שלוש הפגנות ומכונית קטנה

איציק ספורטא

צעדתי לתומי בוויה וונטו ביום שלישי שעבר ונתקלתי במאה נשים וגברים המפגינים מול משרד ממשלתי. ניסיתי לברר מה הטענה שלהם ולא כל כך הצלחתי כי אף אחד לא דיבר אנגלית. בסוף נמצא אדם דובר אנגלית שהסביר שהמפגינים הם עובדי ניקיון.  כנהוג במקומותינו המשרד הממשלתי החליף חברה שמבצעת את שרותי הניקיון והחברה החדשה אינה רוצה לספק לעובדים אלו עבודה מלאה אלא רק יומיים או שלושה בשבוע. במשך שבוע ימים עברתי באותו מקום וההפגנה נמשכת. האם נידונו עובדי ניקיון, גם במדינות העשירות, לחיים שבהם הם רוצים לעבוד אבל החברות המעסיקות תמיד מחפשות לחסוך ועושות זאת על ידי שינוי תנאיהם של עובדות ועובדים ותיקים?~

אם כבר הפגנה אחת למה לא שתיים או שלוש. במוצאי יום כיפור ראיתי פרסום על הפגנה של המפלגה הקומוניסטית האיטלקית תחת הכותרת "לא למלחמה, לא לטרור. שלום וצדק חברתי". מה יכול להיות יותר ברור מזה. בכיכר פופולו נאספו כמה אלפי אנשים ששמעו דברים בנושא. איני מבין איטלקית, אבל בהפגנה הזו הבנתי הרבה. האנשים היו מכל הגילים הצבע השולט בכיכר היה אדום. מסכי הענק העבירו את האווירה על בימת הנואמים. בסיום ההפגנה כולם פרצו בשירה אדירה של אוונטי פופולו ולאחר מכן האינטרנציונל. היה לי הרושם שרבים יודעים את המילים. האוונטי פופולו הזכיר לי גם סרט ישראלי בשם זה שבו הולכים החיילים במדבר ושרים את השיר. לאחר סיום ההפגנה נאספו הצעירים שבחבורה מסביב למשאית שנשאה רמקולים רבי עוצמה למעין מסיבת ריקודים לצלילי שירים מוכרים עם מילים כמו מהפכה, צדק ושלום.

חיפשתי בית מרקחת ביום ראשון ושוב ראיתי התקהלות של אנשים הפעם צועדים מכיכר הרפובליקה לתחנת הרכבת המרכזית. תהלוכה זו הייתה שונה מההפגנות האחרות בכך שהיא הייתה בנויה מקבוצות קבוצות של צועדים בני לאומים שונים, פיליפינים, הודים, סינים ועוד. כל קבוצה צעדה ובראשה אדם שקרא סיסמאות בשפות שונות. התברר שהם טענו כנגד חוקי ההגירה האיטלקים.

מתברר שבאיטליה גם עובדים קשה כדי למזער את המכוניות. בניגוד לשאיפה הישראלית לרכבי ענק נראה שברומא התהליך הפוך. כמעט ראיתי אדם יוצא מפתח ביתו שולף מהכיס משהו והופך אותו לרכב שנוסע. מה שנחשב פה למכונית קטנה נראה שם כמכונית ענק. למשל, הסמרט שהוא רכב קטן נראה כמו משאית לעומת כלי רכב הללו.

וההפגנה של עובדי הניקיון נמשכת.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. פופולו

  הסרט הישראלי אוונטי פופולו זכור לי במיוחד לטובה. הענין המרכזי בו,מה שנהוג לכנות המסר , הוא השרירותיות או האבסורד שבלאוימיות ובמלחמה. מה למדנו מאז? איך אומרים-גורנישט.

 2. נמרוד

  לא רק ששופט בית משפט השלום בכ"ס שחרר את יהושע אליצור למעצר בית בלבד, גם אמצעי התקשורת לא מזדעקים.

  לדעתי ניתן וצריך להתלונן על החלטת השופט בפני מבקר משרד המשפטים (ולטעון לאי צדק בולט).

  טלפון משרד המבקר: 026466811/2
  פקס: 026466661

  כתובת דוא"ל: mevaker@justice.gov.il