"הבראה" או המתת חסד

יוסי דהאן

כדאי לשים לב לדו"ח שיצא לאחרונה במכון הישראלי לדמוקרטיה על רפורמה בשלטון המקומי, הדו"ח נכתב על ידי צוות בראשות יעקב אפרתי, מנהל מינהל מקרקעי ישראל. הדו"ח עונה לשאלה מי אשם במידה רבה למשבר בשלטון המקומי ומה פירושה של "תכנית הבראה". כדאי גם להשוות את הדו"ח עם מאמר המערכת המחפיר של "הארץ" מאתמול.

בדו"ח כותבים המחברים, בין היתר:~

"בקרב הרשויות המקומיות בישראל קיימת שונות רבה באיכות הניהול התקציבי ובמתן השירותים לתושבים. ככלל, השינויים בסביבה החוקית והתקציבית בה פועלות הרשויות המקומיות מאמצע שנות התשעים הביאו לכך שחובן של הרשויות המקומיות לבנקים הפסיק לגדול, וגודלו ביחס להכנסות הרשויות, לתמ"ג, או לאוכלוסייה אף פחת – למרות שהמענקים הכלליים מהממשלה לרשויות לא גדלו ביחס למשתנים אלה. כך, מסוף 1997 עד סוף 2003 נותר חובן הכולל של הרשויות המקומיות לבנקים (כולל משיכות יתר) כמעט ללא שינוי, וביחס לגודל האוכלוסייה, להכנסות ולהוצאות הוא אף פחת. מתוך כלל הרשויות, כ-160 הקטינו בתקופה זו את החוב לנפש במחירים קבועים, לעומת כמאה שהגדילו את חובן. כתוצאה מכך הושגה התייצבות משמעותית בתפעול הרשויות המקומיות, עד למשבר בשנים 2004-2003, ששיקף במידה רבה את השינויים הגדולים והפתאומיים בגובה ההעברות התקציביות מהממשלה…..

השינויים בתקצוב הרשויות המקומיות ב-2003 ו-2004 – כולל הניסיון לקיצוץ דראסטי נוסף במענק הכללי בשנת 2004 – לא התחשבו בשונות בין הרשויות. תוכניות כלליות, שאינן מבוססות על היכרות מפורטת עם הרשויות המקומיות הנוגעות בדבר, הן בעייתיות. גישה זו הביאה גם לשחיקת התוכנית לאיחוד רשויות מקומיות (אם כי גם מה שבוצע הוא חסר תקדים) ולצורך לסגת ממרבית הקיצוץ הנוסף בתקציבי הרשויות המקומיות שתוכנן ל-2004 תוך יצירת פוטנציאל לנזק ארוך טווח בהתנהלות התקציבית. בתוכנית להצלת המשק בלט גם חוסר סימטרייה: הקיצוצים בשכר והעלאת הארנונה סייעו בעיקר לקבוצת רשויות מקומיות אחת בעוד שהפחתת המענקים פגעה בקבוצת רשויות אחרת. ניסיונות בלתי שקולים אלה לבצע רפורמות מקיפות בחיפזון ובלי התחשבות בשונות בין הרשויות גרמו לאי-יציבות רבה בניהול הפיננסי של הרשויות, והמאבק שהתנהל בעקבותיהם גרם גם לערעור נורמות שלטון בסיסיות ברשויות מקומיות רבות."

אחד המניעים המרכזיים שעמד מאחרי מדיניות נתניהו ופורז בשנים 2003-2004 היה לנוון ולהרעיב את הרשויות המקומיות שחלק גדול מהן התייעל מאד בשנים האחרונות, למהלך הזה היו שתי תוצאות חיוביות מבחינת נתניהו-פורז, ראשית שליטה פוליטית מירבית על השלטון המקומי, ושנית יכולת לשחוק את רמת השירותים המוניצפליים ולגרום לכך שהעיריות והמועצות המקומיות ייפטרו מעובדים מאורגנים והשירותים יסופקו על ידי השלטון המרכזי או עלי דיה השלטון המקומי באמצעות קבלנים חיצוניים. 

העובדים הרעבים ללחם שמשו בני הערובה של צמד המבריאים הללו.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.