מה חושב עליכם שר האוצר? (בטלנים, שקרנים, מאפיה)

איציק ספורטא

בהמשך להפניה של יוסי לראיון שקיים שטרסלר עם שר האוצר מספר התייחסויות.

מזל שיש עיתונאי כמו נחמיה שטרסלר המאפשר לשר האוצר לומר את דבריו ללא ביקורת ובכך מאפשר לנו לגלות, ולא בפעם הראשונה, עד כמה חשיבתו של שר האוצר מבוססת על אמיתות שחלקן הגדול נתון לויכוח, וחלקן האחר מבטא תפיסה פרימיטיבית ואנטי-דמוקרטית . יותר מכך שר האוצר של מדינת ישראל מתגלה כמשרתם של אנשי העסקים בארץ ובעולם כי בעלי המאה הם בעל הדעה, ורק הם. להלן כמה ציטוטים נבחרים מהראיון.

שר האוצר שטען שהוא החברתי האמיתי אמר: "אתה לא יכול להחליט היום שאתה `חברתי` וש`שולמן ישלם`, כי אין יותר שולמן". נכון אין שולמן אבל יש נתניהו שמחלק מיליארדים לאנשי עסקים בתקווה נואלת שזה יעזור במשהו. אז תחליט אתה חברתי? כן או לא? ואם כן מה משמעות הדבר. ולעיתונאים עצה כאשר מישהו אומר אני חברתי תבחנו לא מה הוא אומר אלא מה עושה וכיצד זה משפיע על החברה ובעיקר על אלו שיש להם הכי מעט. ~ 

תפיסותיו לגבי ייצוג עובדים הם דז`ה וו למאה התשע עשרה ולפניה. כזכור באותה מאה התארגנות של עובדים נחשבה לקשירת קשר שהוא פשע, כמו כן לא אחת ניסו להפוך את האיגודים המקצועיים לחברים במאפיה, והנה הגענו למאה העשרים ואחת וכך מתבטא שר האוצר בדמוקרטיה היחידה במזרח התיכון: "קבוצה של גנגסטרים, מתחסדים, דופקים את העובדים על כל צעד ושעל, מונעים תוכניות הבראה שיצילו את העובדים, סוגרים את המדינה ומבריחים מכאן מפעלים". אז מה אתה רוצה שר האוצר הנכבד שלעובדים לא יהיה ייצוג או שיהיה להם ייצוג שאתה תחליט מה טיבו? אתה עדיין נמצא במדינה דמוקרטית, גם אם חלקית, ועובדים יכולים לבחור לעצמם את נציגיהם ודרך פעולתם. בינתיים מי שעובר על החוק במצח נחושה נמצא יותר בצד של המדינה ולא בצד של העובדים. להסתדרות ולעובדים הייתי מציע תתארגנו כמה שיותר, בעיקר בסקטור הפרטי, כי אם לא שכר המינימום המצומק יהיה שכר המקסימום של רבים מן העובדים, אף יותר מאשר היום.

נאמן לתפיסתו שיש עבודה ואנשים סתם בטלנים ועבריינים אומר השר הבכיר: "יש עבודה; אפשר לנקות משרדים, יש ביקוש גדול לעוזרות בית. שיחפשו עבודה, שיעבדו. זה הפתרון היחיד לעוני ולמחסור. לא עוד קצבאות, זה בלתי אפשרי". תלך אתה ובניך ובני בניך לשמש כעוזרי ביית. אם זו העבודה שישנה, גם אם איננה, לפחות שתשלם כהלכה ויהיו בה תנאים סוציאליים מקיפים, אבל עד כאן, שכר גבוה לעובדים רגילים הורס את המשק: "… אך מתכוונת (ההסתדרות) לצאת בקרוב בקמפיין בטלוויזיה על העלאת שכר המינימום. מדובר במכת מוות למשק".

כאשר נשאל את השאלה הקשה על העוני והרעב יש לו תשובה מוכנה שמבוססת על דיוק מדעי אובייקטיבי בלתי מצוי שמסתובב חופשי במסדרונות האוצר: "ב-30%-20% מהמקרים זה נכון, אך ב-80%-70% זה שקר, של אנשים שלא רוצים לצאת לעבודה. בתוכנית ויסקונסין אנחנו נביא חברה פרטית שתקבל תגמול עבור כל מי שייצא לעבודה". כיצד מעיז השרלטן חסר התקנה הזה, שהיה אחד מראשי הממשלה הגרועים ביותר שכיהנו בישראל, להטיל דופי במאות אלפי אנשים. אם הדיוק המבוטא באמירה זו הוא הדיוק המלווה את ייתר דבריו אפשר לומר ש-80% מדבריו הם שקר וכזב ובאמת חבל להתווכח עם מי שהנתונים ידועים לו אבל האידיאולוגיה שלו מעוורת את עיניו עד כדי כך שהוא יכול לומר על אנשים שהם שקרנים בלי להניד עפעף. טוב לדעת עד כמה שר בממשלת ישראל מעריך את היושר של האזרחים לדעתי הם צריכים להחזיר לו כגמולו.

אז מה היה לנו, העולם רואה כמה אנחנו מתקדמים, העניים שקרנים, העובדים בטלנים, ההסתדרות מאפיה, ורק הרקולס המקומי פועל כהלכה כדי להביא אותנו אל האור. אם אור כזה מי צריך חושך?

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. מושיקו

  הכתבה של נחמיה שטרסלר וכאמור הפרשנות של ספורטא לא מחדשים דבר על מבטו המזלזל של ידידינו שר האוצר. האדם כל כך מנותק מהעם ומההוויה הישראלית שהוא ממש אבל ממש לא יודע מזה לחפש עבודה. הוא נוטה לראות באנשים שקרנים, עצלנים ופרזיטים דרך אגב אותם האנשים שאמורים להצביע לו בבחירות הבאות. אני מאוד מקווה למרות שיש לי ספקות שאנשים לו שהוא הלין את שכרם במשך חודשים יחזירו בבחירות הבאות. נניח וטעוניו של שר האוצר לגבי אנשים עצלנים נכון מה עם אלו שעבדו והמשיכו לעבוד למרות שמשכורת לא קיבלו שלא באשמתם, אולי גם הם שקרנים ועצלנים. על עברה בוטה זו על החוק יש להעמיד את האדם לדין על הלנת שכר!

 2. ליאור

  אנחנו אשמים,ביום פקודה בפתק לקלפי כל אחד חושב על עצמו,אם הינו יכולים להתעלות ולבנות מפלגה סוציאליסטית שתדבר בגובהה העיניים לכולם,שנוכל לשכנע אנשים כמו איציק או יוסי ואחרים להכנס לפוליטיקה ונוכל אולי לגשר
  בין הפוסט ציונים לציונים ,אולי תהיה כאן מדינה .

 3. תוכי ושמו מוקי

  ייצוג העובדים – האם זה הגיוני שראשי הועדים בנמלים נוסעים ביגואר? (רק לפני כמה ימים ביקשה שלי יחימוביץ' להגביל את שכר המקסימום, שממנו נהנים גם מרבית חברי הועדים), ועוד – יש שמועות לא מבוטלות על כך שאנשי ההסתדרות העוסקים בהעברת קרנות הפנסיה דואגים לכיסם הפרטי במהלך ההליך. הטענה שההסתדרות וארגוני העובדים הם מאפיה היא שקר, אבל יש ריח מאד מאד לא סימפטי מהועדים הגדולים ("מפעלי הים המלח", למשל) כך שאי אפשר לבוא ולטעון שרק הצד ההוא חלאה ואילו מחנה העובדים טהור. לא. במאבק הזה נאלצים העובדים והמבקשים לעבוד להלחם לא רק עם המעסיקים אלא, לעיתים, גם עם נציגי העובדים (מדוע בנמלים צריך להיות קרוב משפחה בשביל לקבל עבודה, וכך גם בחברת החשמל?). בקיצור, נתניהו הוא ללא ספק מנוול, הבעיה היא שקשה מאד לסמוך על מי שמתעמת איתו מפני שגם כאן מדובר באינטרסנטים.

 4. דודי נתן

  האיש מנוול ואשתו טמבלית, ידידים שלי שנהגו להפגין מול ביתם מדי יום ששי (אני הצטרפתי רק מדי פעם, גם כי ירושלים זה רחוק, וגם כי לשיר שיר מחאה זה יפה אבל אני זייפן), יצאה אליהם האדונית ואמרה שגם היא מרויחה רק 3000 ש"ח לחודש.
  אבל האדון מרויח עוד קצת לא? אמרו לגאונה..

  אבל העיקר הוא שהאיש מנוול ואת זה צריך להגיד גם לחברינו.
  דבר אחרון, ברור לי שיש גם כוחנות ואולי שחיתות בועדים, בעצם יש כוחנות וסיכון של שחיתות בכל מערכת מאורגנת וזה מה שקוסם בהפרטה.
  אבל מה שבעצם קורה בהפרטה זה שהכוחנות והשחיתות מקבלים תו של חוקיות, כי כל השחיתות שיש במשכורות של בעלי היגואר (שחלקם דווקא קיבלו את המינוי המושחת בזכות נתניהו..) הם הרבה פחות מהקופון שמשפחת עופר תגזור באופן ליגאלי כשהעסק יופרט…

  אז, אז צריך להיות עם ההסתדרות והועדים במאבק הזה, בלי להפוך אותם לקדושים,
  ובכלל, בכל המאבקים בתקופה הנראית לעין יאבקו אנשים וקבוצות אינטרס שאינם בדיוק אנחנו, הענין שלנו הוא בעיקר השאלה האינטרס הפרטי של מי משרת אינטרס רחב יותר (שלא בכוונתו), ובמקרה שלנו מאבקם של ועדי הנמלים משרת את הציבור הרחב פי אלף ממאבקו של המנוול הפשיסט-דמיקולו הזה.

 5. ליאור כ

  ללא ספק יש צורך בהקצאת משאבים למאבק בעוני הקיים כיום. שר האוצר מציג את עצמו כ"חברתי" וכל בר דעת עם מעט מודעות חברתית יכול להבחין בדבריו הסותרים. ברם, אי אפשר להגיע לאן שהוא במדינה הזאת ללא שיפור מצב העסקים, עידוד ההשקעה, אשר כל כלכלן מתחיל יודע היא הבסיס לחילוץ משק במיתון. שאלתי היא כיצד היית מציע לתקוף נושא זה בצורה יותר חברתית והגונה בה מחד לשפר את מצב החלשים בחברה-שהינו יעד חשוב בפני עצמו- אך גם להצליח לעודד השקעה ויזמות. אחרי הכל, האם זה לא המנוע של המדינה בשורה התחתונה בחילוצו מהמיתון?

 6. יהושע

  כמו שכולנו יודעים, רוב "נפגעי ביבי" (וכולנו יודעים במי מדובר), יצביעו עבורו בבחירות הבאות. למה? כי ביבי הוא "מלך", כי "רק ביבי יודע לטפל בערבים", כי "אני בחיים לא אצביע מערך", בטח לכל אחד מהחברים יש עוד המון סיבות "טובות".
  זה ממש עצוב.
  השרלטן, איש הביבים, השקרן, הולך להיות ראש הממשלה הבא.
  יש למישהו ספק?

 7. יעל

  זה שנתניהו שר אוצר כושל – זה ברור לכל מי שחי במדינת ישראל ולא בבועה שבה חיים עשירי המדינה ועיתונאי החצר שלהם. זה שהוא רץ לחו"ל עם פמליית אנשי הביטחון שלו [על חשבון תקציב המדינה המקוצץ?] ומשמיץ בצורה הכי בהמית חלק מהעם שלו – אילו הוא היה שמאלן היו אומרים עליו שהוא בוגד ולוקה באנטישמיות עצמית [אוטואנטישמיות]. העניין הוא שהאיש הזה כמו מנהיגים פאשיסטיים אחרים יודע לנווט את דעת הקהל ומשום מה יש לי הרגשה שהעובדים ששכרם הולן ישובו להצביע לו ולא לאמיר פרץ מהטעם הפשוט – הוא פורט על נימי השנאה ההיסטורית כלפי ההסתדרות. אצלנו – לשנוא את ההסתדרות זה כמו לשנוא יהודים בעולם הנוצרי, משהו שטבוע בגנים. נתניהו מנהל פוליטיקה של שנאה כלפי ההסתדרות, כלפי עניים, כלפי עובדים, כלפי חד-הוריות וכלפי חלשים ואצלנו ככלל – לנהל פוליטיקה של שנאה זה הימור על קלף בטוח.
  העיתונות אצלנו היא הזנב המכשכש בכלב המאולף לנשוך, החשף שיניים מול העובדים ונציגיהם ולא כלב השמירה של הדמוקרטיה.
  לפני שנה, בדיון על תקציב החינוך בכנסת מסרה שרת החינוך לימור לבנת נתונים מדהימים על היקף הפקידות משרד האוצר. ואלה היו דבריה "שר האוצר מתראיין ואנשי האוצר מתראיינים בכל מקום ואומרים שהם פיטרו פקידים, שהם יצמצמו את צבא המפקחים העצום. הם אומרים שיש איפה לקצץ מבלי לפגוע בשעות ההוראה. בואו ונראה על מה מדובר. בספר התקציב מופיעה טבלת שיא כוח האדם במשרדי הממשלה. מה מצאתי? שיא כוח האדם במשרד החינוך הוא 1733 עובדים, לא כולל מורים. במשרד האוצר שיא כוח האדם הוא 5436, כולל 10 מנכ"לים". לפי הנתונים שמסרה לבנת במשרד המשפטים יש 2873 עובדים, במשרד הרווחה 3640 עובדים, במשרד החקלאות 1319 עובדים ובמשרד הביטחון 1859 עובדים. כלומר, נתניהו מנהל צבא ענקי של פקידים, ובניגוד לכל היגיון מעסיק 10 בכירים בתקן של מנכ"לים כולל פקידות נלווית ועם עיתונאים מנמנמים הוא יכול להרשות לעצמו לדבר בו-זמנית על משכורות מנופחות בחברת החשמל, או בנמלים, בלי שמישהו יתבע ממנו הסבר ובלי שמישהו יבוא אתו חשבון על משכורות מנופחות בבנקים בבעלות המדינה או בבנק ישראל וישאל אותו מאין הכסף לוילה המפוארת בקיסריה.

 8. דקלה לבני-יערי

  הוילה זה מה-3000 ש"ח שהאדונית מקבלת, לא?

 9. סמי כנפו

  כששואל אותי ידידי האשכנזי עם לא מעט רגשות אשם ורוצה באמת להבין, למה המזרחיים ממשיכים להצביע ולהעריץ את ביבי למרות שהוא מזלזל ומכה בהם בכל דרך. אני עונה פשוט, כי אין אלטרנטיבה! לא ,אפילו עמיר פרץ לא יכול להיות אלטרנטיבה הוא נגוע באותו שמאל מזוייף שניהל כאן מדינה שייצרה את המעמדות בישראל בשלושים שנות קיומה הראשונות. לא יעזור ,אני אומר לידידי האשכנזי שכל כך משתדל להבין, המצביע המזרחי לא ייתן אמון פעם שנייה למי ששיקר לו במצח נחושה ובכוונת מכוון מלכתחילה. גמור! אני אומר לו. וכשאין אלטרנטיבה הוא מעדיף להיות איפה שהמוביל אכזרי אולי אבל גלוי, עדיף על ההוגן וההומני אבל צבוע ושקרן. מה עושים ? ידידי האשכנזי שואל, אני אומר לו שאני צופה שתקום בקרוב מפלגה שתקרא: 'שינוי מזרחי' כאנטיטזה לשינוי האשכנזית שזו קמה כאנטיטזה לש"ס המזרחית שזו קמה כאנטיטזה לשינוי-דגל התורה האשכנזיות שאלה קמו כאנטיטזה לתנועה הציונית, שזו קמה כאנטיטזה לאנטישמיות האירופית.. וכך הלאה עד אברהם אבינו. תגיד , אומר לי ידידי איך זה יגמר? עניתי לו , שקונפליקט לרוב בונה! אל לך לדאוג מימלא נשארו לך כולה איזה ארבעים שנה במגרש המשחקים הזה..

 10. מיה

  לצערי, אני לא מבינה שום דבר בכלכלה, לכן לא אוכל להציע תכנית חלופית. רק רציתי להעמיד אותך על הטעות המגולמת בעיניי במשפט "כל כלכלן מתחיל יודע שהיא הבסיס לחילוץ משק במיתון". להתבטא כך זה להניח שכלכלה היא מדע מדויק (כמו מתמטיקה, למשל) ולא תאוריה שנטועה חזק בהקשרים אידיאולוגיים כפי שהיא באמת (ואגב, כמובן שגם מה שמכונים "המדעים המדויקים" נתונים לפרדיגמות משתנות, אבל לא ניכנס לזה). זה בדיוק מה שבמשרד האוצר רוצים שנחשוב – שיש רק ידע כלכלי אחד מוחלט ונכון, שכל הכלכלנים המשתייכים לזרם המרכזי של הכלכלה המערבית מחזיקים במפתח אחד ויחיד לאמת. ולא היא.

 11. נועם קנולר

  אין שום סתירה בן עידוד יזמות והשקעה לבין עידוד השכבות המוחלשות. פשוט צריך לעודד את השכבות המוחלשות ליזום ולהשקיע. אם קומץ המשקיעים המקורבים זכאי להזרמת מיליארדים מהמדינה כדי להשקיע (ולמחיקת חובות כשההשקעות שלהם לא עולות יפה), מדוע לא להזרים כסף למאות אלפי אזרחים כדי שגם הם ישקיעו, יקימו עסקים קטנים או בינוניים ויעסיקו את חבריהם? נכון שלא כל אחד נולד יזם, אבל יזמות אפשר ללמד ולפתח אצל כמעט כל אחד, אם זה מה שמחליטים לעשות.

 12. יהונתן אורן

  סתם סקרנות, כי אני חושש שלא הבנתי: עד שתקום אותה "שינוי מזרחית", אתה מתכוון להצביע למר נתניהו? בגלל שאתה "מעדיף להיות איפה שהמוביל אכזרי אולי אבל גלוי"?

 13. פחזנית

  "למה המזרחיים ממשיכים להצביע ולהעריץ את ביבי?" שואל כנפו ומשיב "פשוט, כי אין אלטרנטיבה!". המזרחי, מסביר כנפו, מעדיף אכזריות גלויה על הומניזם מזוייף. האומנם סמי? האם המזרחים כל כך מטומטמים?
  דברים אלה מזכירים לי בדיחה (מרוקנית?) שאהב לספר ידידי, גוזלן, לפני שנים רבות:
  הולך לו אדם ברחוב, פתאום ניגש אליו מישהו ומחטיף לו סטירה מצלצלת. פונה ידידנו אל התוקף בזעם "תגיד לי, אתה עושה איתי צחוק?"
  "מה פתאום" משיב התוקף.
  "טוב מאד" נרגע ידידנו "אני שונא שעושים איתי צחוק".

 14. סמי כנפו

  נכון פחזנית ניסיתי להתחכות אחר הקול המזרחי שהולך אחר הימין בישראל, ובקצרה התכוונתי לומר שהוא שם לא מאהבת מרדכי כי אם משנאת המן, ולמה את קוראת טמטום בדיוק? לשלושים שנים רצופות בהם עוצבה החברה המעמדית בישראל? את יכולה . והעובדה שאין מפלגה מזרחית חילונית משכילה ומעודכנת אחת לנשימה על עובדה זו את בטח לא מערערת, מה הבעיה. ולא אני לא מצביע ליכוד ואף פעם לא הצבעתי ליכוד , ואם להיות גלוי לחלוטין? נמנעתי מהצבעות ופעמיים גם הצבעתי פתק לבן, ופעם אחת לתמר גוז'נסקי..בבקשה.

 15. יעל

  להגיד שהמזרחים מצביעים לליכוד ומעריצים את ביבי בגלל שרימו אותם לפני 40 שנה – זה בעיני שטחי. קראתי בחג ב"מחברות הכלא" של אנטוניו גרמשי, מנהיג והוגה דעות סוציאליסטי שהושלך לכלא על ידי המשטר הפאשיסטי באיטליה לפני מלחמת העולם השניה. הוא טוען שה"עם" מרגיש שיש לו אויבים והוא שונא אותם. זוהי שנאה כללית והיא לא מעידה על קיומה של תודעה מעמדית "היא בקושי מהווה נצנוץ קלוש ראשון שלה" כדברי גרמשי. לעם, כך הוא טוען, מלבד שנאה כללית כזאת אין אפילו תודעה ביחס לזהות ולמגבלות הברורות של האויב שלהם. לדעתי, זה מפרש מדוע מעריצים את ביבי. הוא לא נתפש כאוייב, הוא נתפש כ"אחד משלנו" כי כדי להבין שהוא האויב, צריך תודעה מעמדית ומי אתה חושב יטרח לפתח תודעה מעמדית כזאת בעיירות הפיתוח ובשכונות? תנועות הנוער שאינן? בתי הספר המקיפים שכמעט לא מלמדים אזרחות והיסטוריה ואם מלמדים – עושים את זה בצורה שטחית ומבולבלת. ואולי הם יפתחו תודעה מעמדית מכלי התקשורת? מהשטרסלרים? מהפורזים? כך שהם נשארים עם השנאה והם שונאים את מי שהתקשורת מכוונת אותם לשנוא ואת מי שהסבא והסבתא שלהם שנאו.

 16. סתם אחד

  רב תרבותיות מסוגלת להעביר שוני תרבותי וערכים שהלאומיות המקומית
  לא מצליחה לעביר ולכן היא תצליח גם לשנות את השיח
  מציוני=אשכנזי=גזעני ל רב-תרבותי-דמוקרטי-אזרחי.

  אולי כך גם תקום שינוי מזרחית, ולא תחת האיטצלה הציונית-לאומית.

 17. סמי כנפו

  אני לא דיברתי על תנועת נוער וגם לא על תנועה עם אדיאולוגיה מוגדרת ובומבסטית מעבר למסר הפוליטי הפשוט שהוא : חברי ההנהגה במפלגה זו ירכזו מניפסט נניח משהו בדומה למה שעשתה תנועת שינוי, עם אמירה ברורה ומכווונת לאותו ציבור שממנו הם באים או אליו הם חשים לעזור . ובחינה מחודשת על מקומו של המזרחי בחברה ומידת מעורבותו בכלכלת המדינה ובמדיניות החברתית, בסיכסוך ישראלי-פלסטיני, וביחסי השלום עם מדינות העולם הערבי והכל בדיונים שיגרמו למעורבות פוליטית שמדעת אצל אותו ציבור שניראה לא תמיד עושה כן. יש לזה מקום אני משוכנע זה יכול לתרום לשיח החברתי העכור שמתקיים היום בישראל רבתית, זה יכול להזקיף את קומתו של המזרחי הממוצע ואני בטוח שזה יעזור לשפר את מעמדו ההשכלתי ,כלכלי. נכון שניראה שמפלגת שינוי שחרטה על דיגלה את מאפייני קהל המצביעים שלה, לה זה נראה טבעי, אבל מפלגת שינוי מזרחית שתבקש לעשות דבר דומה ניראה פחות אסטטי כאילו, זה אולי קשור לעובדת החיים בה החזקים נעזרים אחד בשני ואילו החלשים עומדים שם בודדים כל אחד לעצמו או לעוצמת מסע הפירסום שדרס אותו. לזה כיוונתי…פחות או יותר, כמובן שתיאוריות יש ויש..

 18. ג'וס

  הצבעת לתמ"ר גוז'נסקי? מוזר, כי נדמה לי שהיא לא רצה ברשימה עצמאית. היא רצה במסגרת רשימה שנקראת חד"ש, יחד עם – לא נעים לומר – כמה ערבים. ערבים-ערבים הכוונה, לא יהודים-ערבים.

  אתה מפחד להגיד במפורש חד"ש? בגלל השב"כ? בגלל השכנים? חשבתי שב"העוקץ" מותר.

  ואולי הבחירה (הכנראה לא מודעת) בניסוח "הצבעתי ג'וז'נסקי" דווקא, מתמצתת את הדיון יותר מכל המילים שקדמו לו.

 19. דקלה לבני-יערי

  הנושא שהכי שנוא עלי במפלגות שונות (לא כולן) הוא הדאגה הסקטוריאלית. ש"ס עשתה זאת בצורה הכי גלויה ובוטה, אבל גם לעבודה לא חסר (הקיבוצים…) וגם ליהדות התורה וכך כל אחד דואג לחברים שלו. סליחה, חשבתי שהעם בוחר את נבחריו כדי שידאג לעם כולו.
  מכיון שאני אשכנזיה עם תודעה מזרחית (יש דבר כזה אני חושבת) אשמח להצביע לתנועה כמו "שינוי מזרחי" רק אם תבטיחו שלא רק למזרחים תדאגו, שיש עוד אנשים בעם הזה, יש עוד אוכלוסיות שזקוקות לשינוי ועיניהן קמות. מאוד לא ימצא חן בעיני לראות מפלגה קמה ולא מוכנה להסתכל על מישהי עם שיער בהיר (אמיתי, לא צבוע) ועור לבן. יש באתר הזה כמה כותבים שהתחושה שלי היא שזה בדיוק מה שהם עושים. אל תעשו לחבריכם מה ששנוא עליכם. אחד הדברים שקוממו אותי בליכוד בזמנו (וגם היום הם חוטאים בכך) שכל פעם שמוצאים אצלם איזה "בלגן" הם מגלגלים עינים וטוענים: גם במערך עשו… אם כך – אז למה החלפנו? כדי שתעשו אותו דבר? שהשחיתות והמיאוס יהיו כמו מהמערך? עד שמפלגה כלבבי תקום – ומכוון שכולם עד אחד כולל השפם מההסתדרות איכזבו אותי – עד אז, אני שמה פתק לבן.

 20. סתם אחד

  למה שלא תצביעי לבל"ד או חד"ש?

 21. דקלה לבני-יערי

  גם אני פעם הצבעתי לתמר גוז'נסקי וברור לי למה סמי כנפו מציין אותה ולא את חד"ש. אני חושבת, אם כי לא בטוחה במאת האחוזים, שהיא היחידה שעבדה שם כמו שצריך והבינה את שליחותה הציבורית. לא זכור לי מישהו אחר – ערבי או יהודי שעבדו במפלגה הזו כמוה – במסירות, בתבונה וביעילות. במשך תקופה ארוכה קיבלתי יחד עם בני דפי מידע מה"גדה השמאלית" ועל המעטפה רשום "תמר גוז'נסקי – הכנסת". מכיוון שבני היה יותר נלהב ממני ואני כך וכך לא יכולתי להגיע לאירועים – פסקו דפי המידע להגיע לביתי. ואולי כי תמר גוז'נסקי כבר לא בכנסת… מעבר לכך, לפעמים אומרים "הצבעתי לשרון" ולא אומרים הצבעתי ליכוד. ולפעמים אומרים הצבעתי "ברק" ולא אומרים הצבעתי לעבודה. לא צריך לפרש כל דבר בצורה כ"כ קיצונית.

 22. שגיא

  בוא נשים את הדברים על השולחן.
  בבחירות האחרונות הליכוד עלה לשלטון כי רוב הציבור רצה בשרון כראש ממשלה, אבל זה ממש לא אומר שרוב הציבור רצה בנתניהו כשר-אוצר. ההיפך הוא הנכון. סקרים שבו והראו כי למדיניותו של שרון (בתחום "הבטחון והשלום") תמיכה רחבה בציבור, ואילו מדיניותו הכלכלית ותוכניותיו של שר-האוצר מעוררות התנגדות אצל רוב הציבור.
  יש כאן שני עניינים שונים.
  בניגוד למדינות ארופאיות ששם יש ימין ושמאל כלכלי חברתי, בארץ יש רק "ימין" ו"שמאל" מדיני-בטחוני. ע"מ לספק את הצורך בימין ושמאל בשני התחומים יש צורך בלפחות ארבע מפלגות שלטון ( שמאל-שמאל,שמאל-ימין,ימין-שמאל,ימין-ימין) בשיטה המפלגתית הנוהגת. במציאות הישראלית אין כאלה. ה"מחשבה הכלכלית" היא אחידה ,והיא חוצה מפלגות. הפוליטיקה משרתת כלכלית באמצעות השיטה את האליטות המהוות ,אחרי הכל ,מיעוט.
  זו אינה דמוקרטיה, זו אוליגרכיה.
  בשיטה שבה :
  1. בוחרים בבחירה ישירה ראש-ממשלה (מדיניות בטחון ושלום) , ושר אוצר(מדיניות כלכלית) , כמו 2 הקונסולים ברומא העתיקה. באופן זה יכול להבחר ראש-ממשלה ימני , ושר-אוצר שמאלי. אין קשר ישיר בין שני הנושאים.

  2.הפרלמנט יבחר בשיטה הקיימת בבחירות נפרדות.
  הפרלמנט יזום ,ויקדם חקיקה , אולם בשונה מהשיטה הקיימת , לא תתקיים הצבעה במליאה.

  3. מי שיצביע על החוקים המוצעים יהיה העם, בדרך של דמוקרטיה ישירה.

  אפשר לראות עתיד אפשרי לדמוקרטיה במדינת ישראל.

  אם כולנו נכריע מי הם מבצעי המדיניות בגוף המבצע, וגם נכריע בכל החלטה פוליטית שיש, לא נצטרך לשבת ולהתלונן כל היום. זה אחד היתרונות הגדולים של השיטה הדמוקרטית.

  לכן שימו לב. הבעייה היא בשיטה. יש לשנות את השיטה. יש כאן הצעה לשיטה אחרת. אפשרית. אתגרו אותה. שפרו אותה. יש עתיד !