יתנו, יקבלו

עמיחי גור

הדיווחים סביב עיסקה כביכול הנרקמת בין ראש הממשלה לשר האוצר, ולפיה תמיכת נתניהו בתוכנית ההינתקות תהיה כרוכה בתמיכת שרון בהמלצות ועדת בכר, הביאו אותי להרהור על קווי הדמיון בין התחום המדיני לכלכלי.~ נתניהו טורח להדגיש כי הוא מוטרד מתוכנית ההינתקות שכן זו סוטה מהעיקרון ההדדיות המקודש עליו ("יתנו, יקבלו" וגו`). מעניין לבדוק אפוא האם מקיים נתניהו את עקרון ההדדיות החביב עליו בתחום היקר לליבו. ניקח לדוגמא את הטבות המס בהם זכה העשירון העליון ובמיוחד המאיון העליון, עניין של 8.7 מילארד ש"ח מאז תחילת הרפורמה. בעולמו של ממשיל המשלים מרחביה (הקרדיט לאריאל רובינשטיין), קבוצה זאת היא הקטר המושך את רכבת המשק שהיא היא האיש הרזה הסוחב על גבו את האיש השמן. אולם במתן הטבות מפליגות ללא תמורה נשבר עיקרון ההדדיות. גם אם נניח שדווקא הממשלה היא שצריכה לבצע את הצעד הראשון ולהפחית מיסים ותשלומי ביטוח לאומי לעשירים, האם לא צריך להתנות לפי שיטת נתניהו את המשך מתן ההטבות בתמורה כלכלית כלשהי, למשל עליה בהיקף ההשקעות או התעסוקה ? אם נתניהו אכן ישר ועקבי, מן הראוי שיישם את השקפתו וישעה את המשך מתן ההטבות במס למולטי-עשירים, עד שהללו "יתנו" צמיחה, עליה בהשקעות, ויצירת מקומות עבודה.

בא/ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך 16 שנות קיומו של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים התורמים מכשרונם לאתר והקהילה שנוצרה סביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

על מנת להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, ועל מנת להמשיך ולפתח את האתר בערבית, שעם קוראיו נמנים רבים ממדינות ערב, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם.

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

  1. אבי

    בסך הכל הממשלה הסכימה להחזיר להם חלק מהכסף ששדדה מהם בכח הזרוע.