל צריך להבין שטלי פחימא למרות דעותיה הפוליטיות אל לה להתעלם מכך שהיא מגינה בגופה על "רוצח" חי נושם ומתכנן פיגועים יום יומיים ביהודים באשר הם, אם לעם יש את המושג בגידה לדעתי זה המצב עם המרצח הזה זבייאדה וטלי פחימא.
  לגביי אישית במאבק, שלא יהיה לך ספק שהם ניסו ולא הצליחו, הרי בבית המשפט טענה כי"ל "שגנבתי סודות חברה" "שגנבתי סודות מסחריים" שכפי הידוע לך העונש על כך הוא מעצר בבית סוהר, הם גם סגרו לי את מערכת הדואר הפנימית ועכשיו גם לכלל עובדי כי"ל, הם פעלו בכל דרך לעצור בעדי מלהביע דעה עד לידי פיטורין.
  יש קשר הדוק ויום יומי לפעילות הממשלה בשטחים ולהתנהגותה כלפיי תושבי מדינת ישראל לפעמים התחושה של האזרחים במדינה היא מי פה האוייב?
  השפעות התנהלות הממשלה בשטחים מקרינות גם על החברה הישראלית בצורה המכוערת ביותר.
  בכל מקרה אני עדיין רוצה (כיהודי וישראלי) את טלי פחימא חייה ונושמת "בכלא" מאשר מתה מירי בסיכול ממוקד של כוחות הביטחון.