"לתת" בלי גבולות

משה קריף

ז`יל דארמון, חברי האישי ויוזם מפעל הסיוע "לתת" ומנכ"לו, ערן וייטרוב יזניקו השבוע צי של משאיות שיתנפל ויגיע לאלפי משפחות וינעים להם את החג בסלי מזון וחיוך גדול במיוחד.
בשונה משנים עברו הפעם ילוו סלבריטאים, דמוית תקשורתיות וזכיין אחד לפחות את המבצע כולו שישודר לבתים רבים בישראל.

ערן ויינטרוב אף מעלה במאמרו האחרון בעיתון גלובס { גלובס 8/9/04} את פעולת הארגון" לתת" כאחד מהמפעלים החשובים ביותר של הארגונים החברתיים שצמחו בתוך החברה האזרחית.
בכך קובע מנכ"ל "לתת" שארגון סיוע וצדקה הוא ארגון חברתי ונוגע לדעתי בסוגיה מרכזית מעין כמוה, מהו ארגון חברתי?

בימים אילו בזמנים שפוליטיקאים שעד אתמול היו שותפים למדיניות כלכלית שהטיחה את החברה הישראלית לאחד משעותיה הקשות, שפירקה אותנו לגורמים, שהנהיגה כאן אחוזי עוני דמיוניים. עכשיו מבשרים לנו אותם דמויות ממש תחת כל מיקרופון רענן שהם הרי מאז ומעולם היו חברתיים, אולי זו העת לפתוח גם את הסוגיה מהו ארגון חברתי.
"

לתת" פועל ויוזם מפעל מבורך חסר תקדים בהיקפו.
אולם לדידי "לתת" אינו ארגון חברתי. אומנם הוא פועל בתוך קרביה חסרי המזון של החברה הישראלית, תומך ומסייע לרבים, רבים שאין ביכולתם לעשות את שולחן החג, אך הוא עוטף את פרי הפשע הכלכלי של קברניטיה הכלכליים של המדינה הזו בחבילת מזון מרשרשת וממרקת מצפון במיוחד.

ארגון "לתת" אינו יכול אלא לברך את אותם ארגונים כלכליים המסייעים לו למלא את חבילותיו. בדרך הוא שומר על שתיקה גדולה בכל הקשור למדיניות שהביאה אותנו לפשיטת הרגל המוסרית והחברתית שאנו חיים בה.
יש קולות שקוראים אפילו לא להשתתף במבצע משום שבכך ממשיכה המדינה להתנער מאחריותה כלפי רכיביה של החברה. עד כדי כך שהשר אורלב אף מצביע על פעולות העמותות כחלק מפעילות משרדו. אבל הדיון הזה הוא דיון חבוט בעיניי. יותר חשוב מכך היא הקביעה כי בתמיכה בארגון "לתת" ובמבצעיו אנו מונעים את הדיון והפעולה הכל כך חשובים בנסיבות היווצרותו של העוני העצום ששובר את החברה הישראלית.

לא גזירת גורל, לא מכת טבע כי אם מדיניות חברתית- כלכלית חסרת רחמים שפתחה את השוק בלא אחריות, הובילה לאחוזי אבטלה קיומיים, מכרה את נכסי המדינה במכירת סוף עונה והובילה את כולנו למציאות שז`יל דארמון וחבריו נאלצים היום להפעיל צי של משאיות לקראת ראש השנה הבא עלינו לטובה.
אבל לתת לא בא להתווכח עם המציאות או לשנות אותה, או לדון בנסיבות, אין ל"לתת" ויכוח עם מי שזרע את פרי הבאושים הזה, חלק מהם תורמים אפילו תורמים בנפש חפצה וברצון גדול.

על פי הפרסומים יש בישראל למעלה מחצי מיליון רעבים לקראת החג, ובשנת תשס"ד החולפת נוספו מעל 100 אלף נזקקים חדשים לרשימת המבקשים סיוע מרשויות החברה והתחזית לשנה הבאה קודרת יותר משום שהמצב ילך ויחמיר.
בשנה החולפת פנו לא פחות מ1.2 מיליון איש בבקשת עזרה,. בערב ראש השנה הקודם היו רשומים במחלקות הרווחה של הרשויות המקומיות 428 אלף משפחות ואילו ערב ראש השנה הזה רשומים בשירותי הרווחה כ- 453 אלף משפחות.
פעולותיו המבורכות של "לתת" בחלוקת חבילות מזון והיעדרות החבורה הנפלאה שלו מהפעולה לתיקון החברה הישראלית מבטיחה לצערי כי הארגון ימשיך ויפעל עוד שנים הרבה, צי המשאיות יגדל ואתו גם הסיקור התקשורתי.
יותר אף לא אחד יאמר לך ז`יל ידידי טענה שאינך סובל במיוחד: עניי עירך קודמים.
לעניי עירנו אתה דואג אלה שהיום ואלה שיהיו מחר.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. כנ''ל

  בשנה הבאה, בין אם יגדל או יקטן מספר הנזקקים, התקשורת לא תהיה שם, ובטח לא באותה נוכחות מאסיבית. שלוש זכייניות ערוץ 2 במסגרת מאבקן על חידוש הזיכיון (רק 2תשארנה) תופסות טרמפ בצורה צינית על המצוקה כדי להראות "חברתיות" ומחוברות לציבור.
  בשנה הבאה עם חידוש הזיכיון השיירה תעבור. הכלבים ימשיכו לרעוב.

 2. שלי יחימוביץ'

  משה. עם כל הכבוד – ויש כבוד – אני בהחלט מודעת לרקורד שלך – ואני מנסה להתנסח בזהירות – הטקסט שלך הוא מצויין. קונצנזואלי, מקובל על 99 אחוזים מהאוכלוסיה, אבל לא לשם כך התכנסנו באתר הזה.
  אולי זו החברות, אולי העיסוק ביחסי ציבור, אבל לעיתים ההווייה מהווה מכשלה לתודעה (מי כמוני יודעת).
  אני מפנה אותך לטקסטים של איציק ושל יוסי ושל מגיביהם ומעדיפה שלא להתעמת אתך, אבל יש כשל לוגי ומוסרי עמוק בדברים שכתבת.
  שנה טובה וארוחת חג טעימה לעניי ארצנו. תאכלו טוב, כי הרעב ישוב מייד אחרי פרץ הנדבנות של החגים.

 3. אדרי יצחק (ג'קי)

  לאחר צפיה בתוכנית לתת TV ערוץ 2 נוצר בי כעס רב עד כדי החלטה אישית הקוראת לסגור את עמותת לתת את חברותיה האחרות ואת בתי התמחוי הפזורים לאורכה ולרוחבה של מדינת ישראל.
  הניסיון הנואש לטפל בבעיות החברתיות ע"י עמותות האוספות מזון לחלוקה לניזקקים זה לעג לציבור הישראלי, חלוקת המזון הזו "מרדימה" את המחאה החברתית מלצאת לרחובות, תרומות בעלי העסקים בשילוב תקשורתי וחלוקת רייטיניג בין התורמים זה למנוע את המחאה החברתית להגיע לפתחם של בעלי ההון והממשלה.
  לדעתי האישית אם העמותות הללו שהם לא עמותות חברתיות יפסיקו לפעול מיידית המחאה החברתית תגיע לרחובות ואין קשה מרעב מצטבר שיכפה על הממשלה לעשות רפורמה מרחיקת לכת בתחום החברתי, סגירת העמותות לחלוקת המזון חייבות להפסיק את פעילותן לאלתר וכך יוסר "הפרגוד" בין הצעקה החברתית לרחובות מדינת ישראל.
  אסור לערן וינטרוב(דימונאי לשעבר) לקרוא לעמותת לתת אירגון חברתי זה אירגון "אסון חברתי" זה אירגון "חומר הרדמה חברתי" וכך גם שאר העמותות שהפכו להיות הבלם של הצעקה החברתית.
  כפשרה אני אפילו מוכן שכל העמותות יפסיקו את פעולתן של חלוקת המזון לחודש אחד ואז נראה את גלי הזעקה החברתית עולה מהרחובות והגורמת לגלי הלם פוליטי במוסדות הממשלה ולשינוי החברתי המיוחל.
  לשלי יחימוביץ בתגובתך בשורה האחרונה הבנתי את העייפות המנטלית המצטברת שלך למול הקורה במדינה, אבל אסור לנו לתת לתחושות אישיות להשפיע על מצב רוחנו במאבק היום יומי לשינוי חברתי שיגרום להרבה אנשים להעלות שוב חיוך קטן על דל שפתם.

 4. יהודה שנהב

  שלי שלום
  אם הבנתי את הטקסט של קריף, הרי שאין לך חילוקי דיעות.
  נדמה לי שקריף מבקר את חברו הטוב ואת מנכ"לו. הוא כותב במפורש שבניגוד לויינטרוב "לתת" אינו ארגון חברתי, וכי "הוא עוטף את פרי הפשע הכלכלי של קברניטי המדינה", "בחבילת מזון מרשרשת וממרקת מצפון במיוחד". הוא גם קובע שתמיכה ב"לתת" מונעת את הדיון הציבורי במקורות העוני והרעב.

  אני חושב שקריף מתכוון (אני מסכים איתך, הטקסט מסורבל מעט) בדיוק למה שאת מתכוונת. אם אני טועה אנא הבהירי בבקשה. או שמא קריף יבהיר למה כוונתו.

 5. יהונתן אורן

  הבעיה הגדולה שלי עם חלק מהתגובות כאן, היא צורת החשיבה שמעמידה רעיונות ותהליכים חברתיים לפני אנשים ממשיים. אפשר לראות את זה בבירור בטענה שמועלית כאן שפעילות עמותות הסיוע מרדימות את המחאה החברתית.

  רעיונות הם עניין חשוב מאוד, כמובן, וצריך לפעול כדי להטות את כיוון האונייה מ"צדקה" ל"צדק" (במונחיו של ד"ר דהאן). אבל כרגע, עכשיו וכאן יש אנשים אמיתיים שצריכים סיוע. מניעת הסיוע מהם כדי לשנות את מדיניות הממשלה, היא שימוש בבני-אדם ככלים בלבד, ללא התייחסות אמיתית אליהם כבני-אדם.
  זאת בעיה של רוב האידיאולוגיות בעלות הכוונות הטובות. הן מוכנות להקריב את ההווה הממשי כדי ליצור עולם טוב יותר. זה לא תמיד עובד, ולא בהכרח בכיוונים שהאידיאולוגיות חזו. אני לא אוהב את מסחור פעולות העזרה, אבל גינוי שלהן ותביעה להפסקתן היא שימוש ציני בבני-אדם לקידום רעיונות, גם אם הוא בא מתוך כוונות טובות לחלוטין.

 6. אביבית א.ד.

  בענין דומה: רציתי להתייחס לתכנית 'לתת באהבה' ששודרה אמש בערוץ 2 . בתכנית ביקשו לאסוף מזון לעניים בישראל לקראת החג: המטרה נראית חשובה אבל שוב נעשה שימוש ציני בעניים ע"י התורמים – אנשי ערוץ 2 משתמשים שוב ושוב באותן תחבולות עמ"נ לטשטש את מחאתם של אלפים: הם נותנים לרעבים 'תרומה' ואף מתרברבים בכך – למרות שמצבם של העניים הוא פועל יוצא של מדיניות כלכלית המגדילה את מספר המשפחות העניות. כלומר, ערוץ 2 משתמש בערך התרומה ובנדיבות לא רק כמקפצת רייטינג אלא גם עמ"נ שמי שמצבו הכלכלי קשה ושצופה בתכנית (אם עוד יש לו טלוויזיה בביתו הצנוע) יתנחם ויאמר לעצמו 'איזה חברה נחמדים יושבים בערוץ 2 כל כך איכפתניקים' – כך מנוטרלת בפעם המי יודע כמה המחאה החברתית והנרקוטיזציה הטלוויזיונית ממשיכה לתפקד ביעילות כמנגנון מונע תסיסה.

 7. אדרי יצחק (ג'קי)

  שימוש ציני בבני אדם משפט קשה לכתיבה אבל היות והשתמשת בנושא הניצול הציני של בני אדם אני אשתמש במינוח הזה להציג לך במספר משפטים מה זה לנצל בני אדם בציניות.
  לנצל בני אדם בציניות זה לקצץ בקיצבת הזיקנה.
  לנצל בני אדם בציניות זה לחתוך בקיצבת הילדים.
  לנצל בני אדם בציניות זה להגיד אין עניים ללחם במדינה (פורז וחבריו).
  לנצל בני אדם בציניות זה לבנות להם בתי תמחוי במסווה של פעילות חברתית.
  לנצל בני אדם בציניות זה להכניס 50 תלמידים לכיתת פחונים ב 45 מעלות C בנגב.
  לנצל בני אדם בציניות זה למנוע תרופות מזקנים וילדים.
  לנצל בני אדם בציניות זה לומר להם שהם מרווחים שכר מינימום כי הם חסרי השכלה וכעונש מקצצים בחינוך.
  לנצל אנשים בציניות זה לשלם להם שכר מינימום ולקבל פרס התעשיין המצטיין.
  לנצל בציניות בני אדם זה להחמיר מצב ביטחוני ולהסיט את עין הציבור מהבעיה האמיתית.
  לנצל בציניות בני אדם זה לסיים שירות קרבי בגולני ולהיות עבד נירצע בבתי המלון באילת וים המלח.
  לנצל בציניות בני אדם זה לספר להם שהמצב קשה וצריך להדק את החגורה ובאותו זמן מיליארדים מזומן באוצר.
  לנצל בציניות בני אדם זה לחזור עכשיו מבית ספר רביבים בעיר דימונה ולראות מאות אנשים באים לאסוף מזון לחג מבוגרים צעירים ילדים נשים כמות מבהילה והציניות זה לחזור לבית ולכתוב לך תשובה.
  אני כועס על עצמי שלא נשארתי במקום החלוקה ומנעתי גם בכוח את חלוקת המזון, וכולנו ביחד היינו סוגרים את הכביש הראשי של העיר דימונה ציר התנועה לאילת וממנה ואז אולי רק אז היה מגיע מהפך חברתי.
  אני לא משתמש באנשים בציניות לקידום מטרות חברתיות אני מאמין שהפסקת פעולות העמותות לחלוקת מזון תביא לבעירה חברתית שתהלום באוצר ובממשלה הנוכחית.
  לנצל בני אדם בציניות זה לבוא במערכת בחירות ולשחד את הציבור.
  אז לסיום יהונתן חג שמח לך ולבני משפחתך.

 8. תוכי ושמו מוקי

  לעג בדיוק לזה. ב"ראיון" שהוא נתן כאריק שרון ליאיר לפיד הוא אמר "בזכותי הגענו למשדר הזה" וכו'. כלומר הוא מתח קו ישר בין המדיניות הכלכלית חברתית של שרון וביבי לבין הצורך להתגייס למען העניים. העובדה שזה לא היה מצחיק, יאיר לפיד אפילו די נבהל מהטקסט הזה, הוא בוודאי לא צחק ואפילו נדמה שהוא ביקש לקצר את ה"מערכון", מעידה, שהאמת הזו די מבהילה, ושלצחוק על המצב יכולים כנראה רק אלו שנתונים בתוכו, לא אלו שמרוויחים מכך. אלו צוחקים בדרכם אל הבנק, כמו שאומר הביטוי. המופע אמש, כמעט כמו כל מה שערוץ 2 עושה, היה המהות הטלוויזיונית של המושג ל"גיליון זה מצורף פוסטר צבעוני של נשיא המדינה".

 9. עזרא דלומי

  רבקום, על מה הסערה? העשירים נתנו קצת לעניים וב–מ–קרה המצלמה של ערוץ 2 היתה בסביבה ותיעדה גמילות חסדים. על מה הקצף? מה, עדיפים לכם מקבצי הנדבות ברמזורים שדופקים על חלון המכונית ושמזמן הפכו כל כביש עירוני לכביש אגרה?! בניגוד להם שרי אריסון גובה כסף על נסיעה בכביש שהיא סללה ביזע
  שנה טובה

 10. יהונתן אורן

  המשפט "שימוש ציני בבני אדם" התייחס לאידאולוגיה ולא לכותבים, ואולי הוא לא היה במקום. בודאי שלא התכוונתי אליך – אני לא יודע להתמודד עם הכאב האמיתי שלך, כפי שהוא משתקף בכתיבתך כאן. אם נפגעת, אני מצטער.

 11. דודי מחלב

  ליונתן תלמידי היקר
  הטענה של העלאת ההווה קורבן על מזבח הגאולה העתידית היא טענה שגורה ומוכרת בביקורת תפיסות ומשטרים טוטאליטריים. והיא מתייחסת בעיקר למה שמכונה אידאולוגיה מפותחת שמתיימרת לתת תשובה לכל הצדדים החיוניים שבחיים האנושיים,ובשם כך אכן עוקרת את ההוה מיסודו עבור האופק האוטופי העתידי,ומכאן מובן שהיא מתייחסת לבני אדם כדברים ולא כאישים.
  כל זה נכון,יפה ומדויק.אך מה לעשות ולא זה המקרה שמדובר בו כאן.
  דוקא משום ראיית האדם כתכלית,אם תרצה במינוח הקנטיאני,דוקא משום כך צריך לדחות את כל מפעלי הצדקה,בודאי בפורמט התקשורתי-פומבי,שמבזים את כבוד המוחלשים.אזרחי ישראל זכאים על פי דין ועל פי זכות לאספקת שירותים חברתיים על ידי ממשלתם.כפי שכבר הודגש:עבודה,בריאות,חינוך,דיור ובאופן כללי רווחה ,לא צריכם להיות נתונים לטלטלת השוק וחסדיו.
  להיות אישיות או סובייקט איננו ענין של מילים גרידא.להיות סוביקט במובן האנושי המלא,להיות מסוגל לבנות תוכנית חיים ולהגשימה ,כל זה מותנה בטובין בסיסיים,שבלעדיהם לא ניתן לבנות חיים בעלי טעם ומשמעות .
  ועוד רוצים לתרום ולעזור ,יופי עלה הכיפאק ,זה יפה וזה אנושי.לא אנושי לגנות זאת .אך למה לצרף לזה טרראם תקשורתי??? ואם אתה רוצה בלשון המקורות כבר נצטוינו על מתן בסתר. אני מתנצל לפניך,תלמידי,אם הייתי דידקטי מדי.נשתמע.

 12. יהונתן אורן

  לא היית דידקטי מדי. אני שמח וגאה להיות תלמידך, ולא רק במובן הפורמאלי של המושג.

 13. שלי יחימוביץ'

  קראתי שוב, ואכן כשלתי בהבנת הנקרא. סליחה.

 14. רוני ערמון

  הביקורת של קריף על "לתת" קשורה לכך שהארגון אינו מתעמת עם הדוגמה המרכזית.
  כאילו שהמאפיין של ארגון חברתי הוא עימות עם השלטון.
  אחת הבעיות המרכזיות של החברה המקומית היא הזיהוי של החברה עם המדינה.
  אבל חברה היא האנשים שחיים כאן, ומדינה היא שיטת מנהל
  לכן ארגון שמתעמת עם השלטון אינו ארגון חברתי אלא ארגון מנהלתי

  ארגון חברתי אינו מוביל, מדבר בשם, או "מציע אג'נדה שונה"
  ארגון חברתי זה ארגון שעובד עם החברה ומתוכה
  זה נכון ש"לתת" אינו ארגון חברתי
  וזה נכון שאף אחד מהארגונים הרשומים בטור שבצד אינם ארגונים חברתיים