ממה הם באמת מתנתקים

יוסי דהאן

במסגרת מאמרים על היבטים שונים של התנתקות החברה הישראלית, מאמר של יוסי יונה על התנתקות כלכלית והחברתית של הממשלה ממערכת החינוך. ~

"איך אפשר להסביר את הסתירה שבפעולות הממשלה ושרת החינוך? מדוע הם מפריטים את החינוך מצד אחד, אך רוצים, מצד שני, להשתמש בו כדי ליצור סולידריות חברתית? הסיפור פשוט. זוהי סולידריות נעדרת כל מחויבות לרווחת אזרחי המדינה. הממשלה והשרה מקוות שאם התלמידים יתמקדו בלימוד "הגורל המשותף לכל היהודים" כפי שהתגלה בזמנים ובמקומות שונים, הם לא יתנו את דעתם לכך שהממשלה זה מזמן התנתקה מהם ונטשה אותם לגורלם".

ודני גוטווין על תכנית ההתנתקות של נתניהו המנתק בין עשירים לבין עניים, תכנית ההתנתקות החברתית בולמת את התרחשותה של תכנית ההתנתקות המדינית.

"ככל שגדל בישראל הפער החברתי, כך הסיכויים לצאת מהשטחים הולכים וקטנים. ארץ ההתנחלויות היא לא רק עובדה ביטחונית או תיאולוגית; היא בעיקר מדינת רווחה, המחליפה את זו שחוסלה ממערב לקו הירוק. שירותי חינוך, בריאות, אפשרויות דיור ותשתיות ברווחה ובאיכות שאינם מוכרים בישראל, מוצעים למי שיהגרו לארץ ההתנחלויות. הכיבוש הפך אפוא למנגנון פיצוי לעניים הישראלים, המאפשר להם להגיע לרמת חיים אנושית הנשללת מהם בישראל הריבונית".

על התזה הזו כתב דני גוטויין במאמר ב"תיאוריה וביקורת" שניתן למצוא גירסה שלו גם באתר יסוד.

אתר "יסוד" הפך להיות בלוג חברתי מעניין שכדאי לסור אליו. האתר מפרסם באופן קבוע מאמרי ביקורת חברתיים וכלכליים מנקודת מבט סוציאל דמוקרטית מלווה בביקורת עוינת של התפיסה הרב תרבותית.

ובאתר "`קדמה" ניר ברעם כותב "מצטער שהשבתי למעליבים בעלבונות" מודה ועוזב ירוחם.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

  1. פחזנית

    פרופ' דני גוטוויין תמיד מעניין, תמיד רענן, אבל לפעמים גם מתרחק מהמציאות. השטחים אינם, ולא שימשו מעולם, תחליף לרשת הביטחון החברתית. לקרוא לכיבוש "מנגנון פיצוי לעניים הישראלים" זו הגזמה, ואמנם מעטים הם העניים שהתנחלו מחוסר ברירה מוחלט.
    גוטוויין גם הציע לאחרונה דרך חדשה לתקוף את הסדר הכלכלי הקיים: המשטר הניאו-ליברלי, לדבריו, אינו יעיל והדרך להפילו היא הצגתו כשיטה כושלת מבחינה כלכלית. לדעתי, גוטוויין מציע כיוון שהוא טעות טקטית. גם אם הוא צודק, וניתן להוכיח שהכלכלה הניאו-ליברלית אינה יעילה, אל לנו להפקיר את הזירה לכלכלנים (הם הוכיחו שבכוחם לתעתע ברוב האנשים רוב הזמן). הבסיס להפלת הסדר הכלכלי הקיים היה ונשאר אידיאולוגי. אין לעתיק את המאבק אל דפי הכלכלה בעתון (הכתובים בלשון הסתומה שסיגלו לעצמם), אלא להוקיע את השיטה הניאו-ליברלית כבלתי מוסרית!