משה ורדי מאציל סמכויות

יוסי דהאן

אתמול השתתפתי בדיון במועצת העיתונות שדן בשאלה האם צה"ל נוקט לאחרונה במדיניות חדשה של הגשת כתבי אישום נגד עיתונאים שנכנסים ללא אישורו לתוך שטחי הרשות הפלסטינית. עד עתה נכנסו עיתונאים ישראלים באופן חופשי לשטחי הרשות כשלעיתים הם ממלאים טפסים שבהם הם מאשרים שצה"ל אינו אחראי לגורלם. בתקופה האחרונה חלק מהעיתונאים נחקרו באזהרה, ובחודש שעבר הוגש כתב אישום נגד רסלאן מחאג`נה תחקירן של ערוץ 10 שבו הוא מואשם ב"הפרת הוראה חוקית". מחאג`נה נאמר בכתב האישום נכנס ושהה בג`נין בניגוד לצו מפקד כוחות צה"ל יהודה ושומרון שאסר על כניסה לשטחי A.

דר` ניצה שפירא-ליבאי ממלאת מקום נשיא מועצת העיתונות, סברה שהעניין מחייב דיון ובירור וכינסה ישיבה של נשיאות מועצת העיתונות יחד עם דוברת צה"ל תת אלוף רות ירון. דוברת צה"ל ואחד מיועציה המשפטיים הסבירו ברהיטות את הכללים והנימוקים שבצידם. אין איסור גורף, אמרה הדוברת, אלא להיפך צה"ל מאפשר כניסה כמעט חופשית של עיתונאים הנושאים תיעוד של לשכת העיתונות הממשלתית וכאשר אין הערכת מצב ספציפית של המפקד באזור שקיימת סכנה או פעילות צבאית. הנימוק לאיסור כאשר הוא קיים, הדגישה,  נובע מתוך רצון להגן על חיי העיתונאי, שחס וחלילה עלול להיקלע לפעילות צבאית "מסוערבת" או להילקח בשבי על ידי גורמים עוינים. הדוברת הביאה את הלקיחה בשבי של עיתונאים בעירק כדוגמה לסכנה כזו.

היה דיון מעניין כמה אנשים העלו ספקות באשר להצדקה זו. עמירה הס, יורם בינור, סלימאן אל שאפי ושלומי אלדר לא זקוקים להגנה הפטרנליסטית של צה"ל, כל מה שהם צריכים זה שיתנו להם לעשות את עבודתם העיתונאית. אם יש מקום לאיסור על עבודתם זה רק במקרים חריגים שבהם נשקפת סכנה ברורה ומיידית לחייהם. הציבור צריך שעיתונאים אלו יעשו את עבודתם ולו על מנת לאזן דיווחיהם של כתבים צבאיים כרוני דניאל או פרשנים מדיניים כאהוד יערי המדבררים את עמדת צה"ל והשלטונות.

חלק מהדוברים בדיון העלו חשש שמא דאגת היתר של צה"ל לכתבי השטחים נובעת ממניעים קצת יותר אנוכיים כגון הסתרת מידע לא נוח למפקד הגיזרה או לצה"ל. כן קרה גם שצה"ל לא דיווח אמת. 

אולם התגובות המעניינות ביותר בדיון נשמעו מפי העיתונאים והעורכים המתדיינים. משה ורדי, עורך "ידיעות אחרונות", אמר שהוא סומך לחלוטין על צה"ל והוא מפקיד בידיו את שיקול הדעת האם לתת לעיתונאי "ידיעות אחרונות" להיכנס לשטחים. את אותה מידת אמון מוחלטת בצה"ל הביע גם רמי טל, נציג אחר של "ידיעות אחרונות". גם שאר נציגי העיתונאים והעורכים שנכחו לא התנגדו לעמדת דוברת צה"ל.

נציגים אלו הסכימו להפקיד את ההחלטה על הדיווח אודות המתרחש בשטחים בידי שלטונות הצבא. כלומר הגוף שאמור להיות מבוקר על ידי העיתונות יהיה מעתה גם האחראי למתן אישורים לעיתונאים שאמורים לבקר אותו ויקבע מתי ובאלו תנאים הם יסקרו את פעילותו.

האמת היא שמשה ורדי ורובה המכריע של התקשורת הישראלית היו מוכנים לוותר בכלל על דיווחים מהשטחים. הדיווחים הללו מעוררים מחלוקת ציבורית, פוגעים בעסקים ויוצרים מתח מיותר בין העורכים לבין הפוליטיקאים ושלטונות והצבא. מלבד זאת העורכים והעיתונאים הללו סבורים שחלק גדול מהציבור אינו מעוניין לדעת את ההבדל בין "סגר", "כתר", "חישוף" ו"עוצר" או על שאר הפעולות של צה"ל  בשטחים. כל מה שהציבור רוצה זה לא להתפוצץ באוטובוסים. אז למה בעצם לא לתת לצה"ל לשמש כצנזור ולהגביל את הדיווח מעזה והגדה המערבית מטעמיו של הנימוק האציל: צה"ל נחלץ להגן על חיי העיתונאים.

דוברת צה"ל יצאה מאד מרוצה מהפגישה, היא גם אמרה שמיד לאחר הפגישה היא הולכת לטלפן לרמטכ"ל. הוא ודאי ישמח לשמוע שורדי וחבריו העבירו אליו חלק מסמכויות העריכה.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

  1. גדי

    על חשיבותו של הדיווח העיתונאי הבלתי תלוי מומלץ ללמוד מדיווחו המטלטל של גל אוחובסקי בגב עכבר העיר של ה- 13.9.04, גליון ערב ראש השנה. (אין לי כל קשר לגל אוחובסקי).