בעד שכר מינימום של 4500 שקל

איציק ספורטא

ביומיים האחרונים עצבנותי גואה, דברי ההבל של שר הפנים, תוכניות הבידור לגיוס כספים לסלי מזון, ואלפי האנשים הנדחקים כדי לקבל את אותם סלי מזון לא מקלים על ההרגשה. אני בטוח שרבים מכן/ם חשות/ים רמה כזאת או אחרת של מיאוס לנוכח אלו.

בכל זאת התעודדתי משהו כשקראתי את הידיעה המדווחת על הרצון של ההסתדרות להעלות את שכר המינימום ל-4500 שקל, שכר שלא עודכן שנים רבות. והעלאת קצבאות הזקנה ל-21% מן השכר הממוצע לעומת 16% היום. זאת לדעת קו העוני , ב-2002, למשפחה בת שלושה נפשות היה 3696 שקלים, כך ששכר המינימום החדש יעלה את המשפחה הזאת אל מעבר לו. קו העוני למשפחה בת 4 נפשות היה 4463 כך ששכר מינימום של 4500 שקל יביא משפחה לסביבת קו העוני.

גדעון עשת בכתבה שמתייחסת לנושא מסכים לעקרון העלאת שכר המינימום ולאספקטים החיוביים שלו. כמובן שהמעסיקים טוענים שפעולה כזאת תוביל לאבטלה, רק להזכיר האבטלה כעת היא 10.7% כמעט ללא שינוי בשנה האחרונה. כותב עשת: "התעשיינים, הסוחרים ורוב הכלכלנים בדעה שהעלאת שכר מינימום תפגע בתעסוקה. המחקר הכלכלי הרבה פחות חד-משמעי". ואכן המחקר הכלכלי נתון בעשור האחרון בויכוח בנוגע לשאלה הזו. בעוד התיאוריה הכלכלית הפשטנית מחזיקה בדעה ששכר מינימום משפיע לרעה על התעסוקה, בעיקר של אלו בעלי השכר הנמוך, המחקר האמפירי הרבה פחות חד משמעי ויש ממצאים הטוענים שהוא אינו פוגע, ובמצבים מסוימים אף משפיע לטובה על התעסוקה. עשת סקפטי לגבי הרצון של ההסתדרות להיאבק ברצינות כדי להעלות את שכר המינימום וקצבאות הזקנה.

אני בהיותי אופטימי חסר תקנה מקווה שלא כך יהיה המצב, וההסתדרות, הועדים החזקים יחד עם אזרחים אחרים יעמידו דרישה זו כאחת שאין מוותרים עליה גם עבור חופן דולרים.  

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. תוכי ושמו מוקי

  זה נטו או ברוטו? כי אם זה נטו, אז ממש לא רחוק הרבה במיוחד מ"השכר הממוצע במשק" שהוא בסביבות 7000 ש"ח ברוטו ובניכוי מסים והפרשות לקרנות פנסיה והשתלמות שווה ל-5000 ש"ח נטו. עכשיו השאלה היא זו: אם שכר המינימום יהיה 4500 ש"ח והשכר הממוצע נטו הוא 5000 – האם לא תהיה דרישה של שכירים רבים להעלאת שכר, כדי להתרחק מ"שכר המינימום" ולבדל את עצמם מאותם "חסרי מזל" שזהו שכרם ?

 2. אדרי יצחק (ג'קי)

  זה טוב שכר מינימום 4500 ש"ח אבל יש לי שאלה.
  אם היום בשכר מינימום של כ 3250 ש"ח מתבצעים פשעי עבודה ושכר קשים מאוד מה יקרה מחר עם הגדלת שכר המינימום ל 4500 ש"ח לחודש?
  היום וברגעים אלו מתבצעים עברות קשות מאוד של פגיעה בעובדים ובשכרם, בתי המשפט הממשלה ומוסדות האכיפה לא נוקפים אצבע ומסתירים את הבעיה.
  אז מה צפוי לנו עם שכר מינימום של 4500 ש"ח? אני אענה לך צפויים לנו הפגנות איומים של המעסיקים, של בעלי ההון, הלוביסטים יכופפו את הממשלה, הבנקים יוסיפו עמלות שורה, המלונאים יעסיקו עובדים זרים או "עבדים" בוגרי גולני צנחנים וגבעתי.
  החוק לא יעבור החוק ימחק כי המציעים של החוק הם פופוליסטים המריחים בחירות.
  ובאותו הקשר
  אתמול פניתי למשרד ראש הממשלה בעקבות אירוע חמור ביותר שהתפתח במתקן ביטחוני בנושא "עובדי קבלן" וכתבתי שרק ראש הממשלה נושא באחריות על האירוע הזה והוא רוה"מ תחת חסותו נותן לאירוע כזה לקרות במתקן ביטחוני מהמעלה הראשונה. אני אישית מקווה שהאירוע יטופל מיידית ויעלם מהתודעה הציבורית ואם ימשיכו להתעלם מפנייתי אני יעלה את הנושא לסדר היום הציבורי ואז יתגלה לנו שהבעיה אינה שכר מינימום, הבעיה הפכה להיות תרבות ניהולית קלוקלת מהמדרגה הראשונה שפשטה מהממשלה וחילחלה למטה למטה.
  היום במידנת ישראל אין קודים אנושיים, אין התיחסות לאדם כבודו ומעמדו,אין הבנה שבין בני אדם לאדם,אין תרבות ניהולית הרואה בעובד הון יצרני איכותי.
  היום במדינת ישראל יש אכזריות שלא מביישת מדינות עולם שלישי.
  אז מה יועילו 4500 ש"ח במדינה שמצפצפת על החוק ו "עובדי קבלן" הם תיאלנדים שלא סופרים אותם, מה יועילו 4500 ש"ח במדינה שיש בה טרור תעסוקתי מבהיל מה יעזור?

 3. אדרי יצחק (ג'קי)

  אל ציבור עובדי דור ב' מיוחד (דור ג') :

  עובד יקר,
  הנך שייך לקבוצת עובדי ים המלח שנקראת דור ב' מיוחד(דור ג'). ומה המיוחד בכם ?
  אתם שייכים לקבוצה אשר עובדת במפעל בתנאים הקשים ביותר ומתוגמלים הכי פחות.
  אפרט בקצרה :
  הסכם צירופכם למפעלי ים המלח הינו הסכם בלתי מוסרי לחלוטין.
  קבוצת עובדים זו אשר על פי חוק היו צריכים להיקלט למפעל בתנאים שווים לעובד ים המלח(בהתאם לחוק אמיר פרץ שנחקק בכנסת ישראל), נקלטה על תקן עובד זמני מתוקף ההסכם שחתמה ההנהלה עם מועצת העובדים(ובחסות ההסתדרות).
  מתן אפשרות להנהלת החברה בתום 8 שנים לעבודתכם לבדוק שוב את התאמתכם לחברה כאילו לא די בסך כל השנים של עבודה קשה במפעל הן ע"י חברת כוח אדם והן תוספת של 8 שנים.

  דבר אחד ברור להנהלה ולמועצת העובדים : הנכם מתאימים מאוד לעבוד קשה אך לקביעות לא בטוח. להלן נושאים אחרים בהם נפגעתם :
  1. מחיר שעת עבודה קוצץ בעשרות אחוזים.
  2. מחיר שעה נוספת פחתה בהתאם.
  3. ההפרשות לפנסיה קוצצה בצורה קשה. (ובהתאם הפנסיה תקטן משמעותית)
  4. הפיצויים קטנו משמעותית.
  5. את הפרמיה הנכם מממנים לעצמכם.
  6. קבלת חצי דרגה אחת ל-3 שנים, חשבון פשוט מראה שבעוד כ-15 שנה אולי תגיעו למחיר השעה אשר קיבלתם בחברת כוח האדם.

  הסכם זה קיצץ בצורה משמעותית את הפנסיה שלכם בגלל הורדת השכר המשולב שלכם בקליטה למפעל.
  מסתבר שהנזק שנגרם לכם מהקליטה למפעל בתנאים הנוכחים הינו גדול לאין ערוך מהרווח מהכניסה למפעל.

  על כן אופן קליטתכם לחברה הינו הישג לחברה ולא לכם ציבור העובדים.

  בהמשך איידע אתכם בקשר לתוכניותיי לגביכם כדי לשפר את מצבכם הקשה ולתת לכם את ההערכה לה אתם זכאים.

  הערות: הכתוב בסוגרים( ) אלו הוספות שלי להבנת המכלול הרחב עד כמה חמורים העיוותים

 4. איציק ספורטא

  כמדברים על שכר תמיד מדברים על ברוטו. לכן כתבתי שמשפחה בת שלוש נפשות תהיה מעל לקו העוני ובת ארבע נפשות לא רקחוק ממנו. כידוע מעל 40% מן האוכלוסיה לא מגיעים לסף המס הם צריכים לשלם ביטוח בריאות וביטוח לאומי, כך שהברוטו שלהם קרוב יותר לנטו מאשר משלמי מס הכנסה. מלבד זאת, כיון שהשכר בארץ הוא נמוך לרוב האוכלוסיה, מעל 70% משתכרים עד לשכר הממוצע, ו-50% משתכרים עד 5000 שקל לחודש, אהיה מרוצה מאוד שהשכר של כול אלה יעלה.

 5. שלי יחימוביץ'

  אני גם בעד שכר מאקסימום. ולא משהו מטורף שעומד בסתירה גמורה לכוחות השוק הקדושים. למשל: לא יעלה השכר הגבוה ביותר בחברה (פרטית, ציבורית, ממשלתית) על פי 15 מהשכר הנמוך ביותר (שכרה של המנקה המועסקת באמצעות חברת כוח אדם).
  זה די הגיוני, לא? גם ישמר פער ענקי בין הגבוה לנמוך (הדעת היום לא מעכלת משהו אחר) וגם יווצר אינטרס עז להעלות את השכר הנמוך, שכן השכר הגבוה יהיה בלית ברירה ניגזרת שלו.

 6. אדרי יצחק (ג'קי)

  בהמשך לשיחה עם בכיר בהסתדרות האחראי על קמפיין שכר המינימום רשתות הטלויזיה מחרימות את הקמפיין לשכר מינימום 4500 ש"ח שההסתדרות מקדמת.
  זה ברור כאור השמש וזה בהמשך לתגובתי בטענה שההון ילחם בנושא.

 7. מנשה

  האם תוכל להפנות אותי למחקרים אמפירים העוסקים בסוגיה של העלאת שכר מינימם וההשפעה על רמת האבטלה?
  תודה

 8. שרית

  מסכימה עם כל מילה.