אנשי עסקים לטובת משפחות נזקקות, המשפחות שלהם

איציק ספורטא

אתמול בערב לא יכולתי לעצור את דמעותיי ואת תנועת היד אל הכיס כדי לשלוף שטר שיעזור במשהו ליולי עופר וחבר מרעיו שהתקבצו יחדיו כדי לתבוע את מנת החג שלהם. פניו העצובות ודבריו הנכוחים לא יכלו שלא להשפיע עלי. אבל אז נזכרתי שאותו עופר הוא לא האדם היחיד שהמחסור הכה בו, יש עוד איזה אחד, שניים, 650000 ילדים שהמחסור הכה בהם קצת יותר.~

ממשלת ישראל החליטה להסיר את ההקלות במס החברות ומיסים אחרים מן העיר אילת. הטענה כנגד החלטה זו היא שכלכלת העיר תושפע לרעה מכך. טענה חשובה בפני עצמה שיש לבודקה. נכתב שאותם אנשי עסקים, שהתכנסו כדי למנוע החלטה זו של הממשלה, שוקלים לתבוע את הממשלה כיון שהיא פוגעת בזכות הקניין שלהם. זאת אומרת שעל פי תפיסתם ביטול הטבות מס הוא פגיעה בזכות הקניין. איני רוצה להיכנס כאן שוב לדיון מהו מס ועד כמה מס בכלל מהווה פגיעה בזכות הקניין, אבל חשוב לציין שעל פי תפיסת אנשי העסקים הללו כל מס הוא פגיעה בזכות הקניין. אם כך הקריאה שהייתה צריכה לצאת מהתכנסות שלהם הוא ביטול המס בכלל.

יותר ממגוחך היה לראות את אותו עופר שהולך לקבל מתנה מן המדינה של חצי מיליארד שקל (בתי הזיקוק), שבמפעלי ים המלח שלו מועסקים עובדי קבלן בתנאים לא תנאים, וכשותף בבנק "מזרחי" אחראי לפיצויים של מעל 18 מליון שקל למנכ"ל היוצא של הבנק, טוען שהוא לא ירוויח משלושת המלונות שלו באילת ושזה ממש לא בסדר. הוא נשמע כמו ילד מפונק שאחד מצעצועיו הרבים ניתן זמנית לשימושו של אחר.

כאשר אנו מוצפים במידע שלמאות אלפי משפחות יש מחסור במוצרים בסיסיים לקראת ראש השנה, קשה להתרשם מטענותיהם של אלו שדואגים לעם ולמדינה כל עוד חלק גדל והולך של העוגה נשאר בכיסם. הייתי מצפה מהם בזמנים קשים אלה לכנס מסיבת עיתונאים כדי לדחוק בממשלה להכין תוכנית שבמרכזה פעולות שבאופן ישיר יפחיתו את העוני בישראל. יותר מכך הייתי מצפה מהם להשתתף באופן פעיל במימון תוכניות אלו באמצעות ויתור על הטבות המס המופלגות שמהן הם נהנים בחסות התוכניות הכלכליות המופלאות של ממשלת ישראל. אבל אני כנראה נמצא בעולם מקביל לעולם שבו נמצאים אותם אנשים.    

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. אורלי נוי

  אני לא מצפה מאנשי העסקים להפגין למען העניים, לא כי זה לא חשוב ונכון אלא כי באמת מדובר בתסריט כ"כ מופרך ובדיוני שאין מה לדבר על זה בכלל. אבל אני כן מצפה מהם להפנות את האצבע המאשימה לכתובת שגורמת לעסקים שלהם, ובמיוחד לעסקי התיירות, לדשדש בבוץ, והכתובת היא המדיניות התוקפנית של הממשלה שממשיכה לשמר את ישראל כאזור קרב ומרחיקה ממנה תיירים. כבר הבנו שהדבר היחיד שמזיז לאנשים האלה הוא פגיעה בכיסם, עכשיו נותר רק לראות מה פועל עליהם יותר- תאוות הבצע או הפטריוטיות הקדושה, שככל הנראה תגבר גם הפעם ותמנע מהם לבקר את המדיניות ההרסנית של הממשלה.

 2. Reuven

  Wait to behold the outcry of those poor oligarchs when taxation on stock-market profits will be forced upon them, as it is in the rest of the western world.

  Keep up the good work, Itzik!

 3. אדרי יצחק (ג'קי)

  במדינה מתוקנת התושבים היו מכריזים על "חרם חברתי" נגד אירגון או מוסד או עסק שלא פועל על פי הנורמות החברתיות, במדינה שבה יש מעורבות קהילתית יש "חרם חברתי" שנועד לפגוע בעסק בכיס הפרטי של הבעלים במטרה לומר לו אנחנו רואים שומעים ואתה לא מתנהג באמות מידה חברתיות לכן מאתנו לא תרויח אגורה עד שתשפר את צעדיך. אמיר פרץ ביקש מעובדי ההסתדרות לא לטוס עם ארקיע כי אין להם הסכם קיבוצי הוא הטיל חרם חברתי על ארקיע כל הכבוד.
  גם אני ישבתי מול המסך וראיתי את יולי עופר בפרצוף בכייני אומר 5 שנים של השקעה של 130 מיליון $ לא הניבו לי רווחים, ממש כאב לי הלב רציתי לשלוח לו הודעת S.M.S ולתרום לו 5 ש"ח זה באופנה לא?
  כעובד קבלן ועוד רבים ברחבי הארץ מזמן לא ביקרנו בבתי מלון לא התארחנו ככל בית ישראל במלונות אבל זה לא מפריע לי לקרוא "לחרם חברתי" על המלונות של משפחת עופר.
  הידעתם שאת מלון שפך זוהר על שפת ים המלח רכשה משפחת עופר כי המלון הפריע לתזרים התמיסות למפעלי ים המלח אותה משפחה יוצרת נזקים לים המלח ובאותה עת דורשת מהממשלה לשקם את המלון וסביבתו.
  לדעתי רק חרם חברתי מוצדק יוביל אותם להבין שהמדינה אכן פרה הרוצה שיחלבו אותה רק מה היא שכחה לספר שניגמר לה החלב.

 4. שלי יחימוביץ'

  האיום המרכזי בקומוניקט המקדים שהגיע למערכות העיתונים לפני מסיבת העיתונאים היה שאם ילקחו ההטבות – תהיה "בריחת משקיעים". (תרגום: אם תקחו לנו את הצ'ופרים אנחנו נלך מפה ונשאיר אתכם לבד, כמו כלבים, ואז נראה מי יעשה לכם טובה ויעסיק אתכם). באופן אישי די נשבר לי מהאיום הזה שחוזר על עצמו שוב ושוב, לפעמים כהנמקה כלכלית חמורת סבר, לפעמים כבכיינות מתפנקת (לא יודעים לפרגן פה. אני פשוט אקום לי ואלך לי יחד עם הכסף שלי ותחנקו פה כולכם לבד, לבנטינים עניים וקנאים שכמותכם).
  האמת היא, כמובן, שישראל מפנקת מאוד-מאוד את עשיריה: שיפוי מעסיקים, הנחות מפליגות במס חברות, מס נמוך מדי על רווחי הון, העדר מכסים ומכסות על יבוא, הסכמי חכירה שערורייתיים על קרקעות שהן נדל"ן מניב, וזו רשימה חלקית בהחלט.
  ההטבות המפליגות למעסיקים נשענות על הנמקה פסאודו-מוסרית חברתית, שעל פיה אם יתוגמלו המעסיקים, הם כבר, איכשהו, מתישהו,יצרו מקומות עבודה. אף אחד לא בדק אם התזה נכונה, אף אחד לא מתנה קבלת הטבות ביצירת מקומות עבודה. במקרה הזה, ההטבות הן אוניברסאליות. שיפוי מעסיקים יקבל גם משרד פרסום יאפי ומנוקנק, עם מתח רווחים שהוא למעלה מן הסביר. כאן נעלמים המבחנים המשפילים שחלים על כל מקבל קצבאות רגיל.
  בפועל – אין בסיס להנחה שבבסיס ההטבות. גם לא הוכחה בדיעבד. ולראיה: המעסיקים הגדולים מקבלים הטבות, אבל האבטלה גואה כל הזמן.
  בקיצור, תפסיקו להפחיד אותנו עם "בריחת משקיעים" ועם "או-טו-טו אנחנו יורדים מהארץ". מי שלא רוצה – שילך.

 5. matityaho shemoelof

  The theory of rewarding the rich investors so they won\t go away, had started in coming of zionisim inside of palestine. the Shmuel n. Ayezenstat theory that we need to bring modernization to the poor classes by rewarding the higher class was the issue. so when mizrachim came they were opressed and higher rights were given to the askenazim. nowdays this movment happens again when the rights of the workers are forgot and the rich invetors getting higher right in order to invest the poor israel and lead her to modernization.

 6. אדרי יצחק (ג'קי)

  מי שלא רוצה שילך/ירד מפה.
  אבל בבקשה או באזהרה תשאירו פה את כל מה שהמדינה העניקה לכם וידעתם לקחת בגדול.
  תשאירו פה את הדרכון הישראלי ואת התעודת זהות ופשוט לכו לכם.
  אבל אתם יודעים טוב מאוד רק לאיים במטרה לקחת… ולקחת… ולקחת, הרי אתם לא תעזבו את המדינה המבורכת הזו, אתם יודעים טוב מאוד שרק במדינת ישראל אתם יכולים לאכול פלאפל ברחוב בלי עשרות מאבטחים סביבכם, רק במדינת ישראל יש לכם את הבטחון לשלוח את ילדכם ללא מאבטחים אישיים לבית הספר, רק במדינת ישראל אתם יכולים ללכת לשחות בחוף תל ברוך בלי מאבטחים.
  אז אם החלטתם להשאר פה מפני שטוב לכם במדינה למה אתם הורסים לנו את החיים.

 7. איריס מזרחי

  עיר מקלט

  למעלה ממיליון בני אדם לכודים במלכודת העוני.
  אין יציאות חירום. אין אור ואין מנהרה. מלכודת העוני בישראל פועלת במאה אחוזי הצלחה, ויותר מכך, העניים הפכו לפושעים בלי אפשרות חנינה, לפחות לא מאלוהי השוק החופשי. עגל הזהב הוא האלוהים החדש שלנו.
  מסביב לעניים פועלת מערכת אכזרית ומשומנת שמטילה עליהם קנסות, עונשים, מכות, ועינויים שקוברים אותם עמוק מתחת לקו העוני ואפילו האוויר שהם נושמים תאמינו לי הוא לא בחינם.
  ביטוח לאומי, משרד החינוך, משרד המשפטים, ההוצאה לפועל, הרשויות המקומיות, משרד הפנים, משרד הרווחה, משרד המשטרה, ממשלות ימין וממשלות שמאל, הבנקים, החונטה הכלכלית, כל אלה עושים עבודת קודש כדי להנציח את המצב, ותתפלאו כמה כסף הם מרוויחים על חשבון אלה שמצד אחד הם "כאילו" נותנים להם קצבה, ומצד שני מיד לוקחים אותה דרך ההוצאה לפועל דרך ריביות הבנקים, מיסים שונים וכו', כשבסופו של יום יש להם את העוז והחוצפה להאשים את העניים במצבם, בדיוק כמו שכתוב " הרצחת וגם ירשת"
  די. מספיק. הרף.

  חלום.
  רוצים עיר מקלט. עיר מקלט לעניים עם כניסה חופשית בלי הבדל של דת גזע מין וצבע. מקום בגליל במרכז או בנגב, אוטונומיה של עוני, בלי היד המושטת והלב הרחב, בלי זכויות של "כאילו", בלי התערבות של המערכת, אותה מערכת שלוכדת את החלשים וקושרת סביבו קשרים בלתי ניתנים להתרה.
  שם העניים לא יקחו קצבאות מהמדינה בתנאי כמובן שהמדינה לא תיכנס ולא תתערב במה שנעשה בפנים. בני אדם יבנו בתים פשוטים, בלי מס רכוש וארנונה, כמו מחנות פליטים. שיהיה קרוב למקור מים, ואוויר חופשי וכל השאר "עלינו." נגדל את האוכל שלנו, נלמד את הילדים שלנו באמת חינם, ונלמד רק את מה שצריך כדי לשרוד בגוף וברוח. עיר מקלט שתשאיר את בני האדם שבתוכה אנושיים, עם אחריות הדדית לאלה שבתוכה, ולבאים בשעריה. ננקה לכם החזקים והטובים את הרחובות התרבותיים והנאורים מנוכחותנו המטרידה תמורת החופש האמיתי שלנו. בלי לתת ובלי לקחת, רק הניחו לנו לחיות במנותק ממלתעות החוק האכזרי שליפפתם סביבנו. כך לא תצטרכו לאחד רשויות כי כל הרשויות יהיו מאוכלסות בשכמותכם, תשלמו מיסים רק על עצמכם ובשביל מה ששלכם, תמנו לעצמכם עשרות סגני שרים ואנחנו לא נצייץ, תוסיפו או תקצצו בביטוח לאומי ואנחנו לא נתחבר ללאום הכלכלי שלכם, תניחו לנו ונניח לכם בכל תחום, חינוך בריאות, רווחה ובטחון, ותאמינו לי שנגיע למצב הרבה יותר בריא מהיום.
  תפסיקו לדבר עלינו ועבורנו, ואנחנו בתמורה נקרע את חבל הטבור המורעל שקושר אותכם אלינו. החכמים בודאי ישאלו, מה עם חשמל? אז זהו שלא, לא רוצים חשמל, לא רוצים טלוויזיה עם מסרים מעוותים שמדכאים ומנציחים את המצב שלנו, אנחנו נדליק מדורות ונרות ונשעשע את עצמנו, נשיר את שירי השבט שלנו, נהיה חופשיים.

  תנו לנו עיר מקלט שיהיה לאן לברוח.

  סוף חלום.

  המלכודת שלתוכה נכנסו כל כך הרבה עניים משרתת את אלה שמנציחים את המצב דורות רבים, מפרנסת אותם, נותנת להם את האפשרות לחיות את החיים הטובים על חשבוננו לאורך כל הדרך, ואין צ'אנס שיוותרו על העניים בדור הזה או בדור הבא. אנחנו זה כל מה שיש להם, למרות שהתמונה היא הפוכה לגמרי. העיר מקלט שלנו תסמן את הסוף שלהם אז איך הם ירשו דבר כזה?

  ואתם עדיין מפחדים שהם ירדו מהארץ, יברחו, ינתקו את עצמם מהעטינים השופעים שהעניים ממלאים להם?

 8. כנ''ל

  מן הסתם מישהו חיפף ופשוט עשה קופי & פייסט לקומוניקט.
  מעניין, דרך אגב כי באותו יום 7/9/04 הופקע חצי ממדור המכתבים למערכת לטובת מכתב אישי מעופר נמרודי לארנון מוזס. משהו בעניין שירבוב שמו של נמרודי לידיעה בידיעות על חתונתו של איתמר בן-גביר.
  אז אולי אנחנו ארץ אוכלת משקיעיה, אבל לפחות אנחנו מרשים להם לשוחח אחד עם השני.

 9. אביבית א.ד.

  אכן, דבריו של מתיתיהו משקפים את המצב לאשורו. גם אם פה ושם יש כמה עשירים / מתעשרים ממוצא מזרחי הרי שזהו מיעוט בטל בשישים. כמו בשנות ה 50' גם כיום מעמד שווה מוצא עדתי. למרות כמה יוצאי דופן. בעבר הושם הדגש על קשרים ופרוטקציות ב'מפלגה' – היום כבר מדובר במתן ההטבות שפורטו במאמר.

 10. אור דורון

  לאביבית א.ד.
  צר לי שהיום יום שישי בשבוע שבו אני אמור לנוח מעמל יומי ולאפשר לעצמי לקבל את השבת , ככלה הנכנסת אל חופתה,(בזהירות ובחשש- בזהירות על השמלה ובחשש על תשמיש המיטה) אני נזקק פעם נוספת להגיב על "תסמונת הקיפוח".
  ברור שעובדות יכולות להפריע לביסוס תיזה. מה נעשה אם כך? נקטין ונמזער את העובדה שיש עובדות סותרות והרי לכם תיזה מאוששת.
  אני חש חובה לומר שאיני מסכים לכך! כמות המתעשרים המזרחיים אינה רלבנטית לפועלם של אלה למען עצמם, עושרם, הארגונים שהם עומדים בראשם , הקשרים עם השלטון וכיו"ב "מרעין בישין" שאנו מאשימים אותם בהם, ובצדק!
  אז באמת… אדם רע הוא רע גם אם הוא מזרחי וגם אם הוא אשכנזי מתי נגיע לתובנה הזו שצריך להאבק בשיטה ולא רק בפרטים המרכיבים את השיטה על פי מוצאם (זה החלום שלי).

 11. דוד איש ההר

  כמה עוד נוכל לזעום ולרתוח אל מול פניו המדושנים של אחד יולי עופר או גלריית המחוייטים של אינטל ששאבה 4.5 מיליארד שקל ממרכז ההשקעות ובתמורה מעסיקה כמה מחלקי תה מקרית גת במפעל המצוחצח.

  יש מימשק חיבור אחד בין הכסף הגדול לבין המוני המשוועים לפרנסה. מימשק שמתחבר אפילו לחרטוט הקבוע של ביבי על יזמות וכלכלה חופשית.

  סבורני שיש מקום להאדיר את הכלי הקרוי "קרן לעסקים קטנים". את אותם מיליארד דולר שנשפכו על אינטל ניתן לחלק ל-10,000 יוזמות אנושיות קטנות ומאד אמיתיות שכל אחת מהן תוכל להישען על הון ראשוני של 100,000 דולר.

  ניתן להקצות 5% מכל השקעה קטנה כזו למומחה שישב עם היזם הקטן ויארגן את שאיפותיו העסקיות לאותה שפה בדיוק שאיתה הולך יולי עופר לבנקים שלנו ולשווקים.

  עם 100,000 דולר יכולה ויקי קנפו להקים בית מאפה, חנות אופנה ואפילו בית תוכנה קטנצ'יק אם מאד תרצה.

  דמיינו בפריפריה – 10,000 יוזמות כאלה.

  מבחינת המדינה – פיזור הסיכון כאן הוא אופטימלי והיתכנות ההחזר היא בשמיים, שהרי מדובר על עסקים מאד מוחשיים וקרובים לקרקע. (להבדיל מקידוחי נפט באמצע הים)

  החקיקה קיימת והמוסד קיים – רק שאין לו לובי וכל שנה מנסים לצמצם את התקציב הכולל שלו או להציב התניות מפגרות למשקיע הקטן שלמעשה מנטרלים את אפקטיביות ההשקעה.

  איציק, אם אתה מזדהה עם הבריף לעיל – הענין שווה איכורים קבועים והטרדה קבועה של התמ"ת.

 12. אבירם

  כבר מזמן היה צריך להחזיר ליולי עופר 250 מיליון דולר, ולקחת את כי"ל חזרה.
  רק ככה אפשר יהיה להציל את הנגב.להעיף את כל שכבת המנהלים בכ"יל (שהיו שם גם כשהחברה הייתה ממשלתית. עקיבא מוזס, אשר גרינבאום..) שהיו שותפים למכירה בתקופת אייזנברג. (ובישלו את המכירה בזול, ואת החוזים).
  אז הם הרוויחו – 30 אלף ש"ח בחודש. היום : 100 – 300 אלף ש"ח. זו התמורה על ה"מתנה" שאירגנו ל"משפחות".
  ואם מתחילים להלאים. אז לקחת מיולי עופר גם את בתי הזיקוק. וגם את צים.
  ולשלוח אותו ואת משפחתו לחו"ל . שיתחיל באמת לשלם פרוטקשיין של עשרות אלפי דולרים בחודש לכל בניו ונכדיו . לכל הסינדיקאטים שפועלים שם . ושחיים טוב מחטיפות ודרישות כופר. או אפילו רק מ"איומים" .
  יש הרבה חברות אבטחה.וחלקן ישראליות. שבאמת ישמחו לקחת כמה "ביסים" מהכסף של יולי עופר. ולבנות עבורו ווילות עם גדרות ואבטחה, וטלוויזיות במעגל סגור .במיאמי
  שישאר סגור בווילה.