גדי יציב הלך לעולמו

יוסי דהאן

השבוע הלך לעולמו פרופ` גדי יציב, בפעם האחרונה שראיתי את גדי יציב היה בדיון על ספרו "החברה הסקטוריאלית", למרות הביקורת שהיתה לי הספר חשבתי שהניתוח שלו את החברה הישראלית הוא אחד הניתוחים המקוריים ביותר שנכתבו. בספר קרא יציב להכיר בסקטוריזאציה של החברה הישראלית ולנסות ליצור מסגרת קולקטיבית המכירה בשונה והמבוססת על סובלנות והבנה הדדית. יציב יצא נגד מודל "כור ההיתוך" ותיאוריות המסבירות את הפער העדתי באמצעות "פערי מנטליות ותרבות". אחד הניתוחים המוצלחים שלו בספר עוסק באותה קבוצה של המעמד הבינוני הבורגני הישראלי, אנשי "חוקה לישראל" והפריפריה החברתית של "שינוי" שאותה כינה – "האספסוף המשכיל".~

בספר מוקדם יותר "הדברים בשפת ליבם" שיצא לאור בשנת 1986, שאף הוא לא זכה להכרה הראויה, קיבץ יציב מאמרים שכתב לאורך מספר שנים (רובם בעיתון "על המשמר"). אחד הדברים המעניינים שהוא עשה במאמרים הללו היה ניסיון לשרטט משטר כלכלי חברתי שוויוני וסולידארי –  סוציאליזם בעל תווים דמוקרטיים רדיקליים.

גדי יציב היה אינטלקטואל מעורב, הוא היה חבר "הועד לשלום ובטחון" שב 1968 הפגין נגד המתנחלים בחברון, הקים את התנועה לשלום שרצה לכנסת לנכשלה, היה חבר תנועת "שלי", חבר כנסת שנה אחת ומזכיר מפ"ם. כמו לא מעט אינטלקטואלים מקוריים, ביקורתיים ומעורבים אחרים, גדי יציב לא זכה להכרה הראויה במימסד האקדמי האוניברסיטאי, בשנים האחרונות הוא היה דיקן החוג לתקשורת במכללה האקדמית נתניה.

יהא זכרו ברוך.

כנראה שיעניין אותך גם: