תלושים לחג

הילה דיין

בטח ראיתם את הפרסומת ל- Golf & Co בטלויזיה. אולי מישהו כתב על זה, אולי לא? בקצרה: זוג ישראלים (גבר/אשה) חמודים ולבנבנים יושבים קשורים ומבועתים על כסאות, פיהם סגורים בטייפ בשעה ששלושה יס"מניקים קשוחים חודרים לביתם בספק התגנבות ספק הסתערות. הזוג מסמן בראש לכיוון חדר השינה, אך במהלך ההסתערות לפתע הופכים היס"מניקים לקריקטורה הומואית – נגנבים מהשמיכה "המהממת", הפמוט המעוצב (דמיקולו) וכו`. כשההסתערות על החפצים בשיאה להרף עין נראה מזוית הפורץ האמיתי – ספק ערבי, ספק מזרחי, אך השמונצעס בבית גורמים למחדל בטחוני חמור – הוא בורח.   איזה תשלובת רקחה לנו הפרסומת הזאת: מדינת המשטרה נוכחת בכל בית ממוצע,התשוקה לחפצי נוי מטומטמים מושגבת במדינה שאין בה רעבים, הקשוחים הם בעצם טובים כי הם סתם הומואים וגם הצל השחור של "האחר" הוא נוכחות קבועה אך חומקנית, בלי פרצוף, אבל זה לא משנה — הכי חשוב שנקנה עוד מתנה לחג.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. יהולקח תאנה

  בנימין ושרה, שני עובדי רשות מקומית, מסורים וחרוצים, יושבים קשורים ומבועתים על הרצפה, כשפיהם, שלא ראה כבר זמן רב תבשיל מתוחכם יותר מתפוח אדמה, בטטה וכוסברה, סגור בטייפ של ההוצאה לפועל בשעה ששלושה שרי ממשלה קשוחים (ביבי, פורז ושרון) חודרים לביתם ומשכורותיהם בספק התגנבות ספק הסתערות. הזוג מסמן בראש לכוון חדר השינה אך במהלך ההסתערות לפתע הופכים שרי הממשלה לפעילים חברתיים נמרצים, הופכים את השמיכה "המאממת" לפלריג נושא סיסמאות כנגד שלטון בעלי ההון ואת הסדינים הם צובעים באדום מדם זרועותיהם ומניפים בגאון.
  כשההסתערות על אבזרי המחאה בשיאה להרף נראה מזוית העין הפורץ האמיתי – ספק פזמונאי אשכנזי מהאליטה הותיקה, ספק נשיא אמריקני עילג, ספק מנהל נמל מזוקן מאשדוד, אך מחאת השרים המאולתרת גורמת לבהלה בלתי צפויה בקרבו והוא בורח ומשאיר מאחוריו את שק משכורות העובדים שגזל.

  סוף טוב הכל טוב? הלוואי, אבל בינתיים המדינה היא עדיין מדינה בעלת מאפיינים של מדינת משטרה, שריה עבריינים, הרעבים בה רק מתרבים ולכולנו חפצי נוי מטומטמים.
  והעיקר שתהיה שביתה מוצלחת!

 2. אור דורון

  שלום לגברת דיין
  אני חושב שהעיסוק בסטיגמטיזציה של הפרסומות מסיט את אלומת הזרקאור מהעיקר.
  אני ממליץ לעסוק בעיקר – איך משנים את המצב החברתי הנוכחי ?. אחר כך יהיה המון זמן לבכות על מר גורלי, כמה אני מסכן, כמה דופקים אותי וכיו"ב.
  ריכוז מאמץ לשינוי המדיניות הנוכחית וזו שתבוא אחריה, ואחריה וחוזר חלילה (תרתי משמע).
  נדמה לי שמאד טבעי שחברות מסחריות רוצות להרויח. אני חושב שהעם לא מטומטם, כדברי השיר, ובסופו של דבר יתעשת ויעלה על נוגשיו.