"סיכול מרחבי" ומה שלא הולך בכוח יילך בעוד יותר כוח.

יוסי דהאן

הערב קיבצו בטלוויזיה את מסכת האירועים ביממה האחרונה, שני ילדים הרוגים בשדרות, וכשלושים פצועים, יום לאחר מכן נהרגה תושבת ניסנית ושני חיילים.  בצד הפלסטיני דווח על שלושים ושניים הרוגים וכמאה פצועים. תוצאה של פעילות צה"ל במחנה הפליטים ג`בליה, מחנה המונה למעלה ממאה אלף בני אדם~.

כתבינו הצבאיים והפוליטיים שהתקבצו חמורי סבר באולפן הודיעו שהקבינט הבטחוני-מדיני מתכנס בשעות אלו ממש. הערכת המומחים, שהסכימו שאין בעצם לצבא ול"דרג המדיני" פתרון לירי הקסאמים, היתה שהקבינט יחליט כי "מה שלא הולך בכוח יילך בעוד יותר כוח". יש להיערך לפעולה מקיפה של צה"ל ברצועה שמטרתה לגרום לכמה שיותר הרס, הרוגים ופצועים בקרב הפלסטינים בתקווה שהמחיר הכבד של נפגעים באוכלוסייה יגרום לתושבים ללחוץ על פעילי החמס להפסיק את ירי הרקטות.

על פי ההגיון הבטחוני- מדיני הקבינטי הזה, שנובע מתסכול, חוסר אונים מוחלט, ניסיון ליצור מצג שווא של שליטה במצב והיענות לקריאות נקמה – רק מרחץ דמים בקרב הפלסטינים יהפוך אותם לשליחים של שלום.

ברדיו סגן שר הביטחון זאב בוים מציע לעבור מסיכול ממוקד אישי לסיכול מרחבי. משמעות המושג החדש שמתווסף ל Newspeak הצה"לי העשיר, וכנראה גם יזכה ללגיטימציה במהדורה החדשה של הקוד האתי, היא להרוג בני אדם החיים בסביבה הקרובה שממנה משוגרים טילי הקאסם. בשפה הפשוטה של המשפט הבינלאומי קוראים לטקטיקה החדשה של סגן השר – פשעי מלחמה.

שודרה גם כתבה על היישוב ניסנית ובה ראיון עם תושב היישוב על רקע ביתו הפרטי, הוא הכריז שהוא לא מתנתק משום מקום, הוא לא מתכוון לוותר על הפנינה הזו שהוא בנה.   

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. מתיתיהו


  אחד התושבים משדרות אמר: 'אם במרכז תל אביב היה נופל טיל קסאם אחד התגובה היתה אחרת לגמרי'

  (http://www.haaretz.co.il/hasite/spages/483541.html?more=1)

  בתור מצביע מהשמאל הלא-ציוני אני רוצה לקחת את מחאת האזרח משדרות ולומר
  אנחנו המזרחים והפלסטינים הם קורבנות ההגמוניה השלטת משדרות לעזה ובחזרה…

  – ביום שהאשכנזי/ת והמזרחי/ת והפלסטיני/ת יוכלו לחיות כשווים/ות בין נהר הירדן לים התיכון,
  או לפחות ההגמוניה הדכאנית תחל בצעדים חיוביים לקראת צעד שכזה, נוכל לפרק
  את הקשר הגורדי שבין לאומיות, אתניות ודת ונהרות הדם הניגרים בפלסטין-ישראל
  יתייבשו להם…

 2. ליאור

  מתתיהו אתה מתנהג כמו על פי הרפלקס המותנה של פבלוב, מישהוא מזכיר שדרות מזרחים אתה קופץ לדום תנסה לרסן את עצמך ,אם זה היה נופל בת"א אולי ראש העיר לא היה אומר שצריך למחוק את בית חנון .

 3. מתיתיהו

  אנחנו אנשים חזקים", התבטא אחד התושבים בפני המצלמות, מנסה להסוות מסכנות. אחרים היסו אותו בכעס וקראו לעבר המצלמות: "לא נכון, אנחנו חלשים, אנחנו על הפנים, אין לנו כלום בחיים. אין לנו רווחה, אין לנו עבודה, אין לנו ביטחון, אין לנו חיים. נמאס לנו להיות המסכנים הקבועים של המדינה".

  כך מרגישים המזרחים בישראל, כך מרגישים גם הפלסטינים ביתר שאת, ואני מבקש שיהיה שיוויון, בין כל הזהויות בפלסטין-ישראל.

 4. תוכי ושמו מוקי

  של מתיתיהו. סליחה שניה, אבל השדרותניקים, במקרה הזה, פשוט בכיינים. כשבערים הגדולות אי אפשר היה לעלות על אוטובוסים, זה לא נראה כל כך בכייני ואומלל כמו מה שקרה בשדרות. בחישוב קר מאד, שדרות יצאה מאד מאד בזול מהטרור הזה, בוודאי ביחס לת"א/ירושלים/חיפה והמתאבדים. זו התבכיינות.
  ובלי שום קשר, אין דבר כזה – לא היה ולא יהיה – עולם משוחרר מצבעים, לאומים ועדות. זה הטבע האנושי. כדאי שתפנים את העובדה הזו מפני שהסיסמאות שלך הן שטחיות ונטולות כל אחיזה במציאות. גם אין, בשום שלב בהיסטוריה, שיוויון. כל מה שיש הוא צדק (או עוול) יחסי. לזה אפשר לשאוף. לא למחוק את האחר ולא נעליים. ההגמוניה היא אשכנזית? באמת? ואלי מויאל הוא מה? טיפש? עבד נרצע? חסיד שוטה? כרגיל, אתה מפריח סיסמאות, משחרר מאחריות קהלים שלמים שמציאות חייהם נקבעת על ידי הגמוניה נסתרת. אם כל כך רע, אז איך זה, איך זה שאין תנועת מחאה מזרחית? שהדיבור על אחוות מזרחים = פלסטינים לא תופס תאוצה? מדוע הכל נשאר בגבולות השוליים של השמאל הלא-ציוני? אולי מפני שהאידיאולוגיה הזו נשמעת טוב אבל היא פשוט לא רלוונטית לאף אחד (וכדאי שתקרא לפעמים את ג'קי אדרי בשביל להבין כמה גדול המרחק).

 5. מתיתיהו

  פעם הייתי מתרגש מדבריך. היום אני מביט על האיזור, והזמן לצידי.
  הציונות לא תחזיק מעמד בדרכה הדכאנית והאשכנזיות בתור מעמד
  בעל זכויות יתר לא יוכל להישאר לטווח הארוך ואם כן אז הם יצטרכו
  להחליף את הגיפים שלהם בגיפים צבאיים ויחידות צבא ישמרו להם על
  הבית.

 6. תוכי ושמו מוקי

  כלומר, לא ברור מאיפה הקביעה ש"הזמן עובד לטובתך" מצדיקה את עצמה. תסתכל טוב טוב על המציאות ותגיד לי למה אתה חושב שאתה צודק. תסתכל על אמריקה, המקום שבו כבר אין עבודה מאורגנת, שעבודה בלתי קבועה בשכר זעום היא העבודה היחידה שיש, ותגיד לי למה אתה חושב שאתה צודק. תסתכל על העולם הערבי סביבנו, בו אוליגרכיה כלכלית, צבאית ומשפחתית שולטת כבר כמה עשרות אם לא מאות שנים ותגיד לי מה גורם לך לחשוב ש"ההמונים יקומו על רגליהם", אם נהיה ציוריים לרגע. מתיתיהו, תסתכל על ההיסטוריה ותגלה ש"ההמונים" ממעטים לקום על רגליהם. זורקים להם עצם והם נרגעים. זו האמת ההיסטורית. כך היה עם המהפכה הצרפתית (שנבלמה ברגע שהאיכרים קיבלו את אדמותיהם, ואגב, אותם איכרים הפכו ללאומנים קיצונים ברגע שמושא ההזדהות המסורתי אבד להם). כך היה בכל נסיון בבריטניה או בגרמניה לעבור למשטר שיוויוני. תסתכל על איטליה ותראה את העתיד. אז אתה יכול להמשיך לחשוב שהזמן עובד לטובתך או ש"ההגמוניה האשכנזית" תובס, אבל העובדות מראות שאתה חי בבועה אידיאולוגית שמסנוורת את עיניך. ההגמוניה היא לא אשכנזית, היא כלכלית. גם עוזי כהן משתייך אליה, גם משפחת נמרודי. כשמישהו פה ינסה להבעיר צמיג או ללכת ברגל ממצפה לירושלים, הוא יגלה מהר מאד איך בערוץ שתים יש בדיוק כוכב נולד שבע וכמה אף אחד, אבל אף אחד, לא שם עליו. חלומות פז.

 7. ג'וס

  גם בפיגועים, למי שלא שם לב, נהרגים בדרך כלל אלה שאין להם. אלו שנוסעים באוטובוסים ולא ברכב פרטי, אלה שקונים בשוק, וכן הלאה. אפשר לבדוק שם אחרי שם. גם חיילי מג"ב שחוסמים בגופם, וגם המאבטחים בכניסה לבית הקפה או לקניון שיכולים להתפוצץ כל רגע, אינם נמרודי וגם לא שטרסלר. תסיקו מזה מה שאתם רוצים, כל אחד ברפלקס המותנה שלו

  ומי מאובטח אנחנו יודעים: פוליטיקאים ומתנחלים (טוב, גם שופטי ביהמ"ש העליון. מ.ש.ל)

 8. ג. אביבי

  לתוכי
  ההגמוניה בארץ היא אשכנזית בעיקרה. אתה מנסה לציר את המציאות עם קביעות מופרכות. לדוגמא: האם עוזי כוהן שולט בשוק ההון או אולי על כמה עסקנים סוג ג' מהלכוד? אם יש משפחת נמרודי זה אומר שההגמוניה היא כבר לא אשכנזית? מה עם כל המוזסים, הפדרמנים, ורטהיימים? חשבת פעם לעשות חשבון? או אולי התוצאות יבלבלו את קביעתך?
  בעניין שדרות:
  העניין הוא לא אם תל אביב מופגזת או שדרות מופצצת אלא אם הנפגעים הם משכבת "חגורת המגן" או משכבת האוליגארכיה הלבנבנה.
  לכן ברוב פיגועי התופת בת"א, בירושליים ובבאר שבע הממשלה והצבא לא ממש יצאו מגדרם. בכל המקרים האלה הנפגעים היו של "האחר" – רובם מזרחיים והשאר בעיקר רוסים.
  אם המרצחים היו מכוונים את מעשיהם לשכונות כמו תל-ברוך, רמת אביב, אזורים (ת"א) ודומיהן – האם גם אז צה"ל היה מגיב באותה מתכונת או אולי עובר להרס שיטתי של שכונות ומחנות פליטים?
  חומר למחשבה.

 9. תוכי ושמו מוקי

  אז אנחנו מסכימים שקו התפר אינו צבעוני אלא כלכלי. שאם מתת בפיגוע ואתה אשכנזי, אתה לא צריך להרגיש פראייר ושבעצם איזה מזרחי היה צריך למות כאן במקומך (כפי שמשתמע מהדברים הנ"ל). או גרוע מכך: איך יכול להיות שאשכנזי לבנבן בכלל עולה על אוטובוס, שהרי ידוע שזה כלי תחבורה של שחורים ושחורים בלבד. מי פה הגזעני, מענין. מענין גם איך אתם קוראים לרח' עמק רפאים בירושלים, לרח' דיזינגוף בת"א, לקפיטריה של האוניברסיטה העברית, לקיבוץ מצר וכו'? שכונות מצוקה? מקום ישובם של המזרחים המודרים נטולי הממון? כאילו, מה זה הקשקוש הזה? "חומת מגן" נולדה בגלל פיגוע במעוז אשכנזי? "ימי תשובה" הנוכחי נולד בגלל צפון ת"א או שדרות? מי לא מניח לעובדות לבלבל אותו? הטענה הפשוטה היא שהמאבק כאן הוא מאבק כלכלי ושקוי החזית חוצים הפרדות אתניות כמו שאתם מנסים לטעון. אין ספק שהיסטורית היתה הבחנה ואין ספק שההבחנה הזו (בין שחורים ללבנים) עדיין מורגשת, אבל היא לא השחקן היחידי על המגרש, למעשה היא שחקן מאד משני.

 10. דודי נתן

  למתתיהו, אכן אתה קצת ממאיס את הענין עם התגובה האוטומטית שלך, וזה עושה נזק לענין המזרחי. פירוש כל דבר כדיכוי אשכנזי הופך אותי (ולא רק אותי, גם אשכנזים ומזרחים אחרים) לחשדן גם בהרבה המקומות בהם ההסבר הזה מתאר נכון את המציאות.
  יש גם מידה רבה של התנשאות כלפי תושבי שדרות בהסבר של כל עמדה שלהם כ"הבניה" של מישהו אחר, כרצון שלהם להיות "כמו" מישהו וכו', אולי יש לאנשים דעה עצמאית?
  צריך לזכור שעם כל הצער, מתפקדי הליכוד בשדרות אופקים ונתיבות הם שהצביעו באופן מסיבי נגד ההתנתקות של שרון, אפשר להסביר את זה באופנים רבים – אבל יש מידה של גזענות בהסבר שעיקרו הוא בכך שהם לא ממש יודעים מהחיים שלהם (ואין בזה כדי לומר שאני חושב שהצבעתם היתה חיובית לישראל ולאזור).
  ועוד בענין שדרות ומזרחיות:
  לפני עשור הגיעו הרבה עולים, רבים מדי מהם הופנו אל העיירות החלשות – באופן שצריך להתקומם מולו, אבל לא זה הענין כרגע – לשרות למשל הגיעו גם עולים רבים והמערכת הסוציאלית נכנסה להלם של כמה שנים.
  בשנים אלו הפכו קשיי ההגירה, למצוקת קליטה והתחברות, שהפכו לדימוי שלילי.. כל זה מדובר על עולי קווקז שבאו בכמות רבה יחסית לשדרות.
  וכך תוך כמה שנים, אפשר היה לשמוע תויות שלישליות (אפשר לומר בזהירות גזעניות?!) ע"י הותיקים המזרחיים.
  ומה זה אומר?
  האם זה אומר שהמזרחים הם גזענים? לא, זה רק אומר שהפוטנציאל קיים.
  האם זה אומר שכל מהגר יחטוף ויחטיף בתורו? לא, זה אומר שהדבר תלוי בין השאר בעומס הקליטה.
  ואכן, מה שקרה בשדרות בשנות ה90 היה עומס שיצר קשיי טיפול, ויצר עוינות ויצר דימוי שהפך לסטיגמה וכו'
  כיום, בזכות התגייסות מיוחדת מתחיל שינוי של ממש – אבל גם זה לא לכאן,
  אם אני חוזר לענין האשכנזי-מזרחי, הרי שלאוריינטליזם עימו באו האשכנזים היה מקום נרחב בהתייחסותם המכוערת, אבל גם לעומס היה תפקיד ולעתים אנחנו נוטים לשכוח כאשר אנחנו בונים תיאוריות.
  דוגמא חיה לפעמים עוזרת להבין, ואני ראה ראיתי.

 11. דקלה לבני-יערי

  זול זה לא רק מספר הקורבנות. זול זה החיים עצמם. שדרות זולה ומופקרת (ובלי משים – אלו מילים ששייכות לאישה יצאנית). בשדרות אין עבודה, אין בטחון כלכלי וגם אמבולנסים הגיעו לשם רק אחרי שילד נהרג. האם כך בתל-אביב?
  כשהחיים כ"כ קשים היאוש מאוד לא נוח. ראה את הסיפור עם הפסיכולוגים. מבטיחים להם ולא עושים דבר. בתל-אביב מבטיחים ומקיימים.
  זול זה גם זלזול. זלזול באנשים, בכבודם, ביאושם, בהפקרותם לחסדי שמיים. פשוט, אנשים זולים. זה לא היה קורה בכל מקום של אשכנזים כי הם יקרים יותר.

 12. מתיתיהו

  האם אי פעם המזרחים קיבלו שיעורי היסטוריה שעזרו להם להבנות זהות אחרת מהזהות הציונית-אשכנזית
  שהולבשה עליהם? האם ניתן לפטור את המזרחים בגזענות במשחקי הכדורגל בקריאתם 'מוות לערבים'
  בשל מהותניות כלשהיא, ללא כל הסתכלות על המאקרו החברתי-פוליטי-כלכלי במדינה ?

  שלא תבינו לא נכון, אני מקבל כל ביקורת נגד הגזענות או על התמיכה בהישארות בשטחים הכבושים
  אבל אני חושב אני רואה את התמונה הרחבה יותר, כאשר מצד אחד המזרחים נותרים בשכבות התחתונות
  והשטחים הכבושים (וגם ההצלחה בצה"ל ) מהווים מקום למוביליות חברתית, אז ברור שהם יצביעו בעד מדינת הרווחה שעברה לשטחים הכבושים.
  מצד שני כאשר אין סיכוי לדיון אמיתי במה שקרה ועדיין קורה פה במדינה, מבחינת הפערים, הזהויות, אז ברור שהשמאל יהיה אשכנזי וערבי וההצבעה תהיה מדינית ולא כלכלית בין ימין ושמאל.

  באופן כללי הניסיון להשתיק אותי, או קולות מזרחים אחרים, זה מעניין, אבל אני לא מתרגש
  אפשר הרי גם לומר על ספורטא ודהאן שהם קופצים כמו בובה אחרי כל ריאיון של שטרסלר
  אבל זאת ביקורתם וזאת ביקורתי.
  מה שבטוח אני לא זה שיוריד מעוצמת המאבק המזרחי, ואני לא אפגע בו. אני לא ברמה (בינתיים)
  שאני בכלל יכול להשפיע ברמות ארציות – . זה הדיון ואלו הם דעותיי.

  אני ממליץ לכם לקרוא את תגובתי לדויד מרחב בנושא השיוויון במדינה:
  http://www.kedma.co.il/ArticlesVer2/ShowArticle.asp?sendID=97

  חג שמח
  מתיתיהו

 13. נועם קנולר

  אני מסכים עם ג'וס שבדרך כלל הנפגעים בפיגועים אינם מהעשירון העליון, אבל זאת בכל זאת גם תוצאה של העובדה הסטטיסטית ש90%- מאוכלוסיית ישראל אינם מצויים בעשירון העליון. מלבד זאת, נכון שמי שאינם תלויים בתחבורה הציבורית חשופים פחות לפיגועים באוטובוסים, ושמי שמתרחק ממקומות הומים חשוף פחות לפיגועים בהם. ועם זאת, כל מי שמטייל במרכז תל אביב יכול להיתקל ברשימת שמות ההרוגים בפיגועים השונים, אשר חרוטים על האנדרטאות בדיזנגוף סנטר, בתחנת קו 5 ליד כיכר דיזנגוף, בקפה "אפרופו" לשעבר, בדולפינריום, במייק'ס פלייס ובמקומות אחרים. השמות מעידים על מוצא עדתי מגוון, הכולל גם אשכנזים ואפילו את אחד מעמיתיו של שטרסלר למערכת הכלכלה של "הארץ", דני טברסקי, שנהרג בפיגוע בדיזנגוף סנטר.

 14. תוכי ושמו מוקי

  לדקלה – הטענה היא לא שהחיים בשדרות נהדרים. ברור שבשדרות (ובכל מה שהוא דרומה לאשדוד) המצב לא טוב. הטענה היא ספציפית: התגובה של תושבי שדרות ביחס למקומות אחרים בארץ שנפגעו מטרור היא הרבה הרבה יותר בכיינית. אני טוען שמי שעומד מאחורי ראש העיר שלו שתומך בהמשך הכיבוש אין לו את הפריווליגיה הזאת. זה המחיר של המלחמה. אתם רוצים אותה – בבקשה, תשלמו, כמו שכל השאר משלמים. תזכרי בשכונת גילה, ואני לא מדבר על האופן שבו התושבים קיבלו את המצב, אלא בתגובה של השלטון ותקבלי תמונה די דומה לשדרות, כולל התגובה הצה"לית. אז מה? גם בגילה גרים רק מזרחיים? אולי, אבל המזרחיים הם הרי לא איזה מיעוט קטן בארץ. להזכיר לך מי שר הבטחון ומי שר החוץ? לגבי הצד הכלכלי – אין לנו ויכוח.
  למתיתיהו – הטענה שמנסים להשתיק אותך מעצבנת, בעיקר מפני שהיא לא בפעם הראשונה והיא תמיד נשלפת כשאין לך מה להוסיף. אתה רוצה לנהל דיון, קדימה, תבנה טיעון, תוכיח אותו, תראה איך התיאוריה שלך מתיישמת במציאות. אתה, כמו תמיד, שולף את הסיסמאות ורץ קדימה. אתה הרי לא רוצה להדמות לג'ו בראל שטוען כי משתיקים אותו כי הוא מזרחי.
  ובאשר לשיעורי ההיסטוריה והבניית הזהות – מה זאת אומרת? זהות נולדת רק בביה"ס. זהו? אין משפחה? אין סביבה? אין קהילה? מה אתה טוען? שהמזרחיים, מהרגע שעלו לארץ, נהיו כבשים תמות שכל דיסק שהאשכנזים הכניסו להם לטייפ הם למדו לנגן צ'יק צ'ק? קצת מעליב, לא?

 15. מתיתיהו

  אם אתה מבקש דיון, בוא נחזור לטענתי הראשונית.
  שהרי ביקשתי שיוויון בין כל סוגי הישראלים והפלסטינים שכן ישראל כרגע שולטת בשטחים
  ומצרהכל צעד לניסיון לשליטה עצמית של הפלסטינים.
  בתוך ישראל ישנו דיכוי כלכלי, של העלמת מדינת הרווחה, באותו זמן שיש דיכוי פלסטיני
  חמור שבזכותו הפלסטינים חווים שיבעים-שישים אחוזי אבטלה …
  אני לא שמעתי את דעותיך כלפי המצב וכלפי בקשתי לשוויון כולל באזור….

 16. ג. אביבי

  אתה מאשים את תושבי שדרות בבכיינות – מושג שאשכנזי מצוי משתמש בו נגד כל מזרחי שמביע מחאה .
  אתה גם טוען שאין להם סיבה – למה? 5 נרצחים תוך מספר חודשים בעיירה של כמה אלפי תושבים זה כלום? אולי בשבילך אבל לא לתושבי שדרות.
  הסיבה למחאתם של תושבי שדרות המובנת לי ביותר – גם אם לא היו שם הרוגים עד כה – היא שבניגוד לירושליים, ת"א וכו' אנשי שדרות הם כל הזמן על הכוונת של המרצחים. אם אתמול נרצחו 2 פעוטות זה לא אומר שמחר או מחרתיים הם לא יופצצו ויקטלו. משטר הפחד שם שונה מכל מקום. מה אתה ההית חש אם שכונת מגוריך הייתה מופגזת כל יום? לא היית מתבכיין (כי אתה לא מזרחי) – היית מוחה!!!
  הסבת את תשומת הלב לכך שגם בת"א נרצחו אשכנזים. נכון 4 בני אדם וזה עצוב אבל זה טיפה לעומת מספר המזרחים ואפילו הרוסים שנרצחו – עובדות סטטיסטיות שאותך לא יבלבלו.

 17. תוכי ושמו מוקי

  מתיתיהו – הגענו לנקודה שאליה בעצם כיוונתי: העובדה שלמעט הבדל מהותי אחד אנחנו מסכימים על הניתוח. אין ספק שהמצב מעבר לקו הירוק הוא בלתי נסבל, שלפלסטינאים עומדת זכותם להקמת מדינת לאום כאוות נפשם, ושבתוך תחומי ישראל יש לעשות הרבה למען שוויון, צדק וסולידאריות חברתית, בלי קשר למוצא לאומי, דתי או אתני. ההבדל ביננו הוא בכך שלטעמי יש מקום להפרדה בין הישראלים לפלסטינאים בעוד אתה קובע כי קווי התיחום מטושטשים. אבל מכיוון שאני מניחה שאתה טוען יותר מכך, בוודאי על האופי התרבותי שצריכה לשאת ישראל, הבה ותמשיך אתה ותטען את טענותיך.
  לג. אביבי אין לי אלא לאמר שכל ישוב בארץ ספג פגיעות איומות, במימדים עצומים, ובשום עיר לא נשמע הבכי שעולה משדרות. אין כאן שום ערלות לב ושום אטימות, יש כאן התבוננות מפוכחת במציאות שאינה קשורה למוצא של תושבי העיר. האם רולטת האוטובוסים בערים הגדולות היא פחות מאיימת מהקאסם? לא יודעת. הנסיון להסיט את הביקורת ישר לתחום העדתי היא פשוט מכוערת. את המשפט על ארבעה אשכנזים הייתי ממליצה למנהלי האתר בכלל למחוק.

 18. יונתן לרנר

  מדינת ישראל מצאה עצמה מעורבת בלבנון יותר ויותר לאחר שהנפגעים העיקריים לתקיפות הארגונים הפלסטינים היו תושבי קרית שמונה האשכנזים והשבעים.
  מדינת ישראל לא התערבה בעיראק כאשר נפלו הסקאדים בתל אביב המזרחית הדפוקה.
  ראש עירית תל אביב לא אהב כאשר תושבי תל אביב עזבו אותה בזמן המלחמה עם עיראק ב- 1991 כי הוא היה מזרחי אוהב מלחמות וכיבוש.
  מדינת ישראל יצאה ל"חומת מגן" לאחר הפיגוע במלון פארק בנתניה כי הוא היה באמצע סעודת הסדר של אשכנזים עשירים ושבעים.
  לא נמאס לכם לחפש את הזוית המזרחית בכל נושא?

 19. זיו

  אנשים בוכים על המתים. גם בשדרות, גם בתל אביב, גם בכל מקום אחר בארץ ובעולם. זה טבעי, הגיוני, ורשעות ללגלג על בכיים ולקרוא להם בכיינים. והבכי בתל אביב אינו פחות מזה של שדרות.

  ולתוכי ושמו מוקי אני יכול להזכיר את ההיסטריה שאחזה את תושבי ת"א במלחמת המפרץ הראשונה, שזכתה לביטוי בעיתונות וללגלוג וגנאי רבתי מראש העיריה דאז, שלמה להט. וזה כשלא היו בכלל קרבנות בנפש. בשדרות היו גם היו. גם ההסטריה הזו מובנת לי לגמרי, אבל בכל מקרה , במדד "הבכינות" ,לשיטתך, ת"א מובילה בגדול.

  אני, אגב, לא שמעתי את אלי מויאל קורא למחיקת בית חנון, כפי שכתב אחד המגיבים. ההיפך הוא הנכון. מויאל קרא לאיפוק ולאי התלהמות, על אף, שאינני מסכים עם הדברים האחרים שאמר. אגב, פתרונות של השמדה ומחיקה נשמעו מפיהם של אשכנזים דוקה, ואני זוכר בהקשר זה את דברי טומי לפיד ואביגדור ליברמן. ובניגוד לדברי מישהו, מויאל משדרות לא תומך בכיבוש יותר מחולדאי, או לופליאנסקי מת"א וירושלים, או מראש עיריית חיפה, שאת שמו שכחתי.

  ובעניין המזרחי, אני מסכים לניתוחים של מתי ואביבי, אלא שפה הם נפלו, לטעמי, לפח שטמנו להם האשכנזים. כל הקרבנות כמעט במאבק היהודי/פלשתיני, הן בפריפריה והן בערים הגדולות, הם מהמעמדות העניים יותר, ללא קשר למקום מגוריהם. הסיבות לכך נכתבו על ידי מגיבים אחרים. לפיכך, גם התגובה הציונית לקרבנות האלה מגיעה כתוצאה מפגיעה באנשים עניים .

  אלא, שאין בעובדה זו כל הוכחה, שלישראל הציונית אכפת מענייה הנרצחים באוטובוסים, בשדרות ובמקומות שונים בארץ. בעימות היהודי/פלשתיני נותנת הציונות עדיפות ברורה לדם יהודי (מכל סוג שהוא) על פני דם פלשתיני. דוקה המקרה של מדחת יוסף שהופקר לגורלו, מדגים זאת היטב. הציונות העדיפה להפקיר את הלא יהודי החי (ואפילו הוא חייל) בעוד שהיא היתה מוכנה להקריב חיים על מנת לחפש חלקי גופות של יהודים מתים בציר פילדלפי.

  אז הציונות מבדילה בין דם לדם. היהודי יקר מהפלשתיני, הלבן יקר מהשחור, האשכנזי יקר מהמזרחי והעולם הגזעני כמנהגו נוהג.

 20. זיו

  אין טעם לשחק את המשחק האשכנזי הזה. האשכנזים לעולם ידברו על שדרות מול ת"א, כאילו לא ברור, שהמדובר בעניין מעמדי וגם פה וגם שם מתים עניים ומזרחים. הם גם לעולם יקראו לבכי המזרחי "בכיינות" ולזה האשכנזי "מחאה".

  ואני לא רואה טעם לשחק את המוסר הכפול והגזעני הזה, לפיו המזרחי, או הפלשתיני הוא תמיד "אספסוף" או "המון" ש"מתפרע", ולעולם לא "קהל" ש"מוחה" או "מפגין" , כמו האשכנזים.

  ולכל הרוחות, מותר בהחלט לאנשים לבכות על מר גורלם ועל אובדן יקיריהם. הם לא צריכים להתנצל על כך.

 21. תוכי ושמו מוקי

  אלי מויאל, אמר הבוקר בגלי צה"ל, למחוק 10 בית חנון אם צריך בשביל השקט של שדרות. זה לצד העובדות. מעבר לכך: הטענה כלפי שדרות היא המנוף שבו משתמשים תושביה, אם אתם רוצים לבחון את הסיטואציה, הנה לכם הזדמנות פז: מה אומרים תושבי שדרות: אין לנו עבודה, אין לנו רווחה, אין לנו פרנסה. אבל רק כאשר נופלים טילים, כלומר, רק כאשר הדיון עובר מהחברתי לבטחוני, אפשר פתאום למחות ולאיים לעזוב ולהציג תוכניות חומש לחיזוק המצב וכו' (כך שוב, אלי מויאל, הבוקר). הנה לכם: כרטיס הכניסה של תושבי שדרות לחברה הישראלית הוא, מבחינתם, דרך הפריזמה הביטחונית. העובדה שהם מתרצים את הימין הבטחוני כדי להלחם בימין החברתי היא מדהימה, אבל זאת בדיוק, אבל בדיוק, הבכיינות של הטענות שלהן, והסלקטיביות בראיה שהם מפעילים. ובבקשה, אל תגידו שזו הפינה שהאוליגרכיה הציונית אשכנזית דחקה אותם אליה. הם ראוים לסניגוריה קצת יותר מפרגנת מזה. סמי שלום שטרית אמר פעם, על רק ויקי כנפו, שהוא רוצה לראות עיירה שלמה צועדת ככה. אז הוא קיבל את התמונה הזאת, אבל זה בזכות הקאסמים.
  ושוב, בפעם המי יודע כמה, אין כאן שום זלזול בכאב של אנשי שדרות, ובפחד שהם חווים. ובכלל, כל הנסיון להכניס לדיון הזה קטיגוריות סטראוטיפיות, כלומר – יש פה "מלכודת" אשכנזית (בכלל, האשכנזים הם תמיד "תחמנים" עם מלכודות והמזרחים התמימים נופלים בהם, נו מה יהיה?!), הוא פשוט מכוער. תתמודדו עם העובדות ועם הפרשנות שלהן.

 22. מתיתיהו

  אין אני חושב שאני מצייג את המזרחים בישראל, עם זאת אני חושב אני מסוגל להתדיין על הקטגוריה של המזרחיות
  ושל האשכנזיות כמשל ערכי לדמוקרטיה מתוקנת.
  לתוכי ושמו מוקי- אם אתה מניח שהמצב בשטח, קרי בשדרות, הוא זה שקובע את הערכים והזהות של המזרחיות בישראל, אני כאינטלקטואל, חולק על דעתך. יותר מכך אני מוכן להניח שורה של מפות דרכים אחרות
  שהאוכלוסיה כולה בישראל יכולה ותוכל בעתיד (בעזרת ארגזי כלים שונים, כמו רב תרבותיות, דמוקרטיה
  מתוקנת) המשרטטות עתיד אחר להווה הקיים.

  אלי מויאל יכול לבקש למחוק את בית חנון ואני אשאל ברמה הכלכלית, פוליטית וחברתית, האם אלו הם
  סוגי הפתרונות שאנו מבקשים, מצד אחד. מצד שני אם חבריי בשמאל יבקשו ממני לבוא להפגנה נגד

  הטבח והרצח בעזה ובעיראק אני אתעקש שגם תוזכר שדרות וכל יישוב ישראלי חף מפשע שמופצץ.
  אני בטוח שיש כמוני אינטלקטואלים אשכנזים, פלסטינים, רוסים ואתיופים אשר חולקים
  על דרכי האלימות, אשר יכולים להציע בחשיבתם דרכים אחרות לנהל את הסיכסוך הקשה הזה.

  אני מבקש לחזור ולהדגיש הדיון בזהות הוא נכון, אך הוא חייב להישען על ערכים מתוקנים
  אי אפשר להיות חלק מהעוגה של הכוח והמשאבים אם אין היא מחולקת בשווה ואם אין היא מכבדת
  שונות תרבותית/אתנית.

 23. יהונתן אורן

  אני מבקש לשאול אותך, כאינטלקטואל, וכמי שנראה קיצוני יותר מרוב המתדיינים כאן. מה פירושו של דבר, עבורך, שהמדינה תכבד שונות תרבותית/אתנית? חלוקה שווה של המשאבים נגזרת מעקרונות ליברליים, כך שאנו לא זקוקים לרב-תרבותיות כדי להגיע לשם. אז מה כיבודה של השונות אומר? מה אתה מצפה מהמדינה לעשות בפועל?

 24. נועם קנולר

  אולי אני לא מבין משהו יסודי, אבל קצת מצחיק ללמוד על רב תרבותיות מהאמריקאים. למה לנו לרעות בשדות זרים בעוד שכאן אצלנו שוררת מסורת משפטית עתיקה יותר ומפוארת לא פחות – מערכת המשפט של האימפריה העות'מאנית – המעניקה אוטונומיה (רב) תרבותית לעדות דתיות שונות. הרי כל ישראלי באשר הוא (בין אם ירצה בכך ובין אם לאו, אם להודות על האמת, אבל כאן אני גולש להומניזם ליברלי תפל) משוייך אוטומטית לאחת מהעדות הדתיות, וזו מסדירה את יחסיו עם הבריות "מהעריסה (פלוס שמונה ימים) ועד הקבר". האימפריה הטורקית הרואה למרחוק דגלה ברב תרבותיות כשאבותיהם של האמריקאים עוד טיפסו על העצים והאמינו באוניברסליות!

 25. סתם אחד

  אני כן מדבר על חלוקה אחרת של משאבים וכוח, אבל לא בכלכלה אני כרגע בא לדון אתך
  למרות שבישראל ישנו יחס דכאני/כלכלי לאתניות אחרות ובפרקטיקות אחרות.

  אני כן מדבר על" "בחינה מחדש של שינוי פני החינוך באזורי הספר של מדינת ישראל באמצעות הבניית דעת פדגוגית אחרת שתישען על טיעונים שעיניינם תרבות וזהות. השיח המזרחי הרדיקלי המזרחי המלווה את הקמת בית הספר, מגדיר את הזירה התרבותית בישראל כזירה א-סימטרית ומקפחת. בזירה זו כך אני טוען ניתן ייצוג יתר למיתוסים ולאתוסים
  ולסיפורי העל שייצרו יוצאי אירופה – אמריקה. ייצוג זה מיקם את הזהות והתרבות המזרחית לדעת יוצרי השיח המזרחי הרדיקלי, בשוליים החברתיים של המדינה הצעירה. ממקומה השולי הצטיירה התרבות המזרחית כתמונת תשליל הנחשלת של התרבות המערבית ההגמונית" (מרקוביץ, 1999: 3).

  אלו הם דברים שכתבה דליה מרקוביץ בעבודת התואר השני שלה – "מחזירים 'עטרה ליושנה' כינון מחודש של זהות מזרחית- חילונית בבית ספר קדמה שכונת התקווה, דרום תל – אביב" באוקטובר, 1999 . העבודה נסבה על בדיקה
  של בית ספר קדמה והפדגוגיה החדשנית שהוא הציע.

  במדינה הליברלית אין מקום להגדרת פארטיקולארית של זהות, ישנו לאום יהודי, וגם אם מקבלים במשך השנים
  ביקורת מסוימת ומוסיפים יחידות כאלו או אחרות לבגרות אין בחינה ביקורתית של הלאומיות וזהותה בפרט והתרבות בכלל. אני חושב שקבלת הזהות המזרחית בישראל כקטגוריה בכל תחומי החיים יכולה להוות אלטרנטיבה למרכזי הכוח
  הקיים.
  למשל בתחום האומנות, כרגע הקשת הדמוקרטית המיזרחית וארגון מוסאווא מנהלים פרוייקט מזרחי-ערבי של תערוכה
  שתנדוד ברחבי המתנסים ומרכזים קהילתיים ביישובים ערבים ומזרחים. האומנות תיווצר בידי אומנים מזרחים וערבים. והיא תאתגר את השיח הקיים של יצירת אומנות ומרכזי אומנות הנמצאים בעיקר במרכז (כמובן עם התחשבות בשכונות העוני הנמצאות גם במרכז).

  אני לא בא להרחיב על הנושא, דליה כהן ויטל עשתה דוקטורט על נושא חלוקת המשאבים בתרבות הישראלית
  ופרופ' יונה ופרופ' שנהב כתבו מאמר מעניין על המצב הרב-תרבותי בישראל (תיאוריה וביקורת 17) וגם פרופ' שוחט ניסחה מודל רב תרבותי רב מרכזי מעניין מאוד הנוגע לעניין השונות האתנית החופפת לריבוד המעמדי (בספרה 'זיכרונות אסורים, ת"א: בימת קדם, 2001).

  בקשר להגדרת דעותיי כקיצוניות, האם זו הגדרה ערכית ? ואם כן איזה ערכים המרכז מייצג ? ואיזה השוליים ?
  אני חושב ביחס בין התודעה להוויה, אזי ההוויה בישראל הינה קיצונית ודווקא השוליים השמאליים המזרחים הרדיקליים
  הם אלה שתודעתם תוכיל להוביל לעתיד אחר. הוויה היום בישראל היא כה קיצונית שנהרות של דם נשפכים באותו זמן
  רוב אזרחי המדינה שוקעים בשינאה תהומית לאחר ומתעלמים שבניהם ובנותיהם הם אלו שמשרתים את התיקשורות והצבא הדיכוי….בתוך ישראל באותו זמן זהויות של חלקים גדולים מהאוכלוסיה עדיין מחוקות ומוכחשות תחת צבת הלאומיות.

 26. מתיתיהו

  התגובה של 'סתם אחד' היא כמובן תגובתי D-:

  מועדים לשימחה (ושייפסק הטבח בעזה!)
  מתיתיהו שמואלוף

 27. יהונתן אורן

  הגדרת דעותיך כקיצוניות הייתה ביחס לרבים מהמגיבים כאן, ותו לא. אני לא יודע אם הקביעה הזאת נכונה, אבל זה נראה כך מהאופן שבד"כ אתה בוחר לנסח את דבריך.