אמיל זולה חי וכותב בישראל

יוסי דהאן

קורא של האתר הפנה את תשומת ליבנו למאמר שכתב אתמול ניר ברעם ב"מעריב". ברעם יוצא במאמר נגד הגזענות העולה ופורחת בישראל ומפנה את הקוראים ללמוד על המאבק בגזענות מעיון בטקסטים של הוגים צרפתיים כאמיל זולה, לאון בלום ורמון ארון. לעומת זאת, מתלונן ברעם, "בישראל היפה שלנו אין מסורת של חשיבה אוניברסלית הבזה לאתניות, מקדמת שוויון אזרחי, ומציגה סדר יום גם עבור המיעוט הערבי."

את מאמרו ההומניסטי והאנטי גזעני מסכם ממשיך דרכם הישראלי של אמיל זולה וקלמנסו בתובנה  האוניברסלית הבאה:

"האופן שבו הקפידו הוגים שונים מזרמים פוליטיים שונים (בתקופות שונות) לאחד כוחות במאבק נגד הימין הקיצוני, יכול לעורר השראה אצל אלו שעדיין מאמינים שישראל יכולה להיות קצת יותר מאשר מגרש המשחקים של גזעני מועצת יש"ע, שונאי הערבים מש"ס (שבמקורם, הם עצמם יהודיםערבים), ואותם קופונים (יהודים-ערבים) שזועקים "מוות לערבים" במשחקי כדורגל".

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. matityaho shemoelof

  Nir should as Sami wrote at Kedma Site (www.kedma.co.il) to appoligized to all of the mizrachim. this kind of disscourse won't lead to solution.
  i also disagrre that universilizm have no color behind it. beacuse it is always represents some kind of ethincal\religious\national hegomony…

 2. דודי מחלב

  לא בא לי,עייפות זמנית,להתעסק בדברי הזאולוג ניר ברעם.מי שממיין קבוצות אנושיות כקופונים מעיד על גזענותו.אני אנהג הפעם כנמהגו של האיש הסכריני יהורם גאון,ואעיד על החיובי ולא על השלילי.איך אומרים ישראלים מסוימים למה מדגישים תמיד את השלילי למה לא את החיובי.אז הנה חיובי מלוא הטנא.צפיתי אתמול בסירטו היפה והמרגש של ג'וליאנו מר חמיס "ארנה",הסרט מספר על אימו שהקימה חוג לתיאטרון לילדים בתופת עצמו-במחנה הפליטים בג'נין.כל האידאולוגיות הגזעניות ,שהן להוותנו סחורה שמישה מדי בחברה הישראלית לא הכניעו את תודעתה החופשית כאדם.רק הסרטן הנבזי יכול לה .והיא אגב לא נמנתה על השבט הציוני עליו נמנה ברעם.
  אז הנה אשה שלחמה לא רק להכרה אוניברסלית אזרחית לערבים בישראל ,אלא הקדישה את זמנה ומרצה,גם כשקדחה בקדחת הסרטנית,לעבודת קודש עם ילדים במחנה פליטים.גיבורה ישראלית,שגילמה עבורנו מופת של אנושיות נאצלת.

 3. יהודה שנהב

  ניר ליכלכת. זוהי גזענות לשמה. כדאי שתתנצל.

  אני מציע שבתור שיעורי בית תקרא את מאמרה של ענת רימון אור בתיאוריה וביקורת 20 (שם המאמר: "ממות הערבי עד מוות לערבים"). תלמד המון.

 4. נזימה או'בריאן

  ניר ברעם התנצל על מאמרו המביש באתר קדמה. על כך נאמר: "מודה ועוזב ירוחם". ואולם בשולי הדברים תהייה קטנה ומציקה.ניר ברעם הוא מה שמכונה יליד של נישואי תערובת. אביו הוא בן לאם מזרחית ובן לאב אשכנזי, הלא הוא נשה ברעם ז"ל, שהיה שר בישראל. הלוואי ורבים היו הולכים היום בדרכו הסצויאל דמוקרטית של הסב הזה.
  גם הפובליציסטית והפעילה החברתית הנפלאה איריס מזרחי, בת לנישואי תערובת. אביה ממוצא מזרחי,ו אימה אשכנזיה, דומני שהיא אף ניצולת שואה.
  אבל ראו איזה הבדל תהומי רובץ בין השניים האלה. הגברת מזרחי ,"לקחה" את הצד המזרחי והיא מגינה עליו בחירוף-נפש, כלומר היא מצדדת בצד המוחלש של החברה הישראלית, והכל בהכרה וביודעין,כשהיא יודעת כמה היא מפסידה מכך. ניר ברעם לעומתה, "לקח" את הצד האשכנזי של המשפחה, ובכך הוא יוצא נשכר ומורווח לאורך כל הדרך.
  מהשניים האלה, אין צורך לומר אני מעדיף אלף מונים וללא שיעור את איריס מזרחי כמובן.
  אוי לנו,שאחרי יותר מיובל שנים מהקמת המדינה כל הקטיגוריות שלעיל עדיין תקפות.

 5. ניר ברעם

  טוב כבר הסברתי את העניין באתר קדמה. אני רק אציין שמי שכתב שם שאני בחרתי את הצד האשכנזי במשפחה שלי לא יודע על מה הוא מדבר. אבל נשבר לי כבר להגיב לכל הקשקושים האלה. רק עכשיו בסדרה שאני עורך במערבי הוצאתי את פנון, ויש לי בערך 10 מאמרים במעריב על ש"ס והמזרחים שאפשר לקורא. השביעות רצון של שנהב וכו' מהסיפור הזה עם הקופונים שבאמת רק נבע מרצון להרגיז את קוראי הקריאות, והמשחה לאיד של דהאן רק ממחישה לי עם מי יש לי עסק. לו הייתם טורחים לקרוא באמת ולהתעניין בדברים שכתבתי הייתם יודעים את עמדותיו לגבי ש"ס, שעליהם אגב קיבלתי המון תגובות ממצביעי ש"ס. אבל כל מה שאתם מחפשים זה שאני אהיה האשכנזי הקטן שעליו תוכיחו את התיאוריות שלכם. אז יש לי עוד יתקון אני רק רבע אשכנזי אפילו לא חצי, ולא חברתי בשום צד אשכנזי, עם יוכיח לי הנזימה הזה למה בחרתי את הצד האשכנזי אשמח. האם זה בגלל צבע עורי? אתה רומז ששכחתי את אמא שלי או את המורשת שלה, מה אתה בכלל יודע? אז נזימה אתה או את חתיכת גזען ואדיוט, וכמובן שמחתי מאד לקרוא כאן את התגובות, למרות שלא הופתעתי. אתם כל-כך צפויים ומשעממים שזה מתחיל ליאש.