דיאלקטיקה גזענית (1)

יוסי דהאן

הידיעה הזו הופיעה אתמול:

"גן ילדים בבית הספר יסודי תורני רשב"י בלוד פתח השנה כיתת גן נפרדת לתלמידים ממוצא אתיופי בלבד – כך נודע ל-ynet. ~

ביום הראשון ללימודים נדהמו הורי כ-20 ילדים בגן בגילאי 2-4, יוצאי הקהילה האתיופית, לגלות שבגן שלהם לומדים אתיופים בלבד. בשני הגנים הנוספים הקיימים בבית הספר השייך לרשת המעיין התורני של ש"ס לומדים ילדים "צברים" בלבד.

 כשפנו ההורים לברר את העניין עם הגננת, נענו כי בבית הספר קיימת גם הפרדה בין בנים לבנות בשל אופיו התורני של בית הספר וכי הדבר "טבעי" בשל השוני בקרב הקהילות".

אני תמיד מופתע ונתקף יאוש בכל פעם מחדש כאשר אני רואה כיצד קורבנות של הפלייה וגזענות נוקטים בדיוק באותן שיטות של מדכאיהן על מנת להפלות ולהשפיל קבוצות אחרות.

מעניינת במיוחד טענת הגננת אודות "טבעיות" ההפרדה "בשל השוני בקרב הקהילות".

זה בדיוק הנימוק שמעלים והעלו ראשי זרם החינוך העצמאי האשכנזי להצדקת מדיניות ההפרדה בין תלמידים מזרחים לתלמידים אשכנזים במוסדותיהם, ליצירת מכסות לתלמידות מזרחיות בסמינר "בית יעקב" ופרקטיקות מפלות אחרות. מבחני מיון  בהבנת אידיש היוו מכשיר יעיל לשרטט את הגבול הטבעי בין הקהילות השונות.

טענות הפלייה היו כזכור גם אחד המניעים שעמדו בבסיס הקמת תנועת  ש"ס, טענות שראשיה אינם מחמיצים שום הזדמנות להעלותן בכל פעם שניתן להפיק מהן איזשהו רווח פוליטי.

עובדה "טבעית" טריויאלית נוספת: זה שאתה קורבן של הפלייה ודיכוי לא מעניקה לך חסינות מלהפוך לגזען ומדכא.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. אדרי יצחק (ג'קי)

  סוכת השלום והסולידריות החברתית בדימונה חשפה בפני בעייה שעמדה מול עיננו ולא שמנו לב אליה ואני רוצה לשתף אותכם בכך.
  בסוכת השלום והסולידריות התארח ראובן אברג'ל ממיסדי הפנתרים השחורים ובמשך 3 שעות בסוכה שיתף אותי במאבק הפנתרים השחורים שהחל לפני 34 שנה ותיאר בפני את המאבק שניהלה ממשלת ישראל ומוסדותיה מול הפנתרים השחורים והממשלה לא בחלה בכל דרך להלחם בהם.
  הממשלה נלחמה במאבק החברתי של הפנתרים השחורים.
  ראובן אברג'ל נסע לביתו מסוכת השלום והשאיר בי רשמים גדולים, אני שבתי לביתי והשארתי את סוכת השלום והסולידריות החברתית.
  עם בוקר שבתי לסוכת השלום והסולידריות החברתית וליבי נחמץ ונדליזים קשה הרס את הסוכה ואת השלטים של המחאה התאבנתי כאבתי אבל גם הבנתי דבר גדול וקשה שקרה לחברה הישראלית במשך 34 שנים.
  לפני 34 שנים הממשלה נלחמה במאבק הפנתרים השחורים
  חלפו 34 שנים אחיי חבריי "עובדי הקבלן" ידידיי דור א' תושבי העיר דימונה הם אלו שנלחמים במאבק "עובדי הקבלן" והממשלה עומדת מהצד אפילו מחייכת מה מפריע לה שאת עבודה עושים שליחיה במעין מלחמת אחים קטנה.
  חבריי הגולשים באתר העוקץ זה כל הסיפור החברתי היום המלחמה ביננו למרות שהמאבק הוא למען כולנו המאבק החברתי שהוא למעשה מול הממשלה הופך אט אט למלחמה ביננו וזו גדולתה של תורת הקפיטליזים המפרידה בין אחים היוצרת מעמדות היוצרת מוקדי כוח הגובלים באנרכיה ועוד תחלואים רבים
  ואני עומד במאבק עובדי הקבלן ולא מבין במי עליי להלחם בממשלה על התחלואים החברתיים או מול אחיי המבצעים ונדליזים במאבק שהוא עבורם עבורנו.
  בתחילת המאבק כתבתי לגולשי האתר על הלינץ שכמעט וקרה לי בעיר דימונה ושום דבר לא השתנה וחבל.

 2. דודי מחלב

  נצטמררתי למקרא הידיעה. זה הייאוש אולי העמוק ביותר, כפי שכתבת יוסי,להיתקל שוב ושוב בקורבנות דיכוי שעוטים בשמחה על עצמם את אדרת המדכאים. פעולת הפרדה של חלאות גזעניות. חלאות גזעניות, צריך לחזור ולאמר חלאות גזעניות.

 3. אורלי נוי

  השימוש בטרמינולוגיה "רב תרבותית" לצורך הפליה והדרת קבוצות מוחלשות הוא מרתיח במיוחד, וזה בור בו נופלים גם הרבה נאורים-בעיני-עצמם, למשל בסוגיה של מילת נשים שיש רבים שמצדיקים את הנוהג המחריד הזה בטיעונים של רב- תרבותיות.
  יחד עם זאת, יש מקום להתיחס לשאלה כיצד יכולות קבוצות מיעוט להגיע להעצמה תרבותית (וכתוצאה מכך גם להעצמה חברתית-כלכלית-פוליטית) בתוך חברה שעדיין מקדשת את רעיון כור ההיתוך.

 4. אסף

  שוב אנו ניתקלים בתופעת ה"מיזרוח" המיזרחי ה"ספרדי, השסני"ק שמודר כל השנים ממוסדות של יהודי אשכנז וסומן על ידם כנחות וכבלתי ראוי לשאת את בנותיהם, מבצע את אותו "שטיק" כלפי יהדות אתיופיה וזאת כדי להרגיש בקצה העליון של הסולם החברתי.
  במקום, לנסות ולשנות את מדרג חברתי קלוקל שאינו מבוסס על יכולות אישיות כאילו ואחרות אלא על מקום הולדתם של הורי האדם, מנסה השסנ"יק לבצע שידרוג של מעמדו ע"י יצירת מדרגה תחתונה נוספת היא יהדות אתיופיה כלפיה הוא יכול להביט מלמעלה למדרה ולסמנה כנחותה.
  איני חושב כי בכותבי כאן דברים אלו אני עלול להשפיע על מעצבי המדיניות בקרב קהילה זו, ולכן לאחר הניתוח ביקורתי הקצר הזה על אותם חברי קהילה שסנ"יקית והעברת מחאה על מעשיהם עלי להפנות מבט אל החברה אליה אני חש שייך ובה אני חי, חברה שעודדה עליה מבריה"מ לשעבר אך לא מארצות אפריקה זאת בשם ה"תועלת" הגדולה שניתן להפיק מעולים אלו לעומת ההשקעה היחסית נמוכה בקליטתם בשל היותם מערביים.
  חברה אשר פשפשה ועדיין מפשפשת בציציות יהדותם של העולים מאתיופיה אך לגבי העליה הרוסית עשתה הקלות משמעותיות בשל היותם פרופסורים ומהנדסים.
  חברה שנתנה לעולה מרוסיה סל הטבות נרחב בשל היותו בן לתרבות המערבית לעומת היחס הצונן וסל ההטבות הקטן שניתן ליהדות אתיופיה. חברה אשר ניסתה ועדיין מנסה למחוק את תרבותם הייחודית הן בצורה אקטיבית ע"י הכתמתה בצביון פרימיטיבי והן בצורה פסיבית ע"י חוסר עשיה חוסר לימוד של תרבות זו וחשיפה של ה"צברים" לגווניה השונים.
  עלינו כחברה ישראלית מודרנית לפעול כנגד תופעות של הפליה נוראה שקוראות בקרב האוכלוסיה הדתית ויחד עם זאת להסתכל לתוך החברה בה אנו חיים החברה החילונית המודרנית הישראלית החדשה ולראות כיצד אנו משנים את התייחסותה כלפי אותם אנשים ונותנים להם יחס ראוי יחס של בני אדם.

 5. אירנה נוקטורנו

  הגינויים של כותב המאמר ושל המגיבים השונים, מוצדקים לחלוטין ,כמובן. שכחתם להוסיף כי למרבה האירוניה, מי שמעיז להטיף מוסר לש'סניקים מלוד, הוא לא אחר מח"כ חן רשף משינוי, נציגה של המפלגה הגזענית והמבחילה ביותר בישראל.

 6. ג. אביבי

  תופעת הקורבן המקרבן עובדת שעות נוספות אצלינו:
  האריים (סלאבים, גרמנים וכו') רדפו את היהודים האשכנזים בצורות שונות ומשונות, האשכנזים קיפחו את המזרחים ואת הפלשתינאים, המזרחים מקפחים את האתיופים ואת מי שיותר שחור מהם…
  ש"ס, בהתבטלותה המוחלטת מול החרדים האשכנזים הסופר גזעניים, מראה לאדונים הלבנים שהיא בצבע הנכון ומפלה את האתיופים במוסדותיה – ממש כשם שה 'אגודאים' עושים להם.
  והיו פעם אנשים שלתנועה הזאת קראו חברתית- מהפכנית?

 7. ראובן אברג'ל

  היי ג'קי אני מצטער לקרא על מעשה הונדליזם בסוכת המחאה, בביקורי בסוכה ביחד עם גלית מארגון אחותי,
  מצאתי בחור שניחן בכושר מנהיגות ,עקשן, ומטיב לדעת את גודל האחריות שלקח על עצמו.
  זו רק הפרימיירה , אני לא רוצה לייאש אותך,כי לא זה מה שראיתי,אני מכוון לאוהדים ולפעילים החברתיים.
  זהו אחד המאבקים הצודקים ביותר בתחום העבדות וביזוי הצדק.
  יש לתת כתף, תמיכה , עידוד,סולידריות שלא משתמעת לשתי פנים,ולבסוף נוכחות במקום,בתקשורת,ומעל כל גלי
  האתר. המרחק מדימונה לבסטיליה לא רחוק.

 8. אייל בן משה

  זה מוזר לקרוא את כל התגובות שלמעלה, כולכם מצפים מהמזרחים להתנהג כמלאכים בגלל נסיונם באותו סוג של דיכוי,, למה?
  כאשר מורשע פוליטיקאי מזרחי בשוחד מזרחים ביקורתיים לא מגנים אותו, אלא אומרים שהוא לא המציא את הגלגל אלא רק סובל ממנו.
  למה עכשיו זה שונה?
  המזרחים כמו כל בני אנוש אחרים מנסים לשדרג את מעמדם על חשבון משהו אחר(אפילו אם הם עושים לאחר בדיוק מה שעשו להם), לכן אין לצפות מהם להיות משהו שחורג מתכונות רגילות של בני אנוש.
  לדעתי זו גם סוג של גזענות, ויותר מזה אני בטוח שווינט הקצינו את הסיפור בכדי להראות שגם המזרחים(וגם חרדים) הם לא טליות שכולן תכלת.

 9. יוסי לוס

  אין מדובר בטענות גזעניות שכן היא אינה מבוססת על מהויות קבועות פנימיות, אלא על עובדות היסטוריות חברתיות ועל הנחה שאדם שסובל יבקש למנוע סבל דומה מאחרים. על הנחה שמתוך סבל בהכרח יוצאת תובנה מוסרית. זוהי הנחה תמימה אך לא גזענית. אילו היה זה כך, היינו חיים בעולם נפלא שכן כל אדם סובל ממשהו בחייו. אם כל אחד היה מונע את הסבל המוכר לו מאחרים, לא היה עוד סבל בעולם. לפחות לא סבל שנגרם על ידי בני אדם לבני אדם.
  הידיעה שלמעלה מצביעה על כך שאי אפשר לעשות הנחות בגרימת עוול לאחרים. כל עוד קבוצות מוחלשות לא יידעו להכיר זו בסבל של חברתה ומתוך כך לשתף פעולה על בסיס אוניברסלי, אין סיכוי שהם יצליחו לעשות משהו חוץ מאשר להזדנב אחרי המנשלים.
  למזרחים אסור להיות גזענים, כי זה מזיק, רע, מטומטם להיות גזענים.
  לאשכנזים, לערבים, לאתיופים, למהגרי עבודה ולכל השאר אסור להיות גזענים מאותן סיבות בדיוק.

 10. אייל בן משה

  http://www.haaretz.co.il/hasite/pages/ShArtPE.jhtml?itemNo=486148&contrassID=2&subContrassID=13&sbSubContrassID=0
  אני בטוח שמישהו שם למעלה יושב וצוחק למראה המוחלשים שנלחמים אלה באלה.

  מה שכן, נראה שתושבי קריית מלאכי, למרות גלויי הגזענות מבינים טוב מאוד את ההגיון הישראלי בקשר לישוב עולים חדשים ובמיוחד לא לבנים.

 11. תיאופיל גוטייה

  מדוע אינך מפנה את תשומת ליבם של קוראי "העוקץ" כי דניאל בן-סימון, הוא הכתב של הכתבה הנלוזה הזאת. זה הרי כבר אומר הכל.
  בן-סימון הוא האנתרופולוג של האשכנזים ב"הארץ", אנתרופולוג הבית שלהם. והרי אתה יודע היטב כי השליטים לא ישכנו לעולם (במובן זה אין הבדל בין השלטון האשכנזי מן הימין או מן ה"שמאל"), את האתיופים בישובים אשכנזייים למהדרין, דוגמת רעננה, רמת השרון, הכרמל בחיפה או רחביה וטלביה בירושלים.
  מה הם עושים? הם מביאים את האוכלוסיה החלשה ביותר לאוכלוסיה המוחלשת ביותר ואח"כ הם נהנים מ"ישחקו הנערים לפנינו". ומי מיטיב לעשות בשבילם את העבודה?, עוד פעם המזרחי התורן, שתמורת עליבותו הנפשית (שים לב לביטויים שהוא משתמש בהם "אומללים" עדות המזרח", כאילו מדובר בתופעה פסיכולוגית ותו לא)שתמורת עבדותו הם יזרקו לו פה ושם איזה פרס. כך הוא יוכל לשכלל את עבדותו.
  אוי, כמה מצערת התופעה הזאת. והרי מדובר בכתב מוכשר ואינטילגנטי.