כאשר הוא אוכל מעט, היא אוכלת פחות

יוסי דהאן

כאשר הוא אוכל מעט, היא אוכלת פחות – מאת Noreena Hertz

זהו תרגום חופשי של חלק ממאמרה של נורינה הרץ שהופיע בעיתון האנגלי "Guardian" ב 24 לספטמבר 2004.

נורינה הרץ עבדה ברוסיה מטעם הבנק העולמי בשנת 1992 ועסקה ביישום רפורמות ברוח הבנק, לאחר מכן הפכה לאחת המבקרות החריפות ביותר של מדיניות הבנק העולמי וקרן המטבע הבינלאומית, בספרה The Silent Takeover: Global Capitalism and the Death of Democracy היא מותחת ביקורת חריפה על מדיניות הבנק והקרן ומצביע על השלכותיה החברתיות, הפוליטיות והכלכליות ההרסניות. ספרה השני שפורסם לאחרונה IOU: The Debt Threat And Why We Must Defuse It   מתאר את תוצאותיה ההרסניות של מדיניות החוב של הקרן והבנק.~

"בקרן המטבע הבינלאומית, רק אחד מכל תשעה עובדים בכירים היא אשה. בבנק העולמי פחות מ1% מצוות העובדים עוסק בנושאים הקשורים לנשים. בעולם הפיננסים הבינלאומי גברים בחליפות אפורות מנהלים את החוב העולמי, אולם על הקרקע, בארצות העניות ביותר הנשים נושאות על כתפיהן את משא החוב. שלא תטעו, חוב הוא עניין פמיניסטי.

על מנת לזכות בהלוואה מהבנק העולמי או מקרן המטבע הבינלאומית, הלוואה המיועדת לכסות את חובותיהן, המדינות המרוששות חייבות לציית למדיניות הכלכלית שמכתיבים שני הגופים הללו. המדיניות הזו נראית סבירה בעיני הגברים שעומדים מאחריה: הפרטה של מפעלים ושירותים הנמצאים בבעלות המדינה, פיקוח הדוק על הוצאות ציבוריות ופתיחת השווקים למשקיעים זרים. אולם מחקרים רבים מצביעים על כך שמדיניות זו מחמירה את מצבם של אנשים במדינות עניות, ובעיקר פוגעת בילדות ונשים.

קחו למשל את הצמצום בהוצאות ציבוריות. אחד הדברים שמדינות לא עושות על מנת למלא אחר הדרישה הזו הוא להשקיע בתשתיות פיתוח כגון תשתיות מים וסניטציה. דבר זה משפיע באופן בלתי פרופורציוני על נשים, כיוון שבמדינות המתפתחות הללו נשים נאלצות ללכת 15 קילומטר כל יום על מנת להביא מים, תוך כדי סיכון בטחונן האישי. בתקשורת מדווחים שהמיליציה הסודנית אורבת לנשים ההולכות להביא מים למשפחתן. נערות הופכות ל"אסירות אור היום" בגלל היעדר שירותים, הן ממתינות עד שעות החשיכה על מנת לעשות את צרכיהן.

הצמצום בהוצאות ציבוריות פוגע בנערות בדרכים נוספות. על מנת לעמוד בדרישות קרן המטבע הבינלאומית והבנק העולמי המדינות המתפתחות אמצו מדיניות שגובה תשלום עבור שירותי בריאות וחינוך. וכאשר הורים שצריכים לשלם עבור שירותי חינוך והם צריכים להחליט האם לשלוח את בניהם או בנותיהם לבית ספר נחשו במי הם בוחרים? כאשר המדינה לא מספקת שירותי בריאות, הבנות ולא הבנים הן שמוחזרות מבית הספר על מנת לטפל בצרכים הבריאותיים של המשפחה. הבנות הן שהופכות לאחיות ללא תשלום.

וכמובן, כאשר צריך להשיג כספים נוספים על מנת לשלם בחזרה את ההלוואות, המדינות זקוקות למטבע חוץ. גם זה לא נייטרלי מבחינה מגדרית.  ההתמקדות ביצוא של תבואות על מנת לשלם את החוב גורמת לכך שמוצרי מזון הופכים יקרים קשים יותר להשגה. אמהות מוותרות על מזונן על מנת להאכיל את ילדיהן, וכתוצאה מכך הן סובלות מתת תזונה.

במקרים קיצוניים נשים עצמן הופכות למקור של מטבע זר. יצוא של נשים מתאילנד וממדינות אחרות מדרום מזרח אסיה לעבוד כעוזרות בית משמש מקור מרכזי למטבע זר עבור מדינות מתפתחות רבות, זו תעשייה שזוכה לעידוד על ידי הבנק העולמי. עובדה פחות ידועה ומעוררת דאגה היא שממשלת הפיליפינים עודדה בשנות השבעים את תעשיית "כלות הדואר" על מנת לשלם את חובה.

כל הכסף שמוצא לצרכי תשלום חובות זה כסף שיכול היה וחייב הייה להיות מוקצה למטרות אחרות. מדינות בסהרה האפריקאית משלמות 30 מיליון דולר ליום להחזרת חובותיהן. זוהי יבשת שבה 40 מיליון ילדים יאבדו לפחות הורה אחד כתוצאה ממחלת האיידס בעשור הקרוב, כאשר רק 60 אלף איש מקבלים תרופות כיוון שלממשלות במדינות אלו אין כסף לממן אותן. באתיופיה שבה רק אשה אחת מתוך שישה מקבלת טיפול רפואי לפני הלידה, הממשלה מוציאה על תשלום חובות פי ארבע מאשר על בריאות. בניגריה שבה תמותת התינוקות היא הגבוהה ביותר בעולם הממשלה מוציאה יותר על תשלום חובות מאשר על בריאות.

נשים לא חייבות להשאר הקורבנות האילמים של משבר החוב. ניתן להכריח את הגברים בחליפות האפורות להקשיב. אם הנשים בעולם המפותח יתאחדו עם הנשים בעולם המתפתח על מנת להיאבק נגד אי הצדק ושבמדיניות החוב של מדינות העניות, הן יכולות להיות מאד אפקטיביות".   

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. שעועית לימה

  מה זה עולם מפותח ומה זה עולם מתפתח? כאילו בני אדם וקופים? אני לא חושבת שרוב הנשים יקבלו את תזה הזאת – שנשים וקופות יכלות לתקשר זו עם זו, בעיקר הנשים המשכילות, שרכשו את השכלתן ואת הפרקטיקה שלהן במעוזי הפטריארכיה הלבנה.

 2. רוסינרי

  לפשוט את הרגל ברגע האמת, לא?
  כי ברגע האמת (ולדעתי, כמה רגעים לפניו אפילו) יחזרו הוואספיות לחיק האוהב של בעליהם הלבנים
  כמו שהן תמיד עושות, וכמו שתמיד יעשו.
  מסתבר שיש דברים שאפילו עוולות לא ישנו…