זוהי כנפו

עזרא דלומי

זוהי כנפו/ (לפי זוהי יפו)/ עזרא דלומי

א. מעל המדינה האור שוקע
אך בפומפיאה עוד דולק נאון
ושום דבר בארץ לא צומח
רק ספקולנטים ורק שוק ההון
אל תשאלי ילדה איך ומדוע
הגענו אל סיפו של התהום
איך ישראל הפכה לשוק פרוע
איך מממשלה נוהגת כמו בריון

פזמון: הנדיבות והצדק כבר עפו
ומשטר הרווחה נעלם
זו רק את, זו רק את ויקי כנפו
שהציבה מראה מול כולם~

ב. בצעידה גאה ומפרכת
ללא פירסום וציקצוקי יחצ"ן
הגחת למרקעים מתוך האופל
שמת עניינים שכוחים על השולחן
אל תשאלי ילדה איך ומדוע
הגענו אל סיפו של התהום
איך ישראל הפכה לשוק פרוע
איך ממשלה נוהגת כמו בריון

פזמון: הנדיבות והצדק כבר עפו
ומשטר הרווחה נעלם
זו רק את, זו רק את ויקי כנפו
שהציבה מראה מול כולם

ג. מצפה רמון, שדרות וקטמונים
איתך הם לא יירדו מהמפה
זו ארץ לא רק של סופרי מיליונים
איתך הארץ קצת יותר יפה
למדי ילדה את מה שכבר ידוע
הביני שגם לך מותר לחלום
עכשיו, אחרי שהתפשטת
ברור שרק המלך הוא עירום

פזמון: הנדיבות והצדק כבר עפו
ומשטר הרווחה נעלם
זו רק את, זו רק את ויקי כנפו
שהציבה מראה מול כולם

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. שירה אוחיון

  הזדעזעתי קשות מהמעשה של ויקי כנפו. זו ממש טרגדיה. אני זוכרת כמה הצעות כספיות מפתות הציעו לה בימים של המאהל כדי שתלך הביתה וכיצד היא אמרה שלא יפתו אותה, ולא ישברו את רוחה תמורת כל סכום. אני זוכרת שהיא מאד הרשימה אותי בעמידתה הנחושה אז. הפניה שלה דווקא לאתר "פרפר" היא מזוויעה במיוחד. באתר הזה מוצגות נשים ישראליות (ואולי גם מהגרות לא ישראליות) , חלקן נשים מבוגרות ומלאות, בתנוחות אלימות קשות, והן מוצגות באופן משפיל ומבזה. ממש תת רמה (ולא שאתרים אקסקלוסיביים עם נשים יפהפיות טובים יותר …).כך שהסצינה של ויקי ממש מתאימה למנהלי האתר. אין לי ספק שכל הנשים שם הן נשים מיואשות ואומללות. כנסו ותיווכחו בעצמכן. ויקי כנראה הגיעה לדרגת השפל וזקוקה לעזרה. היא איבדה כמעט את כל מה שיש לה, את שמה הטוב, את כבודה, את פרטיותה, את חבריה ואת מקום מגוריה, עוד הרבה לפני שחשפה את גופה.הדרך מהחשיפה שלה ב"מהפך" לאתר פרפר לא היתה כל כך רחוקה. ההתבזות החלה כבר אז.
  לא פחות מכך הזדעזעתי מה"פורנוגרפיה של העוני" בתכנית של ערוץ 2 לאיסוף תרומות. האם אדם עני שמופיע קבל עם ועדה וחושף את ההשפלה וההתבזות היומיומית שלו כאשר הוא מלקט ירקות מהרצפה, תמורת כמה פרוטות שיזרקו לו כרישי הרייטינג של ערוץ 2 אינו מאבד את זכותו לכבוד אדם, שם טוב ופרטיות? האם זו אינה פורנוגרפיה מציצנית? מה חשים ילדיו? כיצד הם מתמודדים עם חשיפה זו? האם מישהו חשב על זה? האם אין גבול לניצול הציני של האומללים האלו ומה עם הערך של מתן בסתר? האנשים האלו מאבדים צלם אנוש, כי אחרי סצינת המאהל של כנפו כל שר וראש ממשלה כבר יודע שאפשר לרמוס את כבודם של עניים, ואמהות חד הוריות, מחוסרי דיור ועוד, בלי לבקש "סליחה" ולהלין את שכרם של העובדים בלי לשלם פיצויים. בארה"ב נכנסים לכלא על הלנת שכר, שם יש עוד דיגניטי. אצלנו יש פשע מאורגן של הממשלה נגד אזרחי המדינה. עבריינות שלטונית של שרים בחסות בג"ץ הנאור שאומר לנו שהכל שפיט ומדיד, אך לא סף הקיום בכבוד, ושופטת נאורה שמזכירה לנו שפורנוגרפיה זה בעצם חופש הביטוי והאמנות. ואכן מיצב נפלא העלתה כנפו בפנינו. הדבר היחידי שמעודד בטרגדיה הזו הוא שסוף סוף היא גם פשטה מעליה את הדגל.
  תכלה שנה וקללותיה. שירה אוחיון

 2. כרומוזון x

  כשקראתי על ויקי כנפו אתמול, הבטן התהפכה לי. הרגשתי בחילה וכעס. כעס איך במחי יד (או בפשיטת בגד) הלך לו המאבק החברתי.
  ויקי החלה את המאבק החברתי שלה כאם חד הורית, וכפועל יוצא מכך – קודם כל כאישה. אשה אמיצה הקוראת תיגר על אופן קבלת ההחלטות בממשלה שפוגעת בקור רוח אכזרי בכל אותן קבוצות מוחלשות בחברה ובכלל זה באימהות החד הוריות. אימהות שסובלות מקיפוח ואפליה יומיומיים לא רק על רקע היותן מטופלות בילדים, אלא בעיקר ע"ר היותן נשים החיות בחברה פטריאכלית שוביניסטית שאינה מתגמלת נשים וגברים על עבודתם באופן שווה.
  ויקי בעיני היתה לוחמת למען צדק חברתי, אבל לפני הכל, היא היתה לוחמת פמיניסטית.
  מיותר לציין, שאחד מהמאבקים הפמיניסטיים החשובים ביותר הוא המאבק כנגד אתרי הפורנו המבזים את האישה ומשתמשים בגופה באופן משפיל ונלעג, רק בכדי לספק תשוקות ומאויים של המין הגברי.
  אף אחד באתר הזה לא באמת מתעניין במה שיש לויקי לומר, הם רוצים רק ציצים, כוס ותחת, זה הכל. ועם זה מגיע עם איזו כיתובית משעשעת, מה טוב, קצת קינקיות עוד לא הזיקה לאף אחד. תנו לחבר'ה להשתעשע קצת.
  מדובר כאן בניצול ציני ומרושע של אישה אמיצה ונבונה, שכנראה הגיעה לקצה גבול היכולת שלה, אם הצליחו לשכנע אותה לבזות את גופה בפרהסיה.
  עצוב שאחרי כל הצעדות, המילים וההפגנות, ויקי כנפו תיחרט בזכרונו של ההמון הדומם כלא יותר מאשר קוריוז פורנוגרפי משעשע. ומאבקן של האימהות החד הוריות יסתכם בסרטון למבוגרים בלבד.

 3. סמי כנפו

  התופעה של ויקי כנפו הזכירה לי מייד בהתחלה את הסרט – פורסט גאמפ, שם הגיבור מתחיל ללכת סתם כי לא ידע מה יעשה, במהלך המסלול שאת יעדו לא ידע מראש הלכו והצטרפו אנשים מצידי הדרך, אליהם הצטרף עיתונאי כדי לברר את פשר המהלך ומייד הגיעו והצטרפו עיתונאים נוספים שמייצגים עיתונים מתחרים, אחר כך טלויזייה וכו. וכולם יחד מגדלים זקנים ומנסים להבין כל אחד בדרכו את ה'מהלך' ככל שהדרך הולכת ומתארכת..
  ולמעשה ויקי כנפו, לדעתי זה לא היה רחוק מסיפור הסרט, לא הייתה לה כל כוונה של ממש, סתם מעשה של ייאוש שבמקרה הגיע לתקשורת וכסיפור עיתונאי צבעוני ועכשוי ויקי הפכה לאייטם. כך הצליחה ויקי לחדור לתודעה הציבורית בצורה שמשתווה למסע פירסום מצליח, לזה יש ערך שכניראה זיהה בעל האתר 'פרפר' או מישהו זיהה את הפוטנציאל עבורו, ועשה מהלך חכם מבחינתו,כשניכנסתי לראות מה מידת הנזק שיכולה האם הרחמניה ויקי לגרום לילדיה, ואיך היא מצליחה להוות דוגמא לאמהות החדהוריות שראו בה סמל למאבק ולא לכניעה כל כך מבישה, גיליתי שדרכי חסומה ויהיה עליי לרכוש מנוי חודשי באתר כדי שאוכל לאמוד את מידת הנזק על פי מידת החשיפות שויקי הייתה מתירה, אז זה נבצר ממני כי אין לי עניין לעשות מנוי, ונזק בכל מקרה נזק ומידתו פחות חשובה חשבתי.(מעניין כמה מנויים נעשו שם..ומה חלקה של ויקי ברווחים..) לפי זה, ויקי היא סמל מסחרי לא יותר ולא פחות.
  חבל לי שלא מצאה חיבורים יותר עניניים וובונים, גם שנכנסה לאותן נעליים גדולות.. ובמקרה..

 4. מתיתיהו שמואלוף

  המאבק החברתי לא נוצר על ידי פעיליו, אלא כתוצאה ממצב החברה המדרדרת אל אובדנה.
  מוות, אלימות, מעצרים לא חוקיים, איום ופחד, שוחד, צביעות וטיפשות, תיסכול, ייאוש ועוד אמצעים לא ייעצרו
  את הפעיל/ה החברתי/ת, קל וחומר, וכל הסיפור של ויקי כנפו לא ישפיע על המאבק החברתי.
  ויקי כנפו אינה המאבק החברתי, המאבק החברתי הוא תוצאה של מדיניות כלכלית-חברתית
  מסוימת ותודעה אשכנזית דכאנית! ישנם כמה דרכים להיאבק, ואני ופעילים אחרים/ות ניאבק
  בצורה המוסרית ביותר, והמהוגנת ביותר ועם זאת כמו שכתבה שירה אוחיון, נזכיר שהפורנוגרפיה
  של העוני ואני אוסיף, גם הפורנוגרפיה של הקפטליזם קיימת כל הזמן ולא מקבלת
  כותרות ב-YNET מה גם שכל הנערות הליווי שמפורסמות בעיתונים שמרוויחים ממצבן הקשה של סחר בנשים לא מקבל את הביקורת הנכונהץ ולסיום גם הפורנוגרפיה של האשכנזיות ששלחה את המזרחיות להיות הזונות המקומיות, בגלל מצבן הכלכלי הקשה, תפקיד שהן לא מילאו בארצות ערב, לא קיבלה את המקום בספרי החינוך!
  לסיכום המאבק החברתי ימשיך להעסיק אותנו ללא תשלום בעד חברה צודקת יותר!!!
  ומעשים כמו אלו לא יירפו את ידינו!

 5. מישהו

  ואני אומר את כל זה בלי שום קשר לקלטת שלה (שאגב הייתי מעדיף שהבת של תשתתף בה)

  אין מישהו שגרם נזק למאבק החברתי כמוהה! היא הציגה את העניים כפרזיטים (כמו שנתניהו רוצה להציג אותם), אחרי זה היא באגואסטיות שלה לא הסכימה לשתף קבוצות אחרות במחאה, ואחרי שהמאבק נכשל היא החליטה להופיע בתוכנית המהפך.

 6. דקלה לבני-יערי

  המניות של ויקי כנפו ירדו בעיני ברגע שהשתתפה ב"מהפך" ופלטה שם בסוף התכנית "זה לא אני" אבל לא הפנימה את מה שיצא לה כ"כ בטבעיות. אח"כ ההתרפסות בפני ביבי עם הפרחים וכמובן הנסיעה עם ביילין (שזה עוד איכשהו יכולתי להבין ברמה העקרונית) אבל הכי הכעיס אותי דווקא הראיון (השיחה?) עם קובי מידן ב"שיחה לילית" שם היא הצהירה שהצעדה הבאה שלה תהיה לירדן ובכך תביא את השלום. לא פחות ולא יותר. את הבעיות פה היא כבר פתרה. הרבה כעס יש לי עליה בגלל אמונתי בה בתחילת דרכה.
  מה שמקומם באקט הנוכחי הוא בהיבט של הילדים. יש לה ילדה בפני גיוס (או משהו כזה), ילד נוסף נמצא בגמילה ועוד ילד קטן. האם חשבה עליהם כשהתפשטה? האם התייעצה איתם? האם קבלה את ברכתם? ואל תגידו לי שלא היתה צריכה את דעתם. הם עדיין משפחה והם עדיין תלויים בה וכל מאבקה מ ר א ש היה למען רווחתם שלהם ועתיד טוב יותר בשבילם. לדעתי היא פשעה כלפיהם. אין לי מחילה וגם לא חמלה, רק רחמים. על ויקי ועל ילדיה.

 7. חזי מחלב

  אני כועס עוד יותר ממך על ויקי כנפו, אבל ליכלכת בגדול, שכשציינת שאתה מעדיף שבתה של ויקי תצטלם לקלטת. האם היית מוכן שהבת שלך תצטלם לקלטת פורנוגרפית??

  ולעניין ויקי- כשהכנתי את הכתבה עליה ל"מבט" של יום שלישי הייתי מלא זעם ותדהמה. בדרך כלל אני מנסה וגם מצליח לרוב ,להיות קר-רוח, ולהשתמש בביטויים תיאוריים בלבד, כלומר, הנימה הערכית נעדרת כמעט לחלוטין מהקריינות. אבל הפעם ,מצאתי לנכון לציין את כעסם של הפעילים החברתיים על מה שויקי עשתה. הדגשתי את העובדה שהמנהיג המיתולוגי של מרד וואדי סאליב, דוד בן-הרוש המנוח והפנתרים השחורים ייבדלו לחיים טובים וארוכים, לא היו מגישים זר פרחים ליריב אידיאולוגי, אפשר שאף יריב קיומי כדבריהם, כמו ביבי נתניהו.
  ויקי כנפו גרמה נזק למאבק החברתי לדעת פעילים חברתיים רבים וגם לדעת ארגוני הנשים.

 8. יהודית קנולר

  עד כמה שאני זוכרת שם המשפחה של ויקי אמור להיות כתוב בק. אבל היא אמרה פעם שהיא מוחלת על כבודה ואינה מתקנת. ויקי אינה צריכה למחול על כבודה, וכבודה במקומו מונח, חרף ההתנפלות עליה. א. עופר שכטר חשף את ישבנו להאדיר אולי את שמו שלו וללא כל מטרה ולכן היה מוצדק לבקר את המעשה. ב. ויקי עשתה את המעשה של לידי גודייבה שרכבה בעירום על סוס בכל העיר (קובנטרי, אנגליה, זה היה מזמן אמנם בימי הביניים אך המחאה הייתה מאד דומה: היא מחתה כנגד המיסוי הקשה מנשוא שהוטל על האזרחים). ליידי גודבייה נשארה בזכרון הקולקטיבי כגיבורה והפכה לאגדה. ואילו כאן ב"כרכור" במקום לשאת אותה על הכתפיים, על המעשה הנואש והאמיץ שלה, אפילו באתר זה, מעדיפים לזרוק עליה עגבניות רקובות.
  ויקי קנפו הדגימה במעשה שלה את המאבק לחיים בכבוד. מאבק על הזכות לעבוד, לגור, להתלבש, לאכול, לצרוך תרבות, להיות בריאים – זכויות יסוד שכבר אינן מובנות מעליהן.

 9. אדרי יצחק (ג'קי)

  ביבי המפשיט הלאומי.

  "ביבי המפשיט הלאומי" – הפשיט את המדינה מערכים חברתיים.
  "ביבי המפשיט הלאומי" – הפשיט את הניצרכים לקצבאות הזקנה.
  "ביבי המפשיט הלאומי" – הפשיט את האמהות החד הוריות.
  "ביבי המפשיט הלאומי" – הפשיט את הניזקקים לקצבאות הילדים.
  "ביבי המפשיט הלאומי" – הפשיט את הנתמכים מגמלאות הנכים והמוגבלים.
  "ביבי המפשיט הלאומי" – הפשיט את מעמד הבניים ממעמד איתן למעמד עני.
  "ביבי המפשיט הלאומי" – הפשיט את המדינה מהחברות הממשלתיות.
  "ביבי המפשיט הלאומי" – הפשיט את המדינה מהחינוך הזמין לילדי העם.
  "ביבי המפשיט הלאומי" – הפשיט את התקשורת, העורכים, הכתבים,הבמאים, וצלמים מערכי האמת.
  "ביבי המפשיט הלאומי" – הפשיט את המשפחות מהתמיכה והמימון לסטודנטים.
  "ביבי המפשיט הלאומי" – הפשיט את התרבות הישראלית מיוצריה שחקניה וזמריה.
  "ביבי המפשיט הלאומי" – הפשיט את מערכת הביטחון מערכי "כור ההיתוך" צ.ה.ל.
  "ביבי המפשיט הלאומי" – הפשיט את אהבת הארץ מערכי הטיולים ברחבי הארץ.
  "ביבי המפשיט הלאומי" – פשיט את חברי העלייה מחבר העמים מקיום בכבוד.
  "ביבי המפשיט הלאומי" – הפשיט את הוועדי העובדים מנאמנויות לעובדים.
  "ביבי המפשיט הלאומי" – הפשיט את ויקי כנפו עד לידי כאב של ההשפלה.

  "ביבי המפשיט הלאומי" חייב לפשוט את פרצופו כ"קוסם" ופשוט ללכת לשדות זרים.
  "ביבי המפשיט הלאומי" – יודע להפשיט את העם ובאותה יד לתפור חליפות להון

 10. איה מינסטר

  אני מסכימה עם כל מלה שכתבת. דברייך ישרים ונכונים.

 11. סמי כנפו

  כנפו כותבים ב-כ'. ויקי יכולה לשנות איך שהיא רוצה מימלא היא שאלה את השם מנשואיה השניים. את יכולה להביא דוגמאות צבעוניות מהמאה ה- 16 ולהצדיק את הפרנסה שויקי עושה כשהיא זונה בגופה , מה אגיד לך?

 12. דקלה לבני-יערי

  יתכן מאוד שבעוד 200 שנה אכן תיזכר ויקי כנפו לאגדה. מי יכול לדעת? הסיפור של ליידי גודייבה יותר מורכב ממה שהזכרת. הסיפור האמיתי הוא שבעלה הלורד היה משהו כמו שר האוצר והליידי הגיעה אליו בבקשה להוריד את נטל המיסוי. תשובתו היתה: אם את תתפשטי ותרכבי ערומה על סוס – אני אוריד את המיסים. הליידי לא חשבה פעמיים (ואולי כן) ועשתה מה שעשתה ואכן בעלה עמד במילתו. ניסיתי למצוא בכל מיני מקורות מה היה המשך הסיפור והאם לא זרקו עליה עגבניות או רגמו אותה באבנים – ולא מצאתי כל איזכור או סימוכין אז כנראה שהחיים בקובנטרי חזרו למסלולם כאילו כלום. ואולי גם הסערה של ויקי תשכך כאילו כלום.

 13. פחזנית

  מה קול הכּשכּוש הזה עם הכּוף והקף?

 14. יהודית קנולר

  מי שאינו מסתתר מאחורי כינוי לא יכול להבין את האימרה: "לא חשוב מה כותבים עלי העיקר שייאיתו את שמי נכון". קל וחומר לא יבין את אלה שגם חשוב להם מה כותבים לגופו של עניין.

 15. מנשה

  במסגרת חשבון הנפש של בין כסה לעשור עלינו לשאול את עצמנו גם איפה אנחנו היינו, ואיך נתנו לה ולאחרים להתדרדר למקום כזה. אולי דברנו, אולי ביקרנו באוהל המחאה- אך מה עשינו בפועל?