• WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.49.37
    אקטיב אגרסיב
    על פועלם הטוב של הלוחמות והלוחמים לשינוי חברתי
  • WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.56.14
    השאלון
    יוצרות ויוצרים מתארחים בסלון הספרותי של העוקץ

שמאלן שהמיר דתו, נתניהו כפוסט ציוני, פסיכולוגיה בגרוש, ועל ה NYT

יוסי דהאן

Christopher Hitchens נחשב עד ל 11 בספטמבר 2001 אחד הכותבים המושחזים והחדים ביותר בשמאל האנגלו-אמריקאי, במשך שנים רבות הוא היה בעל טור בשבועון האמריקאי השמאלי, "The Nation". הוא קרא להעמיד לדין את קיסנג`ר על פשעי מלחמה, הוא כתב ספר בו חשף שהאם הקדושה תרזה הייתה פנדמנטליסטית נוצרית סדיסטית ואוהדת של דיקטטורים רצחניים.  לאחר ה 11 בספטמבר היצ`נס הפך להיות אחד התומכים המובהקים של מחנה בוש, הדמות הנערצת עליו הוא פול וולפוביץ` תת שר ההגנה האמריקאי, אחד מהאדריכלים של הפלישה לעירק.  בכתבת פרופיל, היצ`נס מנסה להסביר (באופן לא משכנע)  לעיתון האנגלי "Independent" מה גרם לו להמיר את דתו.~

הרווי ציזיק, מרצה להסטוריה באוניברסיטת חיפה, עושה במאמר בכתב העת "תיקון" הבחנה מעניינת בין שני סוגים של פוסט-ציוניים. המחנה הראשון הוא המחנה הפוסט ציוני הותיק הטוען, בין היתר, שלידתה של מדינת ישראל היתה בחטא. המקלט והבית לאומי נבנו על חשבון עם אחר. כיום טוענים אנשים ממחנה זה כי יש לשלול את הגדרתה של מדינת ישראל כמדינת יהודית ולהגדירה כמדינת כל אזרחיה.

המחנה הפוסט ציוני החדש הוא המחנה הימני הניאו ליברלי שנביאו הוא נתניהו. הטענה של צ`יזיק היא כי מה שאיפיין את הציונות הקלאסית זו אחריות חברתית שבאה לידי ביטוי במדיניות רווחה שמטרתה היתה ליצור קולקטיב יהודי סולידארי. הניאו ליברליזם שמובילה ממשלת הליכוד, המפד"ל, ושינוי בראשות שרון ונתניהו פועלת נגד אידיאל מרכזי זה של הציונות וגורמת להתפוררותו של החזון הלאומי. וכך באופן פרדוקסאלי הפך הימין הלאומני, לדעת צ`יזיק, לכוח המפורר של הציונות, פוסט ציונים חדשים שמפלטם האחרון הוא הכיבוש.

האוארד גארדנר, פרופ` לחינוך מאוניברסיטת הארורד, סוקר את ספרה של Annie Murphy Paul השם הארוך של הספר הוא

"Cult of Personality: How Personality Tests Are Leading Us to Miseducate Our Children, Mismanage Our Companies, and Misunderstand Ourselves"

הספר מבקר בחריפות ארבעה מבחני אישיות פסיכולוגיים מרכזיים. מבחנים אלה משמשים פסיכולוגים קליניים לאבחן את האישיות של המטופלים שלהם, הם משמשים לקבוע מי יקבל חסות על ילדים במאבקים משפטיים בין בני זוג, והרוב המכריע של התאגידים האמריקאיים עושים בהם שימוש לאבחן עובדים ומנהלים. מרפי מצביעה על ההטיות התרבותיות של חלק מהמבחנים הללו, על השימוש הבעייתי בהם וכן על חוסר מהימנותם (לא מתקבלת אותה תוצאה בשימוש חוזר של אותו מבחן) וחוסר תקפותם (במקרה זה, אין אימות של הממצאים עם מבחנים בלתי תלויים אחרים). גארדנר מסכים עם ביקורתה של המחברת שטוענת שהתנהגות בני אדם תלוייה במידה רבה בהקשר החברתי והתרבותי ולכן כל ניסיון לזהות תכונות אישיותיות בלתי משתנות הוא ניסיון עקר. גארדנר עצמו מעדיף ללמוד על בני אדם מיצירות ספרות ולא ממבחני אישיות.

איזה מין עיתון הוא ה New York Times? סקירה מקיפה של Scott Sherman על שישה ספרים שנכתבו על העיתון והמתרחש בו. ביניהם הספר של Jayson Blair הכתב שפיברק כתבות ונתפס לאחר זמן רב מידי. על סערת הפיטורים של עורכו האחרון Howell Raines על האדישות, שביעות הרצון העצמית, הממסדיות, העצלות ואיבוד החושים העיתונאיים של חברי מערכת העיתון. על עיתון שיותר ויותר מחומריו החדשותיים מבוססים על "מקורות רשמיים", ועל העבודה הרשלנית העיתונאית של הכוכבת Judith Miller שכתבותיה על הפלישה לעירק היו מופרכות והיה צורך להתנצל עליהן. אחת מנקודות האור של העיתון הוא האומבודסמן החדש שמינה העיתון לאחר פרשת ג`ייסון בלייר –  Daniel Orkent, איש חד, עצמאי ובעל הומור שחושף את חולשותיו של העיתון.   

  

כנראה שיעניין אותך גם: